PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

PORADA: Jak wybrać komputer biurowy?

PORADA: Jak wybrać komputer biurowy?

Komputer biurowy często kojarzony jest z najtańszą możliwą konfiguracją. Nie jest to do końca prawdą. Jeżeli komputer ma spełniać zadania biurowe, musi dysponować odpowiednią mocą obliczeniową i o ile wystarczającą wydajność zapewnią już podstawowe podzespoły za niewygórowaną cenę, to warto pomyśleć również o bezpieczeństwie danych – i to w taki sposób, aby wszystko działo się najlepiej automatycznie.

Założenia

Komputer biurowy często kojarzony jest z najtańszą możliwą konfiguracją. Nie jest to do końca prawdą. Jeżeli komputer ma spełniać zadania biurowe, musi dysponować odpowiednią mocą obliczeniową i o ile wystarczającą wydajność zapewnią już podstawowe podzespoły za niewygórowaną cenę, to warto pomyśleć również o bezpieczeństwie danych – i to w taki sposób, aby wszystko działo się najlepiej automatycznie.

Ważnym elementem jest również cena całego zestawu. Najlepiej, żeby była jak najniższa. Pamiętać należy jednak o systemie operacyjnym. Najczęściej używanym OS w Polsce, jak i na świecie jest Windows, dlatego i my w cenę zestawu wliczyliśmy cenę tego softu.

Jakie więc warunki musi spełniać PCet, aby być pełnoprawnym komputerem biurowym?

 • Tani
 • Dostatecznie wydajny, aby zapewnić komfortową pracę przez kilka lat, nie tylko w krótkim okresie po zakupie
 • Zapewnić bezpieczeństwo danych już w dniu zakupu
 • Umożliwić prosty dostęp do portów USB
 • Zapewnić możliwość kopiowania danych z różnych nośników i na różne nośniki
 • Bezawaryjny
 • Dobrze, jeżeli będzie miał możliwość rozbudowy bez ponoszenia zbędnych kosztów na wymianę słabych elementów

Realizacja

 1. Obudowa

Ta musi być elegancka, funkcjonalna, zapewnić stabilne wsparcie podzespołów, nie utrudniać rozbudowy w przyszłości, a jednocześnie być możliwie tania.

obudowa

Brutus 410 Pure Black cena 132zł

 1. Płyta główna Stanowi „kręgosłup” naszego komputera. Wybór płyty warunkuje już na początku ukierunkowanie na jedną z dwóch platform AMD lub Intel. Dobrze, jeżeli poza ceną płyta będzie miała inne plusy, takie jak możliwość rozbudowy w przyszłości, wsparcia wszystkich popularnych technologii (nie zawsze najnowszych, bo te mają swoją cenę, a nie rzadko w przypadku komputera biurowego będą nie wykorzystane), czy kompatybilność wstecz z urządzeniami, które nadal można w biurach zastać (chociażby myszkę czy klawiaturę podłączaną portem PS/2).

płyta

Asus P8H61-M LX cena 180zł

 1. Procesor Tu wybór jest już ograniczony, co ułatwia nam sprawę. Ten jest sercem naszego komputera i musi zapewnić wystarczającą moc do wygodnej pracy z wieloma aplikacjami. Konstrukcja dwurdzeniowa jest tu idealnym rozwiązaniem i możliwie niedrogim, nasz wybór padł więc na:

procesor

Intel Celeron G530 cena 165zł

 1. Pamięć RAM Pamięć operacyjna jest nie mniej ważnym elementem warunkującym komfort pracy, jak sam procesor. Tu jednak nie ważna jest tak jej wydajność, co odpowiednia ilość przy nie przekroczeniu rozsądnej kwoty. Dla komputera biurowego 4GB pamięci RAM to aż nadto, ale tym samym nasz komputer będzie gotowy już na długie lata pracy.

pamięć

GoodRam 4 GB 1333MHz cena 90zł

 1. Dysk Twardy A właściwie dyski twarde. Najprostszym rozwiązaniem mającym zapewnić bezpieczeństwo naszych danych w jednym PC jest zainstalowanie dwóch dysków twardych połączonych w macierz RAID 1. Ta, dzięki równoległemu zapisowi na dwa dyski, zapewni nam gwarancję bezpieczeństwa danych nawet przed awarią fizyczną któregoś z HDD. Dysk nie musi być bardzo pojemny, gdyż większość dokumentów jakie będą przechowywane nie zajmuje dużo miejsca. Warto jednak przemyśleć również opłacalność zakupu, którą w przypadku HDD będzie cena 1GB przestrzeni dyskowej.

dysk

WD Caviar Blue 320GB 16MB cena 2x 260zł (za 2 dyski)

 1. Akcesoria Tu możemy pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, zwiększających wygodę pracy z PC. W przypadku komputera biurowego będzie to napęd optyczny oraz czytnik kart pamięci. Te dwa dodatkowe elementy zapewnią możliwość szybkiego kopiowania danych z/i na praktycznie dowolny powszechnie stosowany obecnie nośnik.

czytnik

ModeCom CR-108 cena 75zł

dvd

LG GH22NS50 cena 80zł

 1. System operacyjny Jako że bez systemu operacyjnego ani rusz, warto pomyśleć i o tym elemencie. W komputerze biurowym nie będą często zmieniane podzespoły, wystarczy więc wersja OEM. Najtańszy Windows 7 Home Premium to koszt około 400zł.

Warto pamiętać, że Windows nie jest jedynym słusznym systemem operacyjnym i dla osób chcących zaoszczędzić na tym elemencie proponujemy darmowe rozwiązanie, które może być również stosowane w działalności komercyjnej: Linux.

linux

Cena zestawu, który spełnia wszystkie nasze początkowe założenia to 1827zł (wraz z systemem operacyjnym Microsoft Windows).

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
PORADA: Jak wybrać komputer biurowy?