PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

[PORADA] Kompleksowy test wydajności PC

[PORADA] Kompleksowy test wydajności PC

Czy chcieliście kiedykolwiek przetestować kompleksowo swój komputer, tak aby móc potem porównać jego wydajność z komputerem (na przykład) sąsiada? Jeżeli tak, ten poradnik jest właśnie dla Was!

PCMark 8 to najnowsza odsłona kompleksowego testu PC. Produkt Futuremark obecnie dostępny jest w wersji Professional, ale niebawem będzie dostępny również w wersji Basic do pobrania bezpłatnie ze strony producenta.

Głównym zadaniem PCMark jest przeprowadzenie testów wydajnościowych z ukierunkowaniem na konkretne zastosowanie. Do wyboru mamy trzy profile:

alt text

  • Home: odzwierciedla zadania typowego użytkownika domowego. W skład procedury wchodzą testy:

Przeglądanie sieci internetowej

Edycja dokumentów tekstowych (nie MS Word)

Okazjonalne granie

Edycja zdjęć

Videorozmowy

alt text

  • Creative: test odpowiedni dla bardziej wymagających użytkowników, jest rozszerzonym testem „domowym”. W skład procedury wchodzą zadania:

Przeglądanie sieci internetowej

Edycja zdjęć

Edycja Video

Transkodowanie audio i video

Gry

Videorozmowy (również konferencyjne)

  • Work: najmniej wymagający z testów, zaprojektowany z myślą o zastosowaniach typowo biurowych (edycja dokumentów). W skład procedury wchodzą następujące zadania:

Przeglądanie sieci Internet

Edycja dokumentów (nie MS Word)

Nowością w PCMark8 jest możliwość testów praktycznych na realnie zainstalowanych aplikacjach. Pakiet Futuremark posiada możliwość sprawdzenia wydajności naszego komputera pod względem przydatności PC pod kątem pracy z pakietem Adobe Suite oraz MS Office. Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia w/w testów jest posiadanie zainstalowanych na swoim komputerze tych aplikacji. Na szczęście nie muszą to być pełne wersje programów i w celach testowych wystarczy pobrać pakiety ograniczone czasowo.

Kolejnym z testów jaki możemy przeprowadzić jest test wydajności dysków (Storage benchmark). Aplikacja umożliwia sprawdzenie wydajności zarówno tradycyjnych dysków twardych HDD, jak i konstrukcji SSD oraz hybrydowych (będących połączeniem dysków HDD i SSD).

alt text

W PCMark 8 rozbudowana została dodatkowo procedura testów baterii laptopów. W najnowszej odsłonie tego popularnego benchmarka program przetestuje nam nie tylko stan naszej baterii, ale także poda czas pracy na ogniwach.

Wynik jaki uzyskujemy to wartość punktowa. Z uwagi na jednolitą procedurę testową możemy nasz rezultat porównać z innymi konfiguracjami również OnLine. Dodatkowo test pozwala na przegląd szczegółowy wszystkich wyników. Tam sprawdzamy nie wynik punktowy, ale realne rezultaty testów. Np. w przypadku gier będzie to ilość renderowanych klatek na sekundę, w przypadku edycji zdjęć - czas itd. Program podaje również czas testu – ile aplikacja potrzebowała na wykonanie wszystkich postawionych przed nią zadań.

alt text

Oczywiście, tak jak każdy program, PCMark8 posiada swoje wymagania systemowe. Podstawowym warunkiem jest posiadanie systemu Windows 7 lub 8 z przeglądarką IE w wersji nie starszej jak 10. Dodatkowo do przeprowadzenia testów aplikacji niezbędne jest zainstalowanie w systemie pakietów MS Office oraz Adobe Siute (wystarczą wersje testowe). Na dysku zarezerwować musimy 30GB wolnego miejsca, nasz PC musi mieć dostęp do Internetu, a 2GB pamięci RAM to niezbędne minimum.

Użytkownicy wyższych wersji PCMark8 będą mieli również możliwość personalizacji testów i przeprowadzenia tylko wybranych zadań.

Nasze przykładowe konfiguracje testowe

  • Platforma AMD

Procesor:

AMD FX-6300 @4.4GHz

Pamięć:

8GB DDR3 1333MHz @ 1600MHz GoodRam CL9

Płyta główna:

AsRock 970 Extreme 3

Karta graficzna:

Sapphire Radeon HD7770

Dysk:

Seagate Barracuda 1,5TB 7200.11

Zasilacz:

Fractal Design Tesla 550W

Obudowa:

NZXT Phantom 410

System:

MS Windows 7 Ultimate 64bit

  • Platforma Intel

Procesor:

Intel i7 4770K @4.2GHz

Pamięć:

4GB DDR3 1333MHz @ 1600MHz Patriot CL9

Płyta główna:

MSI Z87-GD65

Karta graficzna:

MSI GTX760

Dysk:

Hitachi 250GB HTS542525K9SA00

Zasilacz:

SilentiumPC Deus G1 600W

Obudowa:

Bitfenix Colossus

System:

MS Windows 7 Ultimate 64bit

Porównanie platform testowych

alt text

Tak jak można było tego oczekiwać, w większości testów wygrała droższa i sporo mocniejsza platforma Intela. Nieoczekiwanie jednak w teście Creative na niewielkie prowadzenie wysunęła się znacznie słabsza i tańsza platforma AMD. Być może taki wynik zawdzięczamy lepszemu wsparciu OpenCL? Możliwe też, że test preferuje modułowe rozwiązania AMD, a że większość testów stanowią zastosowania profesjonalne mamy wynik taki, a nie inny?

alt textalt text

Podsumowanie

PCMark 8 to obecnie najlepszy benchmark, który kompleksowo przetestuje wydajność naszego komputera. Test umożliwia wybranie dostosowanych do naszych potrzeb zadań i porównanie uzyskanych wyników z innymi zestawami.

Ponadto wprowadzenie testów na realnie zainstalowanych aplikacjach oraz testu żywotności baterii podnoszą wartość użytkową programu. PCMark8 jest produktem, który z całą pewnością zasłużył na rekomendację naszego portalu.

alt text

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
[PORADA] Kompleksowy test wydajności PC