PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Kamer sportowych | Najlepsze polecane Kamery sportowe 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.0, Głosów: 18

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi kamer sportowych. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Kamera sportowa jest przede wszystkim narzędziem dla sportowca. Jasne, może służyć do nagrania przebiegu szalonej imprezy, ale to równie dobrze można zrobić smartfonem.

Porządny sprzęt do kręcenia wyczynowego powinien przede wszystkim wytrzymać wszystko, a przynajmniej bardzo dużo. Jeżeli szukasz rankingu kamer sportowych, to z pewnością przyda Ci się też ten poradnik zakupowy.

Przybliżymy ci najważniejsze cechy takich urządzeń, dowiesz się, na sprzęt jakich producentów zwracać uwagę, i z czym je się to 4K. Wszystkie te aspekty i więcej dotyczących popularnych kamer na kask, tylko tutaj.

kamerki sportowe do ekstremalnych sportów

Jak wybrać kamerę sportową?

Przede wszystkim rozważnie. Sięganie po rankingi kamer sportowych albo poradniki zakupowe to zawsze dobry początek. Trzeba odpowiedzieć sobie na szereg kluczowych pytań - po co mi jest taki sprzęt, do czego będę go używał i, ostatecznie, czego wymagam od takiego urządzenia?

Nie da się tego zrobić bez konkretnych informacji, a te z pewnością znajdziecie w tym artykule.

Dla kogo przeznaczona jest kamera sportowa?

Dla miłośników sportów ekstremalnych. Proste pytanie, prosta odpowiedź. A może nie? Kamera sportowa jest zbudowana w taki sposób, aby sprostać różnym warunkom. Jeżeli lubisz wypady nad jezioro - to kamera dla Ciebie. Jeśli uwielbiasz weekendowe przejażdżki rowerowe i chcesz pokazać znajomym, co widziałeś po drodze - kup kamerę sportową.

Właściwie jest to sprzęt dla ludzi aktywnych, którzy są gotowi kosztem możliwości cyfrowych uzyskać pewność, że ich nowy gadżet nie rozbije się po upadku podczas biegania. Oczywiście są też modele droższe, które zbliżają się już jakością do pełnowymiarowych sprzętów fotograficznych - te znajdą miłośników wśród profesjonalistów szukających ujęć doskonałej jakości.

Najważniejsze cechy kamery sportowej

Większość urządzeń i gadżetów da się skategoryzować pod względem ich specyfikacji. Najłatwiej jest wybrać nowy sprzęt wiedząc, na co należy zwrócić uwagę. Czego szukać w kamerach sportowych i jakie parametry są najważniejsze?

  • Wytrzymałość- podstawowy atrybut kamery przeznaczonej do sportów wyczynowych. Taki sprzęt powinien poradzić sobie z byle upadkiem i móc zanurzyć się wraz z kamerzystą. Większość kamer wymaga dodatkowych obudów, aby uzyskać wodoszczelność nawet do 60 m. Niektóre sprzęty topowych marek wodoodporne są od razu, ale zazwyczaj ogranicza się to do zejścia na zaledwie 10 m pod wodę.
  • Rozdzielczość - im wyższa rozdzielczość, tym wyższa jakość nagrywanego obrazu. Zazwyczaj. Tu sprawa jest prosta - naprawdę tanie kamery nagrywają najwyżej do 720p, nieco droższe do 1080p, a te od 500 złotych w górę nawet w 4K.
  • Klatki na sekundę - ilość obrazów przechwytywanych przez kamerę w obrębie sekundy. Standardem jest 60 FPS. Większe wartości pozwalają na uchwycenie płynniejszego ruchu i ewentualnie spowolnienie filmu w postprodukcji. Najdroższe kamery sportowe mogą uchwycić nawet do 240 klatek na sekundę w Full HD.
  • Stabilizacja- podstawa udanego ujęcia. Pędząc na nartach w dół stoku, nie zastanawiasz się, czy kamera nazbyt się nie porusza. Nikt nie chce, aby jego nagranie trzęsło się we wszystkie strony. Producenci rozwiązują to na dwa główne sposoby, stabilizacja może być mechaniczna albo optyczna.
  • Kąt nagrywania - zazwyczaj urządzenia tego typu wyposażone są w obiektywy szerokokątne. Oznacza to, że obraz uchwycić można nawet do 170° wokół kamery. Co ciekawe, zdarzają się też kamery sferyczne pozwalające nakręcić wszystko dookoła.
  • Pamięć- ta wbudowana występuje rzadko, a jeszcze rzadziej w sensownej ilości. Przy zakupie nowej kamery sportowej trzeba zwykle doliczyć także koszt karty MicroSD. Najlepiej wysokiej jakości, zwłaszcza jeżeli planuje się nagrywanie w 4K.

