• Nie jesteś zalogowany.

#1 Lut 1, 2017 17:28:41

PatrykLasak1
Od: Fajna;)
Reputacja: +  89  -

Polecane NOWE chłodzenia na procesor - lipiec 2017

Witam,
przedstawiam Wam polecane przeze mnie chłodzenia powietrzne najlepsze moim zdaniem pod względem stosunku: jakość wykonania/wydajność/kultura pracy/cena.

Ceny chłodzeń jak i wszystkich pozostałych podzespołów komputerowych, stale się zmieniają, dlatego przy cenie podaję +/-.

Chłodzeń, których nie ma w moim zestawieniu, uważam je za nieopłacalne!

Na co zwrócić uwagę przed wyborem chłodzenia na procesor?

1. Cooler musi pasować do podstawki CPU na płycie głównej:

Wybór odpowiedniego chłodzenia zależy przede wszystkim od typu podstawki procesora. Dlatego poszukiwania nowego coolera trzeba zacząć w sprawdzenia, czy dane chłodzenie będzie pasowało do naszego socketu procesora np. jeśli mamy procesor na socket 1151, to chłodzenie też musi być kompatybilne z tym socketem!

Większość producentów chłodzeń na procesory stara się, by ich produkt był uniwersalny i przy zastosowaniu odpowiednich uchwytów można go zamontować na wielu typach podstawek CPU. Dodatkowo część z nich sprawdza kompatybilność swoich konstrukcji również z płytami głównymi – informacje te zwykle znajdują się w opisie produktu na stronie producenta.

2.Czy chłodzenie zmieści się w naszej obudowie?

Chłodzenie procesora pod względem rozmiarów dzieli się na dwie kategorie:

- standardowe, wysokoprofilowe
- niskoprofilowe
Chłodzenia wysokoprofilowe przeznaczone są do montażu w klasycznych obudowach typu Tower. Mogą mieć różną wysokość i rozmiary, a największe i najbardziej wydajne modele mogą nie mieścić się nawet w niektórych standardowych obudowach typu Tower.

Jeśli planujesz zakup dużego i wydajnego chłodzenia do procesora, przed wyborem koniecznie sprawdź maksymalną dopuszczalną wysokość, jaką pomieści dana obudowa (informacje takie często znajdują się w jej specyfikacji). Następnie porównaj ją z wysokością danego chłodzenia.

Chłodzenie niskoprofilowe przeznaczone są do niewielkich obudów, np. typu Media Center lub mini-ITX. Informacje o typie radiatora można znaleźć na stronie producenta sprzętu.

3. Wielkość, szybkość i głośność wentylatorów

Rodzaj zastosowanego wentylatora w chłodzeniu jest równie istotny jak budowa radiatora. Najlepszym – wydajnym i jednocześnie cichym rozwiązaniem – jest stosowanie dużych i wolnoobrotowych wentylatorów o rozmiarze co najmniej 120 mm.

Jeśli chodzi o najważniejsze cechy opisujące wentylatory zastosowane w coolerze, to:

- maksymalna prędkość obrotowa wentylatora (obroty na minutę),
- maksymalna głośność (w decybelach),
- maksymalny przepływ powietrza (w metrach sześciennych na godzinę),
- żywotność, a nawet rodzaj łożyska (np. ślizgowe).
- rodzaj podłączenia do zasilania (wtyczka 3-pinowa lub 4-pinowa).
Z tych wszystkich cech najważniejsze są dwie pierwsze: głośność i szybkość obrotowa. Zwykle im wolniej obracają się łopatki wentylatora, tym mniej hałasu on generuje. Duże znaczenie ma tutaj również typ zastosowanego łożyska.

4. Łatwość mocowania coolera na procesor:

Łatwość montażu chłodzenia na procesor zależy od konkretnego modelu. Producenci stosują różne metody mocowania.

W przypadku większych i wydajniejszych modeli, które potrzebują solidnego zamocowania, montaż jest bardziej skomplikowany niż w przypadku mniejszych gabarytowo chłodzeń. Uchwyty montuje się po obu stronach płyty głównej i z reguły konieczny jest demontaż płyty głównej z obudowy komputera. Wszystkie chłodzenia na procesor wyposażone są w szczegółową instrukcję obsługi. Jeśli nie czujesz się na siłach wykonać taką operację samemu, lepiej zdać na fachową wiedzę profesjonalnej obsługi w sklepie lub serwisie.

