PODPOWIEDZI:

Hannspree SD80M7MB

Estetyczna, praktyczna, funkcjonalna, multimedialna - ramka cyfrowa Hannspree z LCD 8" nadaje się dla każdego, kto nie boi się korzystać z banalnych zastosowań nowoczesnej techniki.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • dobra jakość obrazu
  • funkcje multimedialne (odtwarzacz mp3 i video)
  • estetyczny wygląd
WADY
  • brak mechanizmu ułatwiającego usuwanie kart pamięci z portów
  • niedopracowane menu

Ramka cyfrowa Hannspree SD80M7MB jest zbudowana w oparciu o ośmiocalową matrycę LCD 800 x 480 pikseli z podświetlaniem LED. Wyświetlany obraz ma bardzo ładne, żywe barwy z możliwością regulacji jasności, kontrastu oraz nasycenia kolorów z poziomu menu użytkownika. Powłoka przeciwodblaskowa oraz szerokie kąty widzenia sprawiają, że zdjęcia widoczne są z praktycznie każdego miejsca znacznie wyraźniej, niż eksponowane w tradycyjny sposób, za szybką. Obudowa ramki wykonana jest z czarnego, matowego plastiku, a jako dodatek w zestawie znajdują się trzy ceramiczne, wymienne ramki-nakładki, które można wykorzystać jako standardowe ramki do zdjęć. Całość wykonana jest bardzo starannie, konstrukcja sprawia wrażenie solidnej. Podobnie do ramek tradycyjnych, Hannspree można powiesić na ścianie lub postawić w dowolnym miejscu pionowo lub poziomo - jedynym warunkiem jest obecność w niedalekim pobliżu gniazdka zasilającego (ramka nie ma zasilania bateryjnego, a kabel zasilacza ma 150cm długości).

Hannspree SD80M7MB

Wszystkie przyciski sterujące (a jest ich 7) umieszczone zostały w górnej części obudowy, ukryte za plastikową ramką okalającą matrycę LCD. Korzystanie z przycisków nie jest zbyt wygodne, mimo iż producent ułatwił użytkownikowi zadanie poprzez wyświetlenie w górnej części LCD paska z opisem funkcji poszczególnych przycisków. Na tylnej ściance urządzenia znajdują się głośniki oraz włącznik zasilania, u dołu gniazdo zasilania, a po lewej stronie - porty wejścia/wyjścia: port mini USB 2.0, gniazdo słuchawkowe jack 3,5mm, złącze kart SD/MMC/MS/MS-pro/xD oraz port CF.
Niestety ramki nie wyposażono w żaden mechanizm ułatwiający usuwanie kart z gniazda, więc wyjmowanie karty Compact Flash jest bardzo niewygodne - port jest umieszczony bardzo blisko obudowy okalającej matrycę i mocne uchwycenie karty palcami sprawia ogromny problem. Z przodu, pośrodku dolnej poprzeczki ramki, znajduje się czujnik współpracujący z pilotem. Sam pilot jest niewielki i przypomina pilot do notebooka. Umieszczone na nim przyciski są wyraźnie oznaczone, jednak osadzone zbyt blisko siebie. Ramka jest dość ciężka (waży ponad 900g), jednak nie jest urządzeniem mobilnym, więc jej waga nie ma tu zasadniczego znaczenia.

Co w pudełku?

  • ramkę cyfrową Hannspree SD80M7MB,
  • trzy wymienne ceramiczne ramki, w tym dwie wraz z podpórkami - do tradycyjnej ekspozycji zdjęć,
  • plastikowy stojak do ramki,
  • pilot,
  • przejściówkę miniUSB/USB host,
  • zasilacz sieciowy,
  • instrukcję użytkownika,
  • instrukcję startową,
  • kartę gwarancyjną.

Hannspree SD80M7MB

Funkcje

Ramka Hannspree SD80M7MB umożliwia wyświetlanie oraz edycję zdjęć, tworzenie pokazu slajdów wzbogaconego podkładem dźwiękowym (dźwięk odtwarzany jest automatycznie, jeśli tylko urządzenie odnajdzie na karcie pamięci pliki mp3), a także odtwarzanie plików video (obsługiwane formaty to MPEG-1, -2 i -4). Innymi słowy, kupując ramkę, otrzymujemy odtwarzacz multimedialny, który - niestety! - nie grzeszy mobilnością. Ramka aż się prosi, aby wykorzystać ją jako przenośny odtwarzacz filmów DVD, np. w samochodzie - niestety producent nie oferuje ani zasilacza samochodowego, ani możliwości pracy na baterii. Skala głośności emitowanych dźwięków pozostawia wiele do życzenia, ale poprzez złącze jack 3,5mm do ramki podłączyć można słuchawki lub głośniki zewnętrzne.

