PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Preferencje zakupowe w kategorii telewizory - raport marzec 2013

Preferencje zakupowe w kategorii telewizory - raport marzec 2013

Jak pokazują badania preferencji zakupowych internautów telewizory stanowią jedną z najpopularniejszych kategorii produktowych. Tylko dwie kategorie – laptopy i lodówki - cieszyły się większą popularnością niż kategorie telewizory LED i 3D. Warto dodać, że telewizory zyskały niewiele niższe zainteresowanie użytkowników, mimo że są mniejszymi pod względem ilości ofert grupami produktowymi.

Na wysokie zainteresowanie kategorią Telewizory w roku 2012 wpływać może rozpoczęte w tym roku stopniowe wyłączanie telewizji analogowej i zastępowanie jej naziemną telewizją cyfrową (DVB-T), do obsługiwania której nie są przystosowane starsze odbiorniki. Jest to duża szansa na pozyskanie nowych klientów przez producentów telewizorów wyposażonych w tuner do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak wskazują analizy, w 2012 roku oglądalność poszczególnych typów telewizorów utrzymuje się na podobnym poziomie względem roku poprzedniego. Najczęściej poszukiwaną grupą są telewizory LCD, na 2 miejscu pod względem popularności znajdują się telewizory LED, a na miejscu 3 - telewizory 3D. Tak jak w roku poprzednim najniższą liczbę odsłon uzyskują telewizory plazmowe.

Ponad 1/3 top produktów (tj. sto najpopularniejszych produktów) 2012 roku na serwisie Okazje.info to właśnie telewizory. Wśród tej grupy znalazło się:

 • 15 TELEWIZORÓW 3D!

 • 13 TELEWIZORÓW LED!

 • 8 TELEWIZORÓW LCD!

 • 1 TELEWIZOR PLAZMOWY!

ok

W porównaniu z zeszłym rokiem dynamicznie wzrosło zainteresowanie poszczególnymi typami telewizorów na serwisie. Co wynika z faktu, że coraz większa liczba osób przegląda poświęcone im kategorie produktowe. Wyjątek stanowią telewizory plazmowe, które jako jedyna kategoria wykazały spadek popularności wśród użytkowników w 2012 roku względem roku poprzedniego.

Najbardziej zaskakujący jest jednak wzrost zainteresowania telewizją 3D aż o 68%! Można sądzić, że to zapowiedź nadchodzącej ekspansji telewizji 3D.

Telewizory wykorzystujące technologię 3D są coraz częściej obecne w polskich domach. Przyczyną są z pewnością stopniowo obniżające się ceny takich odbiorników. Niższy koszt zakupu sprawia, że na telewizory 3D może pozwolić sobie więcej konsumentów. Ekspansji telewizorów 3D na polskim rynku można upatrywać również w rosnącym zainteresowaniu konsumentów nowymi technologiami, jak również w większej niż dotychczas dostępności filmów Blu-ray 3D oraz emitowanych przez telewizje kablowe czy platformy cyfrowe materiałów w tej technologii. Wszystko to stanowi przesłankę do stwierdzenia, że popularność telewizorów 3D nadal będzie wzrastać.

Spośród innych, dostępnych na stronie opcji ułatwiających dotarcie do określonych modeli telewizorów, najczęściej korzystano z:

 • RANKINGU, CZYLI ZESTAWIENIA NAJPOPULARNIEJSZYCH W DANYM MIESIĄCU 20 PRODUKTÓW DANEJ KATEGORII

 • OPCJI WSKAZYWANIA OFERT NAJTAŃSZYCH

 • OPCJI WSKAZYWANIA JEDYNIE OFERT OBJĘTYCH PROMOCJĄ

TELEWIZORY LCD NIEUSTAJĄCY LIDER

Telewizory LCD cieszą się największą popularnością wśród użytkowników Okazje.info. Zachętą do ich kupna jest na pewno niższa cena a także dostępność odbiorników o małych gabarytach. Tę tezę potwierdzają wnioski dotyczące preferowanej ceny. Żaden z internautów nie poszukiwał telewizorów LCD powyżej kwoty 5 tys. zł. Najczęściej poszukiwano telewizorów w przedziale cenowym 1-3 tys. zł. oraz tańszych.

