• Nie jesteś zalogowany.

#1 Lip 3, 2016 15:00:15

PatrykLasak1
Od: Fajna;)
Reputacja: +  89  -

Test past termo-przewodzących

Witam,
zapraszam na test następujących past termo-przewodzących:

1. Aab Cooling Thermal Grease 3 3,5g +/- 25zł [komputronik.pl]
2. Noctua NH-T1 3,5g +/- 35zł [komputronik.pl]
3. Gelid GC-Extreme 3,5g +/- 40zł [komputronik.pl]

A jako dowód,że posiadam te pasty realnie, to przesyłam ich fotki;

Omówienie danych technicznych past:

Poniższe paty nie przewodzą prądu elektrycznego, czyli nie musimy się matrwić o ewentualne uszkodzenie podzespołów, gdy za dużo nam się wyciśnie pasty poza procesor itp.

Aab Cooling Thermal Grease 3
Przewodność cieplna:8,5 W/mK
Lep­ko­ść: 850 P
Gę­sto­ść: 3,73 g/cm ³
temperatura pracy: -200 do + 280C

Smar jest ko­lo­ru ja­sno sza­re­go. Kon­sy­sten­cja związ­ku jest sto­sun­ko­wo rzad­ka, za­tem bar­dzo ła­twa w apli­ka­cji jak i w usuwaniu.

Noctua NH-T1
Lep­ko­ść: 800 P
Gę­sto­ść: 2,45 g/cm ³
temperatura pracy: -50 do + 110C

Pa­stę moż­na sto­so­wać do trzech lat od momentu jej otwarcia.Pasta jest łatwa w aplikacji i w usuwaniu.

Gelid GC-Extreme
Lep­ko­ść: 850 P
Gę­sto­ść: 3,73 g/cm ³
temperatura pracy: -40 do + 240C

Pasta jest łatwa w aplikacji i w usuwaniu.

Platforma testowa:

Do testu użyłem programu OCCT w najnowszej dostępnej stabilnej wersji. Temperatura otoczenia, w jakiej był wykonywany test,to: 21C. Do pomiaru temperatury na rdzeniach procesora użyłem programu HWMonitor oraz Core Temp w wersjach takich, jak widać na zdjęciach.

Moja platforma testowa:

- obudowa: Bequiet Silent Base 800 window orange [oleole.pl]
- procesor: i7-6700K [komputronik.pl] - podkręcony do 4,7 Ghz przy 1,39V
- chłodzenie procesora:Noctua NH-D15 [komputronik.pl] z dwoma wentylatorami 140mm
- płyta główna: ASUS Z170 PRO GAMING [euro.com.pl]
- pamięć RAM: Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVS) [ceneo.pl]
- karta graficzna: MSI GTX 1070 Gaming X [ceneo.pl]
- zasilacz: Be Quiet 600W Pure Power L8 [euro.com.pl]
- dysk SSD: Samsung 250GB 2,5'' SATA SSD Seria 840 EVO [komputronik.pl]
- dysk HDD: Seagate Baracuda 3TB 7200obr/min [euro.com.pl]
- system: Windows 10 Home

Akcesoria:
- monitor: Samsung S27D390H [ceneo.pl]
- słuchawki: Kingston HyperX Cloud 1 [komputronik.pl]
- klawiatura: LOGITECH WIRELESS ILLUMINATED K800 [ceneo.pl]
- myszka: Logitech G602 [euro.com.pl]

Poniżej przedstawiam fotki mojego kompa, by potwierdzić,że moje podzespoły, to nie fikcja/vt-dev-static.s3.amazonaws.com/static/djangobb_forum/img/smilies/wink.png" />

Warto wspomnieć,że z racji iż obudowa jest wyłożona wszędzie tam gdzie się dało matą wyciszającą o grubości 5 mm firmy Bequiet, to temperatury wewnątrz jej są wyższe o ok 5 C w stosunku do obudów nie wyciszanych, dlatego miejcie to na uwadze.

Pomiar temperatur pod obciążeniem za pomocą programu OCCT, dokonywałem 1 dnia po nałożeniu oraz 7-8 dnia po nałożeniu, by wyeliminować tzw.błąd pomiarowy wynikający z racji tego,że niektóre pasty potrzebują dłuższego czasu wygrzewania, by uzyskać swoje optymalne właściwości i jest to przeważnie 7/8 dni po kilka godzin pracy dziennie.

Test praktyczny past:

pasta AAB Cooling Thermal Grease 3

1 dzień

8 dzień

Noctua NH-T1

1 dzień

8 dzień

Gelid GC-Extreme

1 dzień

8 dzień

Wnioski:

Podsumowanie zrobię w oparciu o wyniki po 8 dniu od nałożenia pasty na procesor.

