PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Obraz 3D w Telefonie - Jak to Działa?

  • Dodano: 6 lat, 10 miesięcy temu
  • Ocena: (2) (1)
Obraz 3D w Telefonie - Jak to Działa?

Polski rynek urządzeń mobilnych oferuje już kilka modeli telefonów komórkowych potrafiących nagrywać i wyświetlać obraz w technologii 3D - oczywiście bez specjalnych okularów. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak to działa i czy rzeczywiście warto inwestować w smartfony 3D, zapraszamy do naszej lektury

Autostereoskopia

Autostereoskopia to technologia umożliwiająca oglądanie na ekranie monitora obrazu generującego iluzję głębi bez konieczności używania okularów. Technologia wykorzystywana jest w monitorach LCD, posiadających stosunkowo cienką warstwę zewnętrzną ekranu.

Obraz 3D w telefonie

Obraz trójwymiarowy można uzyskać na kilka sposobów, w zależności od zastosowanej technologii.

  • Technika volumetryczna
  • Technologia soczewkowa
  • Bariera paralaksy


Zwrócimy uwagę na ostatnią z wymienionych, gdyż to właśnie tę technikę zastosowano wtrójwymiarowych smartfonach jak chociażby LG Swift 3D, czy HTC Evo 3D.
Innym przykładem zastosowania tej technologii jest powszechnie znana przenośna konsola do gierNintendo 3DS.

3d w tel

Technologia barier paralaksy

Technika bariery paralaksy wykorzystuje precyzyjną przesłonę mechaniczną w postaci szczelin umieszczonych przed ekranem, ukazujących jedynie fragmenty powierzchni wyświetlanego na ekranie obrazu. Obraz jest odpowiednio "pocięty" w pionowe paski w taki sposób, by oko prawe i lewe widziało jedynie właściwe sobie elementy w sąsiednich szczelinach. Szczeliny zabierają nieco światła obrazu, więc w technice tej otrzymujemy nieco ciemniejszy obraz.

Obraz 3D w telefonie

Technika ta może być zastosowana tylko na małych ekranach, a efekt 3D widoczny jest tylko wtedy, gdy oczy znajdują się idealnie na wprost ekranu. Minimalne obrócenie wyświetlacza sprawia, że obraz staje się rozmazany, a trójwymiar przestaje być widoczny.

Technologia ta jest jednak jeszcze bardzo młoda, więc obraz nie jest idealny i wzrok po kilku minutach może zacząć się rozogniskowywać.

3d w tel

Podsumowanie

Niestety, technologia 3D - niewymagająca okularów, ciągle się rozwija, co niesie za sobą pewne niedoskonałości i bardzo wysoką cenę. Dotychczasowe ograniczenia z nią związane, powodują że na trójwymiarowe smartfony zdecydują się tylko nieliczni.

Na korzyść techniki 3D zastosowanej w smartfonach przemawia oczywiście brak okularów 3D i brak migotania, które mogłoby przysporzyć nas o ból głowy.

Metoda bariery paralaksy posiada jednak swoje wady:

  • ciemny obraz 3D
  • trójwymiar widoczny tylko dla jednej osoby jednocześnie
  • tylko podczas patrzenia na wprost
  • relatywnie niska rozdzielczość obrazu
blog comments powered by Disqus
Obraz 3D w Telefonie - Jak to Działa?