PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Raport Specjalny: Armatura łazienkowa - Skąpiec.pl

Raport Specjalny: Armatura łazienkowa - Skąpiec.pl

Sezon wiosenno-letni to doskonały czas na zmiany aranżacyjne w mieszkaniu. Wiele osób właśnie wtedy decyduje się na gruntowny remont lub odświeżenie domowych wnętrz. Przeczytajcie raport dotyczący armatury łazienkowej, który został przygotowany przez porównywarkę cenową Skąpiec.pl.

Postanowiliśmy pomóc internautom w urządzaniu przestrzeni mieszkalnej, dlatego też rozpoczynamy cykl raportów poświęconych wyposażeniu wnętrz. Na pierwszy ogień wzięliśmy armaturę łazienkową i sprawdziliśmy, które produkty cieszyły się największym zainteresowaniem użytkowników Skąpiec.pl oraz czym konsumenci kierowali się podczas poszukiwań baterii umywalkowej czy zestawu prysznicowego. Mamy nadzieję, że opracowana przez nas analiza preferencji zakupowych internautów ułatwi Państwu wybór takich baterii, które idealnie wpiszą się w konwencję wnętrza. Przygotowaliśmy dla Was również rankingi najpopularniejszych modeli produktów z sześciu wybranych kategorii z segmentu armatury łazienkowej: baterie umywalkowe, bidetowe oraz wannowe i prysznicowe, zestawy natryskowe, słuchawki i węże prysznicowe, a także wylewki i deszczownice. Poza rankingami i danymi statystycznymi raport zawiera także dział „Okiem ekspertów”, w którym specjaliści – dziennikarze branżowi, blogerzy i przedstawiciele najpopularniejszych producentów - dzielą się poradami na temat wyboru armatury łazienkowej, mówią o rozwiązaniach, pozwalających oszczędzać wodę, a także zwracają uwagę na kwestię designu. Zapraszamy do zapoznania się z raportem i życzymy przyjemnej lektury.

Metodologia

Pierwsza część naszego raportu specjalnego powstała w oparciu o analizę wyborów, dokonywanych przez internautów, którzy w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2013 roku odwiedzili w serwisie Skąpiec.pl działy poświęcone armaturze łazienkowej. Aby uzyskać kompletne dane pod uwagę wzięliśmy następujące parametry: rozkład popularności filtrów i rozkład popularności wewnątrz filtrów. W celu wyłonienia najpopularniejszych produktów przeanalizowaliśmy także ilość odwiedzin poszczególnych modeli z omawianych kategorii. Za wskaźnik preferencji przyjęliśmy popularność działów, kategorii, marek oraz indywidualnych produktów wśród osób odwiedzających serwis. Popularność z kolei postanowiliśmy mierzyć oglądalnością - założyliśmy, że im większą oglądalność ma dany produkt, tym bardziej jest popularny i w tym większym stopniu jest preferowany. Zdajemy sobie sprawę, że ten dość prosty tok wnioskowania nie uwzględnia wielu czynników, mogących mieć istotny wpływ na wymienione przez nas wskaźniki. Jednocześnie jednak taka metoda wyrzucić pozwala na przedstawienie usystematyzowanych i bardziej przejrzystych wyników oraz osiągnięcie dużej oszczędności czasu. Należy jednak pamiętać, że na wyniki badania ma także wpływ struktura naszego serwisu. Po wejściu w każdy dział i kategorię wyświetlane jest 10 najczęściej wybieranych przez użytkowników produktów. Filtry produktów także ustawione są według dokonywanych przez użytkowników serwisu wyborów, tzn. najczęściej wybierany parametr w określonej grupie znajduje się najwyżej i odwrotnie. Takie dane aktualizowane są co godzinę z ostatnich 168 (7x24) godzin.

●● wybór określonej wartości w filtrze „Producent”;

●● rozkład wejść w produkty określonej marki „bezpośrednio z serwisu”.

Aby zachować spójność raportu posłużyliśmy się analizą opartą o pierwszą z tych metod.

Preferencje zakupowe internautów

Wydawać się może, że wybór armatury to jedna z mniej istotnych kwestii podczas urządzania łazienki. Tymczasem okazuje się, że takie detale, jak bateria umywalkowa, słuchawka prysznicowa czy deszczownica, mają duży wpływ na końcowy efekt wizualny. Nie od dziś wiadomo przecież, że diabeł tkwi w szczegółach… W niniejszym rozdziale prezentujemy analizę preferencji zakupowych użytkowników serwisu Skąpiec.pl, którzy w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2013 r. zainteresowani byli nabyciem armatury łazienkowej. Dowiedzą się z niej Państwo, jakiego typu produkty były najczęściej wyszukiwane, które marki cieszyły się największym uznaniem konsumentów i które produkty były najpopularniejsze.

Baterie umywalkowe

Marka i sposób montażu to dwa parametry, które okazały się być najistotniejsze dla osób, które w analizowanym przez nas okresie szukały baterii umywalkowej za pośrednictwem serwisu Skąpiec.pl.

Z filtra „Producent” skorzystało aż 43,1% użytkowników porównywarki, natomiast z filtra „Montaż” – 17,3 procenta. W dalszej kolejności internauci zwracali uwagę na parametr „Cechy dodatkowe”, pod którym kryje się liczba uchwytów (15,74%) oraz na kolor armatury (12,97% wszystkich wyborów). Niewiele ponad 10% potencjalnych kupujących w pierwszej kolejności wybierało konkretny styl baterii.