5.Chłodzenie procesora a pasta termo-przewodząca:

Pasta termoprzewodząca zwiększa przewodność cieplną, niweluje mikroszczeliny i pozwala bardziej efektywnie odprowadzać ciepło z procesora do systemu chłodzącego. Dobrej jakości pasta termoprzewodząca pozwala dodatkowo nieco obniżyć temperaturę procesora. Cienką warstwę pasty nakłada się na procesor i dopiero wtedy zakłada radiator lub blok wodny. Przed tą operacją trzeba pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu powierzchni procesora i podstawy radiatora ze śladów starej pasty za pomocą np. środka Arctic Silver +/- 40zł [ceneo.pl]

Pasta termoprzewodząca po dłuższym czasie (np. rok) może nieco stracić swoje właściwości, dlatego zaleca się jej okresową wymianę po wcześniejszym zweryfikowaniu osiąganych temperatur za pomocą np. programu OCCT w stress test. Dlatego najlepiej zaraz po nałożeniu nowej pasty, przeprowadzić taki test i te wyniki odnośnie uzyskanych temperatur sobie zapisać, by mieć potem porównanie.
Równie istotne jest pilnowanie czystości wentylatora oraz żeberek radiatora, bowiem pokryte kurzem będą działać mniej efektywnie.

Większość producentów dołącza do swoich systemów chłodzenia autorskie modele past termoprzewodzących. W przypadku produktów z wyższej półki (droższych) można być pewnym, że pasta dołączona do zestawu jest bdb jakości. W przypadku produktów tańszych, może się okazać, że w zestawie znajduje się tania silikonowa pasta, którą należy zastąpić czymś wydajniejszym.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku coolerów z aluminiową podstawą nie powinniśmy używać past bazujących na technologii ciekłego metalu (np. Coollaboratory Liquid Pro), gdyż ryzykujemy wtedy nieodwracalnym uszkodzeniem konstrukcji!

5.Chłodzenie powietrzne, czy wodne typu AiO?

Chłodzenia powietrzne:

PLUSY:
- stosunkowo niska cena
- możliwość chłodzenia pasywnego
- bardzo niska awaryjność - jedyne co może nam się popsuć, to wentylator
- bardzo dobra kultura pracy

MINUSY:
- niższa wydajność w porównaniu do chłodzeń AiO
- duże gabarytowo - zajmują sporo miejsca w obudowie

Chłodzenia wodne z zamkniętym obiegiem cieczy chłodzącej, czyli AiO:

PLUSY:
- wyższa wydajność od najwydajniejszych chłodzeń powietrznych
- zajmują mniej gabarytowo miejsca
- bardzo dobra kultura pracy
- ładniejszy wygląd

MINUSY:
- stosunkowo wysoka cena, gdyż za wydajne nowe AiO trzeba zapłacić najmniej ok 550zł, a za minimalnie mniej wydajne chłodzenie powietrzne ok 350zł
- wysoka awaryjność - w przypadku wycieku cieczy chłodzącej może dojść do uszkodzenia np karty graficznej

Źródło:http://www.komputronik.pl/informacje/jakie-chlodzenie-procesora-10-porad-ktore-ulatwia-zakup/ [komputronik.pl]

Polecane chłodzenia powietrzne

Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 (SPC145) +/- 65zł [komputronik.pl]

Chłodzenie CPU be quiet! Pure Rock Slim (BK008) +/- 100zł [komputronik.pl]
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 (SPC144) +/- 120zł [komputronik.pl]
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130) +/- 150zł [komputronik.pl]
Chłodzenie CPU Raijintek EreBoss (0P105250) +/- 180zł [komputronik.pl]
Chłodzenie CPU be quiet! Shadow Rock 2 (BK013) +/- 190zł [euro.com.pl]
Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436 +/- 180zł [komputronik.pl]

Chłodzenie CPU Thermalright Macho X2 +/- 230zł [ceneo.pl]
Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock 3 (BK018) +/- 280zł [euro.com.pl]
RAIJINTEK CHŁODzENIE CPU NEMESIS +/- 280zł [komputronik.pl]

Chłodzenie CPU Noctua NH-D14 +/- 320zł [komputronik.pl]
Chłodzenie CPU Cryorig Ultimate R1 (CR-R1A) +/- 340zł [ceneo.pl]
Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock PRO 3 (BK019) +/- 350zł [komputronik.pl]
Chłodzenie CPU Noctua NH-D15 +/- 380zł [komputronik.pl]

Polecane chłodzenia wodne AiO

W moim zestawieniu nie będzie chłodzeń AiO z chłodnicą 120-140mm, gdyż zakup takich chłodzeń mija się z celem ponieważ są one mniej wydajne od najwydajniejszych chłodzeń powietrznych a kosztują w dodatku więcej.

Chłodzenie wodne Enermax Liqmax II (ELC-LMR240-BS) +/- 420zł [ceneo.pl]
Chłodzenie wodne Corsair Hydro Series H100i v2 (CW9060025WW) +/- 520zł [komputronik.pl]
Chłodzenie wodne Cooler Master MasterLiquid Pro 280 (MLY-D28M-A22MB-R1) +/- 500zł [komputronik.pl]
Chłodzenie wodne Cooler Master Liquid Pro 240 (MLY-D24M-A20MB-R1) +/- 480zł [komputronik.pl]
Chłodzenie wodne be quiet! Silent Loop 240mm (BW002) +/- 550zł [komputronik.pl]

