PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Top10 - kina domowe i amplitunery

Top10 - kina domowe i amplitunery

W związku z coraz większą popularnością kin domowych oraz amplitunerów postanowiliśmy zagłębić się w statystyki dotyczące poszczególnych kategorii i zaprezentować Państwu trendy w przypadku wspomnianych grup urządzeń. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane modele kin domowych w okresie 21.08 – 19.10. 2009r.

W związku z coraz większą popularnością kin domowych oraz amplitunerów postanowiliśmy zagłębić się w statystyki dotyczące poszczególnych kategorii i zaprezentować Państwu trendy w przypadku wspomnianych grup urządzeń. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane modele kin domowych w okresie 21.08 – 19.10. 2009r.

Kina domowe i amplitunery

Pierwszą pozycję zajmuje Samsung, model HT-TZ215 z wynikiem 17,18%. Powyższy model charakteryzuje się mocą całkowitą 800W (200Wx3 + 200W) oraz obsługą formatów DivX, XviD, DVD/DVD-R/DVD-RW CD/CD-R/CD-RW, MP3, WMA, JPG, DivX. Dodatkowym atutem jest fakt, iż lider owego zestawienia odczytuje polskie czcionki w napisach do filmów DivX w formatach txt, smi, srt oraz sub.

Samsung HT-TZ215

Samsung HT-TZ215

Drugą pozycję w rankingu zajął Panasonic SC-PT465, osiągając rezultat 12,56%. Moc wyjściowa wynosi 750W a do obsługiwanych formatów możemy zaliczyć DVD-RAM, DVD-RW, DVD-R (DL), +RW, +R (DL), SVCD, CD, WMA, MP3, JPEG, MPEG4 oraz DivX. Z ciekawszych rozwiązań warto wspomnieć o tym, iż w modelu SC-PT465 została zamontowana zintegrowana stacja dokująca do iPoda umożliwiająca odtwarzanie plików audio oraz video. Model udostępnia również opcję konwersji obrazu do formatu 1080p.

Panasonic SC-PT465

Panasonic SC-PT465

Brązowy medal w zestawieniu wędruje do modelu Samsung HT-TZ315, czyli pochodnej lidera prezentowanego rankingu. Największą różnicą jest moc na wyjściu: 1000W (166Wx5 + 170W) oraz obsługiwane formaty plików: DivX, XviD, DVD/DVD-R/DVD-RW CD/CD-R/CD-RW, MP3, WMA, JPG. Wykorzystana w urządzeniu technologia Bluetooth daje możliwość odtwarzania muzyki z odtwarzacza mp3, a system Wireless Ready - możliwość podpięcia tylnych głośników w sposób bezprzewodowy.

Samsung HT-TZ315

 Samsung HT-TZ315

Po wstępnej charakterystyce czołówki zestawienia, skupmy się na danych liczbowych, dotyczących poszczególnych kategorii kin domowych i amplitunerów.

Sony vs. Samsung – zacięty pojedynek na szczycie

Kina domowe i amplitunery

Mimo iż pozycja lidera jest na chwile obecną zajmowana przez firmę Sony, to nie zmienia to fakt, iż w przyszłości powyższa sytuacja może ulec zmianie. Świadczyć o tym może wynik, jaki uzyskała firma Samsung, zdobywają 16,66% w zestawieniu. Jest to niecałe 0,5% mniej od wyniku osiągniętego przez firmę Sony, a zatem prawdopodobnie w przyszłości będziemy mieli do czynienia ze zmianą na pozycji lidera.

Nie tylko najtańsze

Kina domowe i amplitunery

Chcąc zakupić urządzenie z reguł spoglądamy w kierunku ceny konkretnego modelu. Nie ma wątpliwości co do faktu, iż czynnik ekonomiczny jest praktycznie podstawowym kryterium zakupu danego sprzętu. Zaprezentowany powyżej wykres łamie jednak wspomnianą wcześniej zasadę.
Klienci najczęściej wybierają kina domowe z przedziału 2000-3000zł. Zakup droższego zestawu wiąże się zapewne z mniejszą awaryjnością oraz lepszą jakością doznań akustyczych. A zatem wielu z nas woli dorzucić „kilka groszy” więcej po to, aby móc w pełni delektować się zaawansowanymi możliwościami swojego zestawu. Ciekawostką jest fakt, iż co dziesiąty klient wybiera zestaw za ponad 4000zł. Pamiętajmy jednak, iż zanim zdecydujemy się na zakup drogie zestawu kina domowego należy odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym nasz sprzęt będzie pracował. W przeciwnym wypadku nie poznamy prawdziwych możliwości zestawu.

5.1...i wszystko jasne

Kina domowe i amplitunery

Nieodzownym elementem każdego zestawu kina domowego są głośniki, które stosowane są w różnych konfiguracjach. Wykres popularności wybranych konfiguracji zestawów głośnikowych prezentuje, iż niekwestionowanym liderem jest konfiguracja 5.1, w której mamy do dyspozycji 5 głośników satelitarnych oraz jeden niskotonowy (subwoofer). Na drugiej pozycji plasuje się 2.1, a na trzeciej – 7.1. Szary koniec zamyka konfiguracja 5.0, zapewne za sprawą braku głośnika niskotonowego, dostarczającego cięższego brzmienia.

Trzej muszkieterowie, czyli Onkyo, Yamaha i Denon

Kina domowe i amplitunery

Rzućmy jeszcze okiem na rozkład popularności wśród poszczególnych producentów amplitunerów. Na tej płaszczyźnie wyróżniają się 3 pozycje godne uwagi. Mowa tutaj o Onkyo (20,11%), Yamaha (19,67%) oraz Denon (17,61%). Onkyo to japońska firma założona ponad 50 lat temu. Specjalizuje się w produkcji głośników, co szczególnie uwidoczniło się w latach 80-tych, kiedy to firma osiągnęła pozycję światowego lidera w produkcji amplitunerów. Pozostali producenci również zaliczani są do światowej czołówki, a ich popularność zależy w głównej mierze od preferencji klientów, decydujących się na zakup konkretnego amplitunera.

Tańsze – droższe - najdroższe

Kina domowe i amplitunery

Po raz kolejny doświadczamy sytuacji, w której najniższy pułap cenowy nie jest najpopularniejszy. Klienci wolą dołożyć co nieco, decydując się na sprzęt nawet powyżej 3000zł. Z czego to wynika? Najprawdopodobniej ze zróżnicowanych preferencji każdego z nas. Najwięcej potencjalnych klientów spogląda w kierunku urządzeń, których cena zawiera się w przedziale 1000 – 1500 (25,63%) oraz powyżej 3000zł (25,08%).

Dziękujemy serwisowi skapiec.pl za udostępnienie danych statystycznych na podstawie których stworzono powyższe zestawienie.

blog comments powered by Disqus
Top10 - kina domowe i amplitunery