PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jaka Karta Graficzna Będzie Najlepszym Wyborem? Czym Sugerować Się Przy Jej Zakupie?

Jaka Karta Graficzna Będzie Najlepszym Wyborem? Czym Sugerować Się Przy Jej Zakupie?

Składając lub upgrade’ując komputer, elementem, na który zwraca się szczególną uwagę jest karta graficzna. Segment VGA jest niezwykle bogaty - każdy z większych producentów posiada szereg urządzeń, różniących się od siebie między innymi funkcjonalnością, wydajnością, poborem mocy czy różnymi technologiami chłodzenia.

Poradnik został przygotowany zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze świadomym użytkowaniem komputerów, jak i tych, którzy z różnych przyczyn pragnęliby poszerzyć swoją wiedzę. Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas wyboru karty graficznej? Która z nich będzie dla nas najlepsza? I co oznaczają tajemnicze terminologie?

Dedykowana i zintegrowana

Jednym z najważniejszych wyborów, które dokonujemy podczas wyboru nowego zestawu jest typ procesora karty graficznej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje GPU: dedykowane, czyli takie, które są przystosowane do oddzielnej pracy podzespołu oraz zintegrowane z CPU.

Z uwagi na kompaktowe rozmiary, karty zintegrowane są powszechnie wykorzystywane w notebookach – na dzień dzisiejszy takie podzespoły występują z większością popularnych procesorów (Intel posiada swój Intel HD Graphics, AMD – Radeon HD). Takie zestawy to całkiem dobra, ekonomiczna propozycja dla osób, które komputer zamierzają wykorzystywać wyłącznie do przeglądania internetu, korzystania z oprogramowania biurowego czy grania w proste gry – z uwagi na swój minimalizm, jakość grafiki, jaką zaoferują takie karty nigdy nie będzie „powalać”.


Xiaomi Mi A1

Najpopularniejszymi kartami dedykowanymi są wyprodukowane przez Nvidię GeForce i Radeon Graphics od AMD. Na zakup dedykowanego VGA powinniśmy decydować się zawsze, kiedy z jakichkolwiek względów od naszej karty będziemy wymagać pełni wydajności.

Warto pamiętać, że karta zintegrowana i dedykowana mogą przełączać się między sobą podczas pracy (przy czym moduły AMD umożliwiają jednoczesną pracę obu podzespołów).

karta graficzna

Radeon czy GeForce?

Serce kart graficznych stanowi procesor graficzny, który jest odpowiedzialny za wszystkie obliczenia i operacje logiczne związane przede wszystkim z wyświetlaną grafiką. Obaj przodownicy w produkcji kart graficznych – Nvidia oraz AMD rozwijają swoje technologie niemalże symetrycznie – w ofertach obu firm powinniśmy znaleźć podzespoły wyposażone w podobne GPU czy taką samą pojemność pamięci operacyjnej.

Ogólną metodę tworzenia obrazu 3D definiują biblioteki OpenGL i DirectX. Tak więc, teoretycznie obie marki kart powinny być z nimi zgodne. To, czym karty mogą się faktycznie różnić, są technologie ulepszania obrazu jak wygładzanie krawędzi czy antyaliasing. Jednak pomimo wykorzystywania nieco innych algorytmów przez obie firmy, różnice na monitorze powinny być praktycznie niedostrzegalne.

Obie marki wspierają technologię współbieżności, pozwalającą na połączenie ze sobą kilku kart graficznych tego samego producenta (SLI – Nvidia, CrossFireX – AMD). Wraz z rozwojem DirectX 12, sytuacja ma się zmienić – nowe biblioteki mają umożliwić połączenie GPU różnych firm czy wykorzystanie zasobów kart zewnętrznych i zintegrowanych. Do zainstalowania kilku kart graficznych potrzebna jest płyta główna wspierająca technologię współbieżności i odpowiednio mocny zasilacz.

dobra karta graficzna

Jaka to generacja?

