PODPOWIEDZI:
Promocja na sprzęt AGD i RTV

Klawiatury mechaniczne do 200 zł |TOP3|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1SPC Gear GK530 Tournament Kailh RedSPC Gear GK530 Tournament Kailh Red199.99 zł
2SPC Gear GK530 Tournament Kailh BlueSPC Gear GK530 Tournament Kailh Blue199.99 zł
3SPC Gear GK530 Tournament Kailh BrownSPC Gear GK530 Tournament Kailh Brown200 zł
4SPC GEAR GK540 Magna Kailh Red RGBSPC GEAR GK540 Magna Kailh Red RGB235.43 zł
5SPC Gear GK540 Magna Kailh BlueSPC Gear GK540 Magna Kailh Blue239 zł
6SPC Gear GK540 Magna Kailh BrownSPC Gear GK540 Magna Kailh Brown239 zł
7Modecom Volcano Blade Kailh RedModecom Volcano Blade Kailh Red199 zł
8Modecom Volcano Blade Kailh BlueModecom Volcano Blade Kailh Blue199 zł
9Modecom Volcano Blade Kailh BrownModecom Volcano Blade Kailh Brown199 zł
Klawiatury mechaniczne do 200 zł |TOP3|

Klawiatura mechaniczna do 200 zł nie musi być w cale z Biedronki! W tym materiale zebrałem dla Was parę propozycji, które pomimo niskiej ceny oferują sensowną jakość wykonania i szeroki wybór przełączników.

Klawiatura mechaniczna do 200 zł jest tematem przewijającym się na bieżąco przez nasze streamy z pomocą techniczną oraz grupę na Facebook. W tym materiale zbiorę dla Was konstrukcje, które nadają się zarówno do grania, jak i do pisania. Osiągniemy to w głównej mierze dzięki dostępności różnych wersji przełączników, spełniających wszelkie wymagania użytkowników o konkretnych potrzebach.

Co powinna mieć klawiatura mechaniczna do 200 zł?

Co więc powinna mieć dobra klawiatura mechaniczna do 200 zł? Przede wszystkim przyzwoite przełączniki mechaniczne, które nie padną niczym te w Hykker X Range. Skupimy się więc głównie na propozycjach opartych o Kailh w różnych odsłonach.

Same keycapy, czyli nasadki na przełączniki z legendą, będą musiały niestety zejść na drugi plan, bo w tym przedziale cenowym PBT raczej nie spotkamy. Postaram się jednak wyłuskać dla Was te, które oznaczenia naniesione mają technologią double-shot, bo ABS łatwo się ściera, a wraz z nim kalkomania ze znakami.

Podświetlenie RGB potraktujemy w klawiaturach mechanicznych do 200 zł jako miły dodatek, bo zdecydowanie bardziej stawiam na jakość przełączników. Zdaję sobie sprawę z tego, że większość z Was wolałby bawić się w pełni adresowalną iluminacją każdego przełącznika, ale za takie przyjemności trzeba dorzucić parę złotych.

Lepszym miejscem na poszukiwania RGB wysokiej klasy byłoby zestawienie droższych klawiatur mechanicznych, w którym zawarliśmy propozycje znacznie przekraczające określony dziś budżet.

Klawiatura z RGB Vortex

Nie pozostawię Was jednak kompletnie bez kolorowej klawiatury, będzie po prostu miała jedną barwę, ewentualnie wspartą aplikacją, która pozwoli na podświetlanie tylko niektórych sekcji.

Co do samego rozkładu klawiatury, to przygotowałem dla Was zarówno turniejówki, jaki i takie z pełną sekcją NumPad. Rozumiem, że macie różne potrzeby i chcę wyjść im naprzeciw, choć kategoria cenowa mnie i Was nie rozpieszcza.

O N-Key rollover także nie zapominamy, jednak możliwość aktywacji wszystkich przełączników na klawiaturze jest już tak popularna, że 6KRO stało się jedynie opcją na specjalne okazje, takie jak stary, uciążliwy BIOS.

