PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Zmywarek | Najlepsze polecane Zmywarki 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.4, Głosów: 22

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi zmywarek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Każdy, kto nie ma zmywarki, zauważa, że jest to zakup zupełnie niepotrzebny, gdyż urządzenie to przekłada się na wyższe rachunki za prąd oraz wodę. Osoby, które zainwestowały w ten sprzęt, nie ukrywają jednak, że zmywarka pozwala oszczędzać wodę, czas i siły stracone na ręczne mycie naczyń.

Zdaniem naszej redakcji, jak najbardziej warto zainwestować w ten sprzęt. Kluczowy jest jednak wybór dobrego urządzenia do zmywania, które nie zużyje zbyt wiele energii i zapewni precyzyjne zmywanie zabrudzeń z naszych naczyń. Odpowiedzią na tę potrzebę są rankingi najlepszych zmywarek, które macie na górze tej podstrony. Poniżej umieściliśmy natomiast przydatne porady zakupowe. Będziecie wiedzieć już wszystko o zmywarkach!

zmywarka z oświetleniem wewnętrznym

Jak kupić najlepszą zmywarkę? Poradnik zakupowy

Zmywarka jest to urządzeniem, które znacznie ułatwia pracę w kuchni, oszczędzając nasz czas. Jeszcze kilka lat temu posiadanie zmywarki było luksusem. Obecnie na niezawodne zmywarki stawia się już nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale również w mieszkaniach prywatnych i to nie tylko tych, gdzie liczne przyjęcia odbywają się dość często.

Wybór zmywarek jest dziś na tyle szeroki, że urządzenie to powinno być dopasowane do potrzeb domowników, biorąc pod uwagę rodzaj zmywarki, jak i oferowane przez sprzęt funkcje i programy.

Przejdźmy więc do kluczowych zagadnień.

Jaki rodzaj zmywarki wybrać? Który będzie najlepszy?

Dostępne na rynku zmywarki są bardzo różne. Podzielić można je na:

  • zmywarki wolnostojące - zmywarka wolnostojąca może zostać ustawiona w dowolnym miejscu kuchni. Większość tego typu zmywarek występuje w kolorze białym lub stalowym. Ich cechą charakterystyczną jest brak frontu, co jest podstawową różnicą pomiędzy zmywarkami wolnostojącymi i sprzętem przeznaczonym do zabudowy. Zmywarki do nowoczesnych kuchni mają kolor czerwony, czarny, a nawet niebieski. Większość takich urządzeń ma też demontowany wierzch, przez co ustawić można je pod blatem, umieszczając pomiędzy dolnymi szafkami zabudowy meblowej.
  • zmywarki do zabudowy – zmywarka pod zabudowę wkomponowana musi być w zabudowę kuchni. Jej klapę obudowuje się frontem meblowym, przez co nie odróżnia się ona od reszty szafek. Zmywarki pod zabudowę dzieli się na:
  • a) częściowo zintegrowane – z panelem, w którym umieszczone są przyciski sterujące; front meblowy nie jest tu na całej wysokości drzwiczek, gdyż odsłonięty jest panel sterowania zmywarki
  • b) całkowicie zintegrowane – panel sterowania zmywarek jest w nich ukryty w klapie zmywarki; urządzeniem sterować można dopiero po otwarciu drzwiczek, gdyż panel znajduje się wewnątrz

Sprawa w tej kwestii jest właściwie indywidualna. Trzeba wziąć pod uwagę dostępną w naszej kuchni przestrzeń.

  • Jeżeli z dbałością dobieramy meble kuchenne i sprzęt AGD, to zapewne będziemy szukać idealnie pasującej zmywarki pod zabudowę.
  • Jeżeli ogranicza nas dość mocno przestrzeń i po prostu chcemy gdzieś ulokować urządzenie do zmywania, a być może w przyszłości zmienić dla niego lokalizację, to wybierzmy model wolnostojący. Sporo zmywarek z naszych rankingów daje obie możliwości.

nowoczesna zmywarka zabudowana w kuchni

Jaka pojemność zmywarki będzie dla mnie odpowiednia?

Różna jest też pojemność zmywarek. Pod tym kątem urządzenia te dzieli się na zmywarki kompaktowe i standardowe.

