Zobacz 10 najpopularniejszych nawigacji GPS

Zobacz 10 najpopularniejszych nawigacji GPS

Jeszcze przed kilku laty nikt nie myślał, iż systemy nawigacyjne zostaną tak mocno rozpowszechnione. Głównym czynnikiem hamującym dostęp do tego innowacyjnego rozwiązania była cena, która oscylowała w granicach 1000zł za najtańsze urządzenie. W chwili obecnej nawigację GPS można kupić już za niecałe 250zł. Jej funkcjonalność z pewnością nie powali na kolana, niemniej jednak z pewnością spełni swoją funkcję, jako „przewodnika” do celu.

Dzięki uprzejmości przeglądarki cen Skapiec.pl prezentujemy statystyki z okresu 14 września – 13 października 2009r. dotyczące wybranych modeli nawigacji GPS. Zobaczmy zatem, jak kształtują się trendy na rynku.

„10 wspaniałych”

10 wspaniałych

Wybór konkretnego modelu urządzenia przysparza klientowi najwięcej problemu. Z reguły padają pytania: „Czy zainstalowane mapy są dokładne?”, „Czy urządzenie jest wytrzymałe oraz będzie pracować niezawodnie przez długi czas”, „Czy poradzę sobie z obsługą”. Z rankingu wynika, iż Mio Moov 500 PL jest najczęściej wybieranym modelem spośród całej gamy urządzeń. Powyższy model nie jest „kombajnem multimedialnym”, a wbudowane mapy obejmują jedynie obszar Polski. Ciekawostką jest nietypowa przekątna ekranu LCD – 4,7 cala, która nie jest często spotykana w urządzeniach GPS. Na drugim miejscu plasuje się Lark FreeBird 43, zdobywając nieco ponad 11%. Pozycję nr 3 zajmuje również model ze stajni Larka – FreeBird 50.1, którego recenzja gości na łamach naszego portalu.

Na ziemi i wodzie, przy każdej pogodzie

Na ziemi i wodzie, przy każdej pogodzie

Rodzaj systemu nawigacyjnego GPS również jest istotnym czynnikiem. Stare przysłowie: „Co jest do wszystkiego, to jest do niczego” po części sprawdzi się również w kontekście omawianych urządzeń. Przymierzając się do zakupu elektronicznego przewodnika, musimy jasno sprecyzować nasze oczekiwania wobec wymarzonego modelu. Z poniższej statystyki wynika, iż blisko 84 osoby na 100 wybierze system GPS do zastosowań samochodowych. Do powyższej grupy z pewnością zaliczają się zawodowi kierowcy oraz osoby, które nie znają za bardzo drogi, a chcą dojechać do oddalonego, niekiedy o setki kilometrów celu. Drugie miejsce zajmują moduły GPS z wynikiem 7,45%. Pozycja trzecia jest zarezerwowana dla ręcznych odbiorników GPS. Dzięki nim piesza podróż w nieznane nie będzie żadnym problemem...pod warunkiem, iż nasz odbiornik złapie sygnał z satelity. Szary koniec zamykają wodne nawigacje GPS. Sięgnie po nie zaledwie 1 na 200 klientów.

Najlepsi z najlepszych

Najlepsi z najlepszych

Oprócz ceny i wyglądu, spora grupa potencjalnych klientów spogląda na producenta danego sprzętu. Sprawdzona marka jest gwarancją jakości i w większości przypadków również niezawodności konkretnego modelu. Nikt przecież nie chce, aby w kilka dni po zakupie nasz GPS zawitał do serwisu. Naprawa w specjalistycznym punkcie wiąże się zazwyczaj z utratą urządzenia na 3-4 tygodnie. Przed zakupem warto zatem zapoznać się z opiniami o danych modelach oraz wytrzymałości i żywotności konkretnych urządzeń. Na podstawie poniższego wykresu łatwo stwierdzić, iż najczęściej wybieranymi producentami są TomTom (19,45%), MIO (18,63%) oraz Garmin (15,87%).

Najtańszy i najlepszy proszę

Najlepszy i najtańszy, proszę

Przy zakupie konkretnego modelu nawigacji chcemy, aby był on najlepszy i najczęściej – najtańszy. Niestety powyższy wymóg rzadko kiedy jest w pełni spełniony. Z reguły, gdy mamy do czynienia z tańszym sprzętem, funkcjonalność może odbiegać od naszych oczekiwań i odwrotnie – GPS naszych marzeń sprawdzi się w każdych warunkach, ale niestety cena może przyprawić o zawrót głowy. Po krótkiej analizie poniższego zestawienia łatwo zauważyć, iż blisko 24% ogółu respondentów wybiera nawigację GPS w przedziale cenowym 300 – 500zł. Z kolei ponad 19% decyduje się na kupno urządzenia, którego cena zawiera się pomiędzy 500zl, a 700zł. Jeżeli spojrzymy na najniższy pułap, to również ma on spore wzięcie – na nawigację do 300zł zdecyduje się 18 na 100 osób. Ciekawostką jest fakt, iż na GPS powyżej 5000zł (!) również znajdą się chętni. Ciekawe tylko, co takie urządzenie ma na swoim wyposażeniu i czy faktycznie będziemy w stanie korzystać z całej gamy opcji, jaką konkretny model ma nam do zaoferowania.

Chcąc przybliżyć co nieco wygląd każdego z urządzeń, prezentujemy poniżej przykładowe zdjęcia modeli, które wzięły udział w zestawieniu.

Pozycja 1: Mio Moov 500 PL

Mio Moov 500 PL

Pozycja 2: Lark FreeBird 43

Lark freebird 43

Pozycja 3: Lark FreeBird 50.1 (MAPA MAP EASY PL)

Pozycja 3: Lark FreeBird 50.1 (MAPA MAP EASY PL)

Pozycja 4: Goclever 5010 FE

Pozycja 4: Goclever 5010 FE

Pozycja 5: Pentagram Nomad P 5210

Pentagram Nomad P 5210

Pozycja 6: Mio Moov M300

Mio Moov M300

Pozycja 7: Lark FreeBird 35

Lark FreeBird 35

Pozycja 8: Mio Moov M400

 Mio Moov M400

Pozycja 9: Garmin nuvi 255W

Garmin nuvi 255W

Pozycja 10: Navroad NR750BV

Navroad NR750BV

Pragniemy szczerze podziękować serwisowi Skapiec.pl za udostępnienie danych, na podstawie których stworzono powyższe zestawienia.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more