Gofry Dla Każdego - Jaką Gofrownicę Kupić?

Gofry Dla Każdego - Jaką Gofrownicę Kupić?

Gofry – chrupiące, z bitą śmietaną i owocami, czekoladą, lub zwyczajnie z cukrem pudrem – będą pyszną przekąską, deserem czy drugim śniadaniem. Uwielbiają je zarówno dorośli, jak i dzieci. Czy wyobrażasz sobie wakacyjny wyjazd bez gofrów? A może chciałbyś mieć je na co dzień, u siebie w domu? Sprawdź, czym sugerować się przy zakupie gofrownicy.

Rodzaje gofrownic

→ Klasyczne

Jest to z reguły niewielkie urządzenie. Składa się z dwóch zamykanych płyt podgrzewających, o charakterystycznych wyżłobieniach. Lepsze modele mają pokrętło regulacji temperatury, dzięki czemu mamy wpływ na stopień zarumienienia gofrów, w zależności od naszych upodobań.

Gofrownica

→ Wielofunkcyjne urządzenie z możliwością wypieku gofrów

Jeżeli lubimy opiekane tosty, grillowane warzywa czy też inne potrawy, możemy zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne, czyli opiekasz, grill elektryczny i gofrownica w jednym. Takie modele mają wymienne płytki, które dodatkowo ułatwiają utrzymanie sprzętu w czystości: płytki bardzo łatwo myje się pod bieżącą wodą bez ryzyka zamoczenia elektryki. Droższe urządzenia mają nawet możliwość wypieku babeczek czy też ciasteczek.

Gofrownica

» Czym Się Kierować Przy Zakupie Mikrofalówki?

Obudowa

Pod względem obudowy, dzielimy gofrownice na dwa rodzaje:

  • z tworzywa sztucznego (przeważnie z aluminium)
  • z metali i ich stopów (stalowe, żeliwne)

Te drugie są zdecydowanie cięższe, ale – w przeciwieństwie do modeli z tworzywa sztucznego – nie odbarwiają się ani nie topią pod wpływem wysokiej temperatury. Stalowe i żeliwne urządzenia charakteryzują się dużo większą trwałością i odpornością.

Gofrownica

Obudowa powinna być termoizolowana. Co prawda wszystkie modele mają odporne na wysokie temperatury uchwyty, ale jeżeli mamy dzieci które lubią nam w przygotowywaniu potraw towarzyszyć, lepiej nie ryzykować oparzeń i zwrócić uwagę na to, żeby się gofrownica nie nagrzewała.

Najważniejsza cecha gofrownicy – moc

Przymierzając się do zakupu gofrownicy, obowiązkowo trzeba wziąć pod uwagę jej moc. W zależności od modelu wahają się one od 700 do 1650 W. Przekłada się to nie tylko na pobór energii, ale przede wszystkim na prawidłowo wypieczone, chrupiące gofry. Urządzenia o mniejszej mocy mogą naszych gofrów nie dopiekać – będą gumowe i blade. Zdecydowanie lepiej dołożyć i kupić urządzenie o mocy co najmniej powyżej 1000 W. Trzeba pamiętać, że czas wypieku gofrów w takich modelach jest znacznie krótszy niż w tych, które mniej wat pobierają, dlatego zużycie energii jest w nich tylko pozornie większe.

Gofrownica

» Mega Akcesoria dla Graczy. Zobacz ofertę ►

Płytki

Płytki gofrownicy muszą być pokryte nieprzywierającą powłoką, bowiem tylko to gwarantuje nam, że nasz podwieczorek zjemy w całości i nie będziemy musieli go zeskrobywać z urządzenia. Najlepiej, aby powłoka była atestowana i z certyfikatem, wtedy mamy pewność, że ciasto na pewno nie będzie nam przywierać. Warto również zwrócić uwagę na kształt płytek, zwłaszcza jeśli mamy dzieci: z pewnością będą zachwycone goframi w kształcie Myszki Miki, czy też zwierzątek. Klasyczne urządzenia mają płytki prostokątne, ale często stosuje się również okrągłe, które wypiekają gofry w kształcie serduszek.

Gofrownica

Należy przy tym pamiętać, że im mniej rowków i wyżłobień mają płytki, tym prościej będzie nam je myć. Natomiast jeżeli mamy dużą rodzinę, dobrze też wziąć pod uwagę ilość gofrów, jakie jednocześnie mogą być przygotowane. Większość gofrownic wypieka od 2 do 5 sztuk, ale są też modele dwuczęściowe, które podczas jednego cyklu pieczenia są w stanie zrobić nawet 10 gofrów.

Gofrownica

Istotną sprawą jest również to, aby płytki grzewcze idealnie do siebie przywierały. W przeciwnym razie ciasto może pozostać niedopieczone, niezależnie od mocy gofrownicy.

Funkcje

LAMPKI

Gofrownice z reguły posiadają dwie lampki kontrolne: zasilania oraz temperatury. Pierwsza przeważnie w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, informuje nas, że urządzenie się nagrzewa i nie jest jeszcze gotowe do pracy. Druga lampka natomiast daje nam sygnał, że płytki są odpowiednio gorące i możemy wlewać ciasto. Jest to istotne dlatego, że wlanie ciasta na płytki o nieodpowiedniej temperaturze sprawi, że gofry nie wyjdą smaczne ani chrupiące.

REGULACJA TEMPERATURY

To ważna, aczkolwiek nie najważniejsza funkcja jaką powinna mieć gofrownica. Mając gofrownicę o dobrej mocy, praktycznie mamy już gwarancję chrupiących gofrów – aczkolwiek w modelach z regulacją możemy sobie dowolnie tą chrupkość dostosowywać, według aktualnych potrzeb.

Gofrownica

» Laptop ASUS X551 + Drukarka CANON za 1099zł. Zobacz Promocję ►

TERMOSTAT

To obowiązkowy element wyposażenia gofrownic, dlatego decydując się na zakup urządzenia – koniecznie upewnij się, że ma wbudowany termostat. Chroni on urządzenie przed przegrzaniem poprzez kontrolę temperatury płytek.

Gofrownica

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more