PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Ranking aparatów cyfrowych - listopad 2009

Ranking aparatów cyfrowych - listopad 2009

Chcąc zakupić „dobry” aparat cyfrowy, napotykamy często na dylemat w postaci wyboru producenta oraz odpowiednich i praktycznych funkcji. Nie każdy jest przecież ekspertem w dziedzinie urządzeń elektroniki użytkowej. Poniżej prezentujemy przykładowe wykresy, ukazujące trendy popularności w wybranych kategoriach.

Popularność poszczególnych modeli

Ranking aparatów cyfrowych

Po zapoznaniu się powyższych wykresem można łatwo stwierdzić, iż mimo procentowych różnic popularności każdego z modeli, nie wystąpiła „przygniatająca” przewaga jednego z modeli nad innymi. Można jednak uznać, iż zwycięstwo wędruje do aparatu Nikon D5000, którymi wg serwisu skąpiec.pl uzyskał 12,62% popularności. Drugą pozycję zajął Sony Alpha 380 body, którego wybrało 11,22% respondentów. Ostatnia pozycja na podium wędruje do modelu Sony Alpha 380 z obiektywem 18-55 kit. Przyglądając się dokładniej markom modeli aparatów, które wzięły udział w rankingu, łatwo zauważyć, iż króluje marka Sony oraz Nikon. W dalszej części rankingu dowiemy się, który z tych producentów zasługuje na koronę zwycięscy.

Nikon D5000

Sony Alpha 380

Producenci, w szeregu zbiórka!

Ranking aparatów cyfrowych

Niestety, procentowy rozkład odpowiedzi przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Pomimo, iż zabrakło w rankingu modeli Canona, zajął on w popularności producentów najwyższą pozycję, zdobywając 24,35%. Zaraz za nim plasuje się Nikon (22,46%), a brąz zdobywa Sony z wynikiem 18,61%. Nie bez powodu „3 muszkieterowie” zasłużyli sobie na takie pozycje. Ich produkty wykonywane są starannie i z największą precyzją, a szeroka gama modeli dostępnych na rynku pozwala na wybór aparatu odpowiedniego do naszych umiejętności i potrzeb.

(Wy)cena

Ranking aparatów cyfrowych

Jak to bywa w świecie urządzeń elektroniki użytkowej, zawsze będą aparaty tańsze, te ze „średniej półki” oraz najdroższe, dla wymagających. Z wykresu wynika wprost, iż największą popularnością cieszą się aparaty do 400zł oraz te z przedziału 600 – 799zł. Przeciętny Kowalski pokusi się o tańszego „łowcę wspomnień”, aniżeli o cyfrówkę za ponad 3000zł. Jeżeli chodzi o dalszy procentowy rozkład, to wspomniany powyżej przedział powyżej 3000zł wybierany jest, średnio przez 9/100 potencjalnych klientów.

Rodzaj aparatu

top10 aparatów

Postęp technologiczny dotyczy również aparatów cyfrowych, wprowadzając coraz to nowsze rozwiązania oraz funkcje, znajdujące zastosowanie przy rejestracji materiałów. Skupiając się jednak na rodzaju aparatu, największą popularnością cieszą się lustrzanki, które wybierane są przez blisko 65/100 klientów. Szeroka gama możliwości oraz liczne opcje, które trzeba ustawić w sposób ręczny nie odstraszają amatorów fotografii. Na wybór kompaktu zdecydowało się ponad 29% respondentów. Szary koniec zamyka Ultra zoom, z wynikiem niespełna 6%.

Megapiksele to podstawa

Ranking aparatów cyfrowych

Rozdzielczość matrycy z całą pewnością wpływa na jakość realizowanych zdjęć. Potwierdzą to z pewnością ci, którzy przykładowo muszą wyszczególnić detale z wykonanego zdjęcia. Na arenie aparatów cyfrowych toczy się cały czas wyścig w dokładanie coraz to większej liczby pikseli. Na podstawie powyższego zestawienia widać, iż opcja „ponad 10 Mpx” zdobyła tytuł lidera z wynikiem prawie 80,5%. Pozostałe możliwości zostały praktycznie zmiażdżone, co świadczy jedynie o tym, iż dążymy do tego, aby wykonywać zdjęcia w jak największych rozdzielczościach.

Zoom optyczny – zbliża ludzi

Ranking aparatów cyfrowych

Opcja przybliżenia określonego detalu znana jest już od początku istnienia aparatów cyfrowych. Początkowo, zoom cyfrowy 1-2x był szczytem możliwości. W chwili obecnej 10x zoom optyczny nie stanowi już żadnego problemu i jest implementowany w bardziej zaawansowanych lustrzankach. To właśnie ta pozycja zyskała sobie miano „numera 1”, co widać na załączonym diagramie. Jeżeli chodzi o pozostałe konfiguracje, to zainteresowanie wzbudza również zoom 4 – 9,9x. Niższe wartości są już praktycznie nie stosowane w nowszych aparat cyfrowych.

Pragniemy podziękować serwisowi Skąpiec.pl za udostępnienie danych na podstawi których stworzono powyższy ranking.

Skapiec

blog comments powered by Disqus
Ranking aparatów cyfrowych - listopad 2009