PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

The Internet of Things, czyli Internet przedmiotów codziennego użytku

  • Dodano: 6 lat, 10 miesięcy temu
  • Ocena: (0) (0)
The Internet of Things, czyli Internet przedmiotów codziennego użytku

Na efektownej infografice stworzonej przez Intela możemy zobaczyć jak wzrosła liczba urządzeń podłączonych do sieci od momentu powstania Internetu i osobistego komputera oraz jak będzie ona rosła do 2020 roku. Zaczynając od nieśmiałych początków w 1969 roku, kiedy Internet był uniwersytecką siecią zwaną ARPANET, łączącą UCLA i Uniwersytet Stanforda, rozwinął się on bardziej, niż się spodziewano. Obecnie korzystają z niego ponad dwa miliardy ludzi na całym świecie.

Każdego dnia na całym świecie jest kupowanych milion komputerów. Facebook codziennie przeglądany jest 8,6 miliardów razy. 2 miliardy filmików na YouTube jest przeglądanych w ciągu dnia, a na Twitterze umieszczane jest 146 milionów wpisów. Wszystko to jest obsługiwane przez 5 miliardów urządzeń które są połączone z siecią: laptopy, desktopy, telefony, tabletu. Internet jest ogromny a w najbliższych latach stanie się jeszcze większy. Intel przewiduje, że do 2020 r. 4 miliardy ludzi będą łączyć się z Internetem za pomocą 31 miliardów urządzeń.

Dane przedstawione wyżej świadczą o przejściu w nową fazę rozwoju Internetu. Obecnie rośnie on o wiele szybciej niż kiedyś. Coraz więcej urządzeń codziennego użytku potrafi łączyć się z Internetem i sobą nawzajem. Samochody, sprzęt fitness, roboty fabryczne czy automaty z napojami są ‘inteligentne’ dzięki małym, wbudowanym procesorom komputerowym i czujnikom – zupełnie takim, jak te stosowane w laptopach i telefonach komórkowych.

Ten połączony świat o dużej inteligencji ma potencjał, aby zupełnie zmienić sposób, w jaki żyjemy. Wyobraźmy sobie samochody pozwalające nas ostrzegać przed korkami lub reklamy w centrach handlowych, rozpoznające naszą płeć, wiek czy nawet nastrój i na tej podstawie dostosowujące do nas przekaz reklamowy. Wyobraźmy sobie pojemniki na leki przypominające nam o tym, że zapomnieliśmy zażyć tabletki lub kieliszki do wina które nas informują, że wypiliśmy już za dużo. Możliwości są nieograniczone. Niektórzy nazywają tę nową erę „Internetem przedmiotów” („Internet of Things”) - niezależnie od nazwy, chodzi tutaj o świat, w którym tworzenie, wysyłanie i odbieranie danych następuje przy pomocy wielu urządzeń - zawsze połączonych, osobistych i wszechobecnych.

intel

Intel jest centrum zmian ponieważ tysiące producentów używają w swoich produktach procesorów Intel Core i Intel Atom do budowy inteligentnych rozwiązań pozwalających łączyć się z Internetem. Wysokowydajne serwery są napędzane intelowskimi procesorami wspierając miliardy urządzeń które podłączone są do Internetu. Wspierają je w dostarczaniu treści, które tworzymy i udostępniamy w coraz szybszym tempie i w coraz większej ilości. W 2010r. przez Internet przewinęło się około 245 eksabajtów danych (1 eksabajt=1018 bajtów), zaś do roku 2015 liczba ta ma wzrosnąć do 1000 eksabajtów. To mniej więcej tyle, ile zajmuje 250 bilionów cyfrowych fotografii.

Cztery epoki przetwarzania danych, czyli historia komputerów i Internetu w pigułce

W pierwszej epoce komputery zajmowały całe pomieszczenia i były znane jako mainframe. Te gigantyczne maszyny były bardzo drogie, ale pozwoliły stworzyć sieci dzięki którym naukowcy mogli dzielić się zasobami i uzyskiwali zdalny dostęp do komputerów.

W drugiej epoce powstał dostęp do komputerów i Internetu. Desktopy, laptopy i serwery stały się zdecydowanie tańsze, a dostęp do Internetu o wiele łatwiejszy.

Epoka trzecia to epoka telefonów komórkowych, smartfonów i inych urządzeń o dużej mocy obliczeniowej pozwalających na dostęp do Internetu z dowolnego miejsca o dowolnej porze.

Teraz jesteśmy na początku epoki czwartej która jest nazywana epoką "Internetowych przedmiotów" (Internet of Things). Definiują ją miliardy inteligentnych urządzeń codziennego użytku łączących się z Internetem. Użytkownicy praktycznie nie dostrzegają wszechobecnej i ciągłej wymiany danych pomiędzy nimi – widzą jej efekt na swoich urządzeniach.

blog comments powered by Disqus
The Internet of Things, czyli Internet przedmiotów codziennego użytku