PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Epson EF-100 - Mały i uniwersalny projektor

TOP 3 Projektorów, które sprawdzą się przy oglądaniu sportu

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Epson EH-TW5650Epson EH-TW56503949 zł
2Epson EH-TW650Epson EH-TW6502199 zł
3Epson EH-TW610Epson EH-TW6102189 zł
TOP 3 Projektorów, które sprawdzą się przy oglądaniu sportu

Szukacie projektora do oglądania piłki nożnej? Mundial 2018 jest idealną okazją do zakupienia takowego. Dziś przedstawiamy Wam kilka projektorów, które zdecydowanie sprawdzą się przy tym zastosowaniu. Sprawdźcie poniższe propozycje.

O projektorach Epsona w różnych testach wielokrotnie mówiło się, że są to urządzenia idealne do odtwarzania sportu.

Mimo że sam tych stwierdzeń nigdy nie używałem to muszę przyznać, że zastosowana w nich technologia LCD rzeczywiście bardziej predysponuje je do sportu niż do urządzenia z wirującym kołem kolorów.

oglądanie mistrzostw świata 2018 na projektorze

Mam dziś aż trzech przedstawicieli technologii LCD od Epsona - model EH-TW610, EH-TW650 i nieco wyższy jakościowo EH-TW5650.

Sprawdzę co sprawia, że rzeczywiście można je określić projektorami idealnymi do sportu.

Jaki tani projektor do oglądania sportu?

Epson EH-TW610 i EH-TW650 to bliźniacze konstrukcje o zbliżonych cenach, które można nabyć już za niecałe 2200 zł.

Oferują oczywiście rozdzielczość Full HD, dobrą jasność, a za produkcję obrazu odpowiada oczywiście układ LCD. Z wyglądu projektory są identyczne - biała lekka plastikowa obudowa, obiektyw zasłaniany manualną przesłoną, na górze regulacja obiektywu, suwak do geometrii obrazu oraz przyciski do sterowania.

Z tyłu złącza, wszelkie niezbędne, 2 HDMI, VGA USB oraz wejścia analogowe Video i Audio.

Epson EH-TW610 tani projektor do sportu

Dane techniczne Epsona EH-TW610 i EH-TW650

Te są praktycznie identyczne, chociaż jak można się domyślać, EH-TW650 to projektor o nieco lepszej specyfikacji.

  • Jeden i drugi oferuje wspomnianą już rozdzielczość FULL HD, czyli 1920x1080 px
  • Taki sam obiektyw z ogniskową 18,2 do 29,2 mm
  • Jasność EH-TW650 to 3100 Ansi lumenów, a EH-TW610 to 3000 Ansii lumenów
  • Kontrast to też nieznaczne różnice: Odpowiednio 15000:1 i 10 000:1

Epson EH-TW610 i EH-TW650 - jak wyświetlają obraz?

Wydawałoby się. że te co prawda nieduże, ale jednak zauważalne różnice, powinny wpłynąć na widoczne różnice w obrazie.

No i niestety wcale tak nie jest. Moje oczy wcale nie są słabe, widzę dobrze, ale nie byłem w stanie znaleźć jakichkolwiek różnic na korzyść EH-TW650.

Co zaskoczyło mnie jeszcze bardziej? Odniosłem wrażenie, że nawet TW610 zaświecił nieco jaśniej i minimalnie mocniejszymi kolorami.

EH-TW650 tani projektor Epson

Po kilkudziesięciu minutach porównań doszedłem do wniosku, że są to właściwie takie same projektory, a ewentualne drobne różnice mogą nawet wynikać z tego, że podzespoły w niedrogich projektorach rzadko są tak dokładnie dopracowane aby uzyskać 100% powtarzalność.

Myślę, że spokojnie można sobie powiedzieć, że TW650 i TW610 to ten sam projektor. Na szczęście ceny również kształtują się na takim samym poziomie.

Plusy i minusy Epson EH-TW610/EH-TW650:

+ Dobra jasność

+ Mocne kolory

+ Korekcja trapezu w pionie i poziomie

- Słaby poziom czerni

- Głośno pracują

Jaki lepszy projektor do oglądania sportu?

Jak zatem na tle tych tańszych projektorów wygląda wersja lepsza, lepiej wyposażona i oferująca lepszy kontrast, czyli EH-TW5650?

Myślę, że nie muszę rozwodzić się nad jego ogólnymi cechami, ponieważ robiłem już na łamach Videotestów recenzję Epsona EH-TW5650.

EH-TW5650 przód

Od razu jednak widać, że obudowa, mimo że wykonana w podobnym stylu jest nieco większa, inaczej obudowany, jest też obiektyw, który zyskał dodatkową regulację LENS SHIFT. Z tyłu dodatkowo poza standardowymi złączami znajdziemy jeszcze Audio OUT.

Jaka jest jakość obrazu projektora Epson EH-TW5650?

Z najważniejszych rzeczy - projektor oferuje niższą jasność 2500 Ansii, jednak inżynierom Epsona udało się uzyskać znacznie wyższy kontrast, bo aż 60 000:1.

Czy tą różnicę widać? Tak, i to bardzo.

Pomimo niższej jasność, jaskrawość białego koloru była widocznie mocniejsza, poprawiła się również nieco moc kolorów, jednak najwięcej zyskała czerń, która w TW5650 jest znacznie mocniejsza i bardziej wyrazista. Nie mierzyłem czy 60 000:1 to kontrast rzeczywisty, czy podany jest dokładnie czy nie, jednak oko widzi, że różnica jest, i to duża. Tańszy TW650 wygląda jakby cały obraz wyświetlany był za małą mgiełką.

EH-TW5650 obiektyw

Epson EH-TW5650 plusy i minusy:

+ Bardzo mocne kolory

+ Mocny biały kolor

+ Wysoka kultura pracy

+ Dobra regulacja obiektywu + lens shift

- Przeciętna czerń

Co jest ważne w projektorze do oglądaniu sportu?

  • Jasność: Projektory Epsona oferują dobrą jasność nie tylko światła białego, ale również wszystkich kolorów
  • Kontrast: Matryce LCD zastosowane w wyżej wymienionych Epsonach, potrafią zaoferować mocne kontrasty, a dodatkowo aktywna przesłona w modelu EH-TW6560 sprawia, że widzimy znacznie lepszą czerń.
  • Szczegółowość: Projektory LCD charakteryzują się tym, że widać dokładnie wszystkie szczegóły, że linie są ostre, dobrze oddzielone od tła, a mocne kolory nie nakładają się na siebie. To sprawia, że nawet drobne elementy takie jak piłka lub numer na koszulce piłkarzy będzie dobrze widoczny.
  • Mobilność: Projektory Epson to modele, które bardzo łatwo ustawić w każdym nowym pomieszczeniu, dobry zakres zoom oraz korekcja trapezu w pionie i poziomie sprawiają, że ustawienie projektora potrwa tylko chwilę.

Sprawdź też listę rankingów najlepszych projektorów. Znajdziesz na niej kilka ciekawych zestawień i eksperckich materiałów, które zdecydowanie pomogą w wyborze optymalnego produktu.

blog comments powered by Disqus
TOP 3 Projektorów, które sprawdzą się przy oglądaniu sportu