PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Zestawienie tunerów DVB-T - czym się kierować przy wyborze[PORADA]

Zestawienie tunerów DVB-T - czym się kierować przy wyborze[PORADA]

Już tylko dwa wyłączenia dzielą nas od całkowitego przejścia na standard naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Prezentujemy zestawienie najpopularniejszych i najchętniej wybieranych tunerów DVB-T oraz kilka informacji czym się kierować przy och wyborze.

Czym się kierować przy wyborze tunera DVB-T

Liczba złączy wejść/wyjść

Wszystkie dekodery DVB-T obsługują polski standard naziemnej telewizji cyfrowej oraz funkcje, które się z tym nierozerwalnie wiążą. Dlatego też takie cechy produktów jak telegazeta, EPG, INFO, czy zatrzymywanie aktualnie odtwarzanego kanału zostały całkowicie pominięte. Ważnym elementem jest natomiast ilość złączy wejść/wyjść.

DVB-T fronty

To co od razu widać po lekturze zestawienia tabelarycznego, to obecność złączy SCART oraz HDMI w każdym z dekoderów. Zdecydowana większość dekoderów posiada również wyjście COAXIAL pozwalające na podłączenie zewnętrznego zestawu audio z obsługą dźwięku 5.1. Rzadko, ale można spotkać również wyjście optyczne.

Niestety nie wszystkie dekodery posiadają wyjście komponentowe – a to pozwala w łatwy sposób na podłączenie nawet starych odbiorników telewizyjnych, które nie miały jeszcze złącza SCART.

Praktycznie wszystkie dekodery posiadają również port USB pozwalający na podpięcie zewnętrznej pamięci masowej, a ta z kolei umożliwi nagrywanie programów TV, czy nawet ich przewijanie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż nie wszystkie dekodery obsługują popularne pendrive’y, a jedynie zewnętrzne dyski HDD.

Tylko jeden z produktów w naszym zestawieniu (Cabletech URZ0191) posiada dodany przez producenta odbiornik WiFi ze wsparciem aplikacji INVIEW.

Obsługiwane formaty audio/video

Praktycznie wszystkie dekodery w zestawieniu obsługują najpopularniejsze formaty audio, jak i video. Jeżeli jednak jesteśmy użytkownikami o specyficznych wymaganiach, lub po prostu korzystamy ze sprzętu, który zapisuje materiał w jednym z mniej popularnych formatów –warto zwrócić uwagę na tan aspekt dekodera.

Panel frontowy

Choć nie jest to najważniejszy aspekt dekodera – warto zwrócić uwagę na obecność wyświetlacza na froncie dekodera. Ten podczas oglądania telewizji będzie nam cały czas wyświetlał informację o oglądanym programie, a w stanie spoczynku godzinę.

DVB-T front

Kolejnym elementem, który znajduje się nie na każdym dekoderze są dodatkowe przyciski umożliwiające obsługę dekodera bez pilota zdalnego sterowania. Obecność przynajmniej podstawowych przycisków umożliwiających obsługę dekodera pozwoli nam na jego konfigurację, kiedy na przykład pilot ulegnie awarii lub po prostu wyczerpią się baterie.

Funkcje dodatkowe

O tym aspekcie dekoderów już wspomnieliśmy. W niektórych modelach producenci implantują funkcje wyróżniające ich produkt na tle konkurencji. Do takich funkcji należy obsługa WiFi, dwa dekodery pozwalające na jednoczesne nagrywanie nawet dwóch audycji, czy obsługa kanałów satelitarnych FTA. Pamiętajmy jednak, że często za takie dodatkowe funkcje przyjdzie nam zapłacić więcej.

odbiornik


Nasz lider

cabletech

Cabletech URZ0191 - zobacz ceny

Najlepszy stosunek jakość/cena

wiwa

Wiwa HD80 mini memo - zobacz ceny

Dobry produkt

kruger

Kruger & Matz KM00186 - zobacz ceny

Zestawienie tunerów

Tabelka w wysokiej rozdzielczości - kliknij aby powiększyć

zestawienie tunerów DVB-T

blog comments powered by Disqus
Zestawienie tunerów DVB-T - czym się kierować przy wyborze[PORADA]
Autor: Dawid Nowak