Niemal połowa (40%) użytkowników zainteresowanych telewizorami LCD poszukiwała sprzętu wyprodukowanego przez firmę Samsung. Drugie i trzecie miejsce wśród najpopularniejszych producentów należą do LG i Sony. Wskazuje to na utrzymywanie się tendencji wybierania sprzętów zaufanych i znanych marek. Klienci zyskują dzięki temu poczucie bezpieczeństwa, co przy zakupie produktów drogich – do których należy zaliczyć telewizory – wydaje się być elementem kluczowym.

W 2011 roku najczęściej wybierano telewizory LCD małe i średniej wielkości – czyli o przekątnych do 49 cali. Preferencje odnośnie wielkości ekranu były jednak w 2012 roku bardzo zróżnicowane. Co ciekawe, wyborem użytkowników były często telewizory najmniejsze – do 30 cali, stanowiły one ponad połowę wszystkich odfiltrowań. Telewizory największe (powyżej 50 cali) wybierane były stosunkowo rzadko.

TOP 5 MODELI TELEWIZORÓW LCD:

 • SAMSUNG LE40D503

 • SAMSUNG LE32E420

 • HYUNDAI HLH 22840MP4

 • SAMSUNG LE32D450

 • SAMSUNG LE32D400

7

TELEWIZORY LED STAŁY ROZWÓJ

Telewizory LED są ulepszoną technologicznie formą telewizorów LCD – wykorzystują inny rodzaj podświetlenia, pozwalający na uzyskanie lepszej jakości obrazu, jak również na tworzenie modeli cieńszych niż w przypadku innych technologii.

Poza cienkim ekranem i atrakcyjnym wyglądem, modele pozwalają też na ograniczony pobór prądu, w stosunku do innych telewizorów. Czy wszyscy zainteresowani kupnem telewizora posiadają tego świadomość? Być może tak, gdyż coraz liczniejsza grupa użytkowników przegląda poświęcone im na serwisie strony!

PREFEROWANA CENA

W przypadku kategorii Telewizory LED użytkownicy stosowali filtr ceny aż 2,5-krotnie częściej niż w roku poprzednim! Wynikać to może z faktu rosnącego zainteresowania tym typem telewizorów, a jednocześnie utrzymującej się niskiej tolerancji dla wysokich cen. W ponad połowie przypadków internauci poszukiwali możliwości zakupu sprzętu za kwotę w przedziale 1-3 tys. zł. Nieliczni użytkownicy byli gotowi przeznaczyć na ten cel więcej pieniędzy. Znaczna część internautów była zainteresowana najtańszymi modelami telewizorów LED – do 500 zł i między 500 a 1000 zł.

W analizowanym okresie nie zaszły zmiany w popularności preferowanych producentów. Nadal za producenta telewizorów, którego internauci darzą największym zaufaniem uznać należy firmę Samsung. Dzięki wyrobionej renomie oraz konkurencyjnym cenom, pozyskuje ona kolejnych klientów, utrzymując pozycję lidera na rynku producentów telewizorów. Można przewidywać, że nie zajdą znaczące zmiany w tej sytuacji w najbliższej przyszłości, ze względu na utrzymywanie się tendencji kierowania się przy zakupie telewizora ogólną opinią o jego producencie.

Drugim najbardziej popularnym producentem w 2012 roku było LG. Zainteresowanie tymi dwoma producentami znacząco wybijało się na tle oglądalności produktów innych producentów.

Preferencje internautów dotyczące długości przekątnej nie zmieniły się względem roku poprzedniego - konsumenci nadal wyszukują przede wszystkim telewizory, których przekątna posiada między 40 a 49 cali. Warto jednak zauważyć, że filtr przekątnej staje się coraz mniej znaczącym kryterium wyboru, jego wykorzystanie spadło aż o 71% w przypadku telewizorów LED.

TOP 5 MODELI TELEWIZORÓW LED:

 • SAMSUNG UE40D5000

 • SAMSUNG UE32EH5000

 • SAMSUNG UE40EH5000

 • SAMSUNG UE40D5500

 • SONY KDL-40EX520

8

Choć telewizory wyposażone w technologię 3D robiły już dużą karierę w zeszłym roku, w roku 2012 okazały się być prawdziwym hitem! Coraz większa dostępność filmów oraz telewizji 3D sprzyja upowszechnianiu się odbiorników z możliwością ich odbioru.

