PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Kart graficznych | Najlepsze polecane Karty graficzne 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.6, Głosów: 5

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi kart graficznych. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Karta graficzna jest kluczowym elementem specyfikacji zarówno komputera dla gracza, jak i profesjonalisty. W dużej mierze od niej właśnie powinno się dobierać rozdzielczość i odświeżanie monitora, który dopełni Wasze stanowiska.

Każdy ranking kart graficznych będzie więc dawał Wam takie wskazówki, biorąc pod uwagę wydajność potrzebną do obsługi najnowszych na czas publikacji gier.

Niezależnie od tego, czy na tapecie będzie tania karta graficzna, czy drogi akcelerator z najwyższej półki, pochylimy się nad jakością wykonania i kulturą pracy.

Co prawda w niższych segmentach cenowych będziemy musieli poczynić pewne kompromisy, jednak wyciągniemy z nich najwięcej dla Was w postaci polecanych kart graficznych. Czasem warto poświęcić parę bajerów stylistycznych na rzecz czystej wydajności, szczególnie gdy taka droga prowadzi do lepszej karty graficznej z szybszą pamięcią czy znacznie mocniejszym rdzeniem.

Jak kupić kartę graficzną?

Zakup karty graficznej rozpocząć należy od ustalenia monitora, który finalnie będzie pod nią działał. Może wydawać Wam się to z początku dość dziwnym tokiem rozumowania, bo przecież na ogół na drugim miejscu powinien być procesor. Już spieszę z wyjaśnieniem.

Budując komputer stacjonarny, wiele osób zapomina o tym, do czego go podepnie. W końcu, aby zobaczyć wysoką rozdzielczość czy wiele klatek na sekundę, trzeba mieć także odpowiedni monitor. Bez niego cały wydatek na PCta spełza na wysokich wynikach w 3DMark, którymi zagniecie paru kumpli, i tyle.

AOC C27G1 - monitor 144 HZ

Dobór karty graficznej do parametrów monitora jest więc jedyną sensowną drogą do pełnej satysfakcji z rozgrywki. Nawet sam procesor powinniście w zestawie komputerowym dobierać przez pryzmat tego, z jaką kartą i w jakiej rozdzielczości będziecie grali. 

Jeżeli już teraz wiecie, że celujecie w 1440p oraz gry, które są graficznie wymagające, ale nie planujecie 144 Hz-owego monitora, możecie nawet obejść się bez mocnego procesora do podkręcania. Oszczędzony budżet lepiej będzie przeznaczyć na mocniejszą kartę graficzną, bo to ona okaże się wąskim gardłem, szczególnie w obliczu maksymalnych ustawień graficznych.

Może też być tak, że Waszym głównym celem jest uzyskanie największej ilości klatek na sekundę, bo planujecie 240 Hz-owy panel o rozdzielczości Full HD. Przy grach e-sportowych takich jak CS:GO może okazać się, że nie potrzebujecie aż tak mocnej karty graficznej, a lepszym pomysłem będzie doinwestowanie w wydajniejszy procesor, który utrzyma stabilnie wysokie wartości FPS.

Jak kupić kartę graficzną? Przede wszystkim określ sobie, w jakie gry będziesz grał i jaki monitor planujesz nabyć. Bez wstępnej kalkulacji możesz wydać masę pieniędzy i nie zauważyć specjalnie różnicy, bo będziesz ograniczony jakością panelu swojego monitora lub telewizora albo procesorem, który nie nadąży za kartą graficzną.

Jaka karta graficzna do gier? Jak wybrać najlepszą?

Karta graficzna dla graczy jest bardzo często spotykaną frazą, więc tym akapitem odpowiem na wszelkie wątpliwości z nią związane.

Dobra karta graficzna - nowa czy używana?

Zaczniemy od tego, jak wybrać najlepszą kartę graficzną w określonym przedziale cenowym. Na samym początku musimy określić, czy bardziej interesuje nas nowa karta graficzna czy używana. Ta pierwsza daje znacznie większe bezpieczeństwo zakupu ze względu na niepodważalną, długą gwarancję. Przy używanych akceleratorach ta nie jest tak pewna, co w teorii rekompensuje nam niższa cena.

Przy używanej karcie graficznej otrzymamy najczęściej więcej mocy na każdą wydaną złotówkę, szczególnie rozpatrując zakup karty graficznej z poprzedniej generacji. Wynika to z faktu, że skoki wydajności przy nowych architekturach na ogół nie są tak powalające, by kompletnie wypchnąć poprzednie z obiegu.