kamerka sportowa o dobrej specyfikacji

  • Pojemność baterii - większa daje dłuższy czas nagrywania. To jest jednak umowne, bo wpływa na to zbyt wiele czynników, aby wskazać pojemność idealną. Producenci prześcigają się w optymalizacji czasu pracy swoich kamer. Wszystkie operują raczej w przedziale od godziny czasu pracy do dwóch. Kompaktowość sprzętu niesie ze sobą właśnie takie konsekwencje.
  • Możliwość wymiany baterii- niezależnie od rozmiarów, warto mieć możliwość wymiany. Kilka baterii w plenerze jest zbawieniem przy dłuższym nagrywaniu. Niestety, często, zwłaszcza w tańszych modelach, brakuje możliwości wyjęcia akumulatora.
  • Waga- wspinając się przez kilka godzin z kamerą sportową zamontowaną do kasku, odczuwa się każdy gram. Najczęściej urządzenia ważą od 70 g do 90 g bez dodatkowych obudów.
  • Połączenia bezprzewodowe- przyjemnie jest od razu po dotarciu do domu zrzucić wszystko na komputer. Jeszcze przyjemniej jest móc to zrobić bez szukania kabla. Większość kamer na to pozwala poprzez łącze WI-Fi lub Bluetooth.
  • Integracja społecznościowa- niektóre kamery na kask od popularnych producentów pozwalają na przesyłanie zdjęć i filmów prosto z urządzenia na Facebooka lub instagrama. Zazwyczaj za pomocą smartfona.
  • Dedykowana aplikacja- widywana raczej w droższych sprzętach, zawiera szereg udogodnień. Często automatycznie montują filmy, wrzucając je w sieć. Pozwalają także na sterowanie kamerą zdalnie, z podglądem.
  • Streamowanie - coraz częstsza funkcja. Dzięki niej można przesyłać obraz na bieżąco, bo strumieniowo na serwisy streamingowe. Przydatna, chociaż czasami niemożliwa do wykorzystania. Na przykład na stoku.
  • Śledzenie ostrości obiektu - funkcja znana z droższych pełnowymiarowych kamer. Pozwala wybrać i oznaczyć przedmiot za pomocą ekranu dotykowego, a wbudowany w urządzenie procesor będzie automatycznie go śledził, ustawiając ostrość obrazu tak, aby był jak najlepiej widoczny.
  • Funkcja sterowania głosem - zazwyczaj podczas uprawiania sportu ma się zajęte ręce. Możliwość włączenia i wyłączenia nagrywania za pomocą prostej komendy może nawet uratować życie podczas motorcrossa lub skydivingu.

Najczęstsze rodzaje stabilizacji kamer sportowych

Kamera przeznaczona dla osoby aktywnej musi dostarczać dobry obraz niezależnie od warunków. Podczas gry w piłkę, zwłaszcza z kamerą przymocowaną do torsu lub kostki, nie ma czasu, aby się zatrzymać i ustawić odpowiedni i stabilny kadr.

Z tego względu jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na decyzję o zakupie jest stabilizacja urządzenia. Można radzić sobie z nią na kilka sposobów:

  • Mechaniczna- to najbardziej naturalny rodzaj wewnętrznej stabilizacji. Zazwyczaj, ze względu na niewielkie rozmiary kamer sportowych, trudna do osiągnięcia. Sprzęty marki Sony radzą sobie z nią, korygując na bieżąco za pomocą miniaturowych silniczków położenie układu optycznego. Szczyt technologii.
  • Cyfrowa- najczęściej spotykana. Zazwyczaj polega na elektronicznym poprawianiu umiejscowienia i rotacji kolejnych klatek obrazu. Trudno uzyskać nią naprawdę dobre efekty, chyba że w przypadku kamer sferycznych. Wśród normalnych sprzętów najlepsza stabilizacja występuje w topowych modelach urządzeń marki GoPro.
  • Zewnętrzna- najprostszym rozwiązaniem walki z trzęsącymi się ujęciami jest użycie gimbala. Stabilizuje kamerę na bieżąco i mechanicznie z pomocą korygujących położenie względem ziemi silniczków. Zazwyczaj rozwiązanie to jest nieporęczne, ale istnieją produkty z tym typem stabilizacji, które można założyć na kask.

kompaktowa kamerka na kask

Rozdzielczość 4K, czy w kamerze sportowej jest naprawdę ważna?

