PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Co musisz wiedzieć o DVB-T?

Co musisz wiedzieć o DVB-T?

Jesteśmy już po drugim wyłączeniu nadajników naziemnej telewizja analogowej i po ostatniej w tym roku. Co muszą wiedzieć i czego się spodziewać mieszkańcy pozostałej części Polski?

Czym w ogóle jest DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial)? Tak w wielkim skrócie, jest to sposób kodowania i przesyłania obrazu w postaci zapisu cyfrowego (kodowanego) zawierającego dane niosące ze sobą informacje o dźwięku, obrazie oraz dane towarzyszące dotyczące na przykład przesyłanego sygnału Audio/Video. Co ważne, jest to sygnał nadawany naziemnie. Standard ten wprowadzono już w 1997 roku i początkowo używano do kodowania sygnału kodeka MPEG-2 (stąd też możemy nadal spotkać starsze telewizory posiadające dekoder DVB-T ale nie działające w Polsce), obecnie większość państw nadających już w DVB-T przeszło na kodowanie MPEG-4 (w tym standardzie DVB-T wdrażane jest w Polsce). W ramach ciekawostki warto nadmienić, że DVB-T doczekało się już drugiej generacji (DVB-T2) – tutaj różnica w stosunku do DVB-T polega głównie na lepszym wykorzystaniu pasma – pozwalającym poszerzyć albo jakość nadawanego sygnału, albo zmieścić więcej kanałów w tym samym paśmie.

antena

Dla zwykłego Kowalskiego, oznacza to głównie lepszą jakość sygnału oraz więcej kanałów telewizyjnych. Sygnał przesyłany cyfrowo, a nie analogowo ma również tą wielką przewagę, że pozwala dodać więcej danych (niż tylko dźwięk i obraz) w ramach udostępnionego pasma, dzięki czemu mamy możliwość np. skorzystania z elektronicznego przewodnika po programach (EPG), nagrywania i praktycznie dowolnego przegrywania obrazu (PVR), możliwość skorzystania z telewizji na życzenie – VoD (wypożyczalnia filmów), dodanie napisów do filmów w ojczystym języku i wiele innych.

Obecnie mamy za sobą już wyłączony sygnał analogowy na dwóch obszarach naszego kraju. Następne wyłączenie nastąpi dopiero po Nowym Roku, a dokładnie 19 marca 2013 roku. Ci z Was, którzy nie zaopatrzyli się do tej pory w odpowiedni sprzęt, mają szansę jeszcze to zrobić.

wyłączenie

A co potrzebujemy?

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebne jest niewiele więcej sprzętu niż do tej pory. W zdecydowanej większości wystarczy dotychczasowa antena (często nawet pokojowa!). Jest też dobra wiadomość dla osób zmuszonych do tej pory korzystać ze wzmacniacza antenowego (ach jak często się psuły) lub/i zwrotnic antenowych. Taki sprzęt w większości przypadków nie będzie już potrzebny! Sygnał cyfrowy jest mocniejszy i posiada większy zasięg, więc jedna antena kierunkowa zastąpi dwie (skierowane dotychczas na różne nadajniki). Kto nie posiada odpowiedniego „sprzętu” może się zaopatrzyć w odpowiednią antenę już za niecałe 100zł.

dekoder

Drugim elementem jest dekoder MPEG-4 (dekoder DVB-T). Ten może być już wbudowany w nasz telewizor, lub możemy użyć osobnego urządzenia. Jest jeszcze jedna grupa użytkowników, posiadających telewizory z wbudowanym dekoderem, ale MPEG-2. Jeżeli takowy telewizor posiada gniazdo Common Interface (CI) możemy zaopatrzyć się w moduł dostępu CI MPEG-4 i cieszymy się naziemną telewizją cyfrową.

HD CABLETECH URZ0194

HD CABLETECH URZ0194

Jeżeli natomiast posiadamy starszy odbiornik, możemy wyposażyć się zewnętrzny dekoder DVB-T. W zależności od możliwości dekodera koszty zaczynają się już od około 100zł. Nasi czytelnicy znają już z ostatnich testów chociażby dwa dekodery DVB-T firmy Cabletech: URZ0185 (tuner USB do komputerów) oraz model URZ0191. Przyjrzyjmy się też innym propozycjom:

cz1

cz2

Jak już wyposażymy się w odpowiedni sprzęt, warto wiedzieć JAK PODŁĄCZYĆ TUNER DVB-T.

Koszty całej operacji przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy mogą wynosić od 0zł do nawet kilkuset. Wszystko zależy od naszych preferencji i oczekiwań.

Dla tych, którzy przejdą na sygnał cyfrowy, obecnie dostępne są 3 multipleksy (oznaczone jako MUX1, MUX2, MUX3).

W skład multipleksu MUX-1 wchodzą programy: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka

W skład multipleksu MUX-2 wchodzą: Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV4

W skład ostatniego multipleksu wchodzą: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia

Oferta programowa może się nieco różnić i zmieniać w związku z otwieraniem i zamykaniem transmisji testowych na wskazanych obszarach.

Obecnie dostępne są też usługi EPG oraz PVR (w zależności od dekodera), natomiast na razie w Polsce nie dostępne jest video na życzenie (VoD).

Obecnie wszystkie kanały w ramach trzech dostępnych multipleksów są bezpłatne, pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to nas z opłaty ABONAMENTU radiowo-telewizyjnego.

Ten krótki artykuł nie wyczerpuje tematu DVB-T, jednak mamy nadzieję, że pomoże Państwu w wyborze odpowiedniego tunera i przejścia na sygnał cyfrowy zanim zobaczymy na ekranie naszego telewizora przysłowiowy śnieg.

Jakie dekodery dvb-t są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu dekoderów dvb-t z 9/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które dekodery dvb-t warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Wiwa HD-158 Wiwa HD-158Best of the best!
2Ferguson Ariva T750i Ferguson Ariva T750i Sprawdź sam
3Opticum STB HD N3 Opticum STB HD N3 Ten ma niezłą cenę!
4Ferguson Ariva 253 Combo Ferguson Ariva 253 Combo Polecany model
5Wiwa HD-50 Wiwa HD-50 Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 5 Dekoderów DVB-T - Telewizja na Wysokim Poziomie!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Co musisz wiedzieć o DVB-T?