PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Nowoczesne prasowanie - Najciekawsze technologie żelazek

Wybieramy Najlepsze Żelazko, z Którym Prasowanie Stanie Się Przyjemne

  • Dodano: 2 lata, 11 miesięcy temu
  • Ocena: (0) (0)
Wybieramy Najlepsze Żelazko, z Którym Prasowanie Stanie Się Przyjemne

Wielu z nas ma podobne problemy z pogniecionymi rzeczami. Nawet jeżeli poskładamy je ładnie w szafie, lub rozwiesimy na wieszakach, nie unikniemy zagnieceń. Kolejny problem jest taki, że mało kto lubi prasować. Niestety, to obowiązkowa czynność, do której prędzej czy później, każdy z nas będzie miał przywyknąć. Prasowanie można sobie jednak ułatwić dzięki odpowiedniemu żelazku. Jak je wybrać i czym kierować się przy zakupie? Oto najczęściej zadawane pytania.

Z kablem czy bez kabla?

Żelazka, tak jak wiele innych dzisiejszych urządzeń, można je podzielić na przewodowe i bezprzewodowe.

Nie ma w tym żadnej tajemnicy, że urządzenia przewodowe trzeba podłączyć do gniazdka elektrycznego. W przypadku żelazka ma to swoje zalety. Cały czas utrzymamy jednakową temperaturę. Wadą jest oczywiście przewód, który najczęściej nie jest dłuższy niż 2 metry i bardzo lubi się plątać. Dodatkowo wyraźnie przeszkadza w samym prasowaniu.

Jeżeli zdecydujemy się na żelazko przewodowe. Czeka nas jeszcze kilka wyborów – jaki rodzaj przewodu? Poza tym standardowym, mamy jeszcze przewód kulkowy, czyli obracany o 360 stopni. Taki przewód nie połamie się przy manewrach z żelazkiem i nie będzie ograniczał możliwości obracania nim. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy przewód ma blokadę.

Żelazko Navigator

Ważny jest także wybór długości kabla. Zastanówmy się nad miejscem, w którym będziemy chcieli prasować. Czy blisko znajduje się gniazdo elektryczne? Jeżeli tak, nie będzie problemu. Można wybrać dowolny kabel. W zależności od modelu można spotkać je o długości od 1 do 3 metrów.

Jeżeli zrezygnujemy z przewodów i wybierzemy żelazko bezprzewodowe, również spotkamy się z zaletami i wadami. Ten typ urządzeń jest coraz popularniejszy, ale wciąż znacznie droższy od typowych urządzeń z kablem. Co jednak zyskujemy? W wielu przypadkach te żelazka lubią tracić temperaturę. Stopa żelazka nagrzewa się na stojaku, na który należy regularnie je odkładać, ponieważ w przeciwnym razie temperatura spadnie i urządzenie nie będzie dobrze prasować.

Jak typ żelazka wybrać?

Żelazka można podzielić z uwagi na sposób prasowania. Mamy zatem żelazka tradycyjne, parowe i systemowe.

Żelazka tradycyjne, nazywane także suchymi, były kiedyś bardzo popularne. To się jednak zmieniło i powoli wychodzą z użycia. Jest to proste żelazko ze stopą aluminiową i z pokrętłem do regulacji temperatury. Ma sporo wad, długo się nagrzewa, długo stygnie i nie ma wersji bezprzewodowej.

O wiele nowsze są żelazka parowe. Jak sama nazwa wskazuje, podczas prasowania wytwarzają parę.  Para powstaje z wody wlewanej do zbiornika w żelazku i wydobywa się przez otworki w stopie. Para rozszerza włókna w ubraniach, a to sprawia, że czynność jest o wiele łatwiejsza.

Żelazko MPM EasyGlide

Są także żelazka z wbudowanym systemem pary ciągłej. Jest to połączenie żelazka parowego i żelazka z zewnętrzną wytwornicą pary.

