Najlepsze Grille – Czym Kierować Się Przy Zakupie Grilla?

Najlepsze Grille – Czym Kierować Się Przy Zakupie Grilla?

Nie da się ukryć, że Polacy uwielbiają grillować. Sezon grillowy zaczyna się wraz z pierwszym ciepłym weekendem w roku. Jest to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wspólne grillowanie ze znajomym to okazja do tego, by się spotkać i odpocząć po tygodniu pracy. Sielskie biesiadowanie do późnych godzin nie mogłoby się obyć bez rusztu z pieczonymi mięsami. Rodzajów grilli jest wiele – jaki wybrać dla siebie?

Grille węglowe

Najpopularniejszym typem grilli w Polsce są bez wątpienia grille węglowe. Najtańsze modele dostaniemy już za kilkanaście złotych. Niestety, wykonane są z kiepskiej jakości blachy i rzadko wytrzymują dłużej, niż kilka imprez. Znacznie lepsze będę grille za minimum kilkadziesiąt, kilkaset złotych. Te nadają się nawet do wyprawienia większej imprezy i posłużą przez długie lata. Grill węglowy opalany jest węglem drzewnym bądź brykietem. Korzystanie z tego drugiego jest łatwiejsze, gdyż w prostszy sposób zapanujemy nad temperaturą.

Grille gazowe

Grille gazowe najpopularniejsze są w Stanach Zjednoczonych, u nas dopiero zyskują na popularności. Mogą być zasilane gazem ziemnym (wymagana jest instalacja), lub gazem propan-butan z butli, przez co zyskują na mobilności. Grillowanie na grillu gazowym jest znacznie prostsze, niż na węglowym, gdyż nie musimy martwić się o temperaturę, męczyć z rozpalaniem ani przejmować wygarnianiem popiołu. Warto pamiętać o tym, by płomienie nie były skierowane bezpośrednio na ruszt. Powinny podgrzewać ruszt pośrednio przez metalowe płyty lub kamienie wulkaniczne, które równomiernie rozprowadzają ciepło. Grille gazowe są przeważnie większe, a przez to i droższe od węglowych. Niektóre zestawy do zabudowy spokojnie nadadzą się nawet do restauracji.

Grill gazowy

Grille elektryczne

Grille elektryczne mają nad grillami gazowymi i węglowymi jedną zasadniczą przewagę: umożliwiają grillowanie z dwóch stron jednocześnie. Dzięki temu, że nie wytwarzają spalin, można z nich korzystać także domu, altanie albo na balkonie. Dla wielu osób są więc jedyną opcją. Mniejsze, kompaktowe grille elektryczne mają moc około 1000 W, a większe rozwijają nawet 5000 W.

Grille opalane drewnem

Dużą popularnością cieszą się w Polsce także grille betonowe, w formie kominków, które można opalać zarówno węglem, jak i drewnem. Często wyposażone są one także w komorę wędzarniczą, więc przygotujemy w nich pyszne wędzone wędliny i mięsa. Świetnym pomysłem są także ruszty na trójnogu i łańcuchach, ustawiane bezpośrednio nad ogniskiem. Z racji dużych rozmiarów świetnie nadadzą się na plenerową imprezę dla kilkunastu osób.

Pokrywa

Aby zwiększyć kontrolę nad temperaturą potrawy, wiele grilli wyposażonych jest w pokrywę. Dzięki niej będziemy mieć pewność, że mięso dojdzie w środku zanim spali się na wierzchu. Najwygodniejsze pokrywy to te na zawiasach, które możemy odchylić do tyłu, bez konieczności odkładania w inne miejsce. Wbudowany termometr będzie sporym ułatwieniem.

Czym Kierować Się Przy Zakupie Grilla?

Ruszt na węgiel

W najtańszych grillach węgiel spoczywa bezpośrednio na blasze, a więc ją niszczy. Umieszczenie węgla na dodatkowym ruszcie nie dość, że jest dla grilla bezpieczniejsze, to na dodatek zapewnia lepszy ciąg. Łatwiej przy okazji opróżnić grill z popiołu, gdyż pod nim może znaleźć się popielnik.

Kółka

Niektóre modele grilli są dosyć ciężkie. Szczególnie gazowe, gdzie dodatkowo trzeba przenieść butlę. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup grilla na kółkach. Aby przewieźć go z garażu albo altany do ogrodu, nie będziemy potrzebowali pomocy drugiej osoby. Przy zakupie zwróć uwagę, czy kółka są wystarczająco solidne. W tańszych modelach mogą się popsuć już podczas pierwszego użytku.

Jak Kupować Grill

Półki

Każdy, kto kiedykolwiek grillował, wie jak ważna jest półka, na której można położyć potrawy, talerze albo akcesoria do grillowania. Wiele grilli ich nie posiada, więc trzeba je ustawić przy stole, albo choćby krześle. W innym przypadku będziemy szukać w pośpiechu kawałka powierzchni, na której można odłożyć przypalające się mięso. Wygodniejsze będę te grille, których producent przewidział choć jedną półkę. Czym więcej, tym lepiej.

Regulacja wysokości rusztu

W przypadku węgla niestety nie mamy zbyt dużego wpływu na regulację temperatury. Możemy ratować się spryskaniem węgla wodą, ale nie zawsze to wystarcza. Niezbędna jest regulacja wysokości rusztu, przynajmniej kilkunastocentymetrowa. Upieczemy w ten sposób zarówno delikatne potrawy, jak i te wymagające obróbki w wyższej temperaturze. Przydatny jest też mały dodatkowy ruszt, na którym upieczemy łatwo przypalające się rzeczy np. chleb lub warzywa.

Czym Kierować się przy Zakupie Grilla?

Oddzielne komory

Jeśli uwielbiasz grillować i robisz to często, zastanów się nad zainwestowaniem w bardziej profesjonalny grill. Dobrym wyborem będzie ten z podwójną komorą. W jeden z nich możesz grillować, a drugiej użyć do podgrzewania potraw. Ułatwią też równoczesne smażenie dwóch potraw w różnych temperaturach. Niektóre z tego typu grilli posiadają też funkcję wędzarni.

Powyższe wskazówki przydadzą ci się podczas zakupu, ale nie można zapomnieć o jednym: to, czy impreza będzie udana, nie zależy jedynie od grilla. Najważniejsze jest doborowe towarzystwo, w którym czujesz się dobrze. Można się świetnie bawić nawet przy grillu za kilkanaście złotych. Jeśli zaś chodzi o smak potraw, najważniejsza jest wprawa. Grillowanie wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Zapraszamy do naszego rankingu TOP 10, w którym przedstawiamy najpopularniejsze grille.

Jakie grille są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu grilli z 6/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które grille warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Landmann 12736 Landmann 12736Best of the best!
2Landmann 12754 Landmann 12754 Sprawdź sam
3Landmann Triton 12960 Landmann Triton 12960 Ten ma niezłą cenę!

Zobacz więcej propozycji: TOP 3 Grilli Gazowych - Grille do Spotkań w Szerokim Gronie!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more