PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Słuchawek bezprzewodowych | Najlepsze polecane Słuchawki bezprzewodowe 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.1, Głosów: 7

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi słuchawek bezprzewodowych. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Podczas tworzenia dla ciebie rankingu słuchawek bezprzewodowych kierowaliśmy się zdobytą wiedzą, aby wybrać najlepsze produkty. W oparciu o to przygotowaliśmy zestaw najważniejszych parametrów i pojęć, które dotyczą tej właśnie kategorii. Znajdziesz je w trzech grupach: Parametry techniczne, łączność i kodeki oraz dodatkowe funkcje.

Kilkuminutowy tekst, który znajdziesz poniżej, przygotuje cię nie tylko do lepszego poruszania się po naszych zestawieniach; uzbroi także w porcję przydatnych informacje na przyszłość, które przydadzą się chociażby podczas zakupów nausznych słuchawek bezprzewodowych.

Parametry techniczne polecanych słuchawek bezprzewodowych

  • Pasmo przenoszenia - jeden z podstawowych parametrów, gdy mowa o jakichkolwiek słuchawkach. W nauszniakach na Bluetooth nie jest aż tak ważny z racji ograniczeń łączności bezprzewodowej. Często oferują one jednak podłączenie kablowe, wtedy zapewniają pełnię możliwości i poszerzone pasmo przenoszenia pozwoli wybrzmieć dźwiękom spoza widma słyszalnego (20 - 20000 Hz).
  • Wydajność (SPL) - wartość mierzona w decybelach. Sprzęt z wyższą wartością SPL może grać głośniej, nie wywołując przy tym zakłóceń czy zniekształceń. Wysoka wydajność gwarantuje, że nagłe skoki przy mocniejszych dźwiękach nie wywołają problemów z odsłuchem. Oczywiście nie polecamy słuchać z pełną mocą słuchawek, jest to niezdrowe!
  • Impedancja - kolejny parametr techniczny składający się na ogólną ocenę jakichkolwiek słuchawek. Impedancja to prościej mówiąc opór danego układu, którym słuchawki niewątpliwie są. Im wyższy, tym teoretycznie lepszy, pozbawiony zakłóceń sygnał. Z impedancją jest jednak pewien problem: wyższy opór to zapotrzebowanie na mocniejszy sygnał ze źródła, aby dźwięk był wystarczająco głośny i wyraźny. Smartfon, z którym z reguły łączymy nauszniaki na Bluetooth, takiego nie generuje. Dlatego podczas wyboru nausznych słuchawek bezprzewodowych do rankingu kierowaliśmy się rozsądną i wyważoną liczbą. Wiedzą oczywiście o tym również producenci i trudno się naciąć na model bezprzewodowy z przesadzoną impedancją.
  • Średnica przetwornika - czyli głośnika. Nie zawsze większy znaczy lepszy, jednak teoretycznie im większy przetwornik, tym większe możliwości brzmieniowe - w kolorycie, wyrazistości czy pełni basu. W rankingu nausznych słuchawek bezprzewodowych skupialiśmy się jednak bardziej na innych parametrach technicznych, na przykład wydajności, długości pracy czy czasie ładowania. Są one dla tego rodzaju sprzętu audio bardziej istotne.
  • Długość pracy na baterii - to coś, na co szczególnie zwracaliśmy uwagę w tworzeniu rankingu nausznych słuchawek bezprzewodowych. Oczywiście, często ta wartość jest zależna od rozmiaru danej konstrukcji; pojawiały się jednak urządzenia, które potrafią miło zaskoczyć. To jasne, że wybierając tego rodzaju sprzęt, chcesz się nim cieszyć, a nie co rusz ładować, żeby nie zabrakło Ci baterii gdzieś na mieście.  
  • Czas ładowania - aspekt, który nierozerwalnie związany jest z poprzednim. Tworząc dla Ciebie ranking, staraliśmy się znajdować zdrową równowagę pomiędzy jednym a drugim, chyba że akurat dany model brylował w którymś z parametrów. Zazwyczaj im dłuższa praca, tym dłuższe ładowanie i nie należy bać się modeli, które potrzebują więcej czasu - z reguły oferują one najwyższą wytrzymałość akumulatora.

