PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Płyt głównych | Najlepsze polecane Płyty główne 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.8, Głosów: 9

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi płyt głównych. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Budując zestaw komputerowy musimy przede wszystkim zdecydować się na procesor, który napędzi wymarzoną jednostkę. Z tym wyborem łączy się także selekcja płyty głównej, jako że ta musi być z procesorem kompatybilna, co więcej, musi być też konstrukcyjnie gotowa na ewentualne wyzwania, jakim jest podkręcanie, czy możliwość instalacji szybkiego dysku M.2 NVMe.

W najlepszym wyborze płyty głównej zdecydowanie pomogą nasze aktualne zestawienia.

Zanim jednak do nich przejdziecie, poniżej macie bazę wiedzy o MOBO. Przeczytanie poniższego tekstu sprawi, że będziecie już wiedzieć, jaką płytę główną dobrać do swojego wymarzonego zestawu komputerowego.

Jakie są rodzaje płyt głównych?

Rankingi najlepszych płyt głównych przedstawiają sporo często zróżnicowanych modeli MOBO. Warto jednak dowiedzieć się więcej o tej kategorii sprzętowej.

Zacznijmy od typów płyt głównych i tego, co z nich wynika. Wiem, że na tym etapie wielu z Was ma już podstawową wiedzę na ten temat, niemniej jednak pojawią się i tacy, którzy budują swój pierwszy komputer i trzeba im nieco pomóc u podstaw.

Format płyty głównej - ATX, micro ATX, mini ITX i wiele więcej

Tanie płyty główne występują przeważnie w formacie micro ATX, dzięki czemu są kompatybilne ze znakomitą większością obudów komputerowych na rynku. Oznacza to, że ich fizyczne wymiary i rozstaw śrub pozwala na instalację nawet w bardziej kompaktowych konstrukcjach, jednak nie we wszystkich! Do najmniejszych, można powiedzieć wręcz "kieszonkowych", komputerów, przeznaczony jest format mini ITX. Płyta główna z bezprzewodową kartą sieciową także wystąpi raczej w tym formacie, choć coraz częściej moduły te spotyka się w standardowych modelach.

płyta główna mATX

Z rozmiarem płyty głównej łączy się też ilość slotów PCI, czy portów na dyski M.2. Jak już się pewnie spodziewacie, im mniejsza konstrukcja, tym mniej gniazd na karty rozszerzeń, takich jak karty graficzne, dźwiękowe, czy specjalne moduły do przechwytywania obrazu dla streamerów, jak Avermedia, czy Elgato.

Największymi płytami głównymi na rynku są te w formacie Extended-ATX, bądź w skrócie, E-ATX. Są to przeważnie konstrukcje przeznaczone do topowych modeli procesorów, kosztujących w porywach do 10000 USD za sztukę, które potrzebują większych socketów i dużej ilości prądu, by operować z pełną wydajnością i stabilnością.

W tej kategorii znajdują się także płyty główne na dwa procesory, które wykorzystywane są w celach profesjonalnych, często edukacyjnych. Dzięki wielu dziesiątkom rdzeni i wątków są w stanie przetwarzać skomplikowane modele biochemicznie, czy przeliczać na bieżąco rozkład sił w rozbudowanych konstrukcjach architektonicznych. Dla zwykłego użytkownika płyta główna na 2 procesory może służyć jako tania alternatywa do stacji roboczej, która zajmuje się renderowaniem filmów, bądź modeli 3D, jako że te wymieniane są dość często, więc trafiają na rynek wtórny w konkurencyjnych cenach, gdy pierwotni użytkownicy przesiadają się na najnowsze generacje.

formaty płyt głównych

Ostatnim formatem, jaki omówimy w tym akapicie, jest ATX. Płyty główne wyprodukowane w tej wielkości nie zawsze będą kompatybilne z mniejszymi obudowami komputerowymi, więc jeżeli zdecydujecie się właśnie na nie, to zwrócicie na to uwagę w ich specyfikacjach.

USB na płycie głównej porty

Jedną z zalet takich konstrukcji jest ich większa powierzchnia, która pozwala na swobodniejsze rozlokowanie rozgrzewających się pod czas pracy komponentów, takich jak dławiki i tranzystory w sekcji zasilania, czy sloty PCI na kartę graficzną. Większe "przerwy" między komponentami dają im więcej miejsca na oddanie ciepła, co ułatwia jego rozproszenie przez wentylatory, zamontowane w obudowie. Oprócz tego w droższych modelach znajdzie się też więcej gniazd USB nowej generacji, których dodatkowy rząd nie zmieściłby się na mniejszej płycie głównej, bądź wręcz nie obsłużył by ich tańszy chipset, który w niej zaimplementowano.

