PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Najtańsze suszarki do włosów do 50 zł |TOP 10|

Co to są ANSI lumeny i do czego służą? (projektory)

 • Dodano: 5 lat, 11 miesięcy temu
 • Ocena: (0) (0)
Co to są ANSI lumeny i do czego służą? (projektory)

Z określeniem „lumen” najczęściej spotykamy się przy zakupie urządzeń, które są źródłem światła. Oznacza się w ten sposób żarówki i oświetlenie LED. Z lumenem spotkamy się również przy wyborze projektora. Zapraszamy do artykułu, który w prostu sposób wyjaśni różnice między pojęciami.

Definicja lumena: „Jest to strumień świetlny wysłany w jednostkowy kąt bryłowy przez punktowe źródło światła o światłości jednej kandeli umieszczone w wierzchołku tego kąta.” (Źródło: Wikipedia)

Innymi słowy, jest to jednostka natężenia światła. W powyższej definicji nie została uwzględniona powierzchnia, na którą światło pada (od tego jest jednostka lux), ale dla uproszczenia można przyjąć, że im większa ilość lumenów generowana przez źródło światła, tym powierzchnia jest lepiej oświetlona.

Czym się różni lumen od ANSI lumena?

W potocznym rozumieniu jednostki lumen i ANSI lumen rzadko są postrzegane jako odrębne pojęcia. Tymczasem różnica między nimi istnieje i jest znacząca. Obie służą do określenia ilości światła generowanego przez źródło, ale ANSI lumen spełnia swoja funkcję z większą precyzją.

ANSI jest to amerykański instytut (American National Standards Institute), którego zadaniem jest ustalanie norm technologicznych obowiązujących w USA.

Ansi

Rysunek 1 Pomiar ilości generowanych lumenów, metodą ANSI

Procedura pomiary ANSI lumenów zawiera się czterech krokach:

 1. Obliczyć powierzchnię padania światła (w m2). Powierzchnia musi być koloru białego.
 2. Za pomocą fotodetektora zmierzyć strumień światła w 9 różnych punktach powierzchni padania światła.
 3. Wyciągnąć średnią z 9 pomiarów.
 4. Pomnożyć wynik pomiaru (wyrażony w luxach) przez powierzchnię padania światła. W ten sposób uzyskuje się wynik w lumenach.

Powyższa procedura ma na celu standaryzację pomiaru jasności projektorów, w celu uniknięcia rozbieżności w danych podawanych przez różnych producentów.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że w ANSI lumenach mierzy się tylko ilość światła generowaną tylko przez projektory, standard nie odnosi się do innych źródeł światła.

Czego ANSI lumeny nie uwzględniają?

Mimo opracowania standardu pomiaru światła generowanego przez projektor, metoda ANSI nie jest bezbłędna. Przedstawia ona ilość lumenów w idealnych warunkach. Podczas gdy na jasność obrazu wpływ mają również takie czynniki jak:

 • wielkość ekranu,
 • materiał i kolor powierzchni, na którą pada światło,
 • światło płynące z otoczenia,
 • zmęczenie oka użytkownika,
 • technologie wykorzystywane przez producentów do ulepszenia jakości obrazu.Podział projektorów ze względu na ilość generowanych ANSI lumenów

Na rynku istnieje cała gama projektorów o różnej ilości generowanych ANSI lumenów: od 10 do kilkudziesięciu tysięcy. Oprócz mocy różnią się one dodatkowymi funkcjami. Poniżej znajduje się zestawienie popularnych typów: • Do 200 ANSI lumenów – projektory kieszonkowe

Philips PicoPix 2480

Ich główną zaletą jest możliwość zabrania wszędzie ze sobą. W celu zapewnienia jak największej uniwersalności urządzeń, producenci wyposażają je w dodatkowe funkcje. Na przykład, projektor Philips PicoPix 2480, oprócz lampy o mocy 80 ANSI lumenów posiada także:

 • możliwość pracy do 2 godzin na zasilaniu bateryjnym
 • wbudowany odtwarzacz plików audio/foto/wideo (z napisami)
 • wbudowany głośnik
 • wbudowana pamięć
 • możliwość podłączenia do tabletu/smartfona (Anroid, iOS)

Przedział cenowy: od 700 zł do 1500 zł • Do 1500 ANSI lumenów – projektory do kina domowego

Acer K750

Projektory wchodzące w skład zestawów kina domowego o mocy do 1500 ANSI lumenów sprawdzają się w zaciemnionych pomieszczeniach, lub podczas oglądania filmów po zmroku. W takich warunkach jakość odwzorowania kolorów oraz szczegółowość obrazu jest wysoka. Projektory te zwykle wyświetlają obraz w rozdzielczości HD (720p).

Przedział cenowy: od 1700 zł do 2800 zł (dla projektorów o rozdzielczości 720p) • Do 2500 ANSI lumenów – projektory do kina domowego i użytku biurowego

NP115

W przypadku projektorów biurowych oraz multimedialnych często istnieje konieczność wyświetlania obrazu w dzień, w pomieszczeniu, które nie jest do końca zaciemnione. Lampa takiego projektora powinna mieć jasność na poziomie 2000-2500 ANSI lumenów. Projektory te zwykle potrafią wyświetlić obraz w rozdzielczości Full HD (1080p) a także w 3D.

Przedział cenowy: od 1900 zł do 3500 zł (dla projektorów o rozdzielczości co najmniej 720p) • Do 5000 ANSI lumenów – projektory do wyświetlania dla dużej grupy osób

BenQ SP870 DLP Projector

W szkołach i na uczelniach projektory powinny być w stanie wyświetlać obraz dla dużej grupy osób, przy pełnym świetle słonecznym lub sztucznym, aby istniała możliwość tworzenia notatek w trakcie prezentacji. Obraz wyświetlany musi być odpowiedniej wielkości i posiadać wysoki kontrast, aby był widoczny również przez osoby siedzące w dalszych rzędach. W tego typu projektorach znajdziemy zaawansowane funkcje służące do ustawiania geometrii obrazu (niwelowanie zniekształceń trapezowych).

Przedział cenowy: od 5200 zł do 12500 zł (dla projektorów o rozdzielczości Full HD) • Powyżej 5000 ANSI lumenów – projektory plenerowe, do obsługi imprez masowych

Techsat24

Projektory powyżej 5000 ANSI lumenów służą do wyświetlania obrazu w salach kinowych oraz na imprezach plenerowych (np. koncerty).

Przedział cenowy: od 10 000 zł wzwyż

blog comments powered by Disqus
Co to są ANSI lumeny i do czego służą? (projektory)