PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jaką Pralkę Kupić - Pomagamy w Najlepszym Wyborze!

  • Dodano: 2 lata, 3 miesiące temu
  • Ocena: (2) (0)
Jaką Pralkę Kupić - Pomagamy w Najlepszym Wyborze!

O ile nasze babcie nie widziały w tym nic dziwnego, my nie wyobrażamy sobie ręcznego prania. Pralka automatyczna w mieszkaniu to nie jest dziś żaden luksus, to podstawowy sprzęt AGD. Pralka pozwala na wielką oszczędność naszego czasu i energii. Ważne jest jednak, aby zakup nie był przypadkowy. Zobaczcie, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru automatycznej pralki.

Ile powinna kosztować pralka?

Na rynku jest mnóstwo producentów i modeli pralek, że trudno podać precyzyjne ramy cenowe. Najprostsze modele kosztują około 500 zł, a te z najwyższej półki nawet 10 tysięcy złotych. Skąd te różnice? Chodzi głównie o jakość zastosowanych materiałów, funkcje oraz klasę energetyczną. Wszystko to zawarte jest w cenie i tylko od nas zależy, czego od automatycznej pralki oczekujemy, a tym samym – ile wydamy.

pralka wolnostojąca

Ładowność

Przy zakupie pralki, ładowność to jeden z najważniejszych elementów, który powinniśmy wziąć pod uwagę. A skąd mamy wiedzieć, ile kilogramów wsadu musi mieć pralka idealna dla nas? Przede wszystkim zależy to od wielkości naszej rodziny.


Znalazłem soundbar na Mundial 2018 - Co potrafi Polk Audio Signa S1?

W sklepach można spotkać pralki, które posiadają od 2 kg do nawet 11 kilogramów wsadu. Oczywiście te mniejsze znajdą zastosowanie w mieszkaniach kawalerów, a te większe będą odpowiednie w wielodzietnych rodzinach. Są także pralki pośrednie, która posiadają 5-6 kilogramów wsadu. Jest to chyba najlepszy kompromis i doskonałe rozwiązanie dla przeciętnej rodziny. Trzeba także pamiętać, że za pojemnością idzie cena, czym większa ładowność, tym wyższa cena pralki.

Poza ilością wsadu, pralki automatyczne można podzielić na te ładowane z góry i ładowane od frontu. Modele z drzwiczkami otwieranymi z przodu są uznawane za najwygodniejsze w obsłudze, a ich główną zaletą jest jednak ładowność, czyli ilość suchych ubrań, przeznaczonych na jedno pranie. Nie sprawdzą się one jednak w małych łazienkach. Często bywa tak, że po prostu będziemy zmuszeni na kupno pralki ładowanej od góry, bo po prostu – inna się nie zmieści. Tutaj jednak stracimy na wygodzie obsługi i ilości maksymalnego załadunku.

Ergonomia i bezpieczeństwo

Nikt z nas nie lubi skomplikowanych rzeczy. Wiedzą też o tym projektanci pralek, którzy prześcigają się na każdym kroku, oferując nam pralki, które są coraz łatwiejsze w obsłudze. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a pralka wybierze odpowiednie programy i sama zastosuje należytą ilość proszku do prania i ilość płynu do płukania.

>>> Sprawdź budżetowe modele pralek!

jak wybrać pralkę

Przed zakupem warto sprawdzić czy programator pralki jest czytelny i intuicyjny. Mamy w czym wybierać – panele dotykowe, przyciski, pokrętła. Wybierzmy to, co dla nas najwygodniejsze.

Pamiętajmy też o bezpieczeństwie domowników. Pralka jest niepozorna, ale może być też niebezpieczna. Właśnie dlatego większość z nich ma specjalne zabezpieczenia, które chronią nasze mieszkanie przed zalaniem, a nas i naszych domowników przed porażeniem prądem i poparzeniem wrzątkiem.

Jaka klasa energetyczna?

Tak jak w przypadku innych sprzętów AGD, zależy nam na jak najniższym poborze energii elektrycznej. Przecież nikt nie lubi płacić wysokich rachunków.

