D-Link DWR-116 - sieć domowa z LTE?

OleOle
Zobacz ofertę
138.90 ZŁ
RTV Euro AGD
Zobacz ofertę
279 ZŁ
Ceneo.pl
Zobacz ofertę
136.8000 ZŁ
Ocena VideoTesty.pl
1 GŁOSÓW

A Ty jak oceniasz?

ZALETY
  • Niewielkie wymiary i waga
  • Rozbudowany panel konfiguracyjny
  • Dwie anteny z zyskiem 5dBi każda
  • Obsługa modemów 4G (LTE)
  • Wsparcie dla standardu N300
WADY
  • Przeciętna wydajność
  • Brak gigabitowych portów Ethernet

Dla kogo D-Link DWR-116

D-Link DWR-116 fot1

Do naszej redakcji już jakiś czas temu trafił router D-Link DWR-116. Konstrukcja ta umożliwia podział łącza 4G/3G, również w połączeniu z wykorzystaniem dostępu oferowanego nam przez lokalnych dostawców DSL (np. operatorów sieci kablowych). Według specyfikacji producenta, w połączeniu z zewnętrznym modemem LTE (podłączanym do portu USB routera) DWR-116 może osiągać teoretyczne prędkości transferu do 150Mbps.

Router D-Link DWR-116 umożliwia jednoczesne korzystanie z łącza DSL jak i 4G/3G, połączenie tylko z wykorzystaniem DSL, lub tylko używając sieci mobilnych. Dzięki wbudowanej obsłudze QoS, możemy limitować dostęp do łącza użytkownikom, na podstawie samych adresów IP.

Specyfikacaj i wyposażenie w porty

DWR-116 zgodny jest ze standardem IEEE 802.11b/g oraz n, a także 802.3 i 802.3u. Urządzenie pracuje w zakresie częstotliwości 2,4GHz-2,4835Ghz. D-Link DWR-116 zgodny jest ze standardem N300 - umożliwiającym teoretyczne transfery w sieci WiFi z prędkością transmisji danych do 300Mbps.

D-Link DWR-116 fot2

Łączność WAN zapewnia port 10/100Mbps, a komputery klienckie podłączać możemy do portów RJ-45 o przepustowości łącza do 100Mbps.

O bezpieczeństwo zadbają szyfrowania 64/128bit WEP, WPA oraz WPA2.

D-Link DWR-116 fot6

Router D-Link DWR-116 został wyposażony przez producenta w dwie anteny o zysku 5dBi każda. Te jednak mocowane są na stałe.

Testowany produkt jest stosunkowo niewielki: 148.5 x 113.5 x 25 mm.

Na wykonanej z tworzywa frontowej obudowie producent umieścił przycisk WPS, oraz ukryty głębiej po przeciwnej stronie przycisk RESET.

Port USB został ulokowany dość nie typowo, bo na górze routera. Pozostałe złącza znajdziemy tