PODPOWIEDZI:

Samsung F480 [TEST]

Stylowy, multimedialny, prosty w obsłudze i funkcjonalny telefon z panelem dotykowym i aparatem 5Mpix - idealny dla każdego, dostępny za rozsądną cenę.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • bardzo atrakcyjny wygląd
  • precyzyjny wyświetlacz dotykowy
  • dobra relacja cena / jakość
WADY
  • problem z komunikacją z PC
  • zdjęcia przeciętnej jakości
  • zbyt krótki czas pracy na baterii

Telefon Samsung F480 jest propozycją godną polecenia dla szukających ładnej, niedrogiej komórki z dotykowym wyświetlaczem, umożliwiającej wygodny dostęp do usług multimedialnych. Wbudowany aparat z matrycą 5 Mpix oraz modem HSDPA umożliwiający połączenia do 7,2 Mbps są niewątpliwymi zaletami Samsunga i biorąc pod uwagę modele telefonów z tego samego segmentu, F480 stanowi jedną z ciekawszych propozycji.

Samsung F480

Co w pudełku?

  • telefon Samsung F480,
  • dodatkowa osłona baterii zintegrowana ze skórzaną osłoną LCD
  • zestaw słuchawkowy
  • kabel do transmisji USB
  • ładowarka sieciowa
  • bateria Li-Ion 1000mAh
  • płyta z oprogramowaniem
  • instrukcja użytkownika
  • karta gwarancyjna

Wygląd / Obudowa

Stylowy wygląd urządzenia przyciąga wzrok: plastikowo - metalowa obudowa ze skórzanymi wstawkami oraz minimalistyczny design sprawiają, że telefon wygląda na dużo droższy, niż jest w rzeczywistości. Do zestawu załączone są dwie osłony baterii: klasyczna, metalowa osłonka oraz druga, połączona ze skórzaną klapką, która rewelacyjnie chroni wyświetlacz przed uszkodzeniami i otarciami. Telefon jest smukły i dobrze leży w ręce, a dzięki wadze odpowiedniej do swoich wymiarów, nie sprawia wrażenia "chińskiej tandety".

Samsung F480 wyposażony jest w dotykowy wyświetlacz LCD 2,8" o rozdzielczości 240 x 320 pikseli, wyświetlający 262 tys. kolorów. Wyświetlacz jest precyzyjny, a wyświetlane ikony duże i łatwo w nie trafić palcem. Telefonu niestety nie można obsługiwać ani rysikiem, ani paznokciem, reaguje wyłącznie na dotyk palcem - i to nie za każdym razem, często trzeba kliknąć dwa - trzy razy, aby uzyskać zamierzony efekt.

Poniżej wyświetlacza znajdują się tylko trzy przyciski: odbierania i zakończenia połączenia oraz przycisk menu podręcznego. Po lewej stronie górnej części obudowy, pod palcem wskazującym, umieszczono klawisz blokady klawiatury. Tuż obok, na lewej ściance telefonu, znajdują się przycisku regulacji głośności (które służą również do przewijania list oraz, po odpowiednim skonfigurowaniu, umożliwiają odbieranie połączeń przychodzących), a poniżej - gniazdo kart SD. Po prawej stronie znajduje się port komunikacyjny służący jednocześnie za złącze ładowarki. Rozwiązanie takie pozwala zaoszczędzić trochę miejsca, jago wadą jest jednak fakt, że nie można jednocześnie słuchać muzyki przez słuchawki oraz doładowywać baterii. Poniżej portu - standardowo - spust migawki aparatu. Projektanci nie zapomnieli nawet o takim szczególe, jak uchwyt na smycz w prawym dolnym narożniku obudowy.

Samsung F480

Na tylnej ściance urządzenia znajdziemy niczym nie osłonięty obiektyw aparatu fotograficznego oraz oczko lampy błyskowej LED. Obiektyw drugiej kamery (z założenia służącej do wideorozmów) znajduje się tuż nad wyświetlaczem LCD.

Obsługa

Samsung F480 został wyposażony w prosty, dotykowy interfejs użytkownika, co w połączeniu z czytelnym, nieskomplikowanym menu sprawia, że obsługa telefonu nie sprawi trudności nawet początkującym użytkownikom. Co prawda, struktura menu odbiega od standardów znanych z Nokii, obsługa nie jest też tak intuicyjna jak w telefonach LG, jednak po zaznajomieniu się ze specyfiką Samsunga, każdy da sobie radę. Dla wyjątkowo opornych - zalecane jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Co do szybkości reakcji na dotyk - pod tym względem nie jest źle, jednak mogłoby być znacznie lepiej (zdecydowanie szybciej na komendy użytkownika reaguje Nokia 5800 XpressMusic).