Grohe - najpopularniejszym producentem

W kategorii „Baterie umywalkowe” zwycięzcą rankingu na najpopularniejszego producenta została niemiecka firma Grohe, na którą stawiało 18,85% internautów. Kolejne miejsca w zestawieniu przypadły markom Hansgrohe (15,39%), Kludi (10,33%) oraz Tres (7,32%). Jeżeli chodzi o sposób montażu baterii to bezapelacyjnie wygrały baterie stojące – szukało ich aż 85,41% użytkowników Skąpiec.pl. Modele podwieszanie zyskały uznanie tylko 14,59% konsumentów. W kwestii liczby uchwytów internauci również mieli swojego faworyta. Największa rzesza użytkowników (67,51%) stawiała na baterie jednouchwytowe, a na dalszych pozycjach w rankingu uplasowały się modele z dwoma uchwytami (16,24% wszystkich zaznaczeń w filtrze) oraz bezdotykowe (12,1%). Potencjalni kupujący, którzy zdecydowali się na skorzystanie z filtra „Kolor” najczęściej szukali baterii chromowanych (56,8% wyborów), chętnie zaznaczali również opcje: satyna, chrom matowy, inox i złoto. W filtrze „Styl” najpopularniejszymi wariantami był natomiast baterie kaskadowe (36,95%), klasyczne (28,26%) oraz nowoczesne (12,85%).

1 Grohe Eurosmart 32925

2 Omnires Murray MU6110

3 Hansgrohe Focus E2 31730000

4 Grohe Eurosmart Cosmopolitan 32825

5 Tres Cuadro 1.06.103

Grohe Eurosmart 32925

Baterie wannowe i prysznicowe

Kategoria „Baterie wannowe i prysznicowe” jest w serwisie Skąpiec.pl mocno rozbudowana i znajduje się w niej kilka typów produktów.

Z tego też względu nie powinno nikogo dziwić, że aż 29,18 procenta odwiedzających ją internautów korzystało z filtra „Rodzaj” i już na wstępie zawężało obszar swoich poszukiwań. Statystyki porównywarki pokazują, że w dalszej kolejności konsumenci zwracali uwagę na markę produktu (25,91%), sposób montażu (11,78%) i cechy dodatkowe (11,54%). Mniej istotnymi kryteriami wyboru okazały się być „Kolor”, „Styl” i „Cena”. Niemal 35% użytkowników Skąpiec.pl, którzy od początku roku odwiedzili w serwisie omawianą kategorię, zainteresowanych było nabyciem baterii wannowej. Modelami wannowo-prysznicowymi zainteresowanych było 31,22% internautów, natomiast natryskowymi – 17,57 procenta. W rankingu na ulubionego producenta podium wygląda identycznie, jak w przypadku baterii umywalkowych: pierwsze miejsce zdobyło Grohe (21,12% zaznaczeń w tym filtrze), druga lokata przypadła marce Hansgrohe (11,67%), a trzecią zajęło Kludi (9,79%). Opcją najczęściej wybieraną przez konsumentów w filtrze „Montaż” były baterie stojące (63,4%), w przypadku koloru największe zainteresowanie wzbudziły modele chromowane (46,56% wyborów), z kolei w filtrze „Styl” najchętniej wybierano opcję nowoczesną (15,96%) i klasyczną (21,1%). Osoby, które w swoich poszukiwaniach kierowały się przede wszystkim ceną produktu, chciały przeznaczyć na zakupy kwotę od 100 do 200 złotych.

1 Ferro Terni TEM7

2 Deante Cubic BDD 013M

3 Grohe Eurosmart 33300

4 Ferro Modena BTM11A

5 Hansgrohe Ecostat 1001 SL 13261000

Grohe Eurosmart 32925

Baterie bidetowe

Zwyczaj montowania w łazience bidetu zawitał do naszego kraju dość niedawno. Wzrost zainteresowania tego typu urządzeniami sanitarnymi wskazuje jednak na to, że w niedługim czasie mają one szansę stać się nieodzownym elementem

Grohe, Hansgrohe i Tres najpopularniejsi producentci

Grohe, Hansgrohe i Tres to trzech producentów baterii bidetowych, którzy cieszyli się największym zaufaniem użytkowników serwisu Skąpiec.pl. Na pierwszą z tych firm stawiało w ostatnich miesiącach 11,96% internautów, na drugą – 9,59%, natomiast na trzecią 8,56 procenta. Na dalszych pozycjach w rankingu popularności producentów znalazły się marki: KFA, Deante, Omnires, Kludi, Paffoni oraz Ferro. Jeżeli chodzi o wygląd baterii bidetowej to w filtrze „Styl” najczęściej zaznaczaną opcją był wariant „Inne” (28,6%). Oznacza to, że duża grupa potencjalnych kupujących nie chciała sugerować się podpowiedziami producentów i wolała zdać się na własny osąd w kwestii designu. Statystyki serwisu pokazują również, że nieco ponad 23,5% użytkowników zainteresowanych było bateriami klasycznymi, niecałe 21 procent – nowoczesnymi, a 19,26% stawiało na modele retro.

1 Kludi Zenta Black & White 385308675

2 Deante CHILI INOX BDS 531M

3 Kludi DN10 552160505

4 Grohe EUROCUBE 23138

5 Graff SOLAR 2310500 PC

Kludi Zenta Black_&_White 385308675

Zestawy natryskowe

Analiza przeprowadzona przez Skąpiec.pl wykazała, że podczas wyboru zestawu natryskowego aż 57,65% użytkowników serwisu zwracało uwagę przede wszystkim na markę produktu. wyposażenia każdej toalety. typów produktów.

