PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jaki Dysk SDD Kupić – Pomagamy w Najlepszym Wyborze!

Jaki Dysk SDD Kupić – Pomagamy w Najlepszym Wyborze!

Stare dyski magnetyczne powoli odchodzą do lamusa i stopniowo są zastępowane przez znacznie wydajniejsze dyski SSD. Dlaczego warto stać się ich posiadaczem i na co zwracać uwagę przy zakupie? Pomożemy dobrać do Twoich potrzeb najlepszy dysk SDD.

Czym tak właściwie jest SDD i czym różni się od HDD?

Każdy komputer, telefon czy też inne urządzenie mobilne potrzebuje miejsca do zapisu danych. Do tego służą właśnie dyski twarde. Długo w tym temacie prym wiodły tak zwane Hard Disk Drive , czyli potoczne HDD. W dużym uproszczeniu jest to nośnik, wewnątrz którego szczelnie zamknięte są twarde krążki zwane talerzami, pokryte cienką warstwą magnetyczną. Wprawiane są one w ruch wirowy za pomocą silnika. Takie dyski twarde to już przeszłość, czas zainwestować w SDD.


Elektryczna Deskorolka w Promocji za 1299zł. Sprawdź

Nie każdy wie, że działanie urządzenia w dużej mierze zależy też od dysku twardego. To on decyduje o prędkości zapisu i odczytu danych. Więc może zanim wymienimy w komputerze kartę graficzną lub procesor, warto zamienić stary, poczciwy HDD na nowy dysk SDD? Komputer powinien wyraźnie przyspieszyć.

Dlaczego warto wybrać SSD?

Dyski SDD zostały skonstruowane w oparciu o pamięć flash. Są one pozbawione jakichkolwiek elementów mechanicznych, takich jak chociażby talerzyki, a dzięki temu zapewniają o wiele krótszy czas dostępu do danych. Wielokrotnie szybsze są również uzyskiwane prędkości zapisu i odczytu. Wyraźnie odczujemy to w ogólnym działaniu naszego urządzenia, szczególnie przy uruchamianiu aplikacji oraz włączaniu i wyłączaniu komputera.

Poznaj świetny dysk SSD od Crucial!

Szybszy czas działania to nie jedyna zaleta dysków SDD. W porównaniu ze standardowymi HDD zużywają o wiele mniej energii, co nabiera szczególnie istotnego znaczenia w przypadku komputerów przenośnych. Nasze urządzenie na pewno o wiele dłużej wytrzyma na baterii.

Zostając przy urządzeniach mobilnych, warto też wspomnieć o tym, że dyski SDD są o wiele bardziej wytrzymałe niż dyski HDD. Dzięki zastosowaniu półprzewodników, są wyjątkowo odporne na wstrząsy. Zapewni to dłuższe działanie samego dysku, jak i większe bezpieczeństwo zapisanych na nim danych.

Dysk SDD to także o wiele cichsza praca. Te konstrukcje pozbawione są ruchomych elementów mechanicznych, a dzięki temu działają całkowicie bezszelestnie. To także podnosi komfort pracy.

Szybki dysk SSD polskiej firmy!

A ile zyskamy w praktyce? Można teoretyzować. Kilka rzeczy jest jednak pewnych, zamieniając HDD na SDD nasz komputer przyśpieszy, ale na jaki wzrost wydajności możemy liczyć? Jeśli chodzi o prędkość działania aplikacji, trzeba by było wziąć pod uwagę konfiguracje sprzętowe oraz dane modele dysków SDD i HDD. Niemniej jednak, wymieniając typowy dysk HDD na SDD możemy przyspieszyć działanie komputera nawet o 25 procent. Łatwiej natomiast zmierzyć pobór prądu. Typowy dysk HDD pobiera go około 2,5 W, a SSD jedynie 0,1 W. Różnice widać gołym okiem, dysk SDD jest nawet do 25 razy energooszczędniejszy.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie dysku SDD?

