PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Gofry Dla Każdego - Jaką Gofrownicę Kupić?

Gofry Dla Każdego - Jaką Gofrownicę Kupić?

Gofry – chrupiące, z bitą śmietaną i owocami, czekoladą, lub zwyczajnie z cukrem pudrem – będą pyszną przekąską, deserem czy drugim śniadaniem. Uwielbiają je zarówno dorośli, jak i dzieci. Czy wyobrażasz sobie wakacyjny wyjazd bez gofrów? A może chciałbyś mieć je na co dzień, u siebie w domu? Sprawdź, czym sugerować się przy zakupie gofrownicy.

Rodzaje gofrownic

Klasyczne

Jest to z reguły niewielkie urządzenie. Składa się z dwóch zamykanych płyt podgrzewających o charakterystycznych wyżłobieniach. Lepsze modele gofrownic mają pokrętło regulacji temperatury, dzięki czemu mamy wpływ na stopień zarumienienia gofrów, w zależności od naszych upodobań.

Gofrownica

Wielofunkcyjne urządzenie z możliwością wypieku gofrów

Jeżeli lubimy opiekane tosty, grillowane warzywa czy też inne potrawy, możemy zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne, czyli opiekasz, grill elektryczny i gofrownica w jednym. Takie modele mają wymienne płytki, które dodatkowo ułatwiają utrzymanie sprzętu w czystości: płytki bardzo łatwo myje się pod bieżącą wodą bez ryzyka zamoczenia elektryki. Droższe urządzenia mają nawet możliwość wypieku babeczek czy też ciasteczek.

>>> Dowiedz się jakie są różnice między opiekaczem a tosterem!

Gofrownica

Obudowa

Pod względem obudowy, dzielimy gofrownice na dwa rodzaje:

  • z tworzywa sztucznego (przeważnie z aluminium)
  • z metali i ich stopów (stalowe, żeliwne)

Te drugie są zdecydowanie cięższe, ale – w przeciwieństwie do modeli z tworzywa sztucznego – nie odbarwiają się ani nie topią pod wpływem wysokiej temperatury. Stalowe i żeliwne urządzenia charakteryzują się dużo większą trwałością i odpornością.

Gofrownica

Obudowa powinna być termoizolowana. Co prawda wszystkie modele mają odporne na wysokie temperatury uchwyty, ale jeżeli mamy dzieci, które lubią nam w przygotowywaniu potraw towarzyszyć, lepiej nie ryzykować oparzeń i zwrócić uwagę na to, żeby się gofrownica nie nagrzewała.

Najważniejsza cecha gofrownicy – moc

Przymierzając się do zakupu gofrownicy, obowiązkowo trzeba wziąć pod uwagę jej moc. W zależności od modelu wahają się one od 700 do 1650 W. Przekłada się to nie tylko na pobór energii, ale przede wszystkim na prawidłowo wypieczone, chrupiące gofry. Urządzenia o mniejszej mocy mogą naszych gofrów nie dopiekać – będą gumowe i blade. Zdecydowanie lepiej dołożyć i kupić urządzenie o mocy co najmniej 1000 W. Trzeba pamiętać, że czas wypieku gofrów w takich modelach jest znacznie krótszy niż w tych, które mniej wat pobierają, dlatego zużycie energii jest w nich tylko pozornie większe.

Gofrownica

Płytki

Płytki gofrownicy muszą być pokryte nieprzywierającą powłoką, bowiem tylko to gwarantuje nam, że nasz podwieczorek zjemy w całości i nie będziemy musieli go zeskrobywać z urządzenia. Najlepiej, aby powłoka była atestowana i z certyfikatem, wtedy mamy pewność, że ciasto na pewno nie będzie nam przywierać. Warto również zwrócić uwagę na kształt płytek, zwłaszcza jeśli mamy dzieci: z pewnością będą zachwycone goframi w kształcie Myszki Miki, czy też zwierzątek. Klasyczne urządzenia mają płytki prostokątne, ale często stosuje się również okrągłe, które wypiekają gofry w kształcie serduszek.

Gofrownica

Należy przy tym pamiętać, że im mniej rowków i wyżłobień mają płytki, tym prościej będzie nam je myć. Natomiast jeżeli mamy dużą rodzinę, dobrze też wziąć pod uwagę ilość gofrów, jakie jednocześnie mogą być przygotowane. Większość gofrownic wypieka od 2 do 5 sztuk, ale są też modele dwuczęściowe, które podczas jednego cyklu pieczenia są w stanie zrobić nawet 10 gofrów.

Gofrownica

Istotną sprawą jest również to, aby płytki grzewcze idealnie do siebie przywierały. W przeciwnym razie ciasto może pozostać niedopieczone, niezależnie od mocy gofrownicy.

Funkcje

LAMPKI

Gofrownice z reguły posiadają dwie lampki kontrolne: zasilania oraz temperatury. Pierwsza przeważnie w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, informuje nas, że urządzenie się nagrzewa i nie jest jeszcze gotowe do pracy. Druga lampka natomiast daje nam sygnał, że płytki są odpowiednio gorące i możemy wlewać ciasto. Jest to istotne dlatego, że wlanie ciasta na płytki o nieodpowiedniej temperaturze sprawi, że gofry nie wyjdą smaczne ani chrupiące.

REGULACJA TEMPERATURY

To ważna, aczkolwiek nie najważniejsza funkcja jaką powinna mieć gofrownica. Mając gofrownicę o dobrej mocy, praktycznie mamy już gwarancję chrupiących gofrów – aczkolwiek w modelach z regulacją możemy sobie dowolnie tą chrupkość dostosowywać, według aktualnych potrzeb.

Gofrownica

TERMOSTAT

To obowiązkowy element wyposażenia gofrownic, dlatego decydując się na zakup urządzenia – koniecznie upewnij się, że ma wbudowany termostat. Chroni on urządzenie przed przegrzaniem poprzez kontrolę temperatury płytek.

Gofrownica

Jakie gofrownice są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu gofrownic z 9/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które gofrownice warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1MPM MGO-13 MPM MGO-13Best of the best!
2Dezal Plus 301.5 Dezal Plus 301.5 Sprawdź sam
3Severin HA 2082 Severin HA 2082 Ten ma niezłą cenę!
4Dezal 301.7 XL Dezal 301.7 XL Polecany model
5Clatronic WA 3491 Clatronic WA 3491 Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 5 Gofrownic - Zobacz Najchętniej Wybierane Modele!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Gofry Dla Każdego - Jaką Gofrownicę Kupić?