PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
TOP 5 Pralko-suszarek do 2000 zł

Piątka największych cyberzagrożeń według prognoz specjalistów Fortinet na rok 2014

  • Dodano: 4 lata, 9 miesięcy temu
  • Ocena: (0) (0)
Piątka największych cyberzagrożeń według prognoz specjalistów Fortinet na rok 2014

Firma Fortinet opublikowała właśnie prognozy laboratoriów FortiGuard Labs na rok 2014, które uwzględniają pięć największych zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa sieci i urządzeń cyfrowych, na które powinniśmy bardzo uważać. Przeczytajcie o nich w poniższym newsie.

1) Zwiększona liczba ataków na system Windows XP

Jeżeli nadal korzystacie z systemu Windows XP, to w roku 2014 będziecie musieli bardzo uważać. Firma Microsoft przestanie bowiem świadczyć usługi wsparcia dla systemu w dniu 8 kwietnia 2014 roku. Czym to skutkuje? Nowo odkryte luki w zabezpieczeniach nie będą usuwane, co narazi systemy komputerowe na całym świecie na ataki cyberprzestępców. Hakerzy już podobno opracowują ataki typu Zero Day Exploit, które będą skierowane w zamożnych użytkowników systemu Windows XP oraz w przedsiębiorstwa.

2) Złośliwe oprogramowanie opracowane na system Android rozprzestrzeni się w przemysłowych systemach kontroli i w Internecie przedmiotów

W roku 2014 przewiduje się odnotowanie pierwszych przypadków instalacji złośliwego oprogramowania na urządzeniach typu smartwatch czy na przenośnych konsolach do gier, szczególnie jeśli chodzi o wbudowane systemy ICS/SCADA.

3) Wzrost popularności biometryki jako metody uwierzytelniania

Wielkie firmy wprowadzają coraz to nowsze metody uwierzytelniania. Przykładem jest np. firma Apple i czytnik linii papilarnych w telefonie iPhone 5. Co z tego wynikło? Zabezpieczenie zostało złamane kilka dni po ukazaniu się telefonu w sprzedaży. Takie metody będą jednak wprowadzane i mogą mieć różne postacie. Wraz z nimi powstaną nowe zagrożenia i próby hakerów, które będą miały na celu łamanie nowych metod uwierzytelniania.

cyberzagrożenia

4) Batalia o sieć ukrytą

W ciągu nadchodzącego roku FBI planuje rozszerzyć zakres swoich działań, jednak jesteśmy przekonani, że agencja skupi się również na dalszym badaniu takich rozwiązań, jak sieć Darknet Tor lub kontrowersyjne udostępnianie plików w serwisach pokroju Megaupload. Mając świadomość tego, że gra w przysłowiowego „kotka i myszkę” trwa od chwili powstania pierwszych wirusów komputerowych, przewidujemy znacznie bardziej szczegółowe badania usług „gwarantujących anonimowość”. To z kolei z pewnością doprowadzi do powstania ich nowych wersji, które będą znacznie lepiej chronione przed infiltracją, atakami i zablokowaniem.

5) Producenci zabezpieczeń sieciowych zmuszeni do zapewnienia większej przejrzystości

Producenci zabezpieczeń sieciowych będą pod wnikliwą kontrolą. Użytkownicy już nie muszą akceptować samonakręcającej się marketingowej spirali zapewnień o „systemach informatycznych chronionych opatentowanymi zabezpieczeniami”. Dana firma będzie musiała w wyraźny sposób przedstawić dowody bezpieczeństwo oferowanych usług.

blog comments powered by Disqus
Piątka największych cyberzagrożeń według prognoz specjalistów Fortinet na rok 2014
Autor: Łukasz