PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Ile Pamięci Potrzebuje Karta Graficzna?

  • Dodano: 3 lata, 6 miesięcy temu
  • Wyświetleń: 17254
  • Ocena: (0) (0)
Ile Pamięci Potrzebuje Karta Graficzna?

Przeglądając jeden z najpopularniejszych polskich portali aukcyjnych w poszukiwaniu komputera marzeń, często spotykamy się z podkreślaniem rangi ilości pamięci RAM jaką dysponuje karta graficzna. Ile tak naprawdę RAMu potrzebuje GPU? I kiedy potrzebuje jej więcej?

Na co zwracać uwagę przy wyborze komputera

Poniżej zamieszczam dwa przypadkowe screeny z Allegro, gdzie sprzedający proponują nam komputery do gier z różnego przedziału cenowego. Takich aukcji są setki, jak nie tysiące. Często zdarza się, że sprzedawcy starają się na siłę nas przekonać, że średnio przeciętne parametry są mega wypasione, ale nie dajcie się zwieść. Jak widać poniżej sprzedający podkreśla walory sprzętu, próbując nam wcisnąć komputer do gier z GT730 na pokładzie... On na nas aż krzyczy, że ta karta ma (uwaga, uwaga!) AŻ 2GB pamięci!!!

To samo dotyczy drugiej z aukcji. Jedynym parametrem wartym zanotowania zdaniem sprzedawcy jest model karty oraz ilość pamięci RAM. W samym opisie karty graficznej nie ma nawet słowa o tym, kto jest producentem akceleratora, ale po raz kolejny wiemy, że karta posiada 2GB pamięci.

Co sprawdzałem

Celem tego testu było sprawdzenie przede wszystkim, ile realnie pamięci RAM wykorzystuje podczas gry karta graficzna, a dodatkowo obserwowałem również ilość generowanych klatek na sekundę.

Do testów wykorzystałem grę Battlefield 4pracującą w trybie Mantle. Szczegółowość detali ustawiona została na Ultra, dla każdego z testów. Pomiar ilości generowanych klatek na sekundę odbywał się z konsoli gry. Do pomiaru użycia pamięci wykorzystany został program MSI Afterburner.

Wykresy pokazujące ilość generowanych klatek na sekundę, które zmierzyłem podczas kampanii - misja "Singapur". Pomiar odbywał się od spuszczenia na wodę łodzi, aż do momentu zabezpieczenia plaży i dojścia do autostrady przez bohatera. Ilość wykorzystywanej pamięci sprawdzana była przede wszystkim podczas rozgrywki wieloosobowej.

Wyniki testów

Zacznijmy od prezentacji wyników użycia pamięci RAM podczas rozgrywki wieloosobowej:

WXGA+ 1440x900

WXGA+ 1440x900t

WSXGA+ 1680x1050

Test sprzętu w MSI Afterburner

FullHD 1920x1080

Tutaj ilość pamięci RAM będącej w użyciu nie była maksymalnie wyższa jak w rozdzielczości WSXGA+

4K 3840x2160

Test sprzętu w MSI Afterburner

AMD Eyefinity 5760x1080

Test sprzętu w MSI Afterburner

To co da się od razu zauważyć, to fakt, że wraz ze wzrostem rozdzielczości karta adresowała więcej pamięci. Podczas tego testu ciekawe są dwie rzeczy:

  • Już na starcie przy stosunkowo niskiej rozdzielczości, bo 1440x900, karta adresowała ponad 2GB RAM-u

  • Zdecydowanie więcej pamięci zostało wykorzystane przy połączeniu 3 monitorów w technologii AMD Eyefinity, niż na pojedynczym monitorze pracującym w natywnej rozdzielczości 3840x2160.

  • Sprawdź: Jak skonfigurować 3 monitory w technologii AMD Eyefinity? >>>

Battlefield- Zużycie pamięci RAM

I teraz jeszcze jeden wykres, ale już z Kampanii - pokazujący jak kształtowała się ilość generowanych klatek na ekranie:

Battlefield Kampania - Klatki na sekundę

Tutaj wynik oczywiście nie jest zaskoczeniem. Im wyższa rozdzielczość, tym FPS na ekranie monitora jest po prostu mniejsze. Przy czym należy też zaznaczyć, że pomiędzy najniższą średnia wartością, a najwyższą średnią wartością FPS różnica jest bardzo duża. W przypadku połączenia ze sobą 3 monitorów średnio wyświetlanych było zaledwie 40 klatek/sekundę, a w rozdzielczości 1440x900 średnio ponad 100FPS.

Wnioski

Ani wynik tego testu nie jest zaskoczeniem, ani wnioski nie są odkrywcze. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej pamięci RAM jest wykorzystywane przez kartę graficzną. Jeżeli planujemy łączyć kilka monitorów, lub zainwestować w panel o wyższej rozdzielczości niż FullHD, szukanie karty z 3GB pamięci ram na pokładzie i więcej nie jest nieuzasadniony. Ale należy pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem ilości pamięci RAM na karcie musi iść także wzrost jej wydajności.

Od tego, że na karcie producent zainstalował więcej RAM-u FPS spektakularnie nam jej nie przybędzie. Ilość FPS generowanych przez kartę spada szybciej, niż wzrasta ilość adresowanej pamięci. Zakup karty pokroju legendarnej GT 630 z 4GB RAMu nie ma więc sensu. O ile zabawa w rozdzielczości FullHD wymaga adresowania ponad 2GB pamięci, tak jej wydajność nie pozwoli na płynną rozgrywkę mimo faktu posiadania dużej ilości pamięci.

blog comments powered by Disqus
Ile Pamięci Potrzebuje Karta Graficzna?
Autor: Dawid Nowak