Wydajność i generację kart graficznych najłatwiej rozpoznać za pomocą oznaczenia. Nazwy kart GeForce składają się z trzech członów. Pierwszy z nich oznacza poziom wydajności karty, np.: GT określa wydajność podstawową, do ogólnego zastosowania, GTS – wydajność wyższą, natomiast GPU z oznaczeniem GTX są bardzo wydajne.
Oznaczenia cyfrowe wskazują na jakość chipa graficznego. Pierwszy znak oznacza generacje karty, czyli technologię jej wytwarzania – najnowszą serię oznaczono liczbą „9” (np. GeForce GTX 980, GeForce GTX 950), poprzednią – „8” (GeForce GTX 850) itd... Wyjątek stanowią wydajne karty Titan X, które nie posiadają oznaczeń cyfrowych.
Kolejna liczba stanowi o mocy procesora graficznego – jej wielkość może być głównym wyznacznikiem wydajności karty (GTX 750 nie będzie szybsza od GTX 690).
Niekiedy po numerze można spotkać dodatkowe oznaczenie literowe. Literka M oznacza w tym wypadku kartę przeznaczoną do urządzeń mobilnych, Ti - mocniejszą wersja względem bez przyrostku, zaś LE – wersję słabszą.

karta graficzna 2
W przypadku Radeonów, ogólną wydajność określa liczba w pierwszym członie nazwy. Dla przykładu, R9 oznacza kartę bardzo wydajną, R7 – wydajną, a R6 wersję podstawową. Karty AMD posiadają nieco inne oznaczenie generacji od GeForce’ów – najnowsza generacja (poza Fury i Nano) oznaczona jest poprzez liczbę 3 (Radeon R9 390), poprzednia- dwójką, natomiast wcześniejsza posiadała cyfrę 7.
Jakość GPU, podobnie jak w przypadku GeForce’ów, opisuje druga cyfra – generalnie, zasada jest taka, że im wyższy numer, tym sprawniejszy jest model karty, np. Radeon 290 i Radeon 280. Wydajniejsze modele serii oznaczone są dodatkowo literą X (Radeon 280X). Karty graficzne najwyższej klasy, podobnie, jak w przypadku Titan X, nie posiadają oznaczenia cyfrowego, a nazwy – Fury i Nano.

Pamięć i taktowanie a płynna praca

Typ pamięci, szyna danych czy taktowanie to szczególnie ważne parametry dla osób, które zamierzają wykorzystywać komputer do grania w najnowsze produkcje czy pracy przy obróbce filmu i grafice 3D.

Najłatwiej jest dobrać kartę porównując ją do ilości detali i rozdzielczości gry. I tak, w przypadku produkcji w rozdzielczości Full HD 1920x1080, by móc cieszyć się najwyższą jakością obrazu, potrzebny będzie model wyposażony w minimum 2 GB pamięci, natomiast w przypadku rozgrywki w 4K, najlepiej będzie wyposażyć sprzęt w VGA o pojemności wyższej niż 4 GB (może okazać się, że pełen komfort gry uzyskamy przy karcie 8 GB).

karta graficzna 3

Poza pojemnością, bardzo ważnym parametrem jest typ pamięci, gdzie dominującym na rynku jest GDDR5. Najwydajniejsze modele, jak Radeon R9 Fury i Nano wyposażono w nowoczesne HBM, natomiast modele starsze i ekonomiczne nadal mogą posiadać typ GDDR3. Warto pamiętać, że w zależności od technologii różnica w jakości obrazu może być odczuwalna, dlatego, jeśli budżet na to pozwala, warto wybierać karty z pamięcią typu GDDR5.