Konsumenci szukali głównie PRODUKTÓ W marki grohe, Hansgrohe oraz Kludi

Zwycięzca rankingu uzyskał wynik na poziomie 21,85% wszystkich zaznaczeń w filtrze „Producent”, dwie pozostałe firmy poszczycić się mogą rezultatem rzędu 21,49 oraz 13,92 procenta głosów. W pierwszej piątce ulubionych producentów znalazły się jeszcze Tres i Deante. Jeżeli chodzi o rodzaj zestawu to zdecydowanym liderem na Skąpiec.pl były zestawy prysznicowe. Stawiało na nie aż 87,52% użytkowników serwisu. Pozostała grupa konsumentów chciała nabyć zestaw wannowo-natryskowy. W filtrze „Cechy dodatkowe” internauci najczęściej zaznaczali opcję „Termostatyczne” (75,66% wszystkich wyborów), a w dalszej kolejności stawiali na zestawy jedno- i dwuuchwytowe. Osoby, które zdecydowały się skorzystać z filtra „Kolor”, chciały przede wszystkim wyszukać baterie chromowane (76,35%), jednak popularnymi wariantami były również: mosiądz i nikiel szczotkowany. W przypadku sposobu montażu bezapelacyjnie wygrały zestawy podwieszane (aż 91,69% zaznaczeń w filtrze).

1 Grohe Grohtherm 1000 34151

2 Grohe EUPHORIA 27296000

3 Kludi Dual Shower System 6609505-00

4 KFA SOLARIS 841-192-00

5 Hansgrohe Croma 100 Multi 27086000

Grohe Grohtherm 1000 34151

Słuchawki i węże prysznicowe

Kategorię „Słuchawki i węże prysznicowe” zaliczyć można do najbardziej rozbudowanych w sekcji armatury łazienkowej.

Najczęściej poszukiwanym rodzajem były słuchawki prysznicowe

Znaleźć w niej można bowiem dużą liczbę artykułów, zebranych w kilkadziesiąt grup produktowych. Z uwagi na ten fakt nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że w analizowanym okresie aż 56,41% internautów w pierwszej kolejności korzystało z filtra „Rodzaj”. Pozostała grupa konsumentów zwracała uwagę przede wszystkim na markę produktu. Najbardziej poszukiwanym typem produktu w omawianej kategorii były słuchawki prysznicowe. Wzbudziły one zainteresowanie 36,49 procenta użytkowników porównywarki. Drugie miejsce, z wynikiem na poziomie 17,41%, zajęły węże prysznicowe, trzecie natomiast przypadło zestawom prysznicowym (11,99% zaznaczeń w filtrze). Kolejne pozycje w zestawieniu przypadły prelatorom (5,75%), głowicom prysznicowym (2,04%), prysznicom (1,08%), uchwytom prysznicowym (1,02%) oraz wężom do wyciąganej wylewki (0,94%). Grohe, Tres i Hansgrohe to firmy, które zajęły trzy najwyższe lokaty w rankingu popularności producentów. Na zwycięzcę stawiało 26,35 procenta użytkowników Skąpiec.pl, dwie pozostałe marki uzyskały zbliżone wyniki – 11,6 i 11,05%. Pięcioprocentowy próg zaznaczeń w filtrze „Producent” przekroczyło jeszcze Kludi i Deante.

1 Oras Bidetta 242050

2 Ferro AMBER - słuchawka natrysku S948

3 Hansgrohe 1,60 m Isiflex 28276000

4 Grohe Silverflex 1250 mm 28362

5 Grohe Relexaflex 1250 mm 28150

Oras Bidetta 242050

Wylewki i deszczownice

Internauci, którzy w analizowanym okresie szukali wylewki lub deszczownicy za pośrednictwem porównywarki cen Skąpiec.pl, w pierwszej kolejności określali typ interesującego ich produktu.

Z filtra „Rodzaj” korzystała prawie połowa (49,77%) osób zainteresowanych tego typu elementami armatury. Niecałe 40 procent użytkowników serwisu zwracało uwagę przede wszystkim na producenta, natomiast dla 11,58% najważniejszym kryterium był sposób montażu. Statystyki Skąpiec.pl pokazują, że zdecydowanie największą popularnością w omawianej kategorii cieszyły się w ostatnich miesiącach deszczownice. Uzyskały one wynik na poziomie 61,27% wszystkich zaznaczeń w filtrze „Rodzaj”. Kolejne miejsce w zestawieniu zajęły: głowice prysznicowe, na które stawiało 16,07% potencjalnych kupujących, ramiona prysznicowe (7,79%) oraz proste wylewki (7,48%). Listę TOP5 zamykają dysze prysznicowe, na które stawiało 7,39 procenta użytkowników porównywarki. Najczęściej zaznaczaną opcją w filtrze „Producent” była marka Hansgrohe i uzyskała ona wynik na poziomie 16,61% wszystkich wyborów. Drugie miejsce, z niewielką stratą do lidera, zajęło Grohe (16,28%), podium zamyka natomiast firma Deante (10,84%). Jeżeli chodzi o filtr „Montaż” to aż 61,84% internautów zaznaczało w nim wariant „Ścienny”, 27,84% stawiało na montaż sufitowy, a 10,67% konsumentów chciało znaleźć produkty do zamontowania na armaturze.

1 Deante Deszczownia Neo Fresh NBF 051K

2 Deante Deszczownica - NAC 014K NAC014K

3 Deante Kendo NAC 033K NAC033K

4 Rea Deszczownica kaskadowa RAINFORCE

5 Grohe Deszczownica sufitowa Rainshower F-Series 27467

Neo Fresh NBF 051K

Okiem ekspertów

Armatura łazienkowa należy do tej grupy elementów wyposażenia wnętrza, których nie wymienia się zbyt często. Z tego też względu warto poświęcić jej trochę czasu i idealnie dopasować ją zarówno do wyglądu całej łazienki, jak i do potrzeb użytkowników. Podczas poszukiwań baterii umywalkowej, deszczownicy czy słuchawki prysznicowej warto skorzystać nie tylko z podpowiedzi internautów i rankingów popularności produktów, ale również ze wskazówek specjalistów z tej dziedziny. Na kolejnych stronach raportu znajdą Państwo wypowiedzi dziennikarzy i przedstawicieli najpopularniejszych producentów, którzy podzielą się swoim spostrzeżeniami na temat armatury łazienkowej, jej wyglądu czy ciekawych rozwiąza

  • Istotny detal - mówi Zofia Malicka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Czas na Wnętrze”

"Wydawałoby się, że bateria to element, który powinien być przede wszystkim ładny i pasujący do łazienki. Można więc ją wybrać na końcu remontu. Nic bardziej mylnego! Rodzaj armatury wiąże się ze sposobem jej montażu, a nawet wyborem modelu umywalki czy wanny."