8 dzień:
Aab Cooling Thermal Grease 3 - uzyskane temp. na rdzeniach: 88-95C
Noctua NH-T1 - uzyskane temp. na rdzeniach: 86-92C
Gelid GC-Extreme - uzyskane temp na rdzeniach: 90-95C

A więc test wygrywa Noctua NH-T1. Uzyskuje ona najlepsze wyniki o 3-4C od rywali. Dużym rozczarowaniem jest dla mnie Gelid GC-Extreme, gdyż jest to pasta powszechnie chwalona jako najlepsza do ekstremalnego podkręcania, a okazuje się nawet nieco gorsza niż tańsze konkurencyjne pasty…

Pamiętajcie,że podczas testu obciążeniowego w OCCT temperatury jakie uzyskiwane są na rdzeniach procesora są wyższe o ok 5C w porównaniu do temperatur jakie uzyskamy w grach, czy w normalnym użytkowaniu. Dlatego w stress test 85-90C może być, ważne by podczas codziennego użytkowania nasz procesor nie uzyskiwał więcej niż 80C.

Moje hobby, to: sprzęt komputerowy,nowinki technologiczne, gry na PC, filmy, seriale,książki fantasy oraz jazda na rowerze górskim w terenie.

Edytowany PatrykLasak1 (Kwi 14, 2017 15:13:38)

#2 Lip 3, 2016 16:44:59

Antekon1
Reputacja: +  0  -
Profil   Wyślij e-mail  

Ciekawy test, czyli wszystkie te pasty z tych lepszych prezentują bardzo zbliżone wyniki - cudów nie ma

#3 Lip 3, 2016 16:54:52

PatrykLasak1

Antekon1
Ciekawy test, czyli wszystkie te pasty z tych lepszych prezentują bardzo zbliżone wyniki - cudów nie ma

dzięki

ano też byłem ciekawy, jakie będą różnice w temperaturach,ale są marginalne, 2-3 stopnie, czyli tak jak się pewnie większość z Was spodziewała

Moje hobby, to: sprzęt komputerowy,nowinki technologiczne, gry na PC, filmy, seriale,książki fantasy oraz jazda na rowerze górskim w terenie.

#4 Lip 4, 2016 05:53:11

Xalven
Reputacja: +  32  -
Profil   Wyślij e-mail  

PatrykLasak1
Gelid GC-Extreme - uzyskane temp na rdzeniach: 90-95C
A to faktycznie spore zaskoczenie,najbardziej chwalona i najbardziej znana a tu proszę niespodzianka.

AMD A8-3820 @ 4.0 Ghz
Creative X-Fi Surround 5.1 Pro
Zalman cnps14x
Kingston DDR3 8GB 1600MHz HyperX Fury Black CL10
MSI A55m-P33
MSI r7 360
Chieftec 500W GPS-500A8
SilentiumPC Brutus M25 Pure Black
A-Data SSD SP920 128GB
Western Digital 1TB
Samsung TE390 22
Samsung SH-224DB

#5 Lip 4, 2016 19:25:28

PatrykLasak1

Xalven

dokładnie - sam się zdziwiłem i rozczarowałem zarazem i w przypadku tej pasty nawet drugi raz nałożyłem pastę i było to samo;(

#6 Lip 4, 2016 19:59:53

Brisingrr1
Reputacja: +  1  -
Profil   Wyślij e-mail  

Fajny teścik.

CZYLI WSZYSTKIE te pasty będą podobne wyniki dawały - cudów nie ma

#7 Lip 5, 2016 23:01:52

PatrykLasak1

Brisingrr1
Fajny teścik.CZYLI WSZYSTKIE te pasty będą podobne wyniki dawały - cudów nie ma

dzięki za miłe słowa

Ano, nie ma

#8 Lut 26, 2017 08:12:17

mikronos5
Reputacja: +  1  -
Profil   Wyślij e-mail  

Co do past, to wszystkie pasty poza silikonowymi prezentują bardzo podobną wydajność jeśli chodzi o uzyskiwane temperatury!

Różnice są naprawdę minimalne - zresztą ten test to bdb pokazuje!

#9 Lut 28, 2017 12:42:02

PatrykLasak1

mikronos5
Co do past, to wszystkie pasty poza silikonowymi prezentują bardzo podobną wydajność jeśli chodzi o uzyskiwane temperatury!Różnice są naprawdę minimalne - zresztą ten test to bdb pokazuje!

Zgadzam się! Nie ma jakiejś super pasty,żeby temperatury było sporo niższe niż na innych - producenci procków niech zaczną lutować IHS zamiast walić co najwyżej średnią pastę termo-przewodząca - by nieco zaoszczędzić ki zarobić więcej - to wtedy temp sporo się poprawią!

Zobacz jakie temperatury się uzyskuje po oskalpowaniu procka lub po zmianie pasty pod IHS na lepszą…

Stopka forum

Narzędzia moderatora

Lo-Fi Version