Wybieramy Najlepsze Żelazko, z Którym Prasowanie Stanie Się Przyjemne

Wybieramy Najlepsze Żelazko, z Którym Prasowanie Stanie Się Przyjemne

Wielu z nas ma podobne problemy z pogniecionymi rzeczkami. Nawet jeżeli poskładamy je ładnie w szafie, lub rozwiesimy na wieszakach, nie unikniemy zagnieceń. Kolejny problem jest taki, że mało kto lubi prasować. Niestety, to obowiązkowa czynność, do której prędzej czy później, każdy z nas będzie miał przywyknąć. Prasowanie można sobie jednak ułatwić dzięki odpowiedniemu żelazku. Jak je wybrać i czym kierować się przy zakupie? Oto najczęściej zadawane pytania.

Z kablem czy bez kabla?

Żelazka, tak jak wiele innych dzisiejszych urządzeń, można je podzielić na przewodowe i bezprzewodowe.

Nie ma w tym żadnej tajemnicy, że urządzenia przewodowe trzeba podłączyć do gniazdka elektrycznego. W przypadku żelazka ma to swoje zalety. Cały czas utrzymamy jednakową temperaturę. Wadą jest oczywiście przewód, który najczęściej nie jest dłuższy niż 2 metry i bardzo lubi się plątać. Dodatkowo wyraźnie przeszkadza w samym prasowaniu.


Telewizory w Promocjach

Jeżeli zdecydujemy się na żelazko przewodowe. Czeka nas jeszcze kilka wyborów – jaki rodzaj przewodu? Poza tym standardowym, mamy jeszcze przewód kulkowy, czyli obracany o 360 stopni. Taki przewód nie połamie się przy manewrach z żelazkiem i nie będzie ograniczał możliwości obracania nim. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy przewód ma blokadę.

Ważny jest także wybór długości kabla. Zastanówmy się nad miejscem, w którym będziemy chcieli prasować. Czy blisko znajduje się gniazdo elektryczne? Jeżeli tak, nie będzie problemu. Można wybrać dowolny kabel. W zależności od modelu można spotkać je o długości od 1 do 3 metrów.

Jeżeli zrezygnujemy z przewodów i wybierzemy żelazko bezprzewodowe, również spotkamy się z zaletami i wadami. Ten typ urządzeń jest coraz popularniejszy, ale wciąż znacznie droższy od typowych urządzeń z kablem. Co jednak zyskujemy? W wielu przypadkach te żelazka lubią tracić temperaturę. Stopa żelazka nagrzewa się na stojaku, na który należy regularnie je odkładać, ponieważ w przeciwnym razie temperatura spadnie i urządzenie nie będzie dobrze prasować.

Jak typ żelazka wybrać?

Żelazka można podzielić z uwagi na sposób prasowania. Mamy zatem żelazka tradycyjne, parowe i systemowe.

Żelazka tradycyjne, nazywane także suchymi, były kiedyś bardzo popularne. To się jednak zmieniło i powoli wychodzą z użycia. Jest to proste żelazko ze stopą aluminiową i z pokrętłem do regulacji temperatury. Ma sporo wad, długo się nagrzewa, długo stygnie i nie ma wersji bezprzewodowej.

Najlepsze żelazka na rynku!

O wiele nowsze są żelazka parowe. Jak sama nazwa wskazuje, podczas prasowania wytwarzają parę.  Para powstaje z wody wlewanej do zbiornika w żelazku i wydobywa się przez otworki w stopie. Para rozszerza włókna w ubraniach, a to sprawia, że czynność jest o wiele łatwiejsza.

Są także żelazka z wbudowanym systemem pary ciągłej. Jest to połączenie żelazka parowego i żelazka z zewnętrzną wytwornicą pary.

Jest także jeszcze jedna kategoria tych urządzeń, ale należy je traktować bardziej jako ciekawostkę. Żelazka turystyczne są niewielkie i lekkie. Wszystko po to, aby zmieściły się w walizce. Żelazka turystyczne idealnie sprawdzą się podróży, jednak do prasowania w domu są za małe i zbyt niewygodne. Posiadają mały zbiornik na wodę i małą moc.

Jaki kształt powinna mieć stopa żelazka?

Stopa żelazka to najważniejszy jego element. To ona przesuwa się po ubraniu, prasując je.  Aby stopa żelazka dobrze spełniała swoją funkcję, musi posiadać odpowiedni kształt oraz wielkość. Warto wybrać stopę zwężaną z przodu, ponieważ taka stopa idealnie zmieści się w przestrzeniach między guzikami w koszulach. W czym jeszcze możemy wybierać? Mamy na przykład stopy w kształcie stożka oraz łzy, są to tak zwane stopy wielokierunkowe, które zapobiegają ponownemu gnieceniu się ubrań w czasie prasowania.