GTX 1070 - polecana karta graficzna używana

Najbardziej odczuwalne różnice pojawiają się w średnim segmencie, w którym nowe generacje miewają mniej pamięci VRAM niż ich cenowi odpowiednicy z poprzedniej. Świetnym przykładem takiej zależności jest GTX 1660 i GTX 1070.

Pascal w tym przypadku wychodzi odczuwalnie na prowadzenie, szczególnie w rozdzielczości 1440p, gdzie 8 GB VRAM jeszcze bardziej powiększa jego przewagę. To wszystko połączone z niższą ceną GTXa 1070 na rynku wtórnym czyni z niego bardzo silną alternatywę.

Jeżeli zdecydujecie się na zakupy na rynku wtórnym, dobrym pomysłem jest poszukiwanie lokalnych ogłoszeń. Umożliwi Wam to test karty graficznej przez zakupem, aby zweryfikować, jak wyglądają jej temperatury w pełnym obciążeniu. Do tego celu polecam program MSI Kombustor.

test karty graficznej - MSI KOMBUSTOR

Biorąc pod uwagę samą cenę, każdy ranking kart graficznych będzie musiał pokazywać zarówno propozycje nowe, jak i używane. Dzięki temu znajdziecie dla siebie odpowiedni akcelerator w określonej wcześniej cenie.

Najlepsza karta graficzna ze sklepu też musi spełnić parę wymagań, by zasłużyć na to miano. Przede wszystkim musi być to edycja, która oferuje dobrą kulturę pracy w przyzwoitej cenie. Jest to ważne szczególnie w średnim i średnio-wyższym segmencie cenowym, w którym droga edycja niższego modelu karty graficznej zbliża się bardzo do wyższego modelu, oferującego odczuwalnie większą wydajność.

Nie warto więc kupować GTXa 1660 Ti w wypasionej wersji, która kosztuje tyle co mocniejszy RTX 2060, bo RGB osiągów nie poprawia. Porównanie kart graficznych pokazuje jasno, że lepszy efekt ma sięgnięcie po wyższy model chipu.

Powiecie pewnie, że polecana tania karta graficzna będzie głośna, jednak nie jest to do końca prawda. Co prawda kultura pracy dwóch wentylatorów wobec trzech będzie ogólnie niższa, jednak na rynku mamy wiele skromnie wyglądających edycji, które dobrze radzą sobie z odbieraniem ciepła.

Gigabyte FAN STOP

Jedyne, na co warto moim zdaniem zwracać uwagę, to obecność systemu Fan Stop, który pozwala na zatrzymywanie wentylatorów, gdy karta graficzna nie jest utylizowana intensywnie. Wielu może wydawać się, że to już standard, jednak na rynku mamy parę tańszych GTX-ów i RTX-ów, które wentylatorami kręcą niezależnie od obciążenia.

VRAM w karcie graficznej

Karty graficzne do gier występują w wielu odsłonach, zarówno ze względu na stylistykę, jak i pod modele danego chipu. Często mamy też do czynienia z paroma wersjami pamięci. W obrębie GTX 1060 mamy wersje 3 GB i 6 GB, podczas gdy GTX 1050 doczekał się odsłony 2 GB i 3 GB. AMD także dywersyfikuje cenowo swoje karty graficzne za pomocą VRAM, dając nam małe Polarisy z 2 GB i 4 GB oraz 4 GB i 8 GB w przypadku wyższych modeli.

Przy tanich kartach graficznych ważny jest też standard pamięci, bo jeszcze jakiś czas temu był on także obiektem manipulacji przy okazji GT 1030, które na rynku pojawiło się w późniejszym okresie z DDR4 na pokładzie, co znacznie ograniczało wydajność wobec wersji pierwotnej z GDDR5.

GT 1030 - wersja z DDR4

Takie praktyki są na szczęście na wymarciu, bo były podyktowane ówczesnymi problemami w dostawach pamięci VRAM, jednak warto o nich pamiętać, bo takie historie lubią się powtarzać.

Zmniejszenie ilości pamięci łączy się często ze zwężeniem szyny pamięci, co w efekcie zmniejsza jej przepustowość, a więc i ogólną wydajność. Mamy też sytuacje, w których sam chip także ulega „obcięciu”, więc musicie dokładnie zwracać uwagę na specyfikacje, by wyłapać te różnice.

Nie zmienia to jednak faktu, że polecane karty graficzne często są tymi tańszymi wersjami, bo cechują się wyższą opłacalnością. Nie mówimy więc, że to zabiegi złe, jednak podkreślamy ich następstwa.

