PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Projektory - Jaki Wybrać i Czym Się Kierować?

Projektory - Jaki Wybrać i Czym Się Kierować?

Projektory już dawno przestały być towarem luksusowym. Obecnie stanowią doskonałą alternatywę dla telewizorów. Nowoczesne urządzenia służą nie tylko do prezentacji na konferencjach i szkoleniach. Z powodzeniem mogą być używane w domach do wyświetlania filmów, telewizji i gier komputerowych. To istna namiastka kina w Twoim własnym domu.

Określ swoje potrzeby

Warto na początek zadać sobie pytanie, czy projektor może w salonie zastąpić telewizor? I tak, i nie. Jeśli namiętnie oglądamy filmy i robimy to głównie wieczorem, owszem. Jeśli natomiast potrzebujemy całodziennego dostępu do kanałów informacyjnych, telewizor wciąż będzie niezastąpionym elementem kina domowego. Wybór: projektor czy telewizor, powinien być podyktowany przede wszystkim zastosowaniem. Projektory cyfrowe to dobry wybór dla kinomanów, a pozostali użytkownicy raczej powinni wybrać telewizor.

Sprawdź koniecznie nasz najnowszy ranking projektorów!

Rodzaje Projektorów

Technologie w dziedzinie wyświetlania obrazów to:

  • LCD
  • DLP
  • LCOS
  • CRT
  • Light Valve

LCD

Jest to bardzo popularna technologia dla projektorów przenośnych. Obraz w większości przypadków generowany jest za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD odpowiadających za podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski. W tańszych projektorach stosowana jest jedna matryca TFT, w droższych trzy matryce polisilikonowe (3LCD). Pierwszy typ charakteryzuje się niższą jasnością i mniejszym kontrastem. Zastosowanie trzech matryc gwarantuje lepszą głębię koloru i wyższą jakość obrazu. Dlatego też w nowoczesnych projektorach właśnie ta technologia jest spotykana coraz częściej.

DLP

W tym przypadku światło z lampy tradycyjnej jest kierowane na powierzchnię chipa DMD. Obrazy wytworzone w tym układzie wyświetlane są na ekranie za pośrednictwem obiektywu. Projektory posiadają zazwyczaj jeden układ DMD oraz są wyposażone w dodatkowy tzw "wirujący" filtr dla trzech kolorów. Zaawansowane projektory korzystają z reguły z trzech układów DMD i każdy z nich odpowiada za reprodukcję jednego z trzech kolorów podstawowych. Zastosowanie takiego rozwiązania gwarantuje doskonały kontrast i wysokie odświeżanie, co z kolei owocuje płynnym obrazem.

LCOS

Tą technologię cechuje duża naturalność, a charakter prezentacji zbliżony jest do modeli kinowych.To swojego rodzaju połączenie technologii LCD oraz DLP. Podobnie jak w LCD wykorzystywane są panele ciekłokrystaliczne. W tym wypadku jednak światło przez nie nie przechodzi. Ciekłe kryształy. Obraz jest bardzo płynny, kontrast wysoki, a kolory głębokie. Poza tym technologia LCOS pozwala niemal całkowicie wyeliminować z obrazu kwadratowe piksele, które mogą być widoczne przy zastosowaniu technologii LCD. Krawędzie pikseli są bowiem wygładzone, przez co zacierają się granice między nimi. Wadą tej technologii jest bardzo wysoka cena. 

CRT

Projektory CRT wyróżnia generowanie doskonałego jakościowo obrazu o dowolnej rozdzielczości. Obraz generowany jest przez trzy lampy Cathode Ray Tube. Każda z lamp wyświetla obraz w jednym z trzech kolorów RGB. Połączone strumienie światła dają obraz o nasyconych kolorach i bardzo wysokim kontraście. Nie da się jednak stosować tej technologii w projektorach przenośnych. Urządzenia RGB są duże i ciężkie – 35 – 80 kg.

Light Valve

Jest to technologia oznaczająca projektory z zaworem świetlnym. Light Valve to połączenie LCD i CRT. Dzięki tej kombinacji wytwarzany jest obraz niemalże idealny. Niestety koszty Light Valve są bardzo wysokie, dlatego niestety jest niezwykle rzadko stosowany.