"Możemy wybierać spośród umywalkowych, wannowych, wannowo-prysznicowych, prysznicowych; do montażu ściennego lub na brzegu umywalki czy wanny, wolno stojących; z dwoma pokrętłami lub jednouchwytowych; w stylu retro albo nowoczesnym… Wybór jest ogromny, a co za tym idzie – więcej decyzji do podjęcia. Zacznijmy od sposobu montażu armatury i jej stylu – to zdecydowanie zawęzi pulę, w której będziemy szukać baterii idealnych."

Ekonomia i ekologia

"Te dwa pojęcia dotyczą większości sprzętów, które kupujemy do wyposażenia domu. Nie inaczej jest w przypadku armatury. O nasze portfele i środowisko najbardziej dbają baterie jednouchwytowe, którymi szybko ustawiamy pożądaną temperaturę i strumień wody."

"Ostatnio dużą popularnością cieszą się baterie z termostatem – wystarczy go raz ustawić, aby za każdym razem woda miała taką samą temperaturę. Kolejnym elementem jest tzw. perlator lub aerator – rodzaj sitka na wylewce, którego zadaniem jest napowietrzenie strumienia i wywołanie większego ciśnienia wody. Dzięki temu zużywamy od 15 do 60% mniej wody niż byłoby to bez perlatora. Obecnie produkowane krany są fabrycznie wyposażone w perlator, do starszych modeli można go dokupić. Do domów coraz częściej trafiają też baterie stosowane dotychczas tylko w miejscach użyteczności publicznej, czyli elektroniczne, wyposażone w czujnik, który automatycznie uruchamia wodę, kiedy wsuniemy dłonie pod kran."

Jakość na długie lata

"Główne elementy baterii, czyli korpus i wylewka, najczęściej są odlewane z mosiądzu, dzięki czemu są bardzo trwałe (niektórzy producenci oferują na nie nawet stuletnią gwarancję). Istotna jest jednak jakość stopu – niestety informacji na ten temat raczej nie znajdziemy na opakowaniu, dlatego warto po prostu porównać… wagę poszczególnych modeli. Im cięższy, tym lepszy – zapewne ma grubsze ścianki mniej podatne na zniszczenia i jest po prostu solidniejszy niż lżejszy model tego samego rodzaju i wielkości. Jeśli chcemy wybrać urządzenie, które będzie bezawaryjnie służyło przez wiele lat, zwróćmy uwagę na materiał, z którego są wykonane głowice odpowiedzialne za regulację przepływu wody. Najpopularniejsze, a zarazem najtrwalsze są głowice ceramiczne, na ogół objęte pięcioletnią gwarancją Zdarzają się jednak plastikowe, które raczej nie przetrwają kilkuletniej eksploatacji."

Jak zainstalować?

"Ze względu na sposób montowania baterie dzielimy na ścienne i stojące (tzw. sztorcowe). Pierwsze montuje się, gdy rury instalacji wodnej wyprowadzone są powyżej poziomu umywalki lub wanny, drugie – poniżej. Oczywiście wybierając wannę i umywalkę, koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ od tego będzie również zależało czy, i w którym miejscu dany sprzęt powinien mieć otwory. Wśród baterii sztorcowych najpopularniejsze są jednootworowe, w których mieszacz i wylewka są ze sobą połączone. Dostępne są również baterie dwuotworowe, składające się z oddzielnego mieszacza i wylewki, lub trzyotworowe, w których mamy wylewkę i dwa kurki lub uchwyty do uruchamiania strumieni zimnej i ciepłej wody. W przypadku wannowej armatury sztorcowej zdarzają się modele wymagające aż czterech otworów do montażu – na wylewkę, kurki lub uchwyty oraz wąż prysznicowy. Takie baterie najczęściej jednak montuje się nie na brzegu wanny, lecz na powierzchni obok niego. Montaż armatury ściennej jest bardziej skomplikowany – baterię mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Problematyczny bywa rozstaw przygotowanych przyłączy – standardowy do 15 cm, jednak dopuszcza się maksymalnie 2 cm odchylenia, dlatego jeśli decydujemy się na taką baterię, koniecznie dokładnie sprawdźmy odległość między przyłączami."

Stylowe zestawy

"Znając już rodzaj i sposób montażu baterii, pozostaje nam wybrać jej styl. Ponieważ z armatury łazienkowej korzystamy codziennie, musimy kupić taką, która po prostu będzie się nam podobać. Nie chcemy przecież dzień w dzień patrzeć na coś, co zupełnie nie jest w naszym guście! Producenci oferują całą masę linii stylistycznych, od retro, przez klasyczne, po nowoczesne, a nawet niemalże kosmiczne. W seriach najczęściej znajdziemy wszystkie rodzaje baterii, aby bez problemu skompletować zestaw odpowiadający naszym wymaganiom. Nie zapominajmy jednak o wygodzie użytkowania – kształt mieszacza lub kurków powinien zapewniać bezproblemowe otwieranie i zamykanie strumienia wody nawet mokrą, namydloną (a więc śliską) dłonią."


