PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Dyski SSD a interfejs PCI Express

Dyski SSD a interfejs PCI Express

Obecnie każdy nowoczesny zestaw komputerowy powinien zawierać dysk SSD, który znacząco przyspieszy pracę naszego systemu lub danych programów czy gier. Wraz z postępem technologii, dyski półprzewodnikowe przekroczyły prędkość 6 Gb/s, czyli maksymalną dla interfejsu SATA 3.0. Ważnym ich elementem jest interfejs PCI Express (PCIe). W poniższym newsie poznacie atuty tego interfejsu i mocne strony dysków SSD.

Najważniejszą cechą magistrali PCI Express jest przede wszystkim uniwersalność. Płyty główne wyposażone są w sloty o różnej długości, w których umieszcza się karty, wykorzystujące określoną liczbę linii. Dla przykładu, karta z dwiema liniami pasuje do slotu PCIe x2, ale możemy ją umieścić także w slotach x4, x8 i x16. To, jak dużo danych jest przesyłanych przez linie, zależy od ich ilości oraz generacji PCI Express. Warto zaznaczyć, że kolejne wersje interfejsu są kompatybilne wstecz, co oznacza, że są w stanie obsłużyć również starsze karty. Warto też wspomnieć o tym, że PCIe obsługuje transmisję dwukierunkową, dzięki czemu przekaz danych odbywa się jednocześnie w obie strony i jest to zdecydowana przewaga nad interfejsem SATA.

Plextor_M6e_w_slocie

Jak w praktyce to działa? Co zyskuje dysk SSD dzięki złączu PCIe? Możemy posłużyć się tu przykładem - dany dysk (np. model Plextor M6e) wyposażono w złącze PCI Express 3.0 x2, pasujący do slotu x2, x4, x8 i x16 oraz kompatybilny ze starszymi wersjami PCIe. Spora część płyt głównych ma wersję PCIe 2.0 lub 3.0, co oznacza, że slot, do którego pasuje dysk jest w stanie, teoretycznie, przesyłać dane o prędkości do 1 GB/s (2 x 500 MB/s), czyli dużo więcej niż maksymalna szybkość odczytu dysku Plextor M5 Pro Xtreme (ok. 550 MB/s).

Plextor_M6e_w_slocie

Zmiany dotyczące dysków SSD z interfejsem PCIe odnoszą się także do technologii Plug-and-play, która znacząco ułatwia użytkowanie i obsługę dysków.

Podsumowując, zmiana magistrali z SATA 6 Gb/s na PCI Express pozwala nowym generacjom dysków SSD osiągnąć wyższy poziom wydajności. Odnotowano tu bowiem 50-procentowy wzrost szybkości w stosunku do urządzeń podłączanych za pomocą SATA.

Jakie dyski ssd są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu dysków ssd z 9/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które dyski ssd warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1ADATA 256GB SATA SSD Ultimate SU800 M.2 ADATA 256GB SATA SSD Ultimate SU800 M.2Best of the best!
2Crucial 275GB SATA SSD MX300 M.2 Crucial 275GB SATA SSD MX300 M.2 Sprawdź sam
3Samsung 250GB M.2 2280 SSD 850 EVO Samsung 250GB M.2 2280 SSD 850 EVO Ten ma niezłą cenę!
4SanDisk 256GB SATA SSD X400 M.2 SanDisk 256GB SATA SSD X400 M.2 Polecany model
5Plextor 256GB SSD M.2 SATA M7VG Plextor 256GB SSD M.2 SATA M7VG Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 5 Dysków SSD M.2 o Pojemności 256GB

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Dyski SSD a interfejs PCI Express
Autor: Łukasz