Wyróżnia się aż siedem klas energetycznych, są to A, B, C, D, E, F i G. Oznaczenie A to najwyższa klasa energooszczędności, a oznaczenie G najniższa. Wiele nowoczesnych pralek oferuje jeszcze większą oszczędność energii, które oznaczane są jako dodatkowe „+”, a nawet „+++”.

Warto zaznaczyć, że każdy sprzęt AGD ma podobną etykietę, która powinna nas szczególnie zainteresować. To na niej, poza klasą energooszczędności są umieszczone także takie informacje jak efektywność prania i wirowania, ładowność (kg) i poziom hałasu (dB).

Oczywiście nie będzie to żądną tajemnicą, że należy wybrać pralkę, która jest najcichsza i pobiera najmniej energii eklektycznej. Ta będzie zapewne droższa od energetycznego potwora, jednak cena szybko nam się zwróci w mniejszych rachunkach.

pralka automatyczna

Programy i funkcje pralek

Najnowocześniejsze modele pralek oferują nam szereg udogodnień, o których jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Te funkcje często są różnie nazywane, ale niewątpliwie bywają przydatne i powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę przed zakupem urządzenia.

Dajmy na to VarioPerfect – to funkcja, która pozwoli nam na skrócenie czasu prania i zużytej energii. Jeżeli wybierzemy tryb EcoPerfect zaoszczędzimy nawet do 30 procent mniej energii niż podczas tradycyjnego prania (kosztem wydłużonego czasu). Jeśli zależy nam na czasie, warto aktywować funkcję TimePerfect, a wtedy cykl prania będzie trwał dużo krócej niż przy standardowym ustawieniu, ale pralka zużyje za to więcej energii. Jest to bardzo przydatna funkcja kiedy zależy nam na oszczędności czasu i pieniędzy, a dodatkowo chcemy zadbać o środowisko naturalne.

Nie jest to jedyna funkcja, która może nam się przydać. Jeśli ubrania są bardzo zabrudzone, wybierzmy pralkę, która wyposażona będzie w automatyczne programy odplamiania. Wtedy będziemy mieć pewność, że żadna plama, nawet ta z owoców czy czekolady, nie przetrwa spotkania z nasza pralką. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli posiadamy dzieci, które jak wiadomo, lubią się nieco pobrudzić.

A może mamy kłopoty z alergią? Nic prostszego. Twórcy pralek to przewidzieli i oferują nam tryb, który dokładnie wypłucze tkaninę z chemicznych proszków i detergentów. Taką możliwość mają pralki wyposażone w program WodaPlus.

bęben pralki

Dobra pralka powinna oferować wysoką jakość wykonania, stabilność, szerokie drzwi, wyświetlacz, blokadę rodzicielską, wymienne części i kompaktowe wymiary. Nie zapomnijmy także o wyborze renomowanego producenta, polecane są pralki Indesit, pralki Beko, pralki Amica, pralki Samsung, pralki Bosch czy też pralki Electrolux.

Wyróżniamy również pralki wolnostojące, pralki do zabudowy oraz funkcjonalne pralko-suszarki.

Jakie jeszcze udogodnienia kryją w sobie nowoczesne pralki? Co powiecie na automatyczne programowanie czasu startu, a może dodatkową ochronę przed zalaniem z funkcją AquaStop, który automatycznie odetnie dopływ wody w momencie wykrycia przecieku? Możliwości jest bardzo wiele i na pewno każdy wybierze pralkę w sam raz dla swoich potrzeb.

Przedstawiliśmy najważniejsze rzeczy, na które należy zwracać uwagę kupując pralkę. Wiemy, że wybór nie będzie prosty z uwagi na setki dostępnych na rynku modeli. Może zatem warto rzucić okiem na nasz ranking najlepszych produktów w danej kategorii? Zobacz, które modele pralek cieszą się największym uznaniem klientów.

blog comments powered by Disqus
Jaką Pralkę Kupić - Pomagamy w Najlepszym Wyborze!