Osoby, którym szczególnie zależy na wysokiej jakości i wydajności przy QHD (2560x1440) i 4K (3840x2160), powinny zwrócić uwagę na szynę danych pamięci, która na znaczny wpływ na płynność działania gier. W zależności od segmentu cenowego i technologii, na rynku można natrafić na następujące wartości:

  • Karta graficzna z szyną 64 bit – najniższa wartość, niezalecane do gier
  • Karta graficzna z szyną 128 bit – podstawowa wartość, mało wymagające gry w rozdzielczości HD
  • Karta graficzna z szyną 256 bit – wysoka wartość, wymagające gry, w rozdzielczości Full HD
  • Karta graficzna z szyną 384 bit – bardzo wysoka, do wymagających gier, w rozdzielczości Full HD, QHD i 4K
  • Karta graficzna z szyną 512 bit – bardzo wysoka, do wymagających gier, w rozdzielczości Full HD, QHD i 4K
  • Karta graficzna z szyną 4096 bit – najwyższa wartość, topowe produkty dla najbardziej wymagających graczy (4K)

Podczas porównywania kart tej samej serii warto zwracać uwagę na cechy takie jak „taktowanie rdzenia” czy „taktowanie pamięci”. Producenci oferują czasami karty „podkręcane”, które mają nieco wyższą wydajność od kart standardowych.

Niektóre modele wyposażone są w technologie Turbo lub Boost, które automatycznie zwiększają taktowanie, kiedy zachodzi taka potrzeba. Z uwagi na zwiększone wydzielanie ciepła, kartom wspomagającym overclocking towarzyszy zazwyczaj efektywniejsze chłodzenie.

Podłączanie, zasilanie...

Najnowsze karty graficzne wyposażone są w złącze PCI Express x16.0 v. 3.0, jednakże wybierając starsze modele, nadal można trafić na podzespoły w standardzie PCI Express x16.0 v. 2.0. Od wersji złącza w dużym stopniu zależy szybkość przetwarzania danych. Mimo wstecznej kompatybilności PCI Express, możliwości połączenia zostaną wykorzystane tylko wtedy, gdy karta graficzna i płyta główna będą posiadały ten sam standard.

wydajna karta graficzna

Karty graficzne posiadają różne warianty okablowania zasilającego. Najczęściej spotykane są przewody zakończone wtyczką 6 pinową, 8 pinową i podwójne okablowanie 6 pinowe. „Ekonomiczne” modele VGA najczęściej zasilane są bezpośrednio ze złącza na płycie głównej i nie wymagają dodatkowych kabli zasilających czy dostarczenia konkretnej wartości mocy. W przypadku popularnych kart graficznych konieczne może być dostarczenie 400 W, natomiast wydajniejsze podzespoły mogą potrzebować zasilacza 500-650 W oraz okablowania z wtyczkami 6-pin. Karty graficzne z górnej półki i konfiguracje SLI i CrossFire X potrzebują minimum 750 W i dwóch kabli zasilających.

Karta a monitor

Praktycznie wszystkie karty na rynku umożliwiają podłączenie dwóch monitorów jednocześnie i wyświetlanie obrazu w trybie rozszerzonej rozdzielczości lub klonowania. W zależności od tego, w jakie złącza wyposażone jest VGA, możemy użyć do tego portów DVI, HDMI lub Display Port.
Niektóre karty, jak Radeon z funkcją Eyefinity, mogą obsługiwać trzy monitory (Radeon Eyefinity Edition może wyświetlać obraz nawet na 6 różnych monitorach), co może być szczególnie przydatne w przypadku grafik 3D czy zaawansowanych symulatorów.

Do podłączania monitora Ultra HD z odświeżaniem do 30 Hz nada się złącze HDMI 1.4. Jednak, by w pełni cieszyć się z obrazu na UHD lub 4K z częstotliwością 60Hz konieczny jest port DisplayPort 1.2a lub HDMI 2.0.

Podsumowanie

Dobór karty graficznej powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami – zupełnie innej jakości obrazu będzie wymagać osoba wykorzystująca komputer do przeglądania sieci od graczy czy grafików. Poza wyborem technologii warto skupić się również na wydajności karty (za którą, poza GPU będzie odpowiadać pamięć czy złącze) czy metodach wykorzystywanych do renderowania detali obrazu. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na relacje między jakością a ceną i przewidywany rozwój rynku.

blog comments powered by Disqus
Jaka Karta Graficzna Będzie Najlepszym Wyborem? Czym Sugerować Się Przy Jej Zakupie?
Autor: Łukasz