  • AAA… baterię łazienkową kupię - mówi Magdalena Paszkowska Product Manager Grupy Baterie w firmie Deante

"Z wyborem baterii, jak i dużej części akcesoriów łazienkowych, jest trochę jak z wyborem samochodu. Niektórzy zwracają uwagę głównie na dane techniczne, inni przede wszystkim na wygląd. Jak wybrać wyposażenie, które będzie się wyróżniało interesującym designem i służyło przez lata?"

Wzornictwo

"Planując zakup baterii łazienkowych należy mieć na uwadze kryteria: estetyczne, funkcjonalne i techniczne. W pierwszej kolejności nasz wzrok przykuwa design. Na rynku są dostępne urządzenia w różnych stylach: tradycyjnym, minimalistycznym i kubistycznym, czyli takie o równych płaszczyznach i prostych kątach. Decydując się na konkretny kształt pamiętajmy, aby baterie umywalkowa, wannowa, natryskowa i bidetowa miały jednorodny charakter i pasowały do klimatu pomieszczenia."

Technika

"Kiedy już podejmiemy decyzję odnośnie wzornictwa, skupmy uwagę na parametrach technicznych. Jedna z najistotniejszych kwestii to materiał, z którego wykonana jest bateria. Mosiądz, uważany za najlepszy, powinien mieć wysoką zawartość miedzi i optymalną zawartość ołowiu, który w nadmiarze wpływa na kruchość i niską odporność termiczną. Najlepszy jest mosiądz MO 59 klasy A o wysokiej zawartości miedzi. Kolejny ważny element to głowica, czyli mechanizm mieszający wodę. Najtrwalsze i jednocześnie najpopularniejsze są głowice ceramiczne. Parametrami, które określają ich jakość są m.in. wydajność oraz grupa akustyczna. O ile w modelach umywalkowych niskie wartości przepływu (ilość wypływającej wody w jednostce czasu), umożliwiają bardziej ekonomiczne użytkowanie, o tyle w modelach wannowych, gdzie istotna jest temperatura kąpieli, duży przepływ jest pożądany. Na komfort korzystania z baterii wpływa znacząco grupa akustyczna głowicy. Zastosowanie w niej elementów wygłuszających stanowi sekret cichej pracy. Informacje dotyczące powyższych cech widnieją na każdej etykiecie produktowej znajdującej się na opakowaniu."

Ekologia

"Budowa baterii wpływa nie tylko na jakość, ale także możliwość oszczędnego zużycia wody. Producenci coraz częściej stosują rozwiązania proekologiczne, dzięki czemu możemy nie tylko cieszyć się piękną armaturą, ale także niższymi rachunkami. Jednym z podstawowych rozwiązań jest zastosowanie aeratora, czyli sitka napowietrzającego strumień wody. Woda staje się przy tym bardziej miękka, o jednolitym strumieniu, a jej zużycie może spaść nawet o 60%. Dla linii proekologicznych charakterystyczny jest również dwustopniowy systemem otwierania dźwigni, który zmniejsza zużycie wody nawet o 30%. Bardzo wygodne są rozwiązania sensorowe i termostatyczne. Te pierwsze sprawdzają się w łazienkach osób ceniących oszczędność wody, łatwość w utrzymaniu czystości oraz higienę. Ich dodatkowym atutem jest stała temperatura wody, którą można uzyskać także dzięki termostatowi. Zastosowana w termostatach blokada 38 st. C to dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Na koniec, nie zapominajmy o sprawdzeniu długości gwarancji udzielanej na poszczególne elementy. Wysoka jakość poparta gwarancją zapewni bezstresowe i komfortowe użytkowanie przez długie lata."


  • Czym kierować się przy wyborze baterii? - mówi Michał Kopeć Product Manager FERRO S.A.

"Przy zakupie baterii łazienkowych powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jakość urządzeń. Pojęcie to obejmuje materiał, z którego zostały wykonane baterie oraz rozwiązania technologiczne, które w nich zastosowano."

"Baterie wykonane np. ze stali szlachetnej AISI 304 odznaczają się niebywałą trwałością i odpornością na uszkodzenia, środki chemiczne, wysoką temperaturę, korozję i zarysowania. Urządzenia te posiadają aż 25-letnią gwarancję. Wytrzymałość zapewnia bateriom również elegancka powłoka PVD. Technologia PVD sprawia, że powierzchnia staje się niezwykle twarda i odporna na zarysowania oraz otarcia. Powłoka PVD jest trzecią z kolei dekoracyjną powłoką nakładaną na powierzchnię baterii, i to ona decyduje o jej niezwykłej odporności oraz twardości. Z zastosowanymi w bateriach rozwiązaniami technologicznymi związana jest funkcjonalność urządzeń. W ofercie rynkowej znajdziemy baterie z praktycznymi udogodnieniami np. wygodną wyciąganą wylewką, baterię umywalkowo- bidetową, która pełni podwójną rolę, dodatkowo może nam pomóc podczas domowych porządków - dzięki rączce natrysku z łatwością napełnimy duży pojemnik wodą bądź opłuczemy komorę odkurzacza. Jeśli chcemy zamontować baterię zlewozmywakową pod oknem warto nabyć urządzenie posiadające składaną wylewkę."

Kupując baterie pamiętajmy również o ich zaletach ekologicznych.