Karty graficzne - ta sama nazwa, inny chip

Niestety nazewnictwo kart graficznych potrafi być mylące, bo oficjalne specyfikacje, które podaje producent, są rozluźniane. Przez to dwie karty graficzne o praktycznie tej samej nazwie potrafią mieć pod maską zupełnie inne chipy i oferować różne wydajności czy potencjał do podkręcania.

Zwracajcie więc uwagę na ilość procesorów strumieniowych (SP), jednostek renderujących (ROP) i teksturujących (TMU), na nich wiele wychodzi jak na dłoni.

Przy droższych kartach graficznych też jest parę rozbieżności, jednak tych nawet po ROP i SP nie zidentyfikujecie, bo leżą w samej jakości chipu. Przykładowo, droższe RTX-y 2070 mają chip z oznaczeniem „A” na końcu, co oznacza jednostkę z lepszym potencjałem do podkręcania, podczas gdy tańsze pod chłodzeniem kryją jednostki bez tego sufiksu.

RTX 2070 - lepszy chip

Porównanie kart graficznych pod względem specyfikacji nie da więc wiele, bo informacja o chipie ukryta jest głęboko między wierszami, często w samej nazwie.

Niekiedy tańsze edycje z „gorszymi” chipami nie mogą mieć w nazwie „OC”, a producenci nie mają prawa ich fabrycznie podkręcać. Są to żelazne wytyczne od NVIDIA, z których żaden partner się nie wyłamie, bo godziłoby to w jego długofalowe interesy.

Pobór prądu karty graficznej

Specyfikację karty graficznej warto też sprawdzić pod kątem poboru prądu. Może okazać się, że Wasz komputer ma za słaby zasilacz dla polecanej karty graficznej, co skutkować będzie wyłączeniem się PCta przy obciążeniu. W wielu przypadkach rekomendowane wartości w specyfikacjach są dość przeszacowane i zakładają pobór całego komputera, a nie samej karty. Warto zwrócić na to uwagę, by nie przegiąć z mocą zasilacza.

Złącza w karcie graficznej – jakie są?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że złącza w karcie graficznej to dość prosty temat, jest HDMI, DVI, DisplayPort i VGA.

Nic bardziej mylnego, bo popularne złącza cyfrowe występują w różnych standardach, które różnią się między sobą przepustowością, a co za tym idzie obsługiwanymi rozdzielczościami i odświeżaniem.

Niektóre standardy są też wymagane do obsługi technologii adaptywnych synchronizacji, takich jak G-SYNC i FreeSync. Przygotowałem więc dla Was krótkie zestawienie, w którym zbiorę te jakże kluczowe informacje.

Standardy HDMI w karcie graficznej

Wersja HDMIMaks. rozdzi.Statyczny HDRDynamiczny HDRAMD FreeSyncNVIDIA G-SYNC
1.3 - 1.3a

1080p@120Hz

1440p@60Hz

NieNieTakNie
1.4 - 1.4b

1080p@120Hz

3840x2160@30Hz

4096x2160@24Hz

NieNieTakNie
2.0 - 2.0b

1080p@240Hz

1440p@144Hz

2160p@60Hz

TakNieTakNie
2.1

1080p@240Hz

1440p@240Hz

2160p@240Hz (DSC)

2880p@120Hz (DSC)

4320p@120Hz (DSC)

TakTakTakNie

Standardy DisplayPort w karcie graficznej

Wersja DisplayPortMaks. rozdzi.Statyczny HDRDynamiczny HDRAMD FreeSyncNVIDIA G-SYNC
1.2

1080p@240Hz

1440p@165Hz

2160p@75Hz

NieNieTakTak
1.2a

1080p@240Hz

1440p@165Hz

2160p@75Hz

NieNieTakTak
1.3

1080p@240Hz

1440p@240Hz

2160p@120Hz

2880p@60Hz

4320p@30Hz

NieNieTakTak
1.4-1.4a

1080p@240Hz

1440p@240Hz

2160p@240Hz (DSC)

2880p@120Hz (DSC)

4320p@60Hz (DSC)

TakTakTakTak

Można śmiało powiedzieć, że zarówno przy zakupie GeForcea, jak i Radeona, czeka na Was parę pułapek, szczególnie na rynku wtórym, gdzie opisy produktów nie są kompletne. Bądźcie więc czujni i dopytujcie o dokładne oznaczenia modeli, bo się przejedziecie jak Zabłocki na mydle.

