PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jak Kupować Mikrofalówkę - Wybieramy Najlepsze Urządzenia

Jak Kupować Mikrofalówkę - Wybieramy Najlepsze Urządzenia

Na temat kuchenek mikrofalowych krąży wiele mitów. Przeciwnicy zarzucają jej przede wszystkim, że wytwarza szkodliwe fale. Prawdą jest, że kuchenki są źródłem promieniowania – ale takim samym jak telewizor, telefon komórkowy, czy też lodówka. Są też niezastąpione w nowoczesnej kuchni – możemy w nich nie tylko podgrzać obiad, ale też przyrządzić ciasto, ugotować warzywa na parze, czy też upiec mięso.

Dlaczego warto mieć kuchenkę mikrofalową?

Mówiąc o mikrofalówce, sporo osób myśli tylko o niezdrowym szybko odgrzanym posiłku. Tymczasem jedzenie podgrzewane w kuchence nie jest, jak się powszechnie uważa, pozbawione wartości odżywczych. Badania wykazują, że posiłek przygotowany w ten sposób zachowuje więcej niektórych witamin, niż podczas tradycyjnego gotowania. Mikrofalówka potrafi niekiedy nawet „uratować życie” - ile razy zdarzyło się, że odwiedza nas niezapowiedziany gość i nie mamy czym go poczęstować? Nie mają tego problemu właściciele kuchenek: w czasie gdy czajnik gotuje wodę na kawę, mikrofalówka jest nam w stanie upiec ciasto. Niezastąpiona jest również w przypadku posiadania małego dziecka – ekspresowo podgrzeje przegotowaną wodę, mleko czy też słoiczek z jedzeniem. Idąc z duchem czasu, logiczną rzeczą jest wyposażyć swoją kuchnię w mikrofalówkę.

Mikrofalówka

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Mikrofalówki dzielą się na dwa rodzaje: wolnostojące i do zabudowy, które dzięki specjalnej obudowie można umieścić we wnęce. Niewątpliwą zaletą wolnostojących jest to, że w każdej chwili możemy ją przestawić w inne miejsce, oraz fakt że są one przeważnie sporo tańsze od wersji do zabudowy. Jeżeli wybieramy kuchenkę do urządzonej już kuchni, wolnostojąca będzie najlepszym wyborem.

Natomiast jeśli dopiero planujemy pomieszczenie kuchenne, warto wziąć pod uwagę wersję do zabudowania. Jej plusem jest to, że możemy ją umiejscowić na dowolnej wysokości np. w szafce-słupku kuchennym, tak aby było nam najwygodniej. Komponuje się też ona rewelacyjnie z pozostałymi sprzętami agd tworząc jednolity styl kuchni.

Mikrofalówka

» Planujesz zakup żelazka? Przeczytaj nasz poradnik.

Jaka pojemność, jaka moc?

Przed zakupem warto zastanowić się wstępnie, do czego ta kuchenka ma nam służyć. Czy tylko do podgrzewania potraw, czy również do przyrządzania posiłków, pieczenia, gotowania. Jeżeli planujemy tylko od czasu do czasu coś podgrzać, możemy wybrać mikrofalówkę o pojemności około 20 litrów. Jeżeli nie dysponujemy dużą ilością miejsca w kuchni, zadowolić nas będzie musiał mniejszy model, około 15 litrów. Różnica między nimi jest taka, że do mniejszej wejdzie mały pojedynczy talerz dla jednej osoby, natomiast do 20-litrowej zmieści się duży talerz obiadowy.

Mając w planach używanie kuchenki do pieczenia i gotowania, warto rozglądać się za większymi pojemnościami (od około 30 litrów). Mamy wówczas pewność, że zmieścimy do środka naczynie potrzebne nam do przyrządzenia potrawy.

Mikrofalówka

Kupując kuchenkę wolnostojącą trzeba pamiętać również o tym, aby pozostawić jej odpowiednią ilość miejsca potrzebnego do wentylacji – nie może ona znajdować się zbyt blisko mebli, półek czy innych sprzętów agd.

W przypadku mocy kuchenki trzeba kierować się podobnymi parametrami jak w przypadku pojemności: jeżeli mikrofalówka ma nam służyć tylko do podgrzewania, możemy wybrać model z najmniejszą mocą czyli od około 700W. Pamiętajmy, że im większa moc tym czas przygotowywania potrawy będzie krótszy, a także zużycie prądu będzie mniejsze. Chcąc więc używać kuchenki do innych obróbek termicznych niż podgrzanie, trzeba zwrócić uwagę na modele o większej mocy – maksymalna moc jaką oferują nam producenci to 2100W. Z reguły kuchenki posiadają pokrętła, pozwalające dostosować jej moc do aktualnych potrzeb.