Dyski SDD stają się coraz popularniejsze, a na półkach sklepowych, jak grzyby po deszczu, pojawiają się nowe modele. Zakup może nie być prosty, tym bardziej, jeżeli cena nie jest jedynym i najważniejszym kryterium. Będąc przy cenie, warto zauważyć, że dyski SDD stale tanieją, aktualnie modele o solidnej pojemności ok. 250 GB można już kupić za około 250 zł. Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Najważniejsza jest wydajność dysku. Tylko jak ją ocenić? Najprościej zwrócić uwagę na zastosowany w nim kontroler. Najlepsze układy aktualnie oferuje Samsung oraz Intel. Powinniśmy też spojrzeć na prędkość zapisu i odczytu danych.

Kwestia kompatybilności – czy dysk będzie pasował do naszego komputera?

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest interfejs. Dwa najpopularniejsze to Serial ATA i Serial ATA III. Tutaj należy wspomnieć, że przed zakupem dysku SDD trzeba sprawdzić czy płyta główna w naszym komputerze będzie kompatybilna z danym interfejsem. Jeżeli nasza maszyna ma już kilka lat, zdecydowanie bardziej opłaca się kupić dysk SATA. Nowszy, o ile w ogóle będzie pasował, i tak nie będzie działał w pełni swoich możliwości.

Taniutki dysk SSD

Dodatkowa sprawa to format. Dyski SDD są oferowane w formacie 2,5 cala. To jednak mniejsze zmartwienie, zawsze można dokupić przejściówkę, która umożliwi montaż dysku w kieszeni 3,5 calowej.

Jaka pojemność dysku będzie dla mnie odpowiednia?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego ile chcemy wydać na dysk – czym większa pojemność, tym droższy dysk. Istotne też jest to do czego będzie on używany. No i przede wszystkim, czy będzie to jedyny dysk w komputerze, a może chcemy tylko poszerzyć przestrzeń na dane?

Pojemność dysku to kwestia indywidualna, jednak spójrzmy prawdzie w oczy, nie warto już inwestować w mniejsze pojemności niż 120 GB. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że jest to minimalna pojemność i sprawdzi się jedynie u osób, które na komputerze wykonują podstawowe prace biurowe. Już sam system operacyjny, jeżeli mówimy o Windowsie 10, może pochłonąć 40 GB.

Jeżeli w grę wchodzi również gromadzenie zdjęć, muzyki lub filmów, dysk nie powinien być mniejszy niż 256 GB. Takie kolekcje szybko lubią się powiększać, a przy dzisiejszej wadze plików, miejsce może skończyć się równie prędko.

Bardziej wymagający użytkownicy powinni zdecydować się na pojemność co najmniej 500 GB. Tyle przestrzeni pozwoli nawet na zainstalowanie kilku gier i swobodne poszerzanie kolekcji zdjęć, filmów i plików audio. Trzeba się jednak liczyć z tym, że cena w takich przypadkach nie będzie mała.

Dyski SDD nie są tanie. Będąc przy cenach, dobrym rozwiązaniem wydaje się zakup dwóch dysków lub pozostawienie starego HDD. Dysk SDD będzie nam służył jako przestrzeń systemowa (do tego wystarczy już pojemność 120 GB), a stary lub o wiele tańszy dysk HDD będzie magazynem danych. Jest to budżetowe i rozsądne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się zaletami SDD i nie spustoszy naszych kieszeni.

Jakie dyski ssd są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu dysków ssd z 9/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które dyski ssd warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1ADATA 256GB SATA SSD Ultimate SU800 M.2 ADATA 256GB SATA SSD Ultimate SU800 M.2Best of the best!
2Crucial 275GB SATA SSD MX300 M.2 Crucial 275GB SATA SSD MX300 M.2 Sprawdź sam
3Samsung 250GB M.2 2280 SSD 850 EVO Samsung 250GB M.2 2280 SSD 850 EVO Ten ma niezłą cenę!
4SanDisk 256GB SATA SSD X400 M.2 SanDisk 256GB SATA SSD X400 M.2 Polecany model
5Plextor 256GB SSD M.2 SATA M7VG Plextor 256GB SSD M.2 SATA M7VG Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 5 Dysków SSD M.2 o Pojemności 256GB

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Jaki Dysk SDD Kupić – Pomagamy w Najlepszym Wyborze!