PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
TOP 7 Zmywarek do 2000 zł

Dwa Kroki Do Przyspieszenia Studenckiego Laptopa

Dwa Kroki Do Przyspieszenia Studenckiego Laptopa

Studencki laptop to prawdziwa maszyna do zadań specjalnych. Powinien być szybki i wydajny, sprostać nie tylko nauce, ale i zabawie. Problem w tym, że nowy sprzęt nie zawsze jest na studencką kieszeń. Co zatem zrobić, aby stara maszyna służyła nam dłużej?

Rok akademicki już się rozpoczął. Część studentów krytycznie spogląda właśnie na swój stary sprzęt. Oceniają jego wydajność, określając przy tym swoje potrzeby i oczekiwania co do niego. Jeżeli laptop wytrzyma kolejny rok - to dobrze. Niestety prędzej czy później nadejdzie ten czas, kiedy trzeba będzie sięgnąć do portfela.

Nie każdy student będzie mógł sobie pozwolić na zakup nowego laptopa. Większość notebooków można jednak udoskonalić, a modernizacja ta wcale nie jest tak skomplikowana, jak to się na pierwszy rzut oka wydaje.

» Laptop ASUS X551 + Drukarka CANON za 1099zł. Zobacz Promocję ►

SSD_RAM

SSD czy RAM?

Kiedy laptop wydajnościowo przestaje nam wystarczać, zamiast kupować nowy - możemy zastosować jedno z dwóch prostych rozwiązań.

Przede wszystkim należy usunąć wąskie gardło w postaci dysku twardego (HDD), ponieważ 2,5-calowe egzemplarze o prędkości 5600 RPM, które są instalowane w laptopach, przeważnie nie są najszybsze. Jak to rozwiązać? Trzeba zastąpić dysk HDD szybkim napędem SSD.

O ile montaż dysku SSD w starym sprzęcie wciąż jest dość niestandardową metodą modernizacji, to rozbudowa pamięci RAM jest sposobem zdecydowanie bardziej klasycznym. A jeżeli nie chcemy kompletnej wymiany RAM-u, przebudowa ta nie będzie wcale taka droga.

Na który sposób się zdecydować? Jeżeli wystarczy nam funduszy, warto rozważyć oba sposoby.

Kosmiczne SSD

W stosunku do konstrukcji wyposażonych w tradycyjny dysk mechaniczny, odnotować możemy kilkuset procentowy wzrost wydajności. Dyski SSD pozwalają na przesyłanie danych z niesamowitymi prędkościami. Nieprzekraczalną barierą dla standardowych dysków jest prędkość transferu około 100 MB/s, natomiast napęd SSD potrafi przekroczyć nawet 500 MB/s.

Różnice między HDD a SSD są dostrzegalne gołym okiem i na każdym kroku. Start systemu, praca z programami, dostęp do plików na dysku SSD - są niemalże natychmiastowe.

Cena modernizacji

Ceny dysków SSD w ostatnich latach uległy dość znacznemu obniżeniu. Koszt jaki trzeba ponieść, nie jest już tak wysoki jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Dobrej klasy dysk SSD o pojemności 256 GB nie będzie kosztować więcej niż 550 zł.

Należy przy tym pamiętać, aby nie brać pod uwagę dysków SSD o pojemności mniejszej niż 64 GB, gdyż przy takiej ilości wolnego miejsca nie stworzymy nic więcej poza systemową partycją - a w laptopach raczej nie ma możliwości instalacji drugiego dysku, który mógłby służyć do przechowywania danych.

Koszt w przypadku rozbudowy komputera o pamięć RAM, to około 150 zł za moduły 4 GB DDR3, lub około 280 zł za moduły 8 GB DDR3. Im pamięć szybsza (lub markowa), te koszta się oczywiście zwiększają.

Fakty i mity

Pośród tych, którzy rozważają zakup nowoczesnego dysku SSD, nieprzerwanie króluje pogląd, że po czasie napęd tego typu zwolni. Jest to mit. Dzięki funkcji TRIM nowoczesne dyski nie mają tego problemu, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany dysk wspierał tą technologię (na przykład dysk Plextore M6S).

Natomiast jeśli nasz laptop ma płytę główną z interfejsem SATA 2.0, to w przypadku montażu dysku SSD wzrost wydajności nie będzie tak znaczny jak mając płytę z SATA 3.0, jednak SSD i tak zagwarantuje bardzo duży skok rozwojowy niż daje to HDD. Napędy SSD różnią się od HHD również tym, że nie mają ruchomych podzespołów, pracują cicho i są odporne na wstrząsy.

Dołożenie pamięci RAM oraz równoczesne zamontowanie dysku SSD - to najlepszy sposób modernizacji starego laptopa, jeżeli nie chcemy kupować nowego. Dzięki temu, nasz wysłużony już komputer zyska drugie, nowe życie.

blog comments powered by Disqus
Dwa Kroki Do Przyspieszenia Studenckiego Laptopa