PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Epson EH-TW7400 - Profesjonalny projektor do kina domowego

Kilka Słów O Projektorach W Domowych Kinach

  • Dodano: 4 lata, 4 miesiące temu
  • Ocena: (0) (0)
Kilka Słów O Projektorach W Domowych Kinach

Ceny projektorów są coraz niższe, dlatego coraz częściej wybieramy te urządzenia do użytku domowego. Fani filmów i seriali tworzą dzięki nim w swoich domach namiastkę prawdziwego kina. Jak wybrać idealny projektor do swojego mieszkania? I czy mając go, możemy się pozbyć telewizora?

Jeżeli zależy nam na dostępie do klasycznej telewizji, projektor nam odbiornika nie zastąpi. W tym wypadku może być co najwyżej dodatkowym urządzeniem uzupełniającym kino domowe. Dodatkowym, ale jakże efektownym – jeżeli lubimy seanse filmowe na dużym ekranie, docenimy posiadanie projektora.

Mit o krótkiej żywotności można odłożyć między bajki, bowiem prawie każdy projektor wykorzystuje lampy LED dzięki czemu jest w stanie pracować nawet do 30 tysięcy godzin – co jest odpowiednikiem niemal 1250 dni nieprzerwanego wyświetlania obrazu. Projektor może więc pracować przez lata.

» Laptop ASUS X551 + Drukarka CANON za 1099zł. Zobacz Promocję ►

Projektor pozwala oszczędzić mnóstwo pieniędzy, ponieważ za telewizor o przekątnej 80 bądź więcej cali zapłacimy astronomiczną kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast dobry projektor jesteśmy w stanie kupić za cenę 55-calowego telewizora, czyli maksymalnie za kilka tysięcy złotych.

Projektory Artykul

Planując zakup projektora, warto wziąć pod uwagę współczynnik projekcji, gdyż im niższy on będzie, tym bliżej miejsca wyświetlania będziemy mogli zainstalować urządzenie. Obliczając współczynnik, dzielimy odległość przez szerokość ekranu – na przykład mając projektor w odległości 60 cm, który tworzy nam obraz o szerokości 120 cm, to jego współczynnik projekcji będzie wynosił 0,5:1.

Projektory edukacyjne są najbardziej problematyczne. Chcąc uzyskać zadowalającą przekątną obrazu, trzeba je zainstalować kilka metrów od miejsca na którym chcemy obraz wyświetlać. Porównując, projektory o krótkiej ogniskowej mogą wyświetlać obraz o przekątnej kilkudziesięciu cali już z około metra. Tymczasem w przypadku urządzeń o ultra-krótkiej ogniskowej, ta odległość skraca się do kilkunastu centymetrów.

Dlatego urządzenia o ultra-krótkiej ogniskowej (Ultra-Short Throw) są najbardziej uniwersalne i najbardziej komfortowe w domowym użytkowaniu. Specjalny układ luster sprawia, że obraz może być nawet wyświetlany na ścianie pod którą projektor stoi. Dzięki temu możemy ukryć projektor nawet w szafce służącej nam kiedyś jako mebel pod telewizor. Ponadto, urządzenia Ultra-Short Throw można zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie tylko chcemy – jadąc na urlop, biznesowy wyjazd czy odwiedzając rodzinę. Dają nam one ogrom możliwości – możemy na przykład w domowym ogrodzie stworzyć sobie kino plenerowe, wyświetlając obraz na prześcieradle. W takim przypadku jakość projekcji nie będzie może idealna, ale z pewnością sprawi ogrom radości.

Podsumowując, najlepszym wyborem jeśli chodzi o projektor do użytku domowego, będą urządzenia o krótkiej i ultra-krótkiej ogniskowej. Należy jednak pamiętać, aby pomieszczenie do projekcji było odpowiednio zaciemnione.

blog comments powered by Disqus
Kilka Słów O Projektorach W Domowych Kinach