Jest także jeszcze jedna kategoria tych urządzeń, ale należy je traktować bardziej jako ciekawostkę. Żelazka turystyczne są niewielkie i lekkie. Wszystko po to, aby zmieściły się w walizce. Idealnie sprawdzą się podróży, jednak do prasowania w domu są za małe i zbyt niewygodne. Posiadają mały zbiornik na wodę i małą moc.

Jaki kształt powinna mieć stopa żelazka?

Stopa żelazka to najważniejszy jego element. To ona przesuwa się po ubraniu, prasując je. Aby stopa żelazka dobrze spełniała swoją funkcję, musi posiadać odpowiedni kształt oraz wielkość. Warto wybrać stopę zwężaną z przodu, ponieważ taka stopa idealnie zmieści się w przestrzeniach między guzikami w koszulach. W czym jeszcze możemy wybierać? Mamy na przykład stopy w kształcie stożka oraz łzy, są to tak zwane stopy wielokierunkowe, które zapobiegają ponownemu gnieceniu się ubrań w czasie prasowania.

Stopa żelazka powinna być trwała, ponieważ to ona zużywa się najszybciej. Na trwałość stopy największy wpływ ma materiał, z jakiego została wykonana. Powinna być to stal nierdzewna. W wielu modelach można jednak spotkać stopy z różnymi dodatkami, są to teflon, szafir oraz materiały ceramiczne.

>>> Sprawdź, który rodzaj stopy żelazka będzie najlepszy!

Wybieramy Najlepsze Żelazko

Jaką moc powinno mieć żelazko?

Moc to ważny parametr. Decyduje o tym, jak szybko nagrzeje się stopa i tym samym żelazko będzie gotowe do prasowania. Najczęściej spotkamy modele o mocy około 300 W, jednak można dostać nawet takie powyżej 2000 W. To one uważane są za najlepsze, ponieważ szybko się nagrzewają, a przy zmianie temperatury wytwarzają więcej pary. Oczywiście wadą takiego rozwiązania jest duży pobór mocy, a tym samym wysokie rachunki za prąd.

Jakie funkcje powinno posiadać żelazko?

Dzisiejsze żelazka mają wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają prasowanie. Niektóre z nich są bardzo przydatne. Są jednak takie, które można uznać za zbędne. Ale kto wie? Warto dowiedzieć się co oferują nowsze modele. Może któraś z funkcji nam się przyda? Warto się temu przyjrzeć nieco bliżej.

Funkcja samooczyszczania polega na udrożnieniu znajdujących się w stopie otworów parowych. Aby oczyścić żelazko, potrzebny jest pełny zbiornik wody oraz maksymalna temperatura. Dzięki niej nie musimy sami czyścić naszego urządzenia, a czyszczenie raz w miesiącu może znacznie wydłużyć działanie żelazka.

Żelazko Philips

Funkcja strażaka to automatyczne wyłączanie żelazka. Czasami zdarza się, że komuś zapomni się wyłączyć urządzenie. Właśnie wtedy przyda się ten dodatek. Żelazko samo się wyłączy po kilku minutach bezczynności. A właściwie przejdzie w stan uśpienia, wtedy wystarczy jedynie nim poruszyć i ponownie zacznie działać.

Żelazka to niebezpieczne urządzenia, dlatego warto, aby posiadały zabezpieczenia. Kiedy zdarzy się awaria, może dojść do pożaru.

Podsumowanie

Przy kupnie żelazka powinniśmy się kierować zasadą, że czym więcej prasujemy, tym lepszego urządzenia szukamy. Całe szczęście mamy szeroką gamę produktów, które spełnią nasze oczekiwania. Ważne jest to, aby patrzeć na moc, kształt i wytrzymałość stopy oraz dodatkowe funkcje, które nieraz mogą się nam przydać. Sprawdź nasze najnowsze rankingi żelazek, w których znajdziecie najpopularniejsze modele żelazek.

blog comments powered by Disqus
Wybieramy Najlepsze Żelazko, z Którym Prasowanie Stanie Się Przyjemne