PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jak kupować komputer stacjonarny?

  • Dodano: 5 lat, 11 miesięcy temu
  • Wyświetleń: 2319
  • Ocena: (0) (0)
Jak kupować komputer stacjonarny?

Przed zakupieniem komputera stacjonarnego trzeba sobie zadać jedno z najważniejszych pytań: do czego nam będzie służył komputer? Wielu osobom komputer służy do przeglądania stron, nawiązywania kontaktów poprzez portale społecznościowe, czasami do pisania przy pomocy ogólnodostępnego programu biurowego. W większości jednak domów, bo tu szczególnie wybór jest trudny, komputer służy do wielu zadań, a dzieciom i młodzieży przede wszystkim do grania. I tu zaczyna się poważny problem, ponieważ do najnowszych gier potrzebne są naprawdę mocne komputery.

PC, czyli komputer niejedno ma...

Komputer ma niejedną obudowę. Najczęściej spotyka się obudowy typu tower, które są bardzo charakterystyczne, ponieważ stoją pionowo, a na węższej ściance zamontowane są wejścia do urządzeń peryferyjnych, a także odtwarzacz DVD i nagrywarka. Taka obudowa komputera wybierana jest dość chętnie, ponieważ jest to ekonomiczne, jeśli chodzi o ilość zajmowanego miejsca. Ważnym argumentem przemawiającym za tego typu obudową jest możliwość rozbudowania komputera, np. dołożenie pamięci, karty graficznej, dodatkowego dysku itp. W takim układzie komputera jest sporo miejsca na tego typu działania.

Czasami można spotkać obudowę takiej samej wielkości jak tower, ale ułożoną poziomo. Jednak taka obudowa do PC nie cieszy się dużą popularnością, ponieważ w ten sposób obudowany komputer zajmuje sporo miejsca. Poziome obudowy występują też w wersji mini, a wówczas na komputerze można postawić monitor, niemniej jednak wersja mini do PC daje niewielkie możliwości rozbudowy.

Jeśli pragniesz niewielkiej i estetycznie wykonanej obudowy powinieneś rozważyć możliwość kupna zintegrowanego komputera, czyli nettopa lub komputera klasy barebone. Jest to niewielki i nowoczesny komputer, ale nie można go rozbudować. Możliwe jest jedynie dołożenie pamięci oraz podłączenie przez port USB na przykład nagrywarki Blu-Ray. Komputer nie ma wielu kabli, które są najbardziej kłopotliwą rzeczą w Pecetach. Zaletą nettopów jest również ich stosunkowo niska cena, a także mały pobór energii w porównaniu z tradycyjnym PC. Wadą jest natomiast fakt, iż komputer ten praktycznie nie nadaje się do grania i obsługi zaawansowanych programów graficznych.

Inne rozwiązanie to komputer All-in-one. Najpopularniejszy tego typu komputer to iMac firmy Apple. iMac jest dość drogim komputerem, aczkolwiek również nie może być rozbudowany właśnie ze względu na niewielką ilość miejsca.

Parametry

Kupowanie komputera to ogromna sztuka. Na pewno osoba, która się na tym nie zna, nie będzie wiedziała, jaka konfiguracja sprzętu będzie dla niej najbardziej odpowiednia. Wszak najdroższy komputer wcale nie oznacza najlepszego do konkretnych zadań.

W komputerze ważny jest dysk. Jego wielkość zależy w dużej mierze od tego, jak dużo danych ma się zamiar na nim przechowywać. Obecnie najpopularniejsze są dyski o wielkości 500GB-1TB.

Druga ważna sprawa to procesor. Obecnie do komputerów stacjonarnych należy wybierać procesory o takowaniu zegara powyżej 2 GHz. Standardem są procesory dwurdzeniowe lub czterordzeniowe, chociaż są komputery, które mają ich aż osiem (np. AMD X8 FX-8150).