Podkręcanie karty graficznej – czy jest bezpieczne?

Wielu z Was zadaje sobie pytanie: „Czy podkręcanie karty graficznej jest bezpieczne?”, szczególnie w obliczu korzyści, jakie z OC płyną. Moja odpowiedź jest prosta: O ile nie przegniecie z napięciami i temperaturą, będziecie bezpieczni.

Wszystkie uszkodzenia związane z OC skupiają się wokół tych dwóch czynników, więc jeżeli nie czujecie się specjalnie pewnie w temacie, podbijcie sobie do maksymalnego Power Limit i szukajcie stabilnego podkręcenia zarówno rdzenia, jak i pamięci.

Podkręcanie karty graficznej - MSI Afterburner

Co do temperatur, to starałbym się trzymać poniżej 85 stopni Celsjusza, choć im niżej, tym lepiej, szczególnie dla kart graficznych od NVIDIA. Ich automatyczny algorytm podkręcania bierze pod uwagę tą wartość, więc w obliczu wysokich temperatur nie wchodzi na tak wysokie taktowania.

Przez to komputer stacjonarny dla gracza powinien mieć też odpowiednio przewiewną obudowę, bo parę stopni więcej na karcie może oznaczać spadek jej wydajności, czego chcemy uniknąć.

W sieci jest wiele narzędzi do sztucznego obciążania karty graficznej i benchmarków, z których pomocą znajdziecie optymalne wartości dla swojego chipa. Pamiętajcie, że jest to loteria, bo wiele zależy od jakości krzemu, który Wam się w karcie graficznej trafił.

Test karty graficznej jest jednak dość czasochłonny, nie wystarczy parę minut obciążenia, by wykluczyć niestabilność. Polecam co najmniej godzinny stres dla każdej wartości i podnoszenie/obniżanie o 10 MHz przy rdzeniu i o 25 MHz przy pamięciach.

Możecie też sprawdzić recenzję karty graficznej, którą posiadacie, bo jej autor powinien zamieścić swoje wartości OC, od których możecie zacząć swoją wędrówkę ku stabilności i wyższej wydajności.

Przy kartach graficznych z generacji Turing NVIDIA nieco ułatwiła podkręcanie, oferując narzędzie o nazwie OC Scanner. Jest to automat, który sam znajdzie stabilne zegary i ustawi je jako profil w programie takim jak MSI Afterburner.

Co prawda pamięci wciąż będziecie musieli podkręcić ręcznie, jednak połowę procedury macie z głowy. Nie mówię, że OC Scanner wyciśnie z Waszej karty maksymalny potencjał, bo wyniki z manualnego OC są wciąż nieco lepsze, jednak jest to dla mnie dobra opcja dla osób, które niepewnie czują się w tym temacie.

Porady dla zaawansowanych użytkowników kart graficznych

Jeżeli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i nie straszne są Ci drobne kombinacje w BIOS i rejestrze, mam dla Ciebie parę ciekawostek, które mogą dać Ci sporo zabawy.

Modyfikacje BIOS - karty graficzne od AMD

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że NVIDIA nie pozwala na modyfikowanie BIOS-ów w swoich kartach graficznych już od dawna. AMD za to można pochwalić za kompletną otwartość w tym departamencie, choć nie do końca.

Problem pojawia się bowiem przy instalacji sterowników, które trzeba ręcznie podpisać za pomocą AMD Pixel Clock Patcher. Inaczej te nie będą działały, bo wykryją nieprawidłowość w BIOS.

Jeżeli chodzi o programy do wgrywania i modyfikowania BIOS, to są to odpowiednio ATIwinflash i SRBPolaris BIOS Editor. Jak sama nazwa wskazuje, tym drugim możecie obsłużyć jedynie Polarisy, przy RX Vega sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bo modyfikuje się też wpisy w rejestrze.

Modyfikacja BIOS Polaris

Co daje zmodyfikowany BIOS w karcie graficznej od AMD? Zależy od tego, jaki model posiadacie. Przy RX 460 można odblokować chip i zrobić z niego RX 560 z nieco niższymi taktowaniami. Mając karty z rodzin Hawaii, Fiji, Polaris i Vega możecie za pomocą OverdriveNTool ustawić inne napięcia, taktowania, limity temperatur i prędkości wentylatorów.

Modyfikowanie BIOS w karcie graficznej - OverdriveNTool

Ta dowolność w edycji ustawień pozwala na uzyskanie lepszej wydajności, ale często też kultury pracy. Znam przypadki, w których to cicha operacja karty graficznej była najważniejsza, w czym pomagał undervolting. Za pomocą tego narzędzia będzie on możliwy.