Wyświetlane zdjęcia powinny mieć format JPEG oraz rozmiar nie przekraczający 16MB (czyli w zasadzie nie ma potrzeby zmniejszania rozmiaru oryginalnych plików zdjęciowych bez względu na ich rozdzielczość). Pliki można wgrać do wewnętrznej pamięci urządzenia (do dyspozycji użytkownika jest 256MB) lub odtwarzać bezpośrednio z kart SD/SDHC/MS/MS-Pro/xD/CF, pendrive'a lub innego urządzenia przez port miniUSB (do zestawu dołączono przejściówkę USB host).
Hannspree SD80M7MB wyposażona została również w czujnik położenia automatycznie dopasowujący orientację wyświetlanych zdjęć do położenia ramki, oczywiście orientację zdjęcia można zmienić ręcznie za pomocą jednego przycisku, bez konieczności dodatkowego potwierdzania zapisywania zmian. Edytor zdjęć umożliwia ich dwukrotne powiększenie oraz możliwość obrotu zdjęcia z krokiem 90 stopni, podczas obracania zdjęcie jest automatycznie skalowane.
Dodatkowymi funkcjami ramki Hannspree są: kalendarz oraz alarm, a ze względu na oszczędność energii (ramka pobiera wg. specyfikcji 9,5W) konstruktorzy umożliwili zaprogramowanie godziny automatycznego włączenia i wyłączenia zasilania.

Hannspree SD80M7MB

Obsługa

Menu ramki Hannspree SD80M7MB dostępne jest w kilku wersjach językowych, w tym po polsku.
Obsługa ramki jest prosta, jednak mało intuicyjna - w przypadku konfiguracji bardziej zaawansowanych ustawień konieczne jest skorzystanie z instrukcji użytkownika.

Menu główne jest złożone z sześciu dużych, czytelnych ikon, między którymi przechodzić można za pomocą strzałek prawo/lewo. Podmenu zbudowane są na zasadzie listy parametrów, a ich wartości można zmieniać również za pomocą strzałek prawo/lewo. Jedyną niedogodnością jest fakt, że lista parametrów nie jest zapętlona i przy dotarciu do ostatniej pozycji musimy cofać się, zamiast jednym naciśnięciem przeskoczyć do pierwszej pozycji listy.

Hannspree SD80M7MB

Istotny jest również fakt, że podczas korzystania z pilota przytrzymanie przycisku nie jest traktowane jako wielokrotne naciśnięcie - na przykład ustawienie godziny 23:00 wymaga dwudziestu trzech naciśnięć klawisza, a nie jednego naciśnięcia i przytrzymania aż do ustawienia pożądanej godziny na wyświetlaczu. Efekt ten nie ma miejsca przy korzystaniu z przycisków sprzętowych - tu przytrzymanie klawisza działa tak, jak się tego spodziewamy. Podobnie sprawy mają się z włączaniem pokazu wybranych obrazów - przycisk sprzętowy działa prawidłowo, a korzystając z pilota uruchomienie pokazu jest niemożliwe.
Menu wyświetlane jest wyłącznie w orientacji poziomej, więc przy pionowym ustawieniu ramki, podczas konfiguracji parametrów, trzeba obrócić albo ramkę, albo głowę :o)

Hannspree SD80M7MB

Jedna z funkcji menu głównego, Eksplorator Plików, umożliwia wylistowanie oraz wykonanie niektórych operacji na plikach - opcja usunięcia dostępna jest wyłącznie w stosunku do plików przechowywanych w pamięci wewnętrznej ramki, nie możemy używać jej, aby skasować zawartość kart pamięci lub podłączonego urządzenia magazynującego dane.
Nie ma możliwości szybkiego przejrzenia zawartości wszystkich dostępnych źródeł danych - najpierw należy wybrać jeden z portów do odczytu: SD/MMC, CF, USB lub pamięć wewnętrzna, a dopiero potem uruchomić Eksplorator.

Hannspree SD80M7MB

Podsumowanie

Mimo iż generalnie nie przekonuje mnie idea faszerowania elektroniką najdrobniejszych elementów wyposażenia domu, to ramka cyfrowa Hannspree 8" SD80M7MB dzięki swoim walorom estetycznym oraz funkcjom multimedialnym okazuje się naprawdę świetnym patentem. Jest elegancka, prosta w obsłudze i naprawdę ładnie ozdobi każde pomieszczenie.

blog comments powered by Disqus