Mikrofalówka

Funkcje kuchenek mikrofalowych

Podgrzewanie

Powszechnie uważa się, że mikrofalówka służy do odgrzewania posiłków przygotowanych wcześniej. Nic bardziej mylnego, aczkolwiek nadal jest to główne jej zastosowanie. Dzięki mikrofalom, wystarczy maksymalnie kilka minut aby potrawa była gorąca. Pod tym względem nie dorównują jej ani piekarnik, ani kuchenka elektryczna czy gazowa. Tylko płyta indukcyjna osiąga podobne efekty.

Podgrzewanie potraw w mikrofalówce jest, wbrew temu co się przyjęło, zdrowsze niż odgrzewanie na przykład na patelni - gdyż nie wymaga użycia tłuszczu.

Rozmrażanie

Większość dostępnych na rynku kuchenek posiada funkcję rozmrażania. Jest to niezwykle przydatne, gdy potrzebujemy użyć mięso/owoce/warzywa a nie mamy czasu aby czekać na ich rozmrożenie się w temperaturze pokojowej. Ustawia się wtedy mikrofalówkę na odpowiednią moc, włącza odpowiednią funkcję i kilkanaście/kilkadziesiąt minut później produkt jest gotowy do użycia.

Gotowanie

W nowoczesnych mikrofalówkach można ugotować wszystko - od warzyw, mięs, ryb, po zupy.

Mikrofalówka

Gotowanie na parze

Niektóre modele kuchenek mikrofalowych wyposażone są w funkcje gotowania na parze. Przygotowane w ten sposób potrawy tak samo jak w parowarach - zachowują smak i kolor, nie tracą witamin i składników mineralnych, pozostając pysznie chrupkie. Ponadto można na parze przyrządzać mięso, ryby, ryż czy makaron. Mikrofalówki wyposażone w funkcję pary są wyposażone w naczynia do których wlewa się wodę oraz umieszcza produkty, lub też mogą mieć specjalny osobny moduł w obudowie do którego trzeba wlać wodę.

Przyrumienianie i podpiekanie

Kuchenki wyposażone w funkcję grilla, rewelacyjnie sprawdzą się do pieczenia potraw. Umiejscowione na górze specjalne grzałki ładnie przyrumienią produkt, a do podpiekania od spodu służy przeważnie odpowiedni talerz który rozgrzewa się do wysokiej temperatury i sprawia, że na przykład pizza będzie mieć idealnie chrupiące ciasto.

Mikrofalówka

Pieczenie z termoobiegiem

Na rynku są już nawet dostępne kuchenki, w których możemy piec przy pomocy termoobiegu. Cyrkulacja powietrza gwarantuje równomierne pieczenie, dzięki czemu możemy używać urządzeń z tą funkcją do pieczenia na przykład ciast.

Dodatkowe funkcje

Rozglądając się za mikrofalówką, warto zastanowić się czy będzie nam potrzebna któraś z dodatkowych funkcji, jak na przykład blokada rodzicielska - dzięki której nie ma ryzyka, że dziecko samo uruchomi kuchenkę. Jeżeli chcemy, aby posiłek podgrzał nam się zanim przykładowo wstaniemy rano z łóżka, kupmy model z opóźnionym startem. A jeśli planujemy intensywne użytkowanie mikrofalówki, a co się z tym wiąże nasz sprzęt będzie regularnie zabrudzany tłuszczem i kawałkami produktów, wybierzmy taką która ma opcję samoczyszczenia. Polega to na wytwarzaniu się pary wodnej pod odpowiednim ciśnieniem, a cały proces trwa zaledwie 15 minut i uruchamiany jest za pomocą jednego przyciska.

Mikrofalówka

Jak widać, wybór kuchenki mikrofalowej do najłatwiejszych nie należy. Trzeba się dokładnie zastanowić do czego będziemy jej używać. Ale kiedy już kupimy odpowiednie urządzenie - z pewnością będzie nam służyć długo, a przyrządzanie posiłków stanie się szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze niż dotychczas.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Jak Kupować Mikrofalówkę - Wybieramy Najlepsze Urządzenia