Dwa BIOSy w jednej karcie graficznej

Jeżeli na boku swojej karty graficznej znaleźliście fizyczny przełącznik, ale nie wiecie do czego służy, najpewniej przełącza on BIOS. Moją pierwszą kartą graficzną z tą funkcją był Radeon HD 6950. Po co więc są dwa BIOSy w karcie?

Odpowiedź jest prosta, dla bezpieczeństwa przy modyfikacjach. Nie raz może zdarzyć się, że Wasz BIOS po modyfikacji odmówi posłuszeństwa. Wtedy możecie przełączyć się na drugi, sprawny, i naprawić swój błąd.

Dwa BIOS w karcie graficznej

Producenci kart graficznych wiedzą znacznie wcześniej, że dana karta graficzna będzie miała możliwości modyfikacji BIOS, więc wychodzą na przeciw zaawansowanym użytkownikom implementując takie rozwiązanie. 

MSI RTX 2080 Ti LIGHTNING Z - dwa BIOSy

Dwa BIOSy mogą też służyć do ekstremalnego podkręcania. Przy MSI RTX 2080 Ti Lightning Z mamy na przykład specjalny BIOS do chłodzenia LN2, a więc do bicia tą kartą rekordów w benchmarkach.

Zewnętrzna karta graficzna – jak to działa?

Zewnętrzna karta graficzna stała się sensownym pomysłem wraz z popularyzacją standardu komunikacji Thunderbolt 3 w laptopach i mini-PC. Dzięki jego wysokiej przepustowości powstała możliwość skorzystania z potencjału takich kart jak GTX 1080 zarówno przy grach, jak i aplikacjach profesjonalnych.

Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które używają laptopa jako głównego komputera, a większej mocy obliczeniowej wymagają jedynie stacjonarnie. Dzięki zewnętrznej karcie graficznej zamiast taszczyć ze sobą ciężką maszynę gamingową mogą śmigać z lekkim ultrabookiem wyposażonym w gniazdo Thunderbolt 3.

PowerColor VisionTek Mini eGFX

Zewnętrzna karta graficzna ma własny zasilacz, parę portów USB a czasem nawet i Ethernet. Świetne jest to, że dopóki zmieścicie się w wymiarach i poborze prądu, możecie sobie kartę w przyszłości ulepszyć, a samo „pudełko” traktować jak stację dokującą dla laptopa.

Na rynku pojawiło się parę propozycji takich konstrukcji choćby od Alienware czy Razer, jednak dla mnie jedyną sensowną jest ta od VisionTek o nazwie Mini eGFX. Jej małe gabaryty ograniczają co prawda gamę pasujących do niej kart, jednak dla wielu są one wielką zaletą.

Na CES 2019 PowerColor pokazał wyniki swojej współpracy z VisionTek, co możecie zobaczyć na obrazku powyżej.

Dodatkowo mamy na pokładzie dwa kontrolery Thunderbolt 3, co pozwala na korzystanie z gniazda Ethernet i USB bez podcinania transferu karty graficznej. W zestawie otrzymacie też zewnętrzny zasilacz od FSP o mocy 240 W, choć bez problemu podepniecie też zwykłe PSU przez 6-pinowe złącze.

Ranking kart graficznych - podsumowanie

Podsumowując ten mini poradnik na temat tego, jak kupić kartę graficzną, chciałem podzielić się z Wami ostatnią radą. Kupujcie najlepszą kartę, na jaką w danym momencie możecie sobie pozwolić, bo dłużej Wam posłuży do grania w najnowsze tytuły.

Patrząc z perspektywy wzrostu stosunku wydajności do ceny, niski segment oferuje najmniej FPS na wydaną złotówkę, a złoty środek znajduje się w okolicach klasy średnio-wyższej. Wystarczy popatrzyć na osoby, które do dziś używają GTXa 970, wypuszczonego w 2014 roku. Pomimo upływu lat ta karta wciąż nieźle sobie radzi, zadzierając z młodszym o trzy lata RXem 570. 

Sprawdź też:

Ranking procesorówRanking płyt głównychRanking zasilaczy komputerowych
Ranking dysków SSDRanking dysków HDDRanking pamięci RAM
Ranking obudów komputerowychRanking monitorówRanking past termoprzewodzących
Ranking słuchawek dla graczyRanking klawiatur dla graczyRanking myszek dla graczy

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.6, Głosów: 5
blog comments powered by Disqus