PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Domenami Polska stoi

Domenami Polska stoi

Dwadzieścia lat – tyle czekaliśmy na zarejestrowanie dwumilionowej domeny internetowej .PL. Można powiedzieć, że długo ale z drugiej strony godne odnotowanie jest także to, że pod względem liczby zarejestrowanych, narodowych domen zajmujemy wysokie, bo piąte miejsce w Europie.

Noc z trzeciego na czwartego stycznia z całą pewnością będzie zapisana w annałach historii polskiego internetu. To właśnie wtedy, w prowadzonym przez NASK krajowym rejestrze domen, została zarejestrowana dwumilionowa domena .PL pod nazwą tu-tam.pl. Osiągnięcie tego, skądinąd dobrego wyniku, zajęło nam dwadzieścia lat. Warto jednak zauważyć, że do pierwszego miliona udało nam się dobić dopiero po siedemnastu latach. Tak więc w rekordowo szybkim, bo zaledwie dwuletnim okresie, liczba domen .PL uległa podwojeniu, co pozwoliło nam uplasować się na piątym miejscu w Europie. Za nami znalazły się takie potęgi jak Francja, Hiszpania czy Belgia, co należy uznać za spory sukces.

NASK2

Żródło NASK

Z danych udostępnionych przez NASK wynika, że w samym tylko roku 2010 liczba rejestrowanych nowych domen oraz odnawianych abonamentów wynosiła 2900 dziennie. Tak duża dynamika wzrostu liczby domen .PL, która w skali roku osiągnęła prawie 23 procent, stawia nas na pierwszym miejscu pośród wszystkich rejestrów z Unii Europejskiej.

NASK1

Żródło NASK

Powyższe dane to dowód na dynamiczny rozwój internetu w Polsce. Co potwierdzają również badania przeprowadzane przez GUS. Według nich w 2010 r. 65,5 procent przedsiębiorstw miało swoją stronę internetową (w 2007 r. tylko 53,2 proc.), a 63,4 procent gospodarstw domowych posiadało dostęp do Internetu (w 2007 r. 41 proc.).*

Na koniec, tak na marginesie całego tego szumu medialnego, warto zauważyć, że właściciel owej rekordowej domeny otrzymał w prezencie darmową promocję i rozgłos. Pytanie tylko czy jest on tego świadomy? ;)

*Na podstawie "Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2006-2010", Główny Urząd Statystyczny.

blog comments powered by Disqus
Domenami Polska stoi