PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Proszę państwa, oto iPad, czyli tablet od Apple

Proszę państwa, oto iPad, czyli tablet od Apple

Najnowsze dziecko firmy z Cupertino ma multidotykowy ekran LCD (technologia IPS) o przekątnej 9,7 cala i rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, jednogigahercowy procesor, od 16 do 64 GB pamięci flash, kartę Wi-Fi i moduł Bluetooth oraz mikrofon i głośniki. Całość pracuje pod kontrolą systemu bazującego na iPhone OS, czyli odmianą Mac OS X. Oprócz standardowo wbudowanych aplikacji, czyli przeglądarki WWW, klienta e-mail, kalendarza, map czy programów do zdjęć, muzyki i wideo, użytkownicy mogą korzystać z zasobów iTunes Store, w którym zgromadzono już ponad 140 tys. aplikacji, oraz z cyfrowej księgarni iBooks. Cena najtańszej wersji Apple iPad: 499 dolarów.

Masa iPada wynosi 0,68 kg, a grubość mniej niż 13 mm. Procesor to Apple A4, karta Wi-Fi działa także w standardzie 802.11 n, a moduł Bluetooth jest w wesji 2.1 z EDR. Oprócz tego wyposażenie obejmuje kompas, akcelerometr, który automatycznie zmienia orientację wyświetlanego obrazu w zależności od położenia sprzętu, i 30-stykowe złącze dokujące. Wedle deklaracji producenta całość może pracować do 10 godzin bez ładowania, a w stanie czuwania może przebywać nawet miesiąc.

Za dwa miesiące będzie można kupić tablet iPad z pamięcią flash o rozmiarze 16, 32 i 64 GB w cenie odpowiednio 499, 599 i 699 dolarów. Jeśli ktoś zaczeka kolejne 30 dni, to będzie mógł zostać właścicielem wersji wzbogaconej o moduł obsługujący sieci 3G. Koszt zakupu tej odmiany w porównaniu do standardu wzrośnie o 130 dolarów, czyli wyniesie odpowiednio 629, 729 i 829 dolarów.

iPad

iPad może być obsługiwany jedną ręką – system jest odpowiednio zoptymalizowany. Wprowadzanie danych może się jednak odbywać z użyciem obu dłoni, m.in. za pomocą wirtualnej klawiatury, bardzo podobnej do tej z iPhone’a, a jednocześnie nieznacznie tylko mniejszej od fizycznej.

iPad

Oprogramowanie obejmuje przeglądarkę internetową (ulepszone Safari Mobile), aplikację pocztową (podobną jak w iPhone’ie), odtwarzacz muzyczny (miks wersji ze sprzętu mobilnego z desktopowym iTunes), dostęp do zasobów YouTube’a (specjalny program), kalendarz (podobny do wersji desktopowej) czy pakiet iWork za 30 dolarów za komplet lub po 10 dolarów za każdą aplikację składową (edytor tekstu Pages, arkusz kalkulacyjny Numbers i program do tworzenia prezentacji Keynote).

iPad

Aplikacje przeznaczone dla iPhone’a można uruchomić bez żadnych modyfikacji w trybie piksel do piksela na środku ekranu lub w trybie powiększenia. Niemniej jednak Apple przygotowało specjalny pakiet SDK, który umożliwia tworzenia programów wykorzystujących większe możliwości iPada w porównaniu do smartfonu czy iPoda. Przykładem może być program przygotowany przez New York Timesa. Oczywiście nie zapomniano o grach – tablet może służyć także do tego celu.

iPad

iPad

Last but not least: iPad słusznie kojarzy się czytnikiem e-książek. Apple rozpoczyna tu zupełnie nowy rozdział w swojej działalności, otwierając księgarnię elektronicznych książek w formacie ePub. Firma podpisała już umowy z pięcioma wydawcami.

blog comments powered by Disqus
Proszę państwa, oto iPad, czyli tablet od Apple