PODPOWIEDZI:

Iiyama Prolite E2207WS

Panoramiczny ProLite E2207WS jest pozycją dedykowaną w głównym stopniu do użytku domowego i biurowego.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • dobra akustyka wbudowanych głośników
  • dobry stosunek cena / jakość
WADY
  • brak złącza HDMI

Jeżeli poszukujemy monitora LCD, który cechuje się idealną równowagą pomiędzy wielkością ekranu, a ceną, często spoglądamy w kierunku modeli 22-calowych. Być może rozdzielczość 1680x1050 nie pozwoli wyświetlić filmów Full HD bez skalowania, ale będziemy mogli cieszyć się dobrą jakością idącą w parze z rozsądną ceną. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzi iiyama, prezentując nowy model ProLite E2207WS o przekątnej ekranu 22”.

Iiyama Prolite E2207WS

Co w pudełku?

  • monitor Iiyama ProLite E2207WS 22”
  • podstawa monitora (stopka)
  • kabel zasilający
  • przewód DVI
  • przewód D-Sub
  • dokumentacja
  • przewód Audio
  • klips do spięcia kabli z tyłu monitora.

Całość zapakowana jest w sztywne, kartonowe pudło z rączką. Po umieszczeniu powyższych elementów w opakowaniu, możemy śmiało przetransportować zestaw dzięki komfortowej konstrukcji kartonu. Dużym plusem na konto producenta jest dodanie zarówno kabla D-Sub jak i DVI. Zwykle jeden z nich, w miarę potrzeby, musimy zakupić osobno.

Iiyama E2207WS

Wygląd / Obudowa / Przyciski

Korpus urządzenia wykonany jest z dobrej jakości czarnego, błyszczącego plastiku, który prezentuje się nad wyraz elegancko. Tego typu obudowy kojarzą się nam zazwyczaj z ogromną ilością pozostawionych odcisków palców.

Prolite E2207WS

Producent wyszedł naprzeciw obawom potencjalnych klientów, umieszczając w dolnej części przedniego panelu listwę ze szczotkowego aluminium. Zapobiega ona pozostawianiu linii papilarnych w okolicach przycisków funkcyjnych.
Wraz z zamontowaną podstawą urządzenie posiada następujące wymiary:

  • szerokość – 517mm,
  • wysokość – 410mm,
  • głębokość – 220mm.

Iiyama E2207WS

Są one standardowe i nie wykraczają poza przyjęte dla 22 calówek gabaryty. Waga 5.1kg nie przyprawia o zawrót głowy, niemniej jednak masa ProLite E2207WS-2 przekłada się na większą stabilność urządzenia na biurku.

W tylnej części obudowy znalazło się miejsce na złącza: zasilające, analogowe wejście sygnału D-Sub, cyfrowe wejście sygnału DVI oraz gniazdo audio mini-jack (3,5 mm). W urządzeniu zabrakło czytnika pamięci, wejścia mikrofonu, złącza HDMI oraz portów USB.

Z kolei w przedniej części korpusu ulokowane zostały przyciski nawigacyjne do regulacji ustawień Menu, przycisk ON/OFF oraz dwa głośniki stereo (po 2W każdy), umieszczone w tylnej, górnej części korpusu. Klawisze funkcyjne mają niewielki, ale wyrazisty skok. Ich wykonanie jest solidne, a użyte materiały powinny wytrzymać kilkuletnią próbę czasu.

Iiyama Prolite E2207WS

Jeśli chodzi o wbudowane głośniki, to ich głośność oraz jakość akustyki stoją na całkiem wysokim poziomie. Bez problemu mogą konkurować z głośnikami wielu notebooków i netbooków. Tony są wyraziste i czyste, nie słychać trzasków, a wydobywający się dźwięk z pewnością zostanie doceniony przez mniej wymagających użytkowników. Warto zaznaczyć, iż powyższe speakery są jedynie opcjonalnym wyjściem akustycznym, gdy np. przejściowo nie dysponujemy głośnikami zewnętrznymi. Producent mógł jednak umieścić je w przedniej części obudowy – poprawiłoby to znacznie akustykę.

Model dodatkowo umożliwia regulację ustawienia kąta pochylenia, niestety tylko w zakresie 20° w górę. Dzięki podgumowanej stopce monitor stoi bardzo stabilnie na biurku, a specjalne otwory umożliwiają jego montaż również na ścianie.