Przy kupnie procesora trzeba sprawdzić cenę, bo porównywalne procesory mogą znacznie się nią różnić. Uwaga! Procesory Intela – oznaczenie ich kończy się literą K lub X- mają odblokowany tzw. mnożnik, co pozwala po odpowiedniej konfiguracji z płytą główną i zainstalowaniu dobrego chłodzenia uzyskać z fabrycznej wartości 3,3 GHz nawet wartość 4,5 GHz. Od mocy procesora zależy czy komputer poradzi sobie z grami i różnymi potrzebnymi aplikacjami. Bywają też procesory z systemem Turbo, który w określonych sytuacjach pozwala na podniesienie taktowania zegara.

Karta pamięci jest konieczna do tego, by obsługiwać programy. Najmocniejszy procesor nie poradzi sobie bez pamięci RAM. Występują dwie wersje pamięci DDR2 i DDR3. Oczywiście do gier należy wybrać tę drugą. Do tego by działały najnowsze gry wystarcza 4 GB pamięci. Jednak wiąże się to z koniecznością zainstalowania 64-bitowego systemu operacyjnego. Takie parametry zapewnia na przykład Windows7.

Jeśli komputer będzie służył także do grania to warto od razu zainwestować w dobrą kartę graficzną. Karta graficzna służy do przenoszenia obrazu na monitor. Do wyboru mamy karty graficzne oparte na procesorze ATI (Radeon) lub NVidia (GeForce).

Karty graficzne także posiadają pamięć. Najmocniejsze wyposażone są aż w 4 GB 256 bit GDDR5 pamięci! Na uwagę zasługują takie modele jak m.in. MSI Radeon 6990 4GB, Gigabyte GeForce GTX 580 SOC, MSI GeForce GTX 570 TwinFrozr III PE/OC czy Radeon HD 7970.

Zasilanie komputera musi zapewnić jego sprawne funkcjonowanie i dlatego potrzebny jest zasilacz o mocy przynajmniej 300-400W. Komputer powinien być wyposażony w napędy optyczne. Obecnie standardem jest nagrywarka DVD, aczkolwiek coraz częściej decydujemy się na nagrywarkę Blu-ray. Dzięki takim urządzeniom zwykły PC staje się urządzeniem wielofunkcyjnym.

Nie zapominajmy o kartach sieciowych i dźwiękowych, które są zazwyczaj zintegrowane z płytą główną. To najczęściej wystarcza do dobrej obsługi szerokopasmowego Internetu.

Połączenie PC z urządzeniami peryferyjnymi

Obecnie komputery stacjonarne mają standardowo 6 portów (wejść) – poprzez złącze USB podłącza się myszkę, drukarkę, skaner, MP3(4). W PC najczęściej 2 wejścia USB są na przednim panelu, co umożliwia swobodne podłączanie na przykład przenośnej pamięci, MP3 czy innego urządzenia.

Urządzenie do zadań specjalnych

FireWire – pozwala na przesyłanie bardzo dużych plików danych na przykład z kamery czy aparatu na dysk komputera.

Producenci i ceny

Polski rynek oferuje szereg komputerów stacjonarnych. Są nimi zarówno gotowe komputery znanych firm (m.in. Asus, HP, Fujitsu-Siemens) jak również tzw. składaki, w których sami decydujemy jaki sprzęt chcemy mieć na pokładzie swojego peceta. Ceny komputerów są niezwykle zróżnicowane. Dobry sprzęt z czterordzeniowym procesorem, wydajną kartą pamięci, dużym zapasem pamięci RAM i pojemnym dyskiem twardym możemy kupić już za 2,5-3 tysiące złotych, aczkolwiek sklepy oferują także modele dużo tańsze i droższe.

Podane tu informacje stanowią niezbędne minimum na temat tego, na co należy zwrócić uwagę kupując komputer stacjonarny. Natomiast omówienie poszczególnych części komputera nie sprawi, że będzie można samodzielnie wybrać idealny komputer dla siebie.

blog comments powered by Disqus
Jak kupować komputer stacjonarny?
Autor: Klaudia Kula