TELEWIZORY Z TECHNOLOGIĄ 3D HIT TEGO ROKU

Choć telewizory 3D to nadal najmniej popularna kategoria wśród wszystkich typów telewizorów, to właśnie ona wykazała najwyższą tendencję wzrostu. Zainteresowanie nią wśród internatów zwiększyło się aż o 68% względem roku poprzedniego. Warto zauważyć, że najbardziej popularne są telewizory 3D w technologii LED - stanowiły one aż 82%.

Zainteresowani kupnem telewizora wyposażonego w technologię 3D najrzadziej korzystają z filtru ceny. Wnioskować można, że przy wyborze tego rodzaju sprzętu ważniejsze dla użytkowników są inne czynniki, np. producent czy parametry określonych modeli.

Duże grono zainteresowanych kupnem telewizora wyposażonego w technologię 3D gotowa była przeznaczyć na ten cel 5-10 tys. zł. Najwięcej osób poszukuje jednak telewizorów dużo tańszych, których cena nie przekracza 3 tys. zł.

Mimo iż filtr producenta jest nadal najczęściej wykorzystywaną formą selekcji telewizorów, stosowany on jest rzadziej niż w poprzednim roku. Jedynie przy wyborze telewizorów 3D zauważalny jest nieznaczny, bo zaledwie 3%-owy wzrost w tej kwestii. Pozwala to wnioskować, że renoma producentów posiada znaczący wpływ na decyzje o zakupie danego produktu, chociaż coraz częściej klienci wykorzystują także inne formy selekcji, pomagające im dotrzeć do produktu spełniającego w pełni ich oczekiwania.

Na rynku telewizorów 3D, podobnie jak w przypadku telewizorów LCD i LED, produkty firm LG i Samsung są najbardziej pożądane. Wybór tych producentów stanowił łącznie ponad 2/3 odilftrowań. Sprzęt Toshiba i Panasonic także posiada grono swoich zwolenników – firmy te znalazły się bowiem na 3 i 4 miejscu najpopularniejszych producentów telewizorów 3D.

Niemal połowa użytkowników (47,2%) zainteresowanych kupnem telewizora posiadającego funkcję 3D poszukiwała odbiorników dużych, o przekątnej powyżej 50 cali. W 2012 roku niewielki procent internautów interesował się telewizorami małymi i średnimi, czyli o przekątnej do 40 cali. Wynika to z pewnością ze specyfiki technologicznej tych urządzeń. Najlepszą jakość obrazu uzyskuje się przy większej rozdzielczości oraz przekątnej ekranu.

TOP 5 MODELI TELEWIZORÓW 3D:

 • LG 42LM660S

 • SONY KDL-40EX720

 • SAMSUNG UE40ES6100

 • SAMSUNG UE40ES6800

 • SAMSUNG UE40D6500

9

TELEWIZORY PLAZMOWE NIE DLA KAŻDEGO?

Telewizory plazmowe uznane są za najlepsze, dostępne na rynku rozwiązanie w kwestii odbioru wielkoformatowych obrazów. Tylko one zapewniają taką samą jakość obrazu niezależnie od kąta patrzenia. Dodatkowo odwzorowują najlepiej kolor czarny w wyświetlanych materiałach. Pomimo faktu, że cena ich kupna relatywnie nie jest wysoka, nie cieszą się one zbyt dużym poziomem zainteresowania internautów. Zakup tego sprzętu niesie za sobą kilka pułapek – są one bowiem drogie w eksploatacji ze względu na wysoki pobór prądu oraz wykazują większą podatność na usterki (w tym przede wszystkim fragmentaryczne wypalenie obrazu - tzw. powidoki). Czyżby te wady skutecznie zniechęcały potencjalnych klientów? Zapewne tak – zainteresowanie tym rodzajem telewizorów zmalało w 2012 roku o 12 %.