Poznaj świetne żelazko marki Philips!

Stopa żelazka powinna być trwała, ponieważ to ona zużywa się najszybciej.  Na trwałość stopy największy wpływ ma materiał, z jakiego została wykonana. Powinna być to stal nierdzewna. W wielu modelach można jednak spotkać stopy z różnymi dodatkami, są to teflon, szafir oraz materiały ceramiczne.

Jaką moc powinno mieć żelazko?

Moc to ważny parametr. Decyduje o tym, jak szybko nagrzeje się stopa i tym samym żelazko będzie gotowe do prasowania. Najczęściej spotkamy modele o mocy około 300 W, jednak można dostać nawet takie powyżej 2000 W. To one uważane są za najlepsze, ponieważ szybko się nagrzewają, a przy zmianie temperatury wytwarzają więcej pary. Oczywiście wadą takiego rozwiązania jest duży pobór mocy, a tym samym wysokie rachunki za prąd.

Jakie funkcje powinno posiadać żelazko?

Dzisiejsze żelazka mają wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają prasowanie. Niektóre z nich są bardzo przydatne. Są jednak takie, które można uznać za zbędne. Ale kto wie? Warto dowiedzieć się co oferują nowe modele. Może któraś z funkcji nam się przyda? Warto się temu przyjrzeć nieco bliżej.

Rankingi najlepszych żelazek!

Funkcja samooczyszczania polega na udrożnieniu znajdujących się w stopie otworów parowych. Aby oczyścić żelazko, potrzebny jest pełny zbiornik wody oraz maksymalna temperatura. Dzięki niej nie musimy sami czyścić naszego urządzenia, a czyszczenie raz w miesiącu może znacznie wydłużyć działanie żelazka.

Funkcja strażaka to automatyczne wyłączanie żelazka. Czasami zdarza się, że komuś zapomni się wyłączyć urządzenie. Właśnie wtedy przyda się ten dodatek. Żelazko samo się wyłączy po kilku minutach bezczynności. A właściwie przejdzie w stan uśpienia, wtedy wystarczy jedynie nim poruszyć i ponownie zacznie działać.

Generator pary od Tefala

Żelazka to niebezpieczne urządzenia, dlatego warto, aby posiadały zabezpieczenia. Kiedy zdarzy się awaria, może dojść do pożaru. 

Podsumowanie

Przy kupnie żelazka powinniśmy się kierować zasadą, że czym więcej prasujemy, tym lepszego urządzenia szukamy. Całe szczęście mamy szeroką gamę produktów, które spełnią nasze oczekiwania. Ważne jest to, aby patrzeć na moc, kształt i wytrzymałość stopy oraz dodatkowe funkcje, które nieraz mogą się nam przydać.

Jakie żelazka są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu żelazek z 5/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Philips GC4410 Philips GC4410 Tu kupisz najtaniej!
2Philips GC4527/00 Philips GC4527/00 Tu kupisz najtaniej!
3Tefal GV6721 Tefal GV6721 Tu kupisz najtaniej!
4Bosch TDI903231A Bosch TDI903231A Tu kupisz najtaniej!
5Tefal GV7340 Tefal GV7340 Tu kupisz najtaniej!
6Bosch TDA503011P Bosch TDA503011P Tu kupisz najtaniej!
7Philips PerfectCare Elite Silence GC9640/60 Philips PerfectCare Elite Silence GC9640/60 Tu kupisz najtaniej!
8Braun TS785STP TexStyle 7 Braun TS785STP TexStyle 7 Tu kupisz najtaniej!
9Tefal GV6771 Tefal GV6771 Tu kupisz najtaniej!
10Tefal SV5030 Tefal SV5030 Tu kupisz najtaniej!
11Philips GC440/47 Philips GC440/47 Tu kupisz najtaniej!
12Camry CR 5026 Camry CR 5026 Tu kupisz najtaniej!
13Philips GC4521 Azur Performer Plus Philips GC4521 Azur Performer Plus Tu kupisz najtaniej!
14Bosch TDA703021 Bosch TDA703021 Tu kupisz najtaniej!
15Tefal GV8962 Tefal GV8962 Tu kupisz najtaniej!
16Philips GC4526/20 Philips GC4526/20 Tu kupisz najtaniej!
17Philips PerfectCare Elite GC9620/20 Philips PerfectCare Elite GC9620/20 Tu kupisz najtaniej!
18Philips PerfectCare Azur GC4929/80 Philips PerfectCare Azur GC4929/80 Tu kupisz najtaniej!
19Philips GC310/55 Philips GC310/55 Tu kupisz najtaniej!
20Braun IS5022 Braun IS5022 Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 20 Żelazek - Ranking Specjalny 2017

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more