Wielu ludzi sprzecza się, czy tak naprawdę 4K jest nam do czegoś potrzebne. Przecież ciągle jeszcze wszyscy oglądamy filmy w Full HD, a wyższe rozdzielczości jeszcze do końca nie zagościły na naszych salonach. Nic bardziej mylnego.

W porównaniu z Full HD, czyli 1920x1080 px, 4K ma rozdzielczość 3840x2160 px. To czterokrotnie więcej pixeli. Teoretycznie jest to też cztery razy więcej danych o ujęciu. Nawet jeżeli nie mamy jak zobaczyć pełnego 4K, taka ilość pixeli przyda się w postprodukcji. Łatwiej jest ustabilizować materiał tej jakości, można robić ładniejsze zbliżenia i uniknąć artefaktów graficznych.

Niestety ma to też swoje minusy. Często kamery, które nie potrafią natywnie sobie poradzić z taką rozdzielczością, uzyskują ją sztucznie poprzez skalowanie obrazu i obcinanie klatek na sekundę. Trudno znaleźć w cenie poniżej 1000 zł kamerę, która nagrywałaby w 4K i 60 FPS.

Poza tym wraz z większą ilością danych wzrasta też rozmiar pliku wyjściowego. Kręcąc w takiej rozdzielczości, musimy liczyć się z tym, że na naszym urządzeniu szybciej skończy się miejsce. Ostatecznie też, kręcąc w 4K, wytężamy procesor graficzny. Idzie za tym większe zapotrzebowanie na moc i szybsze rozładowywanie się kamery.

Czy warto więc kręcić w 4K?

  • Łatwiej ustabilizować film
  • Jest więcej możliwości w postprodukcji
  • Kamera uchwyci więcej szczegółów, obraz jest dokładniejszy i trudniej dopatrzyć się w nim artefaktów graficznych
  • Czasami uzyskuje się rozdzielczość kosztem klatek na sekundę
  • Większy rozmiar pliku wyjściowego, trzeba nosić ze sobą zapasową kartę pamięci
  • Urządzenie szybciej się rozładowuje, oby nie w połowie skoku na bungee

Najlepsi producenci kamer sportowych - kogo wybrać?

W ciągu ostatnich lat pojawił się duży wysyp producentów kamer sportowych. Większość z nich produkuje marny sprzęt na licencji chińskich gotowców. Każdy, nawet nie do końca związany z fotografią, chce kawałek tego tortu.

W związku z tym łatwo jest dać się oszukać. Najpopularniejsze i najczęściej przodujące w zestawieniach kamery sportowe produkuje GoPro. W końcu to ta firma zaczęła boom na tego rodzaju sprzęt. Oferują szereg udogodnień w postaci sterowania głosem czy kompatybilności wstecznej akcesoriów.

Mają jednak silną konkurencję w postaci urządzeń marki Sony i Garmin. Firma z Japonii, wyspecjalizowana w produkowaniu telewizorów, daje też od trzydziestu lat radę na rynku aparatów fotograficznych. Ich sprzęty często uznawane są za najkorzystniejsze w swojej kategorii cenowej. Garmin z kolei produkuje kamery sportowe najwyższej jakości, niezawodne i nadające się na każde warunki.

Oprócz większych graczy coraz większą popularność zdobywają sprzęty marki XiaoYi. Firma związana z rodziną Xiaomi produkuje sprzęt tani, a zarazem luksusowy. Ich kamera Yi 4K+ była pierwszą uzyskującą 60 klatek na sekundę przy nagrywaniu w rozdzielczości 4K. Kupując urządzenia ich firmy, na pewno nie można trafić źle.

Jak tworzymy zestawienia kamerek sportowych?

Wiecie już, jak wybrać dobrą kamerkę sportową na kask, ale musicie też coś wiedzieć o tym, jak właściwie tworzymy nasze klasyfikacje.

W każdym segmencie cenowym stawiamy na najlepsze kamerki, a wiedzę często opieramy na własnych testach tego typu sprzętu.

Nie ma możliwości, żebyśmy sprzedali nasz ranking jakiejś firmie, więc jest on niezależny.

Dogłębnie analizujemy też każdą kategorię, aby produkty wyróżniały się znakomitym stosunkiem ceny do jakości.

Bierzemy pod uwagę opinie o kamerkach sportowych, które zamieszczają internauci. Stanowi to idealne uzupełnienie naszej wiedzy. Dzięki temu serwujemy Wam wartościowe rankingi i poradniki, którym można zaufać.

Sprawdź również inne rankingi:

ranking kamer cyfrowychranking aparatów cyfrowychranking smartfonów
ranking smartbandówranking smartwatchyranking banków energii

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.0, Głosów: 18
blog comments powered by Disqus