Zestawienia polecanych płyt głównych systematycznie rozrastają się o kolejne klasyfikacje dotyczące różnych chipsetów czy rodzajów tego sprzętu.

Najlepsza płyta główna - jak taką kupić?

Płyty główne do komputerów stacjonarnych stały się w dzisiejszych czasach niezwykle gorącym tematem, zarówno z powodu dynamicznego rozwoju procesorów, jak i wszechobecnego podświetlenia RGB, które oczarowało społeczność PC Master Race. W tym akapicie przyjrzymy się z bliska ich konstrukcjom i różnicom między nimi, które w niektórych przypadkach potrafią znacząco wpłynąć na wydajność komputera, jak i wygodę z jego korzystania.

Są to ważne parametry i cechy, które koniecznie trzeba poznać przed zaglądnięciem do konkretnych rankingów najlepszych płyt głównych. Będzie bowiem lepiej wiedzieć, jak kupić dla siebie optymalną płytę główną do komputera stacjonarnego.

Płyta główna i 4 sloty na RAM - czy to dzisiaj konieczność?

Możliwość rozbudowy pamięci operacyjnej bez konieczności sprzedaży już posiadanych kości jest niezwykle wygodna, szczególnie w dobie tak dynamicznego rozwoju gier i ich wymagań.

W związku z tym płyty główne z 4 slotami na RAM są coraz bardziej popularne i pożądane przez patrzących w przyszłość użytkowników. Niestety, ale wybór takiej konstrukcji łączy się często z koniecznością zwiększenia wydatków na bazę naszego komputera, ale z kolei ograniczy je w momencie, w którym przyjdzie czas na upgrade.

płyta główna - 4 sloty RAM

Oprócz tego otrzymamy jeszcze lepszy chipset, o którym więcej dowiedziecie się w następnym akapicie. Jeżeli więc macie możliwość, to gorąco polecam Wam pójść tą drogą, bo co prawda nie jest to konieczność, szczególnie w obliczu bardzo wyżyłowanego budżetu, ale daje spore benefity w ogólnym rozrachunku. Na dzisiaj prawie każda lepsza płyta główna obsłuży 64 GB RAM, choć taka ilość pamięci jeszcze długo nie będzie potrzebna zwykłym użytkownikom.

Czy wybór chipsetu ma znaczenie? 

Krótkie pytanie i jeszcze krótka odpowiedź: "Tak". Dlaczego? Bo tanie płyty główne wyposażone są w bardzo podstawowe chipsety, które nie pozwalają na pełną utylizację najnowszych technologii, takich jak StoreMi, Intel Optane, czy nawet nieco starszych, jak poczciwy RAID. Tracimy także dostęp do najświeższych standardów portów USB, takich jak USB Typu C, czy USB 3.1 Gen 2, które oferują znacznie lepsze transfery, a w przyszłości będą wręcz konieczne do najbardziej zaawansowanych peryferiów. 

socket płyty głównej

Dodatkowo, możemy także zapomnieć o podkręcaniu procesora, bo te także idzie w parze z "wyższymi" chipsetami, za które zapłacić trzeba finalnie więcej, niż za ich równie kompatybilnych, lecz gorzej wyposażonych, tańszych pobratymców. 

Warto też zwrócić uwagę na ilość portów na pamięć RAM, które chipset w płycie głównej jest w stanie obsłużyć. Dla przykładu, H310 jest w stanie obsłużyć tylko dwa porty, więc nawet jeżeli producent, taki jak MSI, czy ASUS, chciałby w tańszej konstrukcji dać nam, użytkownikom, 4 sloty, to po prostu nie może, bo ogranicza go właśnie chipset.

Chipsety do podkręcania oferują także możliwość zwiększenia częstotliwości działania RAM na płycie głównej, co potrafi znacznie poprawić ogólną wydajność komputera, szczególnie przy procesorach od AMD, w których technologia odpowiedzialna za komunikację między rdzeniami, czyli Infinity Fabric, potężnie zyskuje na ograniczeniu opóźnień. 

płyta główna slot m.2

Oprócz tego otrzymujemy także mniej możliwości w departamencie dysków M.2 NVMe, bo te nie mają wystarczającej ilości wolnych linii PCI, by działać w pełni swoich możliwości.

Ogólnie więc można śmiało powiedzieć, że sięgnięcie po lepszy chipset ma sens, szczególnie przy komputerach, od których wymagamy więcej, niż prostej pracy biurowej i obsługi mało wymagających gier sieciowych, bo różnice w osprzęcie, choćby w samej karcie dźwiękowej, która mu towarzyszy, są znaczne.