Matryca / Jakość obrazu

iiyama ProLite E2207WS posiada 22-calową matową matrycę, wykonaną w technologii TN, wyświetlającą obrazy w 16,7mln głębi kolorów. Powyższe rozwiązanie nie zapewni nam krystalicznej głębi barw, jednakże możemy być pewni, iż czas reakcji będzie bardzo dobry. Obrazy mogą być wyświetlane w maksymalnej rozdzielczości 1680x1050 (1,8 megapiksela), przy formacie obrazu 16:10, co jest raczej standardowym osiągnięciem jak na ten typ monitorów.

Iiyama E2207WS

Warto również wspomnieć o dwóch wartościach ustawień kontrastu. Pierwsza, 1000:1 jest zazwyczaj wykorzystywana w przypadku, gdy pracujemy z aplikacjami cechującymi się mniejszym dynamizmem zmiany wyświetlanego obrazu (np. programy biurowe). Z kolei druga nastawa – 60000:1 (ACR) może zostać użyta, gdy planujemy obejrzeć film lub umilić sobie czas rozgrywkami multimedialnymi. Przełoży się to na większą jakość podczas prezentacji wyświetlanego obrazu. Opcję kontrastu dynamicznego można aktywować/dezaktywować w OSD (menu) monitora. Powyższe ustawienia sprawią, iż obraz będzie wyświetlany dynamiczne i w dobrej jakości. Fabryczne ustawienia kolorów nie są najlepsze, a zatem po uruchomieniu monitora czeka nas chwila zabawy w ustawieniach OSD. Należy jednak pamiętać, że w przypadku monitorów z technologią TN barwy będą lekko przygaszone oraz możemy mieć problem z nasyceniem kolorów.

Producent zapewnia, iż kąty widzenia osiągają następujące wartości: poziomo/pionowo: 170°/160°; prawo/lewo: 85°/85°; góra/dół: 80°/80°. W praktyce powyższe liczby są mniejsze o ok. 20° w każdym przypadku. Niemniej jednak oglądanie filmu w kilkuosobowym gronie nie powinno stanowić żadnego problemu.

Menu / Funkcje

Do ustawień monitora dostajemy się poprzez przyciśnięcie klawisza Menu, ulokowanego w sekcji nawigacyjnej w prawej, dolnej części obudowy. Menu jest intuicyjne, lecz zabrakło tłumaczenia na język polski. Poruszanie się po poszczególnych zakładkach odbywa się szybko i sprawnie. Opcje podzielone są na sekcje, co przekłada się na lepszą orientację w całej gamie funkcji.

Do dyspozycji otrzymujemy regulację kontrastu (standardowy i ACR), tryb ECO, głośność wbudowanych speakerów (także funkcja mute) oraz personalizację kolorów. Dzięki temu użytkownik posiada paletę narzędzi konfiguracyjnych w zakresie jakości wyświetlanego obrazu. Dodatkowo możemy również regulować pozycję obrazu w pionie/poziomie, przesuwać powierzchnię wyświetlającą obraz w czterech kierunkach, dostrajać ostrość, a także definiować format obrazu, czy trybu video. Powyższe możliwości zostaną z pewnością docenione przez osoby gustujące w rozbudowanej personalizacji ustawień urządzenia. Ponadto pozycja OSD, czas wygaszania menu czy tło poszczególnych zakładek może zostać zmieniane zgodnie z naszymi upodobaniami. W razie wprowadzenia błędnych ustawień lub uaktywnienia opcji niezgodnych z naszymi preferencjami, możemy skorzystać z funkcji przywrócenia ustawień fabrycznych. Opcja Auto Image Adjust w kilka sekund automatycznie ustawi ostrość, kolor i kontrast wyświetlanego obrazu.

Prolite E2207WS

ProLite E2207WS posiada zaimplementowaną funkcję OptiColour, która optymalizuje kontrast, jasność i ustawienia kolorów w zależności od aktualnie wykonywanej czynności. Do wyboru jest praca z tekstem, gry, oglądanie filmu lub zdjęcia. Po przetestowaniu każdej z możliwości stwierdzam, że są one całkiem przydatne i faktycznie – poprawiają jakość obrazu w danym trybie.

W standardowym trybie pracy Iiyama ProLite E2207WS-2 pobiera ok. 38W, a zasilacz znalazł się w obudowie monitora.

Podsumowanie

Panoramiczny ProLite E2207WS jest pozycją dedykowaną w głównym stopniu do użytku domowego i biurowego. Stosunkowo duża rozdzielczość przekłada się na podniesienie komfortu podczas pracy z wszelkiej maści aplikacjami multimedialnymi. Szeroka gama możliwości oraz dobrze dobrany stosunek cena/jakość sprawiają, iż powyższy model jest pozycją godną uwagi na arenie monitorów LCD.

blog comments powered by Disqus
Iiyama Prolite E2207WS