PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Canon EOS 550D – matryca 18 Mpix, filmy HD 1080p, czułość ISO 6400

Canon EOS 550D – matryca 18 Mpix, filmy HD 1080p, czułość ISO 6400

Firma Canon przedstawiła nowy aparat ze słynnej serii lustrzanek cyfrowych EOS — model EOS 550D. Urządzeniem tym japoński producent na nowo definiuje rodzinę lustrzanek cyfrowych przeznaczoną dla klientów indywidualnych, oferując w kompaktowej i lekkiej obudowie technologie i funkcje kojarzące się z modelami półprofesjonalnymi. Dzięki nowoopracowanej, 18-megapikselowej matrycy APS-C CMOS połączonej z zaawansowanym procesorem obrazu DIGIC 4 i możliwością kręcenia filmów HD entuzjaści fotografii mogą być jeszcze bardziej kreatywni.

Model Canon EOS 550D oferuje zaawansowane technologie przetwarzania obrazu. Procesor obrazu Canon DIGIC 4 i 18-megapikselowa matryca obsługują czułość ISO w zakresie 100–6400 (rozszerzalną do 12 800), a udoskonalona technologia redukcji szumu zwiększa jakość zdjęć robionych w słabym świetle. 14-bitowe przetwarzanie obrazu przyczynia się do płynnych gradacji tonalnych oraz naturalności barw zarówno na wydrukach, jak i na ekranie.

Aby zapewnić szybkie i dokładne ustawianie ostrości, EOS 550D wyposażono w 9-punktowy autofokus z jednym punktem krzyżowym o podwyższonej czułości w środku kadru dla obiektywów f/2.8 lub szybszych. EOS 550D obsługuje też szybkie fotografowanie ciągłe z częstotliwością 3,7 klatki na sekundę. Funkcje te oferują użytkownikowi większą kontrolę nad fotografiami, umożliwiając utrwalenie ulotnych momentów z łatwością i precyzją.

Canon EOS 550D

Zgodnie z koncepcją adaptowania nowych technologii oraz funkcji z zaawansowanych i profesjonalnych lustrzanek cyfrowych do modeli konsumenckich, EOS 550D został wyposażony w system pomiarowy iFCL po raz pierwszy zastosowany w aparacie EOS 7D. Nowością w serii EOS jest możliwość ustawienia górnego progu automatycznego ustawiania czułości, co pozwala użytkownikom kontrolować maksymalny poziom szumu na zdjęciach. Po raz pierwszy w aparacie EOS klasy podstawowej można ustawić kompensację ekspozycji oraz bracketing na odpowiednio plus lub minus pięć i dwa kroki, dzięki czemu fotograf może wykonać kilka różnie naświetlonych wersji tego samego ujęcia, aby uzyskać optymalne zdjęcie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

W miarę jak możliwość rejestrowania wideo Full HD nabiera coraz większego znaczenia, Canon dostarcza technologie DSLR, które wyznaczają branżowy standard funkcjonalności multimedialnej. Aparat EOS 550D nagrywa wideo z pełną rozdzielczością 1920 x 1080p, umożliwiając ustawienie preferowanej częstotliwości na 30, 25 lub 24 klatki na sekundę, a także rejestruje wideo 720p z częstotliwością 60 i 50 klatek na sekundę. EOS 550D jest wyposażony także w stereofoniczne gniazdo mikrofonowe 3,5 mm, które pozwala na podłączenie zewnętrznego mikrofonu podczas kręcenia filmów.

Canon EOS 550D

Fotografowie mogą również przejąć ręczną kontrolę nad ustawieniami ekspozycji, zmieniając głębię ostrości i stopień rozmycia spowodowanego ruchem. Aby uzyskać najwyższą możliwą jakość wideo, można niezależnie ustawić priorytet dla tonów jasnych (highlight tone priority, HTP) dla trybu filmowania bez zmieniania ustawień fotograficznych. Kiedy filmowany obiekt jest oddalony, funkcja Movie Crop aparatu EOS 550D rejestruje obraz z wykorzystaniem środkowego obszaru matrycy o wymiarach 640 x 480 pikseli, zapewniając ok. siedmiokrotny stopień powiększenia. EOS 550D to pierwszy model z serii EOS wyposażony w tą funkcję.

