PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jak Wybrać Dla Siebie Najlepsze Żelazko?

Jak Wybrać Dla Siebie Najlepsze Żelazko?

Żelazko jest urządzeniem, które ma chyba każdy w domu. Większość osób przywiązuje dużą wagę do schludnego ubioru, a bez żelazka niestety nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego efektu. Na rynku pojawiają się co chwilę nowości w tej dziedzinie, które mają nam ułatwić prasowanie. Od razu nasuwa się pytanie, czy te technologiczne rewolucje faktycznie pomogą nam zaoszczędzić czas, zapewnią komfort prasowania, a może nawet dzięki, nim polubimy tą czynność domową?!

Wybór żelazka - od czego zacząć?

Na pewno wybór odpowiedniego żelazka, nie jest łatwą sprawą. Wszystko zależy od naszych potrzeb i mam nadzieję, że ten artykuł pomoże w znalezieniu sprzętu, który sprawi, że czynność tą będziemy wykonywać bez większego problemu. Jeśli mamy w planach zakup żelazka, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

żelazko

Przede wszystkim musimy się zastanowić jak często prasujemy i jakie rzeczy prasujemy. Im częściej prasujemy tym lepsze powinniśmy mieć żelazko. Niestety, w żelazkach często jakość, komfort i łatwość prasowania idzie w parze z wysoką ceną.

Typy żelazek

Typów żelazek jest całkiem sporo. Na całe szczęście jest tak, gdyż każdy z nas ma inne potrzeby, to też dla każdego co innego będzie odpowiednie. Przy zakupie tego typu urządzenia przede wszystkim powinniśmy się skupić na rodzaju, a potem zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, czy też parametry.

Żelazko suche - tradycyjne

Powoli odchodzi się od żelazek suchych . Cechuje go prostota, stopa aluminiowa, pokrętło do regulacji temperatury. Plusem, a zarazem minusem jest to, iż długo stygnie. Długo się też nagrzewa. Nie ma żadnych dodatkowych funkcji typu zwilżanie itp.

Tefal FS4030

żelazko

Żelazko parowe

Najpopularniejszy typ żelazka. Jest ono stosunkowo tanie, a cechą wyróżniająca jest to, iż podczas prasowania wytwarza parę, która powstaje z wody wlewanej do zbiornika w żelazku i wydobywa się przez otworki w stopie. Uderzenie pary sprawia, że włókna tkaniny rozszerzają się i łatwiej jest nam wyprasować grube tkany, czy też kłopotliwe zagniecenia.

Tefal FV9650

ż♠elazko parowe

Warto zwrócić uwagę, by tego typu żelazko miało funkcję samooczyszczania. Dzięki niej nie trzeba usuwać z urządzenia osadu z twardej wody. Jeśli jednak zdecydujemy się na żelazko bez tej funkcji, trzeba będzie urządzenie odkamieniać co parę miesięcy. Zignorowanie tej czynności spowoduje zatkanie kanalików przez, które wydobywa się para.

Ewenementem tego typu żelazek są modele, w których strumień pary jest ciągły. Dzięki temu prasowanie jest o wiele łatwiejsze.

Żelazko turystyczne

Jeśli często wyjeżdżamy, warto przemyśleć zakup żelazka turystycznego. Jest to jakby miniaturowane żelazko parowe. Ich waga jest za o wiele mniejsza niż w klasycznych modelach, wynosi od 0.5 - 0.7 kg. Moc jaką możemy spotkać w tego typu urządzeniach, to 1000 W.

MPM MZE02

żelazko turystyczne

Pojemnik pomieści do 50 ml (żelazko parowe ma przeważnie 300 ml). Urządzenie do domowych zadań raczej odradzamy (chyba, że prasujemy okazjonalnie), gdyż przez swoje małe rozmiary i małą moc prasowanie nim zajmuje sporo czasu, ale na podróż jest świetnym rozwiązaniem.

Generator pary

Generatory pary jest to żelazko ze stacją pary. Pojemnik umieszczony w stacji pomieści o wiele więcej wody (0.7- 2.5l) niż w żelazkach parowych, do tego pod wpływem temperatury wytwarza się para, która jest przekazywana za pomocą przewodu do żelazka, a poziom pary jest ciągły i bardzo wysoki.

generator pary

Para jednocześnie dociera do kilku warstw tkaniny, a temperatura jest stała i bezpieczna dla wszystkich tkanin także można nim prasować nawet tkaniny syntetyczne. Przedstawiany typ żelazka jest najbardziej efektowny w działaniu i niestety urządzenie jest dość drogie.

Aspekty, na które warto zwrócić uwagę

Stopa

Stopa jest to część żelazka, która ma styczność z prasowaną rzeczą. Najlepszą stopą jest stopa, która pokryta jest materiałem odpornym na zarysowania. Dużą trwałością charakteryzują się stopy pokryte granitem, szafirem, czy też ceramiką.

Tefal GV5245 - stopa ceramiczna

stopa żelazka

Stopy, które są pokryte teflonem bądź metalem są bardzo mało wytrzymałe na zarysowania. Warto zainwestować w dobrą stopę, gdyż, inaczej nasze ubrania mogą być narażone na zabrudzenia, które powstają przez brud osadzający się w rysach oraz na uszkodzenia tkaniny.

stopa żelazka

Stopa powinna mieć kształt, który zwęża się ku przodowi. Dzięki temu prasowanie koszul, mankietów, czy też dziecięcych ubranek nie sprawi nam problemu.

Funkcje

Funkcja strażak jest istotna, gdy zdarza nam się zapomnieć o wyłączaniu żelazka. Dzięki tej funkcji urządzenie, które nie jest używane przez określony czas wyłącza się automatycznie, zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej.

Tefal GV7085

funkcje w żelazkach

Funkcja uderzenia pary jest przydatna, gdy mamy bardzo kłopotliwe, gniecące się tkaniny. Silny, jednorazowy strumień jest często kilkakrotnie wyższy niż wytwarzana ilość ciągłej pary.

Funkcja blokady kapania przeciwdziała wyciekaniu wody, czy też pary podczas prasowania oraz przy wyłączonym urządzeniu. Dzięki temu nie poplamimy tkanin podczas prasowania, a woda nie będzie wyciekała z wyłączonego urządzenia.

Podsumowanie

W życiu ważne jest, by je sobie ułatwiać. Dlatego warto zastanowić się jakie żelazko będzie wystarczające dla naszych potrzeb i wybrać urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z wyzwaniami, które napotykamy w trakcie tej czynności. Może z czasem bez większego wysiłku będziemy podchodzić do prasowania, a może nawet je polubimy. Pamiętaj także, że zakup żelazka to dość spory, ale jednorazowy wydatek, a dobrze wybrany model posłuży Ci przez długie lata.

Jakie żelazka są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu żelazek z 5/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które żelazka warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Philips GC4410 Philips GC4410Best of the best!
2Philips GC4527/00 Philips GC4527/00 Sprawdź sam
3Tefal GV6721 Tefal GV6721 Ten ma niezłą cenę!
4Bosch TDI903231A Bosch TDI903231A Polecany model
5Tefal GV7340 Tefal GV7340 Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 20 Żelazek - Ranking Specjalny 2017

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Jak Wybrać Dla Siebie Najlepsze Żelazko?