Kwestie oplotów kabli, HUBów USB, przelotek audio i innych niestandardowych dodatków także pozostawię bez echa, bo próżno ich szukać, gdy w spektrum jest stosunkowo tania klawiatura mechaniczna do 200 zł.

Chwilami wolałbym nawet oplotów nie mieć, bo te usztywniają kable, co może skończyć się łatwym złamaniem przewodu. Co jak co, ale kablem od klawiatury nie majta się tak jak tym od myszki, więc mechaniczne przetarcie gumy jest mało prawdopodobne.

Czy klawiatura bez NumPada jest wygodna?

Zanim przejdziemy do właściwego zestawienia klawiatur mechanicznych do 200 zł muszę Wam jeszcze jedną rzecz wyjaśnić. Jak zdołaliście już zauważyć, wiele klawiatur pozbawiono w ostatnim czasie sekcji z NumPadem. Dlaczego producenci to robią?

Przeważnie dla oszczędności, bo klawiatura bez NumPada to mniej przełączników, które swoje kosztują. Sam proces wytwórczy też jest tańszy, bo zużywa się mniej plastiku zarówno na obudowę, jak i nasadki, o frachcie już nie wspominając.

Po jakimś czasie od pojawienia się tych "obciętych" mechaników, nazywających się dumnie turniejówkami, pojawiło się bardzo wiele tez sugerujących prawie ich wyższość nad standardowym układem.

Czy klawiatura bez NumPada jest wygodna?

Podnoszono głównie kwestię ergonomii, jako że bez NumPada bliżej Wam do myszki, chyba że jesteście leworęczni. Ma to poniekąd sens, bo dłonie trzyma się wtedy rzeczywiście bliżej siebie, ale czy jest to tak znacznie wygodniejsze?

Możliwe, że w przypadku dzieci, bądź osób o drobnych rozmiarach, zrobi to odczuwalną różnicę, ale dla większej części populacji oba układy są kwestą przyzwyczajenia.

Wracamy więc do punktu wyjścia, a więc początku tego akapitu, który mówi o jasnych korzyściach materialnych, płynących z formatu TKL. Do każdej zmiany w designie można dorobić marketing, napisać coś o ergonomii, opływowości i innych tego typu miękkich zagadnieniach, wspartych odpowiednio skrojonymi ilustracjami.

Nie zmienia to jednak faktu, że w gruncie rzeczy chodzi o dostarczenie na rynek tańszego produktu dla części konsumentów, która za te dodatkowe 17 przełączników płacić nie musi, bo ich nie potrzebuje.

Odpowiadając więc na zadane w nagłówku pytanie: Klawiatura bez NumPada jest wygodna, jeżeli nie korzystasz z NumPada, bo do jej rozmiarów przywykniesz bardzo prędko.

Jaka klawiatura mechaniczna do 200 zł?

Wiecie już pokrótce, co powinna mieć porządna klawiatura mechaniczna do 200 zł. Teraz przejdziemy do konkretnych przykładów, które zaspokoją zarówno Wasze wymagania budżetowe, jak i moje techniczne.

SPC Gear GK530 Tournament

SPC Gear GK530 Tournament jest najlepszą klawiaturą mechaniczną dla graczy do 200 zł dostępną na rodzimym rynku i mówię to z całą odpowiedzialnością. W pełni adresowalne podświetlenie RGB połączone z nowym wypustem przełączników Kailh kompletnie zamiata całą konkurencję okupującą tę kategorię cenową.

SPC Gear GK530 Tournament - klawiatura mechaniczna do 200

W opcji mamy wersje oparte o switche Kailh Blue, Red i Brown, więc standardową trójkę, w której większość użytkowników przebiera.

Co więc wyróżnia SPC Gear GK530 na tle innej klawiatury mechanicznej do 200 zł, którą znajdziecie w sklepie? Przede wszystkim wspomniane powyżej przełączniki Kailh z nowych wypustów.

Pomimo faktu, że w swej nazwie nie mają czegoś pokroju „v2”, albo „2.0”, są znacznie bardziej zbliżone w swej charakterystyce kliknięcia do dużo droższych Cherry MX. Dostajemy do tego więcej za mniej, bo żywotność Kailhów wyceniono na 70 milionów aktywacji, podczas gdy Cherry MX chwalą się wartością na poziomie 50.