EOS 550D umożliwia też fotografom oglądanie zdjęć i filmów z niedoścignioną klarownością. Ekran LCD 3:2 Clear View o przekątnej 7,7 cm (3,0") i rozdzielczości 1 040 000 punktów pokazuje cały zarejestrowany obraz bez żadnego obramowania. Przeciwodblaskowa, wodoodporna powłoka sprawia, że ekran jest dobrze widoczny nawet w jasnym świetle i pod różnymi kątami.

Jak można było oczekiwać po lustrzance cyfrowej z serii EOS, aparat EOS 550D został zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Model ten wyposażono w większe, bardziej intuicyjne przyciski, przeprojektowane według sugestii użytkowników. Na podstawie opinii klientów dodano też nowy przycisk na uchwycie baterii, który umożliwia zmianę przesłony podczas robienia zdjęć w układzie pionowym, bez potrzeby przekręcania aparatu.

Canon EOS 550D

Dla użytkowników aparatu EOS 550D robienie doskonałych zdjęć i kręcenie filmów jest tylko pierwszym krokiem. Dzięki zintegrowanemu portowi HDMI zgodnemu ze standardem High-Definition Multimedia Interface – Consumer Electronics Control (HDMI-CEC) filmy i zdjęcia przechowywane w aparacie można obejrzeć na telewizorze HD, sterując pokazem za pomocą pilota telewizyjnego.

Model EOS 550D jest w pełni kompatybilny z wszystkimi obiektywami Canon EF i EF-S oraz z lampami błyskowymi z serii Speedlite EX, m.in. z kompaktowym fleszem Speedlite 270EX. EOS 550D jest również kompatybilny z nowym pilotem RC-6, który umożliwia robienie zdjęć i kręcenie filmów Full HD bez dotykania korpusu aparatu. Kontroler na podczerwień może wyzwalać migawkę z odległości do pięciu metrów, a użytkownicy mogą wybrać albo natychmiastowe lub opóźnione zwolnienie migawki, co zapewnia więcej opcji fotografowania.

Właściciele aparatu Canon EOS 550D mogą skorzystać z CANON iMAGE GATEWAY, bezpłatnego serwisu internetowego dla klientów firmy Canon, który ułatwia udostępnianie zdjęć i filmów. Użytkownicy mają do dyspozycji 2 GB osobistej przestrzeni dyskowej, która zapewnia miejsce na setki zdjęć wysokiej jakości. Serwis obsługuje też przeglądanie mobilne, pozwalając rodzinie i przyjaciołom oglądać fotografie z dowolnego miejsca.

Canon EOS 550D

Przegląd funkcji

 • 18-megapiskelowa matryca APS-C CMOS
 • Procesor DIGIC 4 o czułości ISO 100-6400 (rozszerzalnej do 12800)
 • Fotografowanie ciągłe z częstotliwością 3,7 klatki na sekundę
 • Nagrywanie filmów Full HD z ręcznym sterowaniem i możliwością wyboru częstotliwości rejestrowania klatek
 • Ekran LCD 3:2 Clear View o przekątnej 7,7 cm (3,0") i rozdzielczości 1 040 000 punktów
 • System pomiarowy iFCL z 63-strefową, dwuwarstwową matrycą
 • Ekran Quick Control do szybkiej zmiany ustawień aparatu
 • Kompensacja ekspozycji w zakresie +/-5
 • Wybór maksymalnego progu automatycznego ustawiania czułości
 • Gniazdo zewnętrznego mikrofonu
 • Funkcja Movie Crop
blog comments powered by Disqus
Canon EOS 550D – matryca 18 Mpix, filmy HD 1080p, czułość ISO 6400