"W dzisiejszych czasach oszczędzanie wody stało się nie tylko wyrazem modnego stylu życia, ale również obowiązkiem każdego z nas. Zamiast baterii dwuuchwytowych możemy wybrać baterie jednouchwytowe, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody dzięki szybszemu ustawieniu żądanej temperatury. Oszczędne i bezpieczne baterie termostatyczne automatycznie mieszają wodę do temperatury ustawionej przez użytkownika. Dodatkowo wyposażone są w blokadę safe stop ograniczając ryzyko poparzenia poprzez przypadkowe ustawienie temperatury powyżej 38°C. Doskonałym wyborem będą także baterie z systemem VerdeLine, wyposażone w komponenty pozwalające na około 50% oszczędność zużycia wody, bez strat na komforcie użytkowania. Takie urządzenia posiadają perlatory montowane na końcu wylewki, które wprowadzają powietrze do strumienia wylewanej wody, dzięki czemu strumień zyskuje na obfitości, jest większy, bardziej spieniony. Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem w tego typu bateriach są specjalne głowice ceramiczne, które mają dwa poziomy otwarcia przepływu. Pierwsze podniesienie uchwytu otwierającego spowoduje uwolnienie tzw. ekonomicznego strumienia wody. Dopiero głębsze, wychylenie rączki włączy większy przepływ wody. Baterie z systemem VerdeLine zapewniają nie tylko dużą oszczędność wody, ale także dbają o domowe wydatki. Urządzenie powinno pasować do wystroju wnętrza, idealnie komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia. Zwróćmy, więc uwagę na design baterii - możemy wybrać urządzenie o zaokrąglonej linii lub geometrycznej formie, w klasycznym bądź nowoczesnym stylu. Przed zakupem warto, zatem przyjrzeć się aranżacji łazienki. Pamiętajmy więc, że jakość wykonania, funkcjonalność i wygląd baterii to podstawowe czynniki, które decydują zadowoleniu z dokonanego wyboru."

Nowoczesne oznacza oszczędne

"Zasoby jednego z najcenniejszych darów natury – wody, na skutek globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych zmniejszają się obecnie w ogromnym tempie. Ze względu na stale rosnący deficyt wody, możemy spodziewać się zwiększenia opłat za jej użytkowanie."

"Dodatkowo, od lipca 2013 każdy z nas będzie zobowiązany do opłat za śmieci, w sposób wybrany przez gminę, do której należymy. Osoby, dla których forma płacenia za śmieci będzie związana z opłatami za wodę, czyli „im mniejsze rachunki za wodę tym niższe rachunki za wywóz śmieci”, poszukają zapewne efektywnych metod obniżania zużycia wody, a tym samym kosztów jej użytkowania. Istnieje wiele sposobów na zużywanie mniejszej ilości wody w czasie wykonywania codziennych czynności. Wystarczy zmienić nawyki – zakręcać wodę podczas golenia czy mycia zębów, zamienić kąpiel w wannie na prysznic, ale także wymienić stare instalacje lub naprawić przeciekające urządzenia łazienkowe. Z bogatej oferty rynkowej możemy wybrać również oszczędne baterie łazienkowe i kuchenne. W bateriach jednouchwytowych można znacznie szybciej niż w dwuuchwytowych ustawić żądaną temperaturę wypływającej wody. Skracając czas na ustawienie temperatury zmniejszamy zużycie wody. Budowa mieszacza umożliwia utrzymanie stałych ustawień mieszania ciepłej i zimnej wody, dzięki czemu jej temperatura jest stała i nie waha się. Kolejną propozycją rynkową baterii oszczędzających wodę są baterie termostatyczne. Dzięki zastosowaniu ceramicznej głowicy termostatycznej użytkownik jest w stanie ustawić precyzyjnie temperaturę wypływającej wody, a bateria skraca do minimum czas oczekiwania na właściwą temperaturę, dzięki czemu nie marnujemy wody próbując uzyskać strumień o wybranej temperaturze. Baterie termostatyczne to nie tylko oszczędność, ale i bezpieczeństwo. Funkcja safe stop (manualna blokada temperatury) uniemożliwia użytkownikowi przypadkowe ustawienie temperatury wody powyżej 38°C, co chroni go przed poparzeniem. Doskonałym eko rozwiązaniem do kuchni i łazienek są baterie z systemem VerdeLine firmy Ferro wyposażone w komponenty pozwalające na około 50% oszczędność zużycia wody. Perlatory, montowane na końcu wylewki wprowadzają powietrze do strumienia wylewanej wody, co sprawia, że strumień zyskuje na obfitości, jest większy, bardziej spieniony. W bateriach zainstalowano specjalne głowice ceramiczne, które mają dwa poziomy otwarcia przepływu. Pierwsze podniesienie uchwytu otwierającego powoduje uwolnienie tzw. ekonomicznego strumienia wody. Dopiero głębsze, wychylenie rączki włącza większy przepływ wody. Dzięki temu łatwo jest regulować uchwytem objętość strumienia wody. Baterie należące do linii VerdeLine pozwalają nie tylko na dużą oszczędność zużycia wody, ale również znacznie ograniczają domowe wydatki, nie zmniejszając komfortu użytkowania."

"W łazience możemy także zainstalować, należący do kolekcji VerdeLine nowoczesny przesuwny, 3-funkcyjny natrysk Doppio, który dzięki swej unikatowej konstrukcji gwarantuje około 50% oszczędność zużycia wody - przez rączkę prysznicową przepływa maksymalnie tylko 6,2 l wody na minutę /tradycyjny prysznic zużywa jej 12 l i więcej w ciągu minuty. Dzięki zmieszaniu wody z powietrzem strumień jest obfity, co sprawia, że oszczędzając wodę nie obniżamy komfortu użytkowania. Dodatkowo, trzyfunkcyjna rączka natrysku posiada funkcję ECO, która ogranicza wypływ wody do 1,5 l na minutę. Oszczędne baterie wyposażone w najnowocześniejsze technologie odznaczają się również nienagannym designem, ich zaokrąglona lub geometryczna forma oraz lśniąca powłoka podkreślają piękno każdego wnętrza. Z bogatej oferty rynkowej bez trudu wybierzemy urządzenia pasujące do wystroju naszej kuchni i łazienki, znajdujących się tu mebli i dodatków dekoracyjnych, gdyż nowoczesne oznacza przecież nie tylko oszczędne, ale i eleganckie."


