PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Zadbaj O Bezpieczny Sen Dziecka - Wybierz Idealną Elektroniczną Nianię

Zadbaj O Bezpieczny Sen Dziecka - Wybierz Idealną Elektroniczną Nianię

Rynek elektronicznych niań jest regularnie zalewany przez nowe modele. Różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim specyfikacją techniczną i posiadanymi funkcjami. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę kupując tego typu nianię.

Co to jest elektroniczna niania?

 

To urządzenie, które ma sprawować piecze nad dzieckiem kiedy ono śpi. Dzięki niej będziemy wiedzieć co się dzieje w pokoju śpiącego malucha, samemu przebywając w innym pomieszczeniu, na innym piętrze domu lub też nawet w ogrodzie. Niania zbudowana jest z nadajnika oraz odbiornika – ten pierwszy umieszczamy w pokoju dziecka, drugi natomiast mamy zawsze przy sobie. Mając przy sobie nianię usłyszymy gdy nasz maluch się obudzi, czy też zacznie płakać.

 

Rodzaje niań

 

Elektroniczne nianie dzielimy na dwa rodzaje:

- analogowe

- cyfrowe

W analogowych sygnał jest ciągły i niestety pełen zakłóceń i zniekształceń. W przypadku używania takich urządzeń w miejscach o dużym ruchu samochodowym, mogą być problemy z użytkowaniem spowodowane przez na przykład CB-radia. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, wyposażają tego typu analogowe urządzenia w więcej niż jeden kanał oraz antenę - co w pewnym stopniu poprawia jakość transmisji i pozwala przełączać się pomiędzy częstotliwościami. Przykładem takiej niani jest Philips SCD481.

 

-> Sprawdź ceny niani Philips SCD481

 

Drugi rodzaj transmituje sygnał w formie cyfrowej co sprawia, że zniekształcenia i zakłócenia zostały maksymalnie zminimalizowane. Większość urządzeń dostępnych na rynku ma właśnie ten rodzaj sygnału, dzięki czemu są praktycznie niezawodne. Przykładem cyfrowej niani jest Miniland 89007.

 

Najpopularniejsze Gry na PC. Zobacz ceny >>

 

Parametry

 

Zasięg

Z reguły producenci podają zasięg dla przestrzeni otwartej, dla nas najistotniejszy jest jednak ten w domu, czyli biorący pod uwagę zakłócenia wynikłe ze ścian i przedmiotów, telewizorów i innych sprzętów domowego użytku. Jeżeli nie znaleźliśmy nigdzie na opakowaniu informacji o zasięgu dla przestrzeni zamkniętej, możemy go mniej więcej obliczyć: podzielić ten podany w instrukcji przez 5. Zasięg domowy bowiem jest średnio 1/5 – 1/3 razy mniejszy niż ten na zewnątrz. Jeżeli nie znamy dokładnego metrażu naszego domu czy też mieszkania, kupmy nianię z zasięgiem dla przestrzeni otwartej ponad 500 metrów. Zapewni nam on w warunkach domowych około 100 m, co jest dla większości w zupełności wystarczające.

Trzeba również pamiętać, że zasięg niani jest mocno uzależniony od stanu jej baterii. Im bardziej rozładowana, tym na mniej metrów możemy się od nadajnika z odbiornikiem oddalić.

 

-> Zobacz jedną z tańszych elektronicznych niań dostępnych na naszym rynku

 

Częstotliwość

Elektroniczne nianie działają najczęściej na czterech częstotliwościach:

- 443 MHz (daje dobrą jakość transmisji i w miarę niewiele zakłóceń)

- 446 MHz (jakość transmisji bardzo słaba, może łapać sygnały z krótkofalówek)

- 1,88 GHz (najlepsza jakość transmisji) – to częstotliwość, na jakiej działają telefony bezprzewodowe

- 2,4 GHz (dobra jakość transmisji, niewielka ilość zakłóceń)

Wybierając nianię, warto również zwrócić uwagę na ilość kanałów do transmisji. Dostępne są modele mające od 2 (przykładowo Baby Ono 196) aż do 136 kanałów (np. Babymoov High Care). Są również urządzenia transmitujące sygnał na nietypowych częstotliwościach, jednak nie daje to gwarancji braku zakłóceń. Decydując się na zakup niani, warto wybrać model który ma od kilkunastu do kilkudziesięciu kanałów. Dzięki temu unikniemy przede wszystkim wyłapywania sygnałów innych niań (jeżeli mieszkamy w bardzo zaludnionej okolicy, istnieje duże ryzyko że nasz sprzęt będzie ściągał sygnały od innych działających na tej samej częstotliwości). Fajną opcją jest automatyczna zmiana kanału – niania wtedy sama przełącza się na inną częstotliwość, gdy wykrywa zbyt dużo zakłóceń. Tego typu funkcje mają np. niektóre modele Philips.