Jedynym dostępnym sposobem wprowadzania tekstu jest ekranowa klawiatura w układzie standardowego keypada, która to metoda niestety pozostawia wiele do życzenia. Projektanci nie pomyśleli o możliwości wyposażenia F480 w pełnowymiarową klawiaturę QWERTY. Jeśli chcemy skorzystać z wbudowanego słownika, przed rozpoczęciem pisania wiadomości należy za każdym razem wybrać opcję T9, co, szczerze mówiąc, wydaje mi się szalenie denerwujące. Nawigowanie po wprowadzanym tekście jest utrudnione, przestawienie kursora w inne miejsce wymaga kliknięcia w specjalny przycisk ze strzałkami, dopiero potem można ustawiać pozycję kursora. Zdecydowanie brakuje klawisza nawigacyjnego. Problemy z wprowadzaniem tekstu występują również podczas przeglądania internetu: wpisując do przeglądarki (NetFront Browser ver. 3.4) adres strony, symbol kropki jest automatycznie zamieniany na myślnik i trzeba to za każdym razem ręcznie poprawiać. W połączeniu z problemami wynikającymi z konieczności kilkukrotnego kliknięcia w wyświetlacz, aby wywołać reakcję telefonu, pisanie z użyciem Samsunga F480 naprawdę może zniechęcić.

Wracając do menu: F480 został wyposażony w podręczne menu widgetów, dzięki któremu użytkownik w każdej chwili ma możliwość szybkiego uruchomienia dowolnej aplikacji (menu to jest w pełni konfigurowalne). Ikony najczęściej uruchamianych programów można również przenieść bezpośrednio na ekran i umieścić w dowolnym miejscu.

Samsung F480

Funkcje

Samsung F480 wyposażono w ok. 200MB pamięci wewnętrznej dostępnej dla użytkownika z opcją rozbudowy o dodatkowe karty microSDHC do 8GB. Wymianę danych ze innymi urządzeniami realizować poprzez Bluetooth 2.0 oraz USB 2.0 za pośrednictwem dołączonego do zestawu kabla. Na płycie DVD otrzymujemy aplikację do synchronizacji telefonu z komputerem, niestety oprogramowanie to (testowane pod systemem Windows XP) nie zdaje egzaminu i występują problemy z ustanowieniem połączenia.
Telefon działa w czterech zakresach GSM, a wbudowany modem HSDPA daje możliwość przesyłu danych z prędkością do 7.2 Mbps. Wbudowana przeglądarka internetowa NetFront Browser ver. 3.4 działa całkiem sprawnie, jednak są pewne niedociągnięcia psujące przyjemność z jej używania (jak np. wspomniane wyżej domyślne formatowanie wpisywanego adresu strony). Dla zainteresowanych najnowszymi wiadomościami ze świata - istnieje możliwość subskrybowania kanałów RSS.

Jak przystało na dobrze wyposażony telefon multimedialny, nie brak jest m. in. obsługi aplikacji JAVA, odtwarzacza wideo oraz mp3 i radia FM. Odtwarzany dźwięk jest w dobrej jakości, również przez załączony zestaw słuchawkowy, jednakże F480 zdecydowanie nie należy do grupy telefonów muzycznych (zarówno pod względem odtwarzanego dźwięku - brak 3D, jak i optymalizacji interfejsu ułatwiającego obsługę multimediów). Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość automatycznego wyszukiwania w internecie informacji o aktualnie odsłuchiwanym utworze (tytuł, wykonawca).

Czy warto sprowadzić telefon z Chin? 

Podstawowym elementem telefonu, w dzisiejszych czasach, jest aparat cyfrowy: Samsung F480 może pochwalić się 5Mpix matrycą i zdjęciami w maksymalnej rozdzielczości 2560 x 1920 pikseli. Lampa błyskowa LED ułatwia wykonywanie zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych, dodatkowo aparat posiada autofocus i funkcję stabilizacji obrazu oraz szereg programów tematycznych. Niestety, mimo tych wszystkich udogodnień, zdjęcia wykonywane w trybie automatycznym nie zachwycają jakością. Sekwencje wideo mogą być rejestrowane w maksymalnej rozdzielczości 320 x 240 pikseli z kamery głównej oraz 176 x 144 pikseli z kamerki wewnętrznej. Dzięki funkcjonalnemu menu aparatu zarejestrowanym obrazem/filmem można od razu podzielić się z innymi poprzez wysłanie wiadomości multimedialnej, Bluetooth lub bezpośrednio na strony internetowe. Do edycji obrazu użytkownik otrzymuje odpowiedni program umożliwiający obróbkę grafiki bezpośrednio w telefonie.

Samsung F480, dzięki akumulatorowi Li-Ion o pojemności 1000mAh może pracować - według danych producenta - do 3h w trybie rozmowy oraz do 250 godzin w trybie czuwania. W rzeczywistości ładowanie akumulatora, przy niezbyt intensywnej eksploatacji, konieczne jest średnio co 3-4 dni. Nie jest to wynik zadowalający, zwłaszcza w porównaniu z konkurencyjnymi modelami np. marki LG.

Samsung F480

Podsumowanie

Mimo iż Samsung F480 nie należy do demonów prędkości i wydajności, na pewno nie zawiedzie użytkowników oczekujących od telefonu podstawowej funkcjonalności. Elegancki wygląd, ułatwiający obsługę interfejs oraz panel dotykowy zdecydowanie przemawiają za zakupem telefonu. F480 będzie odpowiedni zwłaszcza dla miłośników stylowych gadżetów, którzy w zamian za niezawodną pracę, na pewne niedociągnięcia dotyczące działania aplikacji są w stanie przymknąć oko.

blog comments powered by Disqus