  • zmywarka kompaktowa — takie zmywarki mogą być wolnostojące lub stanowić urządzenia do zabudowy; ze względu na ich niewielkie rozmiary (wysokość 40-50 cm, szerokość ok. 60 cm) może to być zmywarka nablatowa, umieszczana na blacie jak mikrofalówka
  • zmywarka standardowa — klasyczne zmywarki mają ok. 80 cm wysokości i ustawiane są pod blatem kuchennym; w zależności od wyboru może to być zmywarka do zabudowy 45 cm lub 60 cm

Poza tym w ofercie producentów można znaleźć większe zmywarki do zabudowy o wysokości 90 cm.

Od gabarytów zmywarek zależy ich pojemność, przez którą rozumie się ilość kompletów naczyń, jakie można umyć za jednym razem.

Za komplet naczyń uznaje się: głęboki talerz, płaski talerz, mały talerz, kubek i sztućce (nóż, widelec, łyżkę, łyżeczkę).

Mała zmywarka kompaktowa pomieści od 4 do 6 kompletów naczyń, większa zmywarka do zabudowy 45 cm już od 8 do 10 kompletów, a zmywarka do zabudowy o szerokości 60 cm nawet 15 kompletów naczyń.

Poza samymi kompletami pod uwagę wziąć należy jednak również inne naczynia do przygotowywania posiłków, a więc salaterki, garnki, miseczki czy rondle. Najlepsza zmywarka do zabudowy to ta o szerokości 60 cm. Wówczas bez problemu można w niej pomieścić większe przedmioty, np. blachy z piekarnika.

Jak dobrać wymiary zmywarki?

Wybierając zmywarkę, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wielkość rodziny. Szacuje się, że zmywarka do zabudowy 45 cm powinna wystarczyć dla rodziny liczącej 4 osoby. Większe zmywarki będą odpowiednie dla rodziny wieloosobowej.

Ponadto ważnym czynnikiem decydującym o wyborze są spotkania z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli takie przyjęcia odbywają się często, należy postawić na większe zmywarki z funkcją dodatkową połowy wsadu, dzięki czemu nie trzeba ich zawsze napełniać do końca, co pozwoli oszczędzić prąd i wodę. Jednak szukając sobie takiego urządzenia, uwagę zwracać należy nie tylko na wymiary, ale też klasę energetyczną, wyposażenie oraz dodatkowe funkcje i programy. W wyborze zawsze pomagają rankingi niezawodności zmywarek, które zawarte zostały na tej podstronie.

Jaka klasa energetyczna zmywarki jest najlepsza?

Zmywarki dzieli się na siedem klas energetycznych: "A", "B", "C", "D", "E", "F" i "G". Oznaczają one zużycie energii w kilowatogodzinach (kWh). Porównując zmywarki najmniej i najbardziej ekonomiczne, te w klasie "G" zużywają nawet 70% energii więcej od zmywarek klasy "A". Zużycie energii danego produktu podawane jest na jego etykiecie.

Rodzaj i najlepsza klasa efektywności suszenia w zmywarkach

Ważna jest także zastosowana klasa suszenia. Część z nich stosuje suszenie kondensacyjne. Przy takim rodzaju suszenia woda skrapla się na tylnej ścianie komór i jest jednocześnie wymiennikiem ciepła. Większość zmywarek naczynia suszy jednak przez podniesienie temperatury, co sprzyja szybszemu odparowaniu wody z naczyń.

Droższe modele wyposażone są już natomiast w wentylator i wymuszają ruch całego powietrza, co pozwala suszyć naczynia znacznie szybciej. Ponadto w nowoczesnych zmywarkach znaleźć można minerał o nazwie zeolit, który pochłania wilgoć i emituje ciepło, wspomagając proces suszenia naczyń.

Podobnie, jak w przypadku klasy energetycznej, klasa efektywności suszenia określona jest literami od "A" do "G", gdzie najlepsza jest klasa "A".

wskaźniki na panelu zmywarki

Jaka klasa zmywania jest najkorzystniejsza?

Normy oznaczają też skuteczność zmywania naczyń kuchennych. Również tu skala składa się z siedmiu klas, począwszy od litery "A" (najlepsze zmywanie) skończywszy na "G".

Poziom generowanego hałasu, czyli jak kupić cichą zmywarkę?

Dobra zmywarka to taka, która dodatkowo pracuje stosunkowo cicho. Najlepsza zmywarka do zabudowy emituje poziom hałasu na poziomie 37 dB. Te najgłośniejsze mogą emitować hałas nawet 58 dB.