SPC Gear GK530 Tournament - profil

Nasadki na przełączniki wykonano z ABS, więc mamy tutaj pierwszą realną oszczędność, którą SPC musiało poczynić, by dostarczyć Wam tak niską cenę. Na szczęście legenda wycięta jest laserowo i pokryta drugą warstwą transparentnego plastiku, spieczoną z czarną podstawą.

Jest to kluczowe ze względu na fakt, że ABS ściera się dość łatwo, więc po czasie utracicie przyjemną, gumopodobną fakturę, ale nie zetrzecie oznaczeń na klawiaturze, bo te zatopione są głębiej.

Przy okazji takie rozwiązanie daje też lepszy efekt podświetlenia RGB, które przyjemnie przenika przez transparentną legendę. A jak już o nim mowa, to te realizowane jest przez diody SMD, co też w klawiaturze mechanicznej do 200 zł się często nie zdarza.

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję SPC Gear GK530, to ta jest przede wszystkim bardzo solidna, głównie za sprawą aluminiowej płyty, na której bezpośrednio osadzono przełączniki. Ta osadzona została w plastikowym kadłubie, więc dość standardowo.

SPC Gear GK530 Tournament - podstawa

Na jego spodzie znajdziemy cztery spore, antypoślizgowe podkładki oraz dwie rozkładane nóżki. Znalazło się też specjalne miejsce na kluczyk do wyciągania keycapów, co jest cwanym rozwiązaniem, bo dzięki niemu go nie zgubicie, a jednocześnie będzie zawsze pod ręką.

Stylistycznie nasza klawiatura mechaniczna do 200 zł nie powala, choć można też powiedzieć, że przez swoją prostotę jest elegancka. Nie mamy dodatkowych spoilerów, relingów i innych udziwnień, jedynie logo producenta.

SPC przygotowało też specjalną aplikację do zarządzania ustawieniami klawiatury, którą możecie pobrać z oficjalnej strony producenta. Ma ona wszelkie najpotrzebniejsze opcje, takie jak aranżacja podświetlenia wraz z efektami, zmiana częstotliwości raportowania czy tworzenie makr.

SPC Gear GK530 plusy i minusy:

 • Przełączniki wysokiej jakości
 • Solidne wykonanie
 • Podświetlenie RGB
 • Pozytywny stosunek ceny do jakości
 • Mógłbym czepić się stylistyki, bo jest nudna, ale to rzecz gustuSPC Gear GK530 Tournament Kailh Red RGB w Euro RTV AGD

SPC Gear GK540 Magna

Zdaję sobie sprawę z tego, że SPC Gear GK540 Magna przebija nasz określony budżet, ale i tak umieściłem ją w tym materiale. Uważam, że dołożenie 40 zł do wersji z NumPadem jest dobrą inwestycją dla tych, którzy bez niego się nie obejdą.

SPC Gear GK540 Magna - klawiatura mechaniczna z pełnym RGB

Są gry, w których jest on wręcz konieczny, a dodatkowo sama klawiatura nie musi służyć tylko rozrywce. Zarówno przełączniki, jak i wzorowa jakość wykonania wywodzą się z opisanej wyżej SPC GK530. Mamy więc te same wersje Kailh z nowego wypustu i keycapy z ABS, a switche osadzono bezpośrednio na aluminiowej płycie.

SPC Gear GK540 Magna - klawiatura Kailh Red RGB

Znowu powiecie pewnie, że faworyzuje SPC, podobnie jak przy obudowach, ale po raz kolejny mamy przykład tego, że ta firma świetnie porusza się w średnim segmencie, dostarczając produkty często bezkonkurencyjne.

SPC Gear GK540 Magna plusy i minusy:

 • Przełączniki wysokiej jakości
 • Solidne wykonanie
 • Podświetlenie RGB
 • Pozytywny stosunek ceny do jakości
 • Mógłbym czepić się stylistyki, bo jest nudna, ale to rzecz gustu
  SPC Gear GK540 Magna Kailh Brown RGB na OleOle!