Ważne cechy projektorów

Czyli na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie:

Żywotność

Parametr, który pozwoli uniknąć nam dużych kosztów serwisowych związanych z wymianą lampy, a więc kluczowego elementu projektora. Dłuższa żywotność, to mniejsze koszty eksploatacji urządzenia. Należy odnieść żywotność do czasu, jaki zamierza się poświęcić na oglądanie filmów. W praktyce rzadko przeprowadza się prace związane z wymianą lampy – w wielu przypadkach bardziej będzie opłacał się zakup po kilku latach nowego projektora o lepszych właściwościach.

Rozdzielczość obrazu

Najlepsze dostępne na rynku projektory są w stanie wyświetlić filmy w natywnej rozdzielczości 4k, ale cena takiego sprzętu jest bardzo wysoka. Biorąc pod uwagę wszelkie niedoskonałości techniki wyświetlania na ekranach, projektor do kina domowego Full HD będzie najzupełniej wystarczający, a w wielu przypadkach można użyć również tańszych projektorów o rozdzielczości 1280 × 800, czyli tzw. qHD. Wyższa rozdzielczość skutkuje lepszym obrazem, lecz w przypadku ograniczonego budżetu warto iść na kompromisy. 

Jasność

Ta wartość dotyczy zastosowanej w projektorze lampy i jest mierzona w lumenach (lm), według układu ANSI. Im mniejsza jasność, tym mniejsze szanse na wyświetlenie obrazu w jaśniejszym, niezaciemnionym pomieszczeniu. Najczęściej spotykana jasność w projektorach to 1000 – 2000 lm. Niemniej jednak dostępne są urządzenia o jasności 100 – 200 lm (źródło światła w technologii LED) i nawet powyżej 3000 lm. Bardzo mocne projektory, skierowanie do właścicieli centrów konferencyjnych, sal koncertowych, kin mają lampy, które świecą z siłą 12000 lm i więcej.

Kontrast

Ten parametr określa różnicę pomiędzy najjaśniejszym, a najciemniejszym wyświetlanym na ekranie punkcie. Generalna zasada jest taka: im kontrast wyższy, tym lepiej. Niski kontrast powoduje zlewanie się barw i niewyraźny obraz. Obecnie standard to 2000:1.

Maksymalna przekątna wyświetlanego obrazu

Wiąże się z rozdzielczością. Projektory o niższej rozdzielczości dają obraz o przekątnej do 80 czy 100 cali, co na warunki domowe i tak daje imponujący efekt. Bardzo dobre projektory, zapewniające rozdzielczość Full HD i wyższą mogą wyświetlać obraz o przekątnej nawet do 500 cali.

Minimalna i maksymalna odległość od ekranu (ściany)

Zależna jest od zastosowanej w projektorze optyki i jej ogniskowej. Im większy zakres ogniskowej, tym większa rozpiętość odległości od ekranu. Krótka ogniskowa pozwala wyświetlać ostry obraz w stosunkowo niewielkiej odległości od ściany. Doskonale sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Wprost proporcjonalnie do ogniskowej rośnie też odległość, w jakiej może znajdować się projektor od ściany.

Format obrazu

Tym mianem określa się iloraz szerokości do wysokości obrazu. Przyjęte obecnie standardy to 4:3 i panoramiczne 16:9 oraz 16:10. Można spotkać projektory obsługujące dwa formaty np. 16:9 oraz obraz skompresowany 4:3.

Poziom hałasu

Jest to bardzo istotny parametr, zwłaszcza dla osób, które chcą wykorzystywać projektor głównie do oglądania filmów. Podczas pracy urządzenie mocno się nagrzewa od lampy, dlatego konieczne jest wydajne chłodzenie, a to niestety hałasuje. Żeby komfortowo oglądać swoje ulubione DVD dźwięk wydobywający się z projektora nie powinien przekraczać 30 dB (decybeli). Na rynku są urządzenia, które emitują hałas nawet znacznie poniżej 30 dB. Przenośne projektory LEDowe nie hałasują w ogóle.