Prawdą jest, że zmywarki nie należą na szczęście do najgłośniejszego sprzętu z segmentu dużego AGD. Wystarczy porównać hałas generowany np. przez nasze pralki.

Najważniejsze funkcje i technologie zmywarek

Najlepsza zmywarka do zabudowy musi mieć również funkcje i programy dodatkowe, które wpływają na jej funkcjonalność. Do tych najpopularniejszych należą:

  • tryb normalny - program jest wybierany, kiedy naczynia są średnio zabrudzone; ich mycie trwa tutaj 110 minut
  • tryb oszczędny (eco) - mycie, które trwa do 35 minut i jest przeprowadzane w temperaturze ok. 55 st. Celsjusza
  • tryb intensywny - wybierany, kiedy naczynia są mocno zabrudzone; proces ich mycia trwa ok. dwóch godzin
  • zmywanie wstępne - program służący do zmywania mocno zabrudzonych naczyń, które wcześniej wymagają namoczenia; zmywanie wstępne trwa ok. kwadransa
  • tryb ekspresowy - tryb służący do mycia naczyń lekko zabrudzonych z krótkim czasem trwania tego procesu
  • tryb bio - program przeznaczony do naczyń wrażliwych na działanie silnych płynów czyszczących; zmywanie w temperaturze do 50 st. Celsjusza trwa tu do 200 minut
  • wyparzanie - zmywarka z wyparzaniem pozwala w wysokiej temperaturze usunąć bakterie bez konieczności wykorzystania do tego sterylizatora
  • pół załadunku - funkcja, dzięki której nie ma konieczności zapełniania zmywarki do końca; na ilość pobranej wody wpływa stopień zapełnienia zmywarki
  • opóźniony start - funkcja, która pozwala na zaprogramowanie godziny startu pracy zmywarki
  • elektroniczny sensor - funkcja wykrywająca poziom zabrudzenia naczyń, która na tej podstawie dobiera odpowiedni program ich mycia
  • zmywanie naprzemienne - funkcja, która pozwala na zwiększenie ciśnienia i ilości wody; zapewnia do 20% oszczędności wody i większą efektywność czyszczenia
  • regulacja twardości wody - funkcja zwiększająca żywotność zmywarki; pozwala ustawić twardość wody, przez co zaoszczędzić można na samej wodzie i użytych w czyszczeniu naczyń detergentach
  • mycie strefowe - funkcja umożliwiająca wybór kosza, dla którego ustawiono mycie; najlepsza zmywarka pozwala ustawić inny program dla każdego z koszy
  • program cichy – zmywarki z takim programem pracują o wiele ciszej niż w programie standardowym, przez co zmywanie ustawić można również na noc
  • program do szkła – specjalny program do delikatnego mycia i suszenia naczyń wykonanych ze szkła
  • system Aqua Stop – system chroniący przed zalaniem kuchni w przypadku awarii zmywarki
  • funkcja 3w1 – system rozpoznający w zmywarce środek czyszczący i na tej podstawie dobierający właściwy program
  • dodatkowe zabezpieczenia – wśród dodatkowych zabezpieczeń wymienia się to dotyczące otwarcia zmywarki podczas pracy, jak i blokady uniemożliwiające zmianę programu czyszczenia podczas pracy

Warto prześledzić powyższą listę, spisać funkcje, które najbardziej się Waszym zdaniem przydadzą i posprawdzać czołowe zmywarki z naszych zestawień. Staramy się opisywać ich najprzydatniejsze funkcjonalności, żebyście dokładnie poznali możliwości każdego sprzętu do zmywania.

układanie naczyń w zmywarce

Zajrzeć możecie również do porównywarki zmywarek. Jest to swego rodzaju katalog tych urządzeń, w którym zamieszczamy np. specyfikacje produktów czy ich najniższe ceny.

