PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Skóra rekina z drukarki 3D

  • Dodano: 4 lata, 4 miesiące temu
  • Ocena: (0) (0)
Skóra rekina z drukarki 3D

Drukarki 3D to jedne z najbardziej innowacyjnych urządzeń, które mogą się przydać w każdej dziedzinie. Ostatnio naukowcom udało się odtworzyć za pomocą drukarki 3D skórę rekina. Jak cały proces przebiegał i po co właściwie odtwarzać skórę tego niebezpiecznego drapieżnika? O tym w naszym newsie.

Rekiny kojarzą się ludziom głównie z filmem "Szczęki" i z krwiożerczymi bestiami z ciepłych wód. Skojarzenia te nie są w sumie mylne, bo sporo gatunków jest zabójczych i myśli tylko o krwi i mięsie.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że rekiny są praktycznie zwierzętami perfekcyjnymi. Od zamierzchłych czasów nie przeszły one większej ewolucji, co świadczy o tym, że są idealnie przystosowane do swojego środowiska.

rekin

Ich wielką zaletą jest skóra. Z daleka, skóra rekina wydaje się całkowicie gładka, ale przesuwając po niej ręką pod włos - od ogona ku głowie ryby - ma się jednak wrażenie, że przypomina papier ścierny. Pokrywają ją bowiem tysiące maleńkich, przypominających ząbki łuseczek, pokrytych wyżłobieniami. Czym to skutkuje? Rekin może poruszać się z minimalnym oporem, a do jego skóry nie są wstanie przyczepiać się pasożyty.

Przełom dla motocyklistów - kurtka z poduszką powietrzną

Zespołowi prof. George'a Laudera z Harvard University udało się odtworzyć drobne łuseczki z wyjątkowa dokładnością dzięki wykorzystaniu drukarki 3D. Mające naśladować rekinią skórę materiały były już wypróbowywane jako stroje pływackie, pokrycia samochodów wyścigowych, łodzi czy samolotów, ale dopiero dokładniejsze odtwarzanie owych łusek może dać świetne efekty.

Zrobienie tego nie było jednak łatwe. Naukowcy zeskanowali najpierw mały kawałek skóry rekina mako - najszybszego rekina na świecie - i stworzyli trójwymiarowy model pojedynczej łuseczki o długości zaledwie 0,15 milimetra. Wykorzystano do tego drukarkę 3D, która tworzy trójwymiarowe obiekty z warstw tworzywa sztucznego na podstawie komputerowego planu. Wszystko było dodatkowo skomplikowane tym, że łuseczki rekina na siebie zachodzą - naukowcy musieli więc drukować je na materiale, a następnie usuwać sam materiał.

rekin 2

Niestety, drukarki 3D mimo swych olbrzymich możliwości, nie były w stanie odtworzyć łusek rekina w skali 1:1. Sztuczne łuseczki musiały być 10 razy większe niż na prawdziwej skórze rekina mako, jednak laboratoryjne próby wykazały, że nawet taka skóra znacząco obniża opór wody.

Stroje pływackie przypominające budową skórę rekina, pozwoliłyby dużo szybciej przebywać dany dystans i to mniejszym nakładem sił.

Naukowcy twierdzą jednak, że musi minąć jeszcze wiele lat, by efektywnie zacząć wykorzystywać technologię, którą podsunęła nam natura za pomocą rekinów.

blog comments powered by Disqus
Skóra rekina z drukarki 3D
Autor: Łukasz