Rozmiary i waga

Najmniejsze projektory, wykorzystujące technologię LED, mają wysokość kilku centymetrów i wielkość kartki A4. Ważą nie więcej niż 2,5 kg, zaś niektóre nawet poniżej kilograma. Projektory zasilane tradycyjnymi lampami potrafią być dwa razy większe i ważyć nawet kilka razy tyle.

Najbardziej polecane projektory

Rynek projektorów kwitnie w najlepsze, co za tym idzie jego wybór nie jest łatwy. Pomożemy wybrać najlepszy projektor dostosowany do Twoich potrzeb. Poniżej parę propozycji w tym Projektor BenQ W2000 - który jest jednym z najlepszych dostępnych w tym momencie projektorów na rynku. 

BenQ W2000 

To projektor do kina domowego wyświetlający obraz o rozdzielczości Full HD. Tym, co najbardziej go wyróżnia, jest obecność technologii Cinematic Color, która gwarantuje pełną zgodność ze standardem telewizji HDTV Rec. 709, sześcioelementowym (RGBRGB) i 6-krotnym kołem kolorów. To powinno zapewniać wiernie odwzorowane i żywe kolory. 

Projektor W2000 może też pochwalić się jasnością na poziomie 2000 ANSI lumenów i kontrastem o współczynniku 15 000:1. Funkcja pochylania obiektywu w pionie i poziomie oraz zoom optyczny 1,3:1 gwarantują natomiast elastyczną instalację projektora – dzięki nim możliwe jest uzyskanie poprawnej geometrii obrazu. Zobacz naszą recenzję projektora BenQ W2000!

Philips PicoPix 4935

Jest to doskonały projektor kieszonkowy z systemem Android. Zapewnia te same funkcje co jego młodszy brat (PicoPix 3610), przy czym oferuje on wyższą rozdzielczość (720p), większą jasność lampy (350 lumenów). Jego akumulator wewnętrzny gwarantuje nawet do 2 godzin odtwarzania. Projektor umożliwia wyświetlanie filmów HD, obrazów i prezentacji na ekranie o wielkości do 381 cm. Jest to dobra propozycja dla osób szukających niewielkiego, przenośnego projektora do użytku prywatnego.

ASUS B1M

Niewielki, przenośny projektor o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli i jasności wynoszącej 700 lumenów. Urządzenie posiada wbudowany moduł Wi-Fi, który zapewnia bezproblemowe przesyłanie multimediów z poziomu smartfonów, laptopów czy tabletów. Do plusów tego projektora zaliczyć można na pewno wysoki współczynnik trwałości, sięgający 30 000 godzin, stosunkowo niewielką wagę oraz korzystny współczynnik odległości od ekranu względem rozmiarów wyświetlanego obrazu.

Epson EH-TW5100

Projektor o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i wadze niecałych 3 kilogramów, wykonany w technologii 3LCD. Do zalet tego projektora na pewno zaliczyć można wysoki współczynnik kontrastu 13 000:1, jasne i żywe kolory oraz obraz 3D w rozdzielczości HD. Jasność tego projektora to 1800 lumenów, a żywotność lampy producent deklaruje na 5000 godzin. Urządzenie doskonale sprawdza się we wszystkich zastosowaniach, gdzie potrzebne są zaawansowane funkcje multimedialne.

BenQ Joybee GP3

To mały projektor, wyposażony w stację dokującą dla iPhone`a i iPada. Urządzenie waży niewiele ponad pół kilograma, posiada całkiem niezłą (jak na swoje gabaryty) jasność 300 lumenów oraz współczynnik kontrastu na poziomie 10 000:1. Posiada czytnik kart SDHC i wbudowany moduł Wi-Fi.

Vivitek DH913

Uniwersalny projektor wykonany w technologii DLP o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, wysokiej jasności 3 500 lumenów oraz współczynnikiem kontrastu na poziomie 15 000:1. Vivitek DH913 jest stosunkowo niedużym projektorem, idealnym zarówno do domu jak i spotkań biznesowych.