Wyposażenie zmywarek i najważniejsze elementy konstrukcyjne

Niezawodne zmywarki mają również właściwe i bogate wyposażenie. Zalicza się do niego:

  • liczba ramion natryskowych - większość zmywarek wyposażono w dwa ramiona natryskowe po jednym pod każdym z koszy; poza tym zmywarki mogą mieć jedno dodatkowe ramię wtryskowe znajdujące się na górze, którego zadaniem jest zroszenie naczyń i rozprowadzenie wody po wszystkich zakamarkach urządzenia
  • liczba koszy - duża część zmywarek ma dwa kosze; najlepsze są urządzenia mające kosze z kółkami, które umieszczać można na dowolnej wysokości, co pozwala czyścić większe naczynia i garnki; dodatkowo niezawodne zmywarki dają możliwość składania półek
  • kosz na sztućce - dobrze jest, jeśli zmywarka do zabudowy ma też dodatkowy kosz na sztućce; mogą one być standardowe lub płaskie
  • elektroniczny wyświetlacz - wyświetlacz nie tylko wskazuje czas pozostający do zakończenia mycia naczyń; poza tym sygnalizuje on brak soli, tabletek czy nabłyszczania
  • wskaźniki braku soli i nabłyszczacza - przy wskaźnikach soli i nabłyszczacza zapalające się kontrolki sugerują brak jednego ze składników
  • filtry samooczyszczące - zmywarka filtr samoczyszczący ma to tego, aby obmywać go z resztek jedzenia, co pozwala zredukować czas poświęcony na jej wewnętrzne czyszczenie; większość zmywarek ma potrójne filtry, składające się z sitka i odstojników
  • wymienniki ciepła - takie wymienniki pozwalają na wykorzystanie ciepła raz ogrzanej wody, do jej podgrzania na kolejnym etapie, przez co zmywarka zużywa nawet do 20% mniej energii; dodatkowo zmywarki wzbogacają też proces suszenia naczyń

górny kosz zmywarki

Jaka powinna być nowoczesna zmywarka?

Ranking zmywarek zawiera w sobie wiele tego typu urządzeń, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Niezawodne zmywarki to urządzenia, które zawierają w sobie wiele programów i funkcji dodatkowych, co korzystnie przekłada się na ich funkcjonalność. Ponadto powinny one być również dobrze wyposażone, zawierając w sobie kosz na sztućce czy dobre filtry samoczyszczące i wymienniki ciepła.

Liczy się także wielkość i pojemność. Najlepsza zmywarka do zabudowy to urządzenie o szerokości 60 cm, które zmieści się pod blatem. Użytkownicy, którzy mają kuchnie o mniejszej powierzchni, muszą zadowolić się zmywarkami kompaktowymi, które posłużą do czyszczenia kilku kompletów naczyń. Do takich urządzeń zaliczyć można zmywarkę nablatową.

Najlepsi producenci zmywarek

Nie ulega wątpliwości, że renoma producenta ma duże znaczenie na rynku dużego AGD. Jeżeli chodzi o urządzenia zmywające, to w naszych klasyfikacjach często pojawiają się:

  • Zmywarki Bosch
  • Zmywarki Amica
  • Zmywarki Siemens
  • Zmywarki Samsung
  • Zmywarki Whirlpool
  • Zmywarki Candy

Oczywiście bardziej znanych producentów zmywarek jest jeszcze więcej, ale firmy powyżej zdecydowanie mają w swoich ofertach bardzo ciekawe modele.

Jak tworzymy nasze zestawienia zmywarek?

Przy kompletowaniu dla Was poszczególnych klasyfikacji, bierzemy pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • Sprawdzamy właściwie wszystkie cechy, parametry, funkcje czy programy opisane w tym poradniku, a następnie zestawiamy je w stosunku do ceny. Kluczem do udanego zakupu zmywarki jest bowiem wybranie sprzętu nie za drogiego, ale wystarczająco dobrego.
  • Znaczenie mają także dla nas Wasze opinie o zmywarkach. Często można bowiem poznać wartościowe i unikalne uwagi co do danego sprzętu. Na pierwszym planie są jednak nasze doświadczenia i dogłębna analiza rynku zmywarek.

Bądźcie też pewni, że nie kierujemy się popularnością na podstawie danych z porównywarek cenowych, jak zdecydowana większość portali z rankingami - proponujemy Wam dużo wyższą wartość merytoryczną, ale to już zostawiamy Waszej ocenie ;)

Wszelkie uwagi, sugestie czy pomysły na kolejne rankingi możecie przekazać nam za pomocą sekcji komentarzy na samym dole.

Sprawdź również:

jaką lodówkę wolnostojącą kupić - rankingijaką lodówkę do zabudowy kupić - rankingijaki piekarnik kupić - rankingi
jaką płytę grzejną kupić - rankingijaką pralkę kupić - rankingijaką pralko-suszarkę kupić - rankingi
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.4, Głosów: 22
blog comments powered by Disqus