Łączność i kodeki dobrych słuchawek bezprzewodowych

  • Bluetooth - podstawowy aspekt w komunikacji bezprzewodowej odpowiada za łączenie słuchawek ze źródłem. W naszym rankingu wybieraliśmy tylko urządzenia korzystające właśnie z tego standardu. Ta decyzja podyktowana jest tym, że połączenie radiowe sprawdza się właściwie tylko w domowym zaciszu - nie jest to funkcjonalność, której wymagamy od słuchawek bezprzewodowych. W tym aspekcie sprawa jest bardzo prosta: im wyższy standard Bluetooth, tym bardziej stabilne i szybsze połączenie. W ostatecznym rozrachunku jednak nie to jest najważniejsze, bo kodeki bardziej zauważalnie wpływają na jakość samego połączenia.
  • SBC - bazowy kodek służący do kodowania i dekodowania sygnału audio podczas transmisji Bluetooth. Jest on dostępny we wszystkich nausznych słuchawkach na Bluetooth, niezależnie od ceny. 
  • aptX - to oprogramowanie od firmy Qualcomm odpowiada za dużo bardziej zaawansowany przesył danych. Dlatego zwracaliśmy szczególną uwagę podczas tworzenia zestawień, czy dany produkt oferuje ten kodek. Choć dalej przepustowość z tym kodekiem nie dorównuje technologii przewodowej, to dzięki aptX jest zadowalająca nawet dla bardziej wymagających słuchaczy. Znany jest już od lat 90-tych, od 2009 roku stosowany jest w łączności Bluetooth.
  • aptx HD - obecność tej technologii szczególnie interesowała nas podczas tworzenia zestawienia słuchawek na Bluetooth do muzyki, ponieważ jest to najbardziej zaawansowane oprogramowanie od firmy Qualcomm, wprowadzone w 2016 roku. Oferuje praktycznie bezstratną jakość formatu FLAC, czyli niemalże jakość bezstratnej płyty CD.
  • AAC- kodek, a także format audio, który miał zastąpić MP3, do czego jednak nie doszło. Oferuje zbliżoną jakość do aptX. Wykorzystywany przez firmę Apple i kompatybilny z ich sprzętem. Przykuwał więc naszą uwagę, gdy poszukiwaliśmy dobrych słuchawek nausznych, które będą w stanie zaoferować pełnię możliwości niezależnie od podłączonego źródła.
  • NFC - aspekt dotyczący łączności, jednak nie przesyłu audio, a bezpośrednio połączenia ze smartfonem. NFC pozwala na sparowanie ze sprzętem za pomocą jednego dotknięcia. Wymagane, aby posiadały go oba urządzenia. Jest to na pewno przyjemny dodatek i jego obecność miała dla nas znaczenie podczas tworzenia zestawień, jednak nie było ono nadrzędne.

Dodatkowe funkcje najlepszych słuchawek bezprzewodowych

  • ANC - czyli aktywna redukcja szumów; przyjemna funkcja, która wzmacnia pasywną redukcję i wytłumienie samej konstrukcji. Poświęcaliśmy tej funkcji więcej uwagi w przypadku droższych modeli bezprzewodowych z bardzo prostego powodu: w tańszych urządzeniach pełni raczej funkcję wabika i właściwie nie robi żadnej różnicy, a wręcz może popsuć odsłuch.
  • Szybkie ładowanie - bardzo przydatna opcja, w szczególności gdy dany model charakteryzuje się wytrzymałą baterią i długim czasem ładowania. Pozwala w kilkanaście minut naładować akumulator na kolejnych kilka godzin, w zależności od modelu.
  • Micro SD - obecność złączą na kartę Micro SD pozwala stworzyć autonomiczny odtwarzacz MP3, bez potrzeby połączenia ze smartfonem. Domena słuchawek z niskiej półki, gdzie producenci starają się niewielkim kosztem wynagrodzić braki sprzętowe. Jest to ciekawy, lecz niekoniecznie przydatny, a na pewno zbędny dzisiaj atrybut.
  • Wejście Jack - wartościowy dodatek w tańszych modelach słuchawek i absolutnie obowiązkowy w tych z wyższej półki cenowej. Takie połączenie wchodzi w grę, gdy zabraknie baterii. Dodatkowo przy nauszniakach na Bluetooth zastosowanie przewodu pozwala wyciągnąć ze słuchawek maksimum w zakresie jakości dźwięku.
  • Wbudowany mikrofon - jeden z obowiązkowych elementów, gdy mowa o słuchawkach bezprzewodowych niezależnie od ceny, ponieważ świadczy to o ich funkcjonalności. Smartfon, miasto, słuchawki i możliwość swobodnej rozmowy jest tym, czego oczekujemy od dobrego sprzętu audio tego rodzaju. Całe szczęście wiedzą o tym również producenci. 
  • Asystent głosowy - rozwinięcie funkcji znajdującej się powyżej. To kolejny aspekt, który zwiększa funkcjonalność produktu. Pozwala na sterowanie muzyką, a także połączeniami za pomocą głosu; pozwala więc całkowicie zapomnieć o używaniu rąk w takich sytuacjach.
  • Możliwość złożenia - również bardzo ciekawy dodatek, który zahacza o funkcjonalność słuchawek, także tych przewodowych. Ułatwia przede wszystkim przechowywanie w trakcie podróży, ale także podczas codziennych aktywności.

ranking słuchawek Bluetoothranking słuchawek dla graczyranking soundbarów
ranking słuchawek nausznychranking amplitunerówranking głośników komputerowych
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.1, Głosów: 7
blog comments powered by Disqus