  • Jak dobrać armaturę do swojej łazienki? - Czyli trendy i obecne rozwiązania - mówi Anna Kornatka Projektantka Homplex.pl

"Każdy kto urządza swoją łazienkę staje przed problemem wyboru armatury. Zazwyczaj na tym etapie remontu mamy już wybrane płytki, czasami również ceramikę, lub jesteśmy w trakcie jej dobierania. Armatura to z jednej strony nieodzowny element, a z drugiej szczegół wystroju naszej łazienki. Niezależnie od podejścia do istoty armatury, każdy musi ją wybrać."

Czym się kierować?

"Na ten temat można dużo mówić, ja zwrócę uwagę głównie na trendy i na to jak dobrać ją tak, żeby pasowała do wystroju naszej łazienki."

Ktoś może jednak zapytać, co tu ma pasować?

"Mamy kilka rodzai paneli i baterii umywalkowych, prysznicowych czy wannowych, wszystko podobne. Z jednej strony mogę się zgodzić z takim stwierdzeniem, są bardzo wyraźne tendencje, które widać w ofercie większości firm na naszym rynku, jednak wybór jest ogromny i nie wszystko jest identyczne."

"Ulubieńcami architektów wnętrz są proste, nowoczesne formy, niezależnie od stylu i kolorystyki łazienki. Smukła, delikatna armatura wpasuje się do każdej aranżacji. Projektanci Homplexowych Wnętrz najczęściej wybierają jednouchwytowe, stojące baterie umywalkowe, zestawy prysznicowe z deszczownicami, tu zdarzają się tak samo często systemy podtynkowe jak i natynkowe, natomiast do wanien najczęściej proponują baterie sztorcowe. Jeżeli chodzi o kolorystykę to dominuje chromowa, srebrna armatura, chociaż architekci coraz odważniej sięgają po barwne baterie o intensywnych kolorach, dzięki którym można odmienić oblicze każdej łazienki. W ofercie producentów możemy znaleźć także baterie podświetlane barwnym światłem LED. Takie kolorowe akcenty dobrze wyglądają, ale raczej w stonowanych łazienkach, gdzie reszta wyposażenia ogranicza się tylko do kilku barw. Jeżeli chodzi o kolorystykę to tu mamy wciąż ograniczone pole działania, chociaż sytuacja sukcesywnie się zmienia, natomiast jeśli chodzi o kształt armatury to wybór jest dużo większy. Projektanci głównie wybierają dwa typy kształtów, albo bardzo delikatne i smukłe, zaokrąglone, albo masywniejsze o ostrych kątach, bardzo nowoczesne. Oczywiście jeśli mamy elegancką łazienkę w stylu glamour lub wręcz pałacową dobrze pokusić się o armaturę w ozdobnym, dekoracyjnym wydaniu, aby podkreślić charakter wnętrza, nie warto w takim wypadku podążać ślepo za modą i trendami."

Jak więc dobrać dobrze armaturę do swojej łazienki?

"Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest smukła, chromowana armatura, która po prostu dopasuje się do każdej aranżacji. Jeśli chcemy podkreślić nowoczesność lub surowość wnętrza to można pokusić się o masywniejsze bryły o ostrych kształtach. Natomiast jeżeli mamy bardzo stonowane wnętrze, w którym nie ma wielu kolorów można rozświetlić je i ożywić barwną armaturą, do której warto dopasować ręczniki, dywanik łazienkowy i inne dodatki. Architekci zazwyczaj stawiają na prostotę form i nowoczesność, czyli armaturę funkcjonalną, a zarazem efektownie wyglądającą."


  • Zielona oferta armatury - mówi Anna Raducha- Romanowicz Redaktor magazynu „Łazienka”

"Dziś właściwie każdy producent armatury przynajmniej część swych produktów wyposaża w rozwiązania, które pozwalają ograniczyć wypływ wody z baterii. Ta “zielona” oferta skierowana jest nie tylko do konsumentów propagujących proekologiczny styl życia. Któż bowiem nie chce zmniejszyć kosztów związanych ze zużyciem wody?"

"Ekologicznych rozwiązań, które stosuje się obecnie w armaturze łazienkowej jest wiele. Ale każde ma ten sam cel – ograniczyć wypływ wody z baterii. Najprościej cel ten osiągnąć można instalując baterię jednouchwytową zamiast dwuuchwytowej – w ten sposób znacznie szybciej, wykorzystując mniejsze ilości wody, uzyskuje się strumień o pożądanej temperaturze i intensywności. Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Oras wraz z Politechniką Warszawską mówią, iż z tradycyjnej baterii z dwoma kurkami wypływa ok. 42 l wody na minutę, z jednouchwytowej – już tylko 12 l/min. Jeszcze większą oszczędność zapewniają baterie sensorowe – bezdotykowe, ograniczające do minimum czas wypływu wody – tego typu baterie wylewają ok. 6 l/min."

Ograniczniki przepływu.

"Oprócz perlatora, na poziom wypływu wody z baterii wpływa szereg innych, dodatkowych rozwiązań stosowanych przez producentów armatury. Przykładowo na system Eco Smart marki Hansgrohe składają się zintegrowany z wylewką perlator Ecosmart, ale też specjalny ogranicznik przepływu automatycznie reagujący na zmiany ciśnienia wody. Reduktor wypływu w bateriach natryskowych i wannowych instaluje również np. Deante lub Ferro. FerroEcoSave to rodzaj okrągłej tulei wkręcanej w słuchawkę prysznicową lub montowanej w baterii natryskowej, która zmniejsza strumień wypływu."