Chłodzenie wodne Nzxt KRAKEN X61 - 280mm (RL-KRX61-01) +/- 600zł [komputronik.pl]
Chłodzenie wodne Corsair Extreme Cooler H115i CPU (CW-9060027-WW) +/- 600zł [komputronik.pl]
Chłodzenie wodne be quiet! SILENT LOOP 280mm (BW003) +/- 650zł [komputronik.pl]
Chłodzenie wodne Thermaltake Water 3.0 Riing RGB 240 (CL-W107-PL12SW-A) +/- 650zł [ceneo.pl]
Chłodzenie wodne Thermaltake Water 3.0 Riing RGB 280 (CL-W138-PL14SW-A) +/- 680zł [cenowarka.pl]
Chłodzenie wodne Nzxt X52 (RL-KRX52-01) +/- 700zł [sferis.pl]
Chłodzenie wodne Thermaltake Water 3.0 Riing RGB 360 (CL-W108-PL12SW-A) +/- 820zł [ceneo.pl]

Moje hobby, to: sprzęt komputerowy,nowinki technologiczne, gry na PC, filmy, seriale,książki fantasy oraz jazda na rowerze górskim w terenie.

Edytowany PatrykLasak1 (Lip 2, 2017 14:33:08)

#2 Lut 8, 2017 13:18:19

Brisingrr1
Reputacja: +  1  -
Profil   Wyślij e-mail  

bdb zestawienie!

Też będę na dniach zmieniał swoje chłodzenie na Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436 i zobaczymy, czy testy dostępne w necie mówią prawdę na jego temat - ale wszystko na to wskazuje /vt-dev-static.s3.amazonaws.com/static/djangobb_forum/img/smilies/wink.png" />

#3 Lut 8, 2017 13:32:25

PatrykLasak1

dzięki!

Ja też kupiłem to chłodzenie Grandis 2 i na dniach będę go testował/porównywał do BeQuiet DSark Rock Pro 3 - dam znać!

Moje hobby, to: sprzęt komputerowy,nowinki technologiczne, gry na PC, filmy, seriale,książki fantasy oraz jazda na rowerze górskim w terenie.

#4 Lut 11, 2017 12:01:19

Brisingrr1
Profil   Wyślij e-mail  

PatrykLasak1
dzięki!Ja też kupiłem to chłodzenie Grandis 2 i na dniach będę go testował/porównywał do BeQuiet DSark Rock Pro 3 - dam znać!

I jak - testowałeś to chłodzenie? Bo ja niestety tak i jestem rozczarowany!

Do i7-6700K po OC się totalnie nie nadaje! Widać,że wszystkie testy chłodzenia CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436 są sponsorowane i kłamią !!! Ciekawe jakim cudem im wyszło,że Grnadis 2 osiąga o zaledwie 2-3 C gorsze wyniki w porównaniu do Dark Rock Pro 3, jak osiąga gorsze wyniki o 10-15C!!!

Już po kilku sekundach stress testu w OCCT temp dobijała do 100C - aż się przeraziłem co jest grane!
Procek był na 4,5Ghz przy 1.310V, więc zamontowałem ponownie to chodzenie, bo myślałem,że coś może źle zamocowałem, chociaż nie bardzo jest co to źle zrobić, bo montaż tego coolera jest bardzo łatwy i szybki. Ale lipa, znów to samo było!

A na moim Dark Rock 3 temp przy 4,5Ghz 1,310V i7-6700K jest temp w OCCT stress test 12 min max 85C!No więc ja pierdzelę z takimi testami na yt!

#5 Lut 11, 2017 12:12:42

PatrykLasak1

Ja niestety mam to samo na tym procku!
Aż się wystraszyłem,że coś się procek mi zwalił, ale nie, bo po założeniu Dark Rock Pro 3 u mnie, na 4,6Ghz mam w stress test OCCT max 85C, a na Grandis 2 już po kilku sekundach testu 95-100!

Także oddaję to chłodzenie do sklepu! Ciekawe jak na kanale moreletv wyszły im takie niskie wartości odnośnie tego chłodzenia….?! Pewnie dostali kasę żeby takie a nie inne testy im wyszły chyba…

Edytowany PatrykLasak1 (Lut 12, 2017 16:41:58)

#6 Lut 26, 2017 08:14:03

mikronos5
Profil   Wyślij e-mail  

Możliwe Patryk że trafiłeś na uszkodzoną/wadliwą sztukę tego chłodzenia, bo żeby aż taka duża była różnica w temperaturach…to dziwne…

#7 Lut 28, 2017 12:43:10

PatrykLasak1

mikronos5
Możliwe Patryk że trafiłeś na uszkodzoną/wadliwą sztukę tego chłodzenia, bo żeby aż taka duża była różnica w temperaturach…to dziwne…

Może i tak być,ale i tak kultura pracy sporo słabsza niż na moim Dark Rock Pro 3/vt-dev-static.s3.amazonaws.com/static/djangobb_forum/img/smilies/wink.png" />

Stopka forum

Narzędzia moderatora

Lo-Fi Version