Płyta główna i SATA 3, czyli ile dysków można podpiąć?

Na dzień pisania tego materiału wciąż prym w portach dla dysków na płytach głównych wiedzie standard SATA 3, który wprowadzony został stosunkowo dawno i jest wstecznie kompatybilny ze swoimi poprzednikami. Jeżeli planujecie podpięcie dużej ilości dysków do swojego komputera i stworzenie w ich obrębie matrycy RAID, to koniecznie zwróćcie uwagę na chipset, jako że te podstawowe jej nie obsługują. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie portów SATA 3 przy prawej krawędzi płyty głównej w postaci bloczków, do których kable wpina się od boku. Dzięki temu utrzymacie porządek i estetykę w obudowie.

Sekcja zasilania na płycie głównej - bez radiatora nie podkręcisz procesora

Tytuł tego akapitu jest równocześnie jego podsumowaniem, więc jeżeli nie chcecie wchodzić w szczegóły, to śmiało możecie sobie go odpuścić.

płyta główna sekcja zasilania

W gruncie rzeczy wszystko rozbija się o ilość prądu, którą sekcja zasilania musi dostarczyć do procesora po jego podkręceniu. Większe napięcie generuje większe obciążenie, którego efektem jest wyższa temperatura komponentów sekcji zasilania. Bez odpowiedniego radiatora, który ciepło odbierze i pozwoli na jego rozproszenie przez wentylatory w obudowie, sekcja zaczyna się przegrzewać aż do momentu, w którym przekroczy temperatury graniczne, uruchamiające zabezpieczenia. To z kolei prowadzi do obniżenia taktowania procesora, bądź jego fluktuacje podczas pracy w obciążeniu. Jeżeli więc planujecie podkręcać procesor, bądź po prostu chcecie dłużej używać płyty głównej, to postarajcie się wybrać model, który przyzwoity radiator posiada, bo nadmierne przegrzewanie znacznie skróci jej żywot.

Ważna jest też sama ilość dławików z parami tranzystorów, które się na płycie znajdują. Jeżeli mamy ich mało, to obciążenie na poszczególnych też jest większe, bo biorąc to na logikę, im więcej dławików i tranzystorów, tym bardziej rozłożone obciążenie i niższe temperatury. Dobrym rozwiązaniem jest też osadzenie ich po jednej stronie płyty głównej. Co prawda dzisiaj znakomita większość płyt głównych jest tak zbudowana, ale w przeszłości konstrukcje potrafiły mieć sekcje dwustronne.

Jeżeli chodzi o procesory i chipsety, które podkręcania nie wymagają, to sekcje zasilania występujące w ich akompaniamencie często nie są zbyt rozbudowane, ale też nie muszą radzić sobie z dużym obciążeniem, więc jeżeli interesują Was tanie płyty główne, to nie możecie od nich wiele wymagać w tym departamencie.

Płyta główna z RGB i wzmacnianymi slotami PCI-E

Płyta główna z RGB stała się już dzisiaj symbolem statusu, który wyrażany jest nie tylko w ilości światła, jakie generowane jest przez komputer, ale i jego efektów oraz synchronizacji, nawet z peryferiami. Możliwości tak zaawansowanej zabawy barwami idą w parze z droższymi płytami głównymi, które posiadają specjalne porty, umożliwiające podpięcie dodatkowych pasków RGB, czy podświetlenia wentylatorów.

Sporą popularnością cieszą się topowe płyty główne z rankingów, które oferują właśnie RGB. Wskazuje to na to, że dla wielu osób aspekty wizualne pozornie ukrytego podzespołu PC mają jednak znaczenie.

RGB płyta główna

Jeżeli więc marzy Wam się tęcza, która płynie przez całe biurko, to musicie w płytę główną zainwestować trochę więcej. Dodatkowo, takie estetyczne bajery idą często w parze ze wzmocnionymi portami PCI-E x16 na karty graficzne, czy nawet podświetleniem slotów na pamięć RAM. To pierwsze jest dla mnie niezwykle sensownym rozwiązaniem, szczególnie w dobie ciężkich kart graficznych, do których standardowy design slotu z założenia nie był przystosowany, bo ten powstawał w czasach, w których "grafy" były raczej drobne i nie dociążały tak slotu potężnymi chłodzeniami.

płyta główna - wzmocniony slot PCI-E

Jaka płyta główna dla gracza?