Ekonomiczne sterowanie.

"Ilość wypływającej z baterii wody ograniczyć można również dzięki dokładnej regulacji wypływu, którą umożliwia np. system FerroClick, czyli dwustopniowa głowica ceramiczna zaopatrzona w blokadę. Pierścień zamontowany na głowicy pozwala uruchomić dwa poziomy otwarcia przepływu – ekologiczny lub zwiększony. Przy uniesieniu uchwytu baterii i uruchomieniu baterii wypływa z niej strumień ekonomiczny. Strumień zwiększony wypływa po pokonaniu delikatnego oporu. Głowica odpowiada również za proporcjonalne zmieszanie wody ciepłej i zimnej. Podobne rozwiązanie znaleźć można w bateriach marki Roca czy Deante."

Przycisk na baterii.

"Jedną z nowo wprowadzonych przez producentów armatury funkcji pozwalających oszczędzać wodę są eko-przyciski, które znaleźć można na korpusach baterii lub na główkach prysznicowych. Użytkownik przez włączenie przycisku zamieszczonego na korpusie baterii automatycznie zmniejsza przepływ wody. Eko-przycisk instalowany jest np. w wybranych bateriach firm Grohe i Oras. Według firmy Oras maksymalny przepływ wody w przypadku używania rączki prysznicowej z eko-przyciskiem, przy ciśnieniu wody 300 kPa wynosi jedynie 7,5l/min (standard to ok. 14 l/min)."

Kontrola ciepłej wody.

"Jak wiadomo, najwięcej strat wody powstaje podczas prób osiągnięcia przez użytkownika pożądanej temperatury wypływającego strumienia. Ten problem rozwiązują coraz popularniejsze – szczególnie pod prysznicem - baterie termostatyczne, które potrafią zredukować zużycie wody również o ok. 50%."


  • Czym, oprócz względów estetycznych, się kierować? - mówi Joanna Turakiewicz z serwisu "twojrynek.pl

Solidnych polskich marek jest kilka, ale są też takie, które oferują sprzęt rzekomo polskiej produkcji, a tak naprawdę, zamawiają cale partie w Chinach, w Polsce wymieniają ewentualnie głowicę i wypuszczają na rynek.

Co się dzieje z takim „trefnym” sprzętem?

Czasem wytrwa przez dwuletni okres gwarancji, a bywa i tak, że już wcześniej powłoka zaczyna się wycierać, przebarwiać, a głowica się rozregulowuje.

Jak więc odróżnić taki towar od porządnego?

Solidni producenci na swoje towary dają dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Baterie różnią się też wagą Na pewno nie samą ceną! Przede wszystkim trzeba spojrzeć na nazwę producenta. – solidniejsze, przy których wykonaniu nie oszczędzano materiału, są zdecydowanie cięższe. Warto też wybierać produkty, które pozwalają na oszczędne gospodarowanie wodą. Wówczas koszt zakupu droższej baterii może się zwrócić już po kilku miesiącach. Baterie termostatyczne, dla przykładu, pozwalają na ustawienie stałej temperatury maksymalnej, jaką będzie miała woda puszczona z sieci. Perlatory eko z kolei, zmniejszają zużycie wody dzięki procesowi napowietrzania. Modele bezdotykowe są bardziej higieniczne, ale raczej rzadko stosowane w domach.


  • Diody LED w łazience - redakcja serwisu Prezenty.pro

Odkręcasz kran z zimną wodą. Woda wypływa idealnie niebieska, jak na filmach, gdy bohaterowie kąpią się w słoneczny dzień w morzu. Okręcasz kran z gorącą wodą. A woda staje się czerwona.

Czy to krew, jak w horrorze? Nie, to po prostu atrakcje, jakie zapewnia świecący kran. A właściwie nałożona na niego świecąca nakładka. Możesz ją zamontować zamiast klasycznego dyfuzora na kran w łazience albo w kuchni. Warunek: końcówka kranu musi mieć gwint. Najlepszy efekt uzyskasz oczywiście w ciemności, kiedy nie ma innego światła, tylko światło płynącej wody. Sekretem są diody LED obecne w nakładce, które świecą na niebiesko, gdy temperatura wody jest poniżej 31ºC, i na czerwono, gdy powyżej. Daje to przekonujący efekt wizualny. Świecący kran mógłby znaleźć się w łazience wyposażonej w świecącą słuchawkę prysznicową. Zapewnia ona wyjątkowe doznania wzrokowe podczas kąpieli. Nie dość, że świeci, to jeszcze zmienia kolor. Jeśli włączysz sobie muzykę, możesz poczuć się jak na dyskotece, w strumieniach kolorowego światła. Wbudowane diody LED zapewniają prawdziwe widowisko. A barwa światła zmienia się, gdy zmienia się temperatura wody, która przepływa przez słuchawkę. Teraz wystarczy, że spojrzysz i już wiesz, czy woda jest gorąca, ciepła, letnia czy zimna jak diabli. Światło jest zielone, gdy woda ma temperaturę niższą niż 32ºC, a czerwona, gdy wyższą niż 45ºC. Słuchawka jest dziecinnie prosta w instalacji, nie potrzebuje baterii ani innego źródła zasilania. Żadnych kabli, zasila ją sam przepływ wody. Jest bardzo bezpieczna. Podłączasz ją, odkręcasz kran – i świeci! Od chwili, gdy w domu pojawi się ta słuchawka prysznicowa, nie będzie chyba osoby, która nie zechce wziąć prysznica po ciemku. Po co światło w łazience, skoro słuchawka świeci, i w dodatku światło zmienia barwę?

blog comments powered by Disqus
Raport Specjalny: Armatura łazienkowa - Skąpiec.pl
Autor: Łukasz