Philips Screeneo HDR1590TV/10

Projektor przeznaczony przede wszystkim do użytku domowego o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Philips Screeneo wyróżnia się zastosowaniem technologii ultrakrótkiego rzutu, dzięki której z odległości raptem 10 centymetrów można uzyskać obraz o rozmiarze 50 cali. Wykorzystując złącza USB lub moduł Wi-Fi urządzenie pozwala na podłączenie smartfonów czy czytników kart, natomiast złącze antenowe pozwala na oglądanie telewizji. 

Epson EH-TW6100W

Projektor dużym współczynnikiem kontrastu równym 40 000:1 i jasnością 2300 lumenów pozwala na oglądanie filmów również w ciągu dnia. Tryb 3D umożliwia oglądanie filmów i korzystanie z gier w trójwymiarze. Następca jednego z pierwszych projektorów domowych oferujących technologię bezprzewodowego wyświetlania obrazu 3D Full HD*2. Umożliwia ona bezpośrednie, bezprzewodowe podłączenie odtwarzaczy Blu-ray i laptopów. Urządzenia przewodowe można podłączyć do adaptera HDMI, by wyświetlać obraz z wybranego źródła bez konieczności trwałej instalacji i niewygodnego rozkładania przewodów. 

NEC P501X

Projektor o wysokiej jasności (5000 ANSI Lumenów) przeznaczony do średnich i dużych sal konferencyjnych i sal wykładowych. Projektor dysponuje dużym zoomem optycznym (1,7x) i wyposażony został w ruchomy w płaszczyźnie pionowej obiektyw (funkcja lens shift) pozwalający na bardzo dokładną korekcję geometrii wyświetlanego na ekranie obrazu. Projektor wyświetla obraz w rozdzielczości 1024x768, na ekranach o przekątnej do 140”. Urządzenie obsługuj strumień audio poprzez sieć i USB ma wbudowane wejście na mikrofon.

Ricoh PJ WX4141NI

Projektor ultra krótko ogniskowy pozwalający na wyświetlanie obrazu o przekątnej 48-80” przy odległości rzutu 11,7 - 24,9 cm. Przeznaczony do użytku biznesowego, wygodny w małych pomieszczeniach. Wbudowane głośniki, łączność bezprzewodowa i różne tryby projekcji (w tym 3D) czynią go uniwersalnym i wygodnym w obsłudze. Jasna lampa (3300 lm) pozwala na projekcję nawet w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Sony VPL-HW40ES Full HD 3D

Jest to najprostszy a zarazem dość popularny projektor z serii Sony Home Cinema dedykowanej domowym kinomanom i, choć nie należy do najtańszych, ma do zaoferowania naprawdę wiele, o czym świadczyć może wykorzystanie specjalnego systemu projekcyjnego SXRD, cechującego się zdecydowanie lepszą jakością obrazu niż technologia DLP. Jedynym poważnym minusem tego projektora jest jasność na poziomie 1 700 lumenów.

Podsumowanie

Wybór projektora zależy przede wszystkim od zasobności portfela i rzeczywistych potrzeb danej osoby, rodziny lub firmy. Jeśli projektor ma pełnić rolę kina domowego, szukaj raczej modelu wykonanego w technologii DLP. Jeżeli stać Cię na urządzenie z trzema chipami to jeszcze lepiej. W ten sposób zapewnisz sobie obraz z nasyconymi kolorami oraz wysokim kontrastem. Duże odświeżanie gwarantuje płynne oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości.

Poszukując sprzętu do prezentacji, szkoleń itp., pomyśl o dopasowaniu jego parametrów do pomieszczenia, w jakim będzie używany. Jeśli będzie to jasne pomieszczenie, szukaj sprzętu o jak najwyższej jasności. Jeśli pomieszczenie jest małe wybierz projektor, który wyświetla ostry obraz w niewielkiej odległości od ekranu. Twoje wymagania spełni projektor wykonany w technologii LCD.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wybór tego sprzętu będzie ułatwiony. Pamiętajcie, że zawsze możecie wejść na nasze recenzje lub rankingi by bliżej przyjrzeć się danym produktom, serdecznie zapraszamy!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Projektory - Jaki Wybrać i Czym Się Kierować?