Płyta główna do gier to pojęcie, które powstało w sposób zupełnie przypadkowy przez zapytania osób, które dopiero wchodzą w świat budowy komputerów.

Płyta główna dla gracza nie różni się niczym od płyty głównej dla grafika komputerowego, czy takiej do podkręcania. Dlaczego? Bo te wszystkie warunki spełniane są przez konstrukcje, które są w stanie działać długo i stabilnie przy znacznym podniesieniu taktowania, które ma wycisnąć ostatnie uncje wydajności z procesora.

Wszystko więc sprowadza się do wyboru płyty głównej, która ma dobrze schłodzoną i rozbudowaną sekcję zasilania, oraz chipset, który pozwoli cieszyć się rozwiązaniami, wprowadzonymi wraz z  nową generacją.

Dodatkowo, płyta główna dla gracza niekoniecznie musi umożliwiać podkręcenie procesora, bo w dobie wyższych rozdzielczości prędzej trafimy na limit wydajności karty graficznej, jeżeli na komputer ogólnie będziemy mieli do wydania około 6000 zł, bądź mniej. 

W związku z tym kompletnie odrzucam pojęcie płyty głównej dla grafika komputerowego, czy gracza, a hołduję raczej zestawom komputerowym, które są pod konkretne scenariusze użytkowania komponowane, bo sama płyta główna to nie wszystko.

Mimo tego, w naszych zestawieniach polecanych płyt głównych, czasem można znaleźć dobre MOBO z RGB, które może wydawać się kierowane właśnie głównie dla graczy. W praktyce, nie uważam, żeby używaniem tego pojęcia miało większy sens.

Jaki producent płyty głównej - którego wybrać?

Na rynku płyt głównych istnieje dzisiaj dosłownie garstka graczy, którzy dostarczają nam najnowszych konstrukcji przy okazji premier procesorów, zarówno od AMD, jak i od Intela. Odpowiedź na pytanie, który producent płyt głównych jest najlepszy, ogranicza się do omówienia kilku marek.

Ostatnimi czasy dobrą passę utrzymuje ASRock, dostarczając wysoką jakość sekcji zasilania w tanich płytach głównych.

Płyta główna od MSI także nie rozczaruje swojego użytkownika, szczególnie seria Tomahawk, którą polecamy w wielu zestawach komputerowych jako przyzwoitego średniaka, który podkręcania się nie boi, a nie rujnuje portfeli.

W tym akapicie warto też wspomnieć o flagowych konstrukcjach od ASUSa, które moim zdaniem biją na głowę wielu swoich bezpośrednich konkurentów. Seria Maximus dostarczy Wam stabilnej, wysokiej wydajności po podkręceniu procesora, oferując przy tym przyzwoitą jakość wykonania i interesujący design. Warto też pamiętać o tańszych płytach głównych od ASUS z legendarnej serii PRIME, które trafią do serc bardziej oszczędnych, ale wciąż poszukujących dobrych parametrów użytkowników.

Nasze klasyfikacje płyt głównych do PC starają się uwzględniać propozycje wszystkich ważniejszych graczy. Jesteśmy jednak bezstronni patrząc na logo firm. Czym więc się głównie kierujemy? Odpowiedź w poniższym, już ostatnim akapicie.

Jak tworzymy nasze rankingi płyt głównych?

Zestawienia najlepszych płyt głównych na rynku tworzymy na podstawie własnych testów oraz informacji zawartych w specyfikacjach, które bezpośrednio korelują z potencjałem podkręcania, czy jakością zastosowanych podzespołów.

Oprócz naszych wewnętrznych recenzji płyt głównych, korzystamy także z opinii użytkowników, którzy pojawiają się zarówno na naszej grupie na Facebook, jak i w komentarzach pod filmami na kanale. Gdy natrafimy na jakieś powtarzające się zarzuty wobec konstrukcji, weryfikujemy je na forach krajowych, oraz zagranicznych, i u samego producenta, by poznać problem i móc ewentualnie zapewnić o jego przyszłym rozwiązaniu przez aktualizację BIOS, bądź nie i odradzić zakupu wadliwej konstrukcji.

Zwracamy także uwagę na samo rozłożenie portów, dostęp do złącz, ich ilość oraz możliwości kontroli podświetlenia RGB, które stają się coraz ważniejsze dla użytkowników.

Sprawdź również:

najlepsze procesory - rankinginajlepsze karty graficzne - rankinginajlepsze zasilacze komputerowe - rankingi
najlepsze pamięci ram - rankinginajlepsze dyski ssd - rankinginajlepsze dyski hdd - rankingi\

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.8, Głosów: 9
blog comments powered by Disqus