 

-> Jedna z droższych niań od Motoroli - sprawdź jej parametry

 

Wyposażenie i dodatkowe funkcje elektrycznych niań

 

Kamera

Coraz częściej można spotkać modele z wbudowaną kamerą. Większość z nich wyposażonych jest w tryb podczerwieni, co pozwala podglądać dziecko nawet w nocy. Nianię z kamerą można podłączyć pod telewizor aby mieć wyraźniejszy obraz, nadajnik w wielu modelach można obracać w górę, dół, w prawo lub lewo w zależności od potrzeb, a niektóre oferują zamiast wyświetlacza w odbiorniku osobny monitor, który można zainstalować w miejscu w którym najczęściej przebywamy kiedy dziecko śpi. Niektórzy producenci oferują możliwość montażu kamery na ścianie, co gwarantuje szersze pole widzenia.

 

>> Czym się kierować przy zakupie dziecięcego wózka?

 

Monitor oddechu

To niezbędny element wyprawki wcześniaka, ale także niemowląt mających problemy z oddychaniem. Umieszczane pod materacem czujniki na bieżąco monitorują czynność oddechową dziecka i w przypadku gdy przez 15 sekund nie wykryją oddechu, alarmują krótką serią dźwięków. Po kolejnych 5 sekundach włącza się długi dźwiękowy alarm.

 

Alarmy

Dobre elektryczne nianie wyposażone są w różnego rodzaju alarmy, ułatwiające użytkownikowi korzystanie z nich. I tak na przykład można ustawić funkcję alarmu wizualnego – sprawdzi się on w głośnych pomieszczeniach informując opiekuna migającymi diodami o tym, że powinien natychmiast zajrzeć do pokoju dziecięcego. Drugim rodzajem alarmów stosowanych w nianiach są wibracje – mając odbiornik zawsze przy sobie bez problemu poczuje się wibracje i zareaguje. Bardzo przydatną opcją jest alarm o utracie zasięgu – jeżeli użytkownik oddali się z terenu objętym zasięgiem, odbiornik poinformuje o tym.

 

Termometr i Higrometr

Niektóre modele niań mają wbudowany termometr. Dzięki tej opcji zawsze będziemy mieć kontrolę nad panującą w pokoju dziecka temperaturą powierza, odpowiednio wcześnie reagując gdy zacznie robić się zbyt chłodno lub za gorąco. Dodatkowo można znaleźć urządzenia z higrometrem, który mierząc wilgotność powietrza zapewnia idealne warunki do snu.

 

Lampka

Niektóre nadajniki wyposażone są w nocne lampki. Sprawia ona, że w pokoju dziecięcym nie panuje mrok, ale zarazem bardzo delikatne światło nie razi dziecka i nie powoduje przebudzeń. Nianie z lampką sprawdzą się zarówno w pierwszych miesiącach życia – gdy nocą chcąc przewinąć dziecko czy też nakarmić potrzebujemy źródła światła, ale także gdy nasz maluch podrośnie i zaczyna odczuwać lęki przed ciemnością. Lampka może być włączona przez całą noc.

 

Kołysanki i projektor

Ciekawą opcją jest możliwość uruchomienia w niani kołysanek. Sprawdzi się to w procesie usypiania dziecka, aby je wyciszyć i uspokoić. Na rynku dostępne są także modele, które uruchamiają kołysanki automatycznie gdy wykryją płacz dziecka – taką funkcję ma m.in. niania Mebby Voice 1. Natomiast projektor sprawdzi się również przy zasypianiu maleństwa. Wyświetlając na ścianie lub suficie obrazy, działa na dziecko uspokajająco i relaksująco.

 

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Zadbaj O Bezpieczny Sen Dziecka - Wybierz Idealną Elektroniczną Nianię