PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Freescale Smartbook Tablet – jeszcze inny pomysł na komputer przenośny

Freescale Smartbook Tablet – jeszcze inny pomysł na komputer przenośny

Przebojem ostatnich dwóch lat były netbooki i wedle przewidywań popularność tych urządzeń nadal będzie rosła, jednak najprawdopodobniej zyskają one ważnych konkurentów: tablety. Crunchpad, który zmienił się w Joo Joo, zbliżająca się premiera takiegoż sprzętu Apple (najprawdopodobniej będzie nosił nazwę iSlate) czy doniesienia o przygotowaniach tego typu komputera przez Google – to wszystko w połączeniu z machiną marketingową może spowodować, że tablety wreszcie znajdą uznanie. Śmiałym atakiem w tym segmencie popisuje się firma Freescale, która pokazała bardzo interesujące urządzenie o nazwie Smartbook Tablet.

Zrodzony w Teksasie produkt to tablet z 7-calowym ekranem dotykowym o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, bazujący na procesorze Freescale i.MX515 (1 GHz), który jest zgodny architektonicznie z ARM Cortex-A8. Pamięć RAM to moduły DDR2 o rozmiarze 512 MB. Pamięć masowa to nośnik typu flash o pojemności od 4 do 64 GG, a dodatkową przestrzeń na dane zapewnia czytnik kart microSD. Urządzenie obsługuje grafike OpenVG i OpenGL/ES oraz sprzętowo dekoduje wideo w rozdzielczości HD. System operacyjny będzie można wybrać: Linux lub Android.

Freescale Smartbook Tablet

Tablet ma wymiary 20 x 12,8 x 14,9 cm i waży 376 g; w jego konstrukcji nie ma żadnych wentylatorów. Funkcje komunikacyjne obejmują kartę Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 oraz opcjonalnie modemy 3G i RF4CE (inaczej ZigBee – standard transferu danych na małe odległości, podobny w zastosowaniach do Bluetooth). Smartbook Tablet jest wyposażony w moduł GPS, akcelerometr, czujnik oświetlenia zewnętrznego, aparat z matrycą 3 Mpix (z możliwością rejestracji wideo w rozdzielczości VGA przy 30 kl./s), głośnik i mikrofon. Oprócz tego użytkownik ma do dyspozycji gniazda USB 2.0, mini USB (używane także do ładowania), wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe i slot na kartę SIM.

Freescale Smartbook Tablet

To, co silnie odróżnia produkt Freescale od konkurencyjnych sprzętów, jest pomysł na klawiaturę QWERTY, która jest rodzajem stacji dokującej. Nie ma jej w standardowym zestawie (ma kosztować 50 dolarów), ale jest na pewno warta uwagi. Zasadniczy moduł tabletu ma bowiem w najtańszej wersji kosztować około 200 dolarów, więc sumaryczna cena na poziomie 250 dolarów nadal plasuje Smartbook Tablet w dolnej strefie cenowej netbooków.

Freescale Smartbook Tablet

Producent twierdzi, że zastosowany w urządzeniu akumulator o pojemności 1900 mAh jest w stanie zapewnić dostateczną ilość energii do całodziennej pracy. Firma Freescale oferuje swoją konstrukcję innym i traktuje pokazany model jako sprzęt referencyjny. Pierwsze pokazy tego tabletu będą miały miejsce już w tym tygodniu podczas targów CES, natomiast realny rynkowy debiut przewidziano na lato.

Freescale Smartbook Tablet

blog comments powered by Disqus
Freescale Smartbook Tablet – jeszcze inny pomysł na komputer przenośny