PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej - na czym oglądaliśmy je kiedyś, a na czym dziś?

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej - na czym oglądaliśmy je kiedyś, a na czym dziś?

Mundial to wielkie wydarzenie dla każdego fana piłki nożnej. Niestety tylko nieliczni mogą oglądać je na żywo, na stadionie. Reszcie zostaje telewizor. Warto przeanalizować ewolucję tych urządzeń na przestrzeni kolejnych Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w Urugwaju, w roku 1930. Gospodarz wygrał je i tym samym został pierwszym w historii zwycięzcą tej imprezy. Owe Mistrzostwa obejrzało 590 000 widzów, ale wszyscy na stadionach.

W telewizji Mundial pojawił się w roku 1954, dzięki sieci European Broadcasting Union, która część meczy transmitowała.

Rok 1962 to zawód dla wszystkich tych, którzy chcieli śledzić na żywo poczynania swojej reprezentacji przed telewizorem. Awarii uległa bowiem sieć satelitarna Telstar i mecze były oglądane z 2-dniowym opóźnieniem.

mundial 4

Dla Polaków rewolucyjny był rok 1966. Pierwszy raz transmitowano bowiem u nas Mundial. Na czym wtedy oglądaliśmy Mistrzostwa Świata? Głównie na odbiornikach o pięknych nazwach pochodzących od kamieni szlachetnych. Mowa tu np. o takich klasykach jak Beryl, Ametyst, Turkus, Szmaragd, Nefryt, Topaz czy Koral. Warto dodać, że zaczęły się wtedy pojawiać w telewizji sporne sytuacje w zwolnionym tempie.

Rok 1970 to z kolei Mundial na kolorowych odbiornikach. Mistrzostwa w Meksyku obejrzało prawie 60 milionów osób! Były to głównie bardzo emocjonujące mecze, gdyż średnia bramek na jedno spotkanie wynosiła 2,97. Niestety, Polska jako jeden z dwóch europejskich krajów nie zdecydowała się na zakup transmisji. Warto wspomnieć, że kolorowa telewizja do Polski zawitała w roku 1971.

Ranking telewizorów - TOP 10 hitów z maja 2014

Kolejna większa rewolucja to Mundial z roku 1990, który odbywał się we Włoszech. Dzięki współpracy włoskiego operatora RAI z japońskim NHK, włoscy kibice mogli podziwiać uroki obrazu HD w ośmiu kinach we Włoszech oraz dwóch w Hiszpanii i oglądać zmagania swojej ukochanej reprezentacji.

mundial 2

Mistrzostwa Świata w High Definition trafiły do telewizji publicznej dopiero w 2006 roku. Po raz pierwszy nadawano je także w parze z dźwiękiem przestrzennym. Liczba oglądających poszła znacznie w górę - finałowy mecz oglądało aż 715 milionów osób!

Mundial z roku 2010 jest pierwszym i ostatnim nagrywanym w 3D. Można było go obejrzeć w 3D jedynie w wybranych miejscach. Jeżeli chodzi o Polskę, to nadawanie Mistrzostw w 3D wzięła na siebie sieć kin Multikino. Warto zaznaczyć, że wtedy w naszym kraju był wielki boom dotyczący telewizorów Full HD z obsługą 3D. Trójwymiarowa technologia w TV nie odniosła jednak większego sukcesu.

Należy wspomnieć, że Mistrzostwa sprzed czterech lat to także pierwsze streamowanie meczów przez Internet.

Obecny rok i Mundial, który nadal trwa to rozkwit rozdzielczości Ultra High Definition, znanego również jako 4K. Rozdzielczość ta jest czterokrotnie wyższa niż Full HD. Mundial w 4K jest jednak dostępny tylko dla osób mieszkających na terenie Brazylii lub Japonii. Polska telewizja transmituje go w jakości Full HD.

mundial 3

Plusem jest rozwój streamowania spotkań prosto z internetu. Mundial można obecnie oglądać nawet na urządzeniach wyposażonych w systemy mobilne (iOS, Android, Windows Phone).

Jakby przenieść się w czasie jakieś 30-40 lat wstecz i pokazać ówczesnym kibicom kolorowy obraz w wysokiej rozdzielczości na ekranie poręcznego smartfona i to bez użycia kabli, można by chyba być uznanym za prawdziwego kosmitę. Kto wie w jakiej jakości i na jakich urządzeniach będziemy oglądać Mistrzostwa Świata w piłce nożnej za 12 czy 20 lat.

A jeżeli Wy jesteście ciekawi, które modele telewizorów były na naszym rynku popularne w tym gorącym, mundialowym okresie, to zapoznajcie się z poniższym top 5 najczęściej wybieranych telewizorów:

1)Samsung UE40F6400

2)Sony KDL-50W829

3)LG 47LA660S

4)Samsung UE46F6500

5)LG 42LA660S

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej - na czym oglądaliśmy je kiedyś, a na czym dziś?