Modecom Volcano Blade

Na trzecim miejscu uplasował się niskoprofilowy mechanik o nazwie Modecom Volcano Blade. Zaimplementowano w nim przełączniki Kailh Slim w odsłonach Blue, Red oraz Brown. Ich żywotność wyceniono na 50 milionów kliknięć, więc nie jest źle, choć dopiero czas zweryfikuje ich realną wytrzymałość.

Modecom Volcano Blade - tania klawiatura mechaniczna do 200 zł

Jako że są to płytsze przełączniki, to ich aktywacja występuje na poziomie 1,5 mm, podczas gdy pełna droga to 3 mm. Dzięki takiej charakterystyce w teorii powinniście szybciej reagować, jednak nie będzie to różnica wielka w porównaniu ze standardem.

Znacznie ciekawiej się na Modecom Volcano Blade pisze, szczególnie ze switchami Blue na pokładzie. Jeżeli przesiadacie się z klawiatury typu chiclet na mechanika, to będziecie czuli się jak w domu.

Nasadki na przełączniki wykonano z ABS, w końcu jest to tania klawiatura mechaniczna do 200 zł. Legenda na keycapach została wycięta laserowo, podobnie jak w SPC Gear, więc nawet po wstępnym starciu powierzchni nie powinniście mieć problemów ze znikającymi oznaczeniami.

Modecom Volcano Blade - niskoprofilowa klawiatura mechaniczna

Jeżeli chodzi o podświetlenie, to te działa w pięciu intensywnościach, jednak tylko jednym kolorze. Są też specjalne efekty, które możecie zaprogramować zarówno z poziomu klawiatury, jak i specjalnego oprogramowania, przygotowanego przez Modecom. To pozwala też na nagrywanie makr, więc jest w pełni funkcjonalne.

Co więc jest najmocniejszą stroną Modecom Volcano Blade? Przede wszystkim mobilność, jako że jest to niewielka konstrukcja TKL, a więc bez NumPada, z odpinanym kablem. Dzięki temu łatwo spakujecie ją na LANa wraz z laptopem. Sama obudowa też powinna oprzeć się trudom podróży, bo płyta klawiatury wykonana jest z aluminium.

Modecom Volcano Blade - stabilność

Jedynym minusem tej klawiatury jest stabilność, a właściwie jej brak. Niestety, ale gumowane nóżki są za małe i potrafią łatwo stracić trakcję, przez co będziecie przesuwać klawiaturę po biurku. Problem nieco ustaje po rozłożeniu tylnych nóżek, jednak nie każdy z nich korzysta.

Modecom Volcano Blade plusy i minusy:

 • Kompaktowa
 • Mobilna za sprawą wymiarów i odpinanego kabla
 • Niski skok przełączników może się podobać
 • Solidnie wykonana
 • Mało stabilna na biurku

Modecom Volcano Blade oferta w Ceneo

Polecane klawiatury mechaniczne do 200 zł – dlaczego tylko trzy?

Klawiatura mechaniczna do 200 zł jest zapytaniem, które często wyszukujecie w Google, więc tym materiałem odpowiadam na nie jasno. Teoretycznie lepiej wyglądałoby TOP 5, ale przeczesując rynek nie znalazłem niczego, co mógłbym tutaj dorzucić bez żenady.

Przez chwilę zastanawiałem się nad Modecom Volcano Gamer, jednak w ostatecznym rozrachunku wiem, że większość z Was będzie chciała mieć RGB. W związku z tym pomysł poszedł do kosza.

Czaiłem się też trochę z czymś na Outemu w okolicy 100 zł, jednak mając dwa razy tyle w budżecie, sam nie kupił bym czegoś opartego o te przełączniki.

Zostaliśmy więc na Kailhach i jestem tym faktem w pełni usatysfakcjonowany, a Wy nie musicie już martwić się o przepastne listy klawiatur mechanicznych do 200 zł w sklepach. Wybór zawęziłem dla Was do trzech propozycji i jestem pewien, że Was nie zawiodą!

blog comments powered by Disqus
Klawiatury mechaniczne do 200 zł |TOP3|
Autor: Paweł Rudy