Utrzymuje się tendencja większej tolerancji dla wyższej ceny wśród zainteresowanych telewizorami plazmowymi. Może to wynikać bezpośrednio ze specyfiki tych urządzeń – zazwyczaj są to telewizory większe, charakteryzujące się wyższym stopniem innowacyjności technologicznej, a przez to z założenia są droższe.

Internauci są skłonni zapłacić wysoką cenę za jakość obrazu, jaką chcą osiągnąć kupując telewizor plazmowy. Ponad połowa użytkowników skłonna była zapłacić między 1 a 3 tys. zł. Należy jednak zwrócić uwagę, że co 5 oglądający poszukiwał telewizorów w cenie 5-10 tys. zł

Internauci preferują telewizory plazmowe 3 producentów, którzy mają największe doświadczenie w tej technologii: Panasonic, Samsung i LG. Popularność tych producentów nie zmieniła się na przestrzeni ostatniego roku. W 2011 roku Panasonic także osiągnął wynik sytuujący go jako niekwestionowanego zwycięzcę wśród top producentów tego rodzaju telewizorów. W 2012 roku sytuacja wygląda podobnie - modele produkcji Panasonic wygenerowały ponad 55% wszystkich odsłon z wykorzystaniem filtru producenta, pozostaje więc on zdecydowanym liderem w tej kwestii.

Przekątna obrazu powinna odpowiadać potrzebom klienta i być uzależniona od wielkości pomieszczenia, w którym umieści on zakupiony sprzęt. Telewizory o największych przekątnych, czyli powyżej 50 cali, to najczęstszy wybór internautów (76,12%). Wybór ten wynikać może z faktu, że telewizory plazmowe z przyczyn technologicznych są telewizorami dużymi (walory obrazu są lepiej dostrzegalne przy większych przekątnych), co wyraża się w niewielkiej ilości dostępnych modeli o najmniejszych dla danej kategorii przekątnych.

TOP 5 MODELI TELEWIZORÓW PLAZMOWYCH:

 • PANASONIC TX-P50G30 E

 • PANASONIC TX-P42G30

 • PANASONIC TX-P42GT30E

 • PANASONIC TX-P46G30E

 • SAMSUNG PS43D450

10

Coraz większa część użytkowników przy wyborze telewizorów kieruje się parametrami, jakie posiadają określone modele. Świadczyć to może o rosnących potrzebach oraz świadomości technologicznej internautów. Niewątpliwie związane to jest z rosnącą popularnością telewizorów 3D, które z założenia posiadać muszą wysokie parametry techniczne, by zapewnić satysfakconującą dla konsumentów jakość obrazu.

Stopniowe zastępowanie telewizji analogowej naziemną telewizją cyfrową sprzyja większemu zainteresowaniu telewizorami. Co więcej, dynamicznie zmienia się ilość, jakość oraz cena dostępnych na rynku odbiorników. Postanowiliśmy prześledzić ścieżkę wyboru, jaką pokonują użytkownicy Okazje.info, by odnaleźć swój wymarzony telewizor. Oto najważniejsze wnioski:

 • liczba odfiltrowań według przekątnej ekranu zmalała o 79%

 • częstość stosowania filtru ceny zmniejszyła się o 36%

 • spadło znaczenie filtru producenta, chociaż to nadal najczęściej wykorzystywany filtr – wykorzystało go 13% odwiedzających strony poświęcone kategorii Telewizory

 • wzrost znaczenia filtrów dotyczących parametrów: odświeżanie, ilość złączy HDMI

Na podstawie obserwacji wnioskować można, że wraz ze wzrostem zainteresowania kategorią Telewizory zmienia się równocześnie dobór kryteriów, na podstawie których dokonywana jest decyzja o zakupie. Rok 2012 pokazuje, że warto mieć na uwadze ekspansję technologii 3D. To właśnie telewizory wyposażone w tę technologię uznać należy za największy hit 2012 roku. Dynamika wzrostu zainteresowania nimi wskazywać może, że najprawdopodobniej odgrywać one będą w przyszłości coraz większą rolę na rynku telewizorów.

Zobaczymy również co pokaże rok 2013 w związku z nieśmiało wchodzącą na rynki, obecnie jeszcze bardzo drogą, technologią OLED.

blog comments powered by Disqus
Preferencje zakupowe w kategorii telewizory - raport marzec 2013
Autor: Łukasz