Najlepsze Ekspresy do Kawy — Podpowiadamy Jaki Ekspres do Kawy Kupić

Najlepsze Ekspresy do Kawy — Podpowiadamy Jaki Ekspres do Kawy Kupić

Kawa to dla wielu z nas obowiązkowy punkt każdego dnia. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie rozbudzić się rano, a popołudniu dodać sobie dawki energii i chęci do dalszej pracy albo działania. Kawa, szczególnie ta dobrej jakości, ma również właściwości zdrowotne, z czego duża część jej miłośników może nie zdawać sobie sprawy. Jedna czy dwie filiżanki wysokiej klasy czarnego naparu nie szkodzą, a mogą być doskonałym urozmaiceniem deseru czy śniadania. Aby móc codziennie delektować się smakiem wybornej kawy, trzeba umieć ją dobrze przyrządzić. Na szczęście, nie musisz dbać o to sam — w przyrządzeniu pysznego napoju pomogą Ci specjalne urządzenia. Jaki ekspres do kawy kupić? Ten poradnik pomoże Ci w wyborze.

Rodzaj ekspresu

Tak naprawdę wybór odpowiedniego ekspresu nie ogranicza się jedynie do ceny, ale przede wszystkim do Twoich potrzeb. Dużo zależy bowiem od tego, jaką kawę lubisz i jaką chcesz parzyć w zaciszu swojego domu. Na rynku znajdziesz więc trzy podstawowe rodzaje ekspresów: przelewowe, ciśnieniowe oraz ciśnieniowo-przelewowe. Który typ wybrać? Zapoznaj się z funkcjami, zaletami oraz wadami każdego rodzaju.

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe należą do najprostszych urządzeń tego typu. Składają się z dzbanka (lub termosu), pojemnika na kawę, filtra (najczęściej papierowego, jednorazowego) oraz płyty grzewczej, która przez jakiś czas utrzymuje temperaturę naparu. Równie łatwe jest korzystanie z tego ekspresu — wystarczy wsypać do komory zmieloną kawę, a następnie ekspres pobiera i podgrzewa wodę. Kawa, nim trafi do termosu lub dzbanka, przepływa przez filtr. Tak przyrządzony napar przypomina ten, który pijesz na co dzień po zalaniu kawy wodą z czajnika.

Niewątpliwymi plusami ekspresów przelewowych są: cena urządzenia, możliwość przyrządzenia większej ilości kawy na raz oraz łatwość użycia. Jednak niestety, jeśli chcesz przygotować zaledwie jedną filiżankę naparu albo masz ochotę na latte, ekspres przelewowy na nic Ci się nie zda. Ponadto, kawa parzona w sposób przelewowy zawiera znaczne ilości kofeiny oraz gorzkich, niesmacznych substancji.

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe to najszersza grupa urządzeń do przyrządzania kawy. W jej skład wchodzą: kawiarki, ekspresy ręczne oraz ekspresy automatyczne, w tym kapsułkowe. Działanie tego typu ekspresów polega na tłoczeniu wody pod ciśnieniem, co znacząco skraca czas zaparzania, dzięki czemu w fusach zostaje większość niepożądanych związków oraz aromatów.

Kawiarki (inna nazwa: moki) to proste urządzenia niskociśnieniowe, które można kupić już za około 30 złotych w każdym większym markecie. Składają się z niewielkiego dzbanuszka, sitka oraz pojemnika na kawę. Moka wykonana jest ze stali nierdzewnej lub z aluminium i to właśnie zazwyczaj materiał decyduje o jej cenie. W kawiarkach przygotowuje się mocny i aromantyczny napar, a czas jego przygotowania to kilka do kilkunastu minut. Ze względu na wielkość standardowych kawiarek, nie zaparzysz w niej dużo kawy — od 1 do około 8 filiżanek espresso (50 ml).

Ekspresy ręczne

To zdecydowanie jeden z najczęściej spotykanych ekspresów w zaciszach domu. Dlaczego? Ponieważ jest prosty w użyciu, najtańsze modele kosztują około 100 złotych, a zaparzony napar ma cenione przez kawoszy walory smakowe. Działanie tego typu ekspresu polega na wsypaniu odmierzonej ilości kawy do pojemnika ze specjalnym sitkiem. Następnie, po przygotowania naparu, trzeba usunąć fusy. Wiele modeli wyposażonych jest w dyszę służącą do spieniania mleka, dzięki czemu oprócz klasycznego espresso, można przyrządzić również latte i cappuccino. Za jednym razem można zaparzyć nawet kilka filiżanek mocnego naparu.

Ekspresy automatyczne

Jeśli chcesz, aby proces zaparzania kawy był jak najbardziej wygodny i nie wymagał Twojego udziału, wybierz ekspres automatyczny. Ten rodzaj urządzenia praktycznie wszystko zrobi za Ciebie — Twoim jedyne zadania to wrzucenie ziaren do komory oraz włączenia sprzętu. Ekspres automatyczny wyposażony jest w młynek, więc sam mieli kawę. Dodatkowo, można w nim jednocześnie przygotować dwie filiżanki naparu, dzięki oddzielnym bojlerom. Sam dobiera odpowiednią ilość wody i kawy, może również przygotować napój z mlekiem, bez konieczności ręcznego spieniania. Często ekspresy automatyczne mają także różne funkcje, np.: ustawienie czasu zaparzenia kawy, regulacja mocy naparu czy też oczyszczanie wody z kamienia. Cena takich urządzeń waha się od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy, przy tym te najdroższe są stosowane raczej wyłącznie w kawiarniach i restauracjach. Szczególnym typem ekspresów automatycznych, ostatnio dość popularnym, jest ekspres kapsułkowy, którego działanie opiera się na aplikowaniu próżniowo zamykanych kapsułek. Kapsułki sygnowane są markami znanych producentów kawy lub żywności i oprócz zwykłej kawy umożliwiają przygotowanie herbaty, napojów kawowo-mlecznych czy czekolady. Koszt takiego ekspresu to około 200-400 złotych, a cena kapsułek zależy od producenta.

Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe

Ten typ ekspresów łączy w sobie funkcje dwóch: ciśnieniowego i przelewowego. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala na zaparzenie dużej ilości kawy w dzbanku, jak i dwóch filiżanek bardzo mocnego naparu. Cena takich ekspresów zaczyna się już nawet od około 150 złotych, więc nie jest to bardzo drogi wydatek.

Ekspres do kawy to absolutne must have każdego kawosza. Dzięki takiemu urządzeniu już zawsze będziesz mógł się cieszyć smakiem świeżo zaparzonej, aromatycznej kawy, która niczym nie przypomina typowe plujki. Pomyśl o tym, ile kawy chcesz przygotowywać, czy zależy Ci na spienianiu mleka oraz jakich funkcji wymagasz od ekspresu. Kiedy będziesz znać odpowiedzi na te pytania, wybór odpowiedniego ekspresu przestanie być wyzwaniem. Mamy nadzieję, że pomogliśmy!

Jakie ekspresy do kawy są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu ekspresów do kawy z 6/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które ekspresy do kawy warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Saeco Lirika OTC Saeco Lirika OTCBest of the best!
2DeLonghi ECAM22.110 DeLonghi ECAM22.110 Sprawdź sam
3Saeco Incanto HD8917/09 Saeco Incanto HD8917/09 Ten ma niezłą cenę!
4Krups EA8108 Krups EA8108 Polecany model
5Saeco PicoBaristo HD8927/09 Saeco PicoBaristo HD8927/09 Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: Wybieramy Ekspres do Kawy - TOP 20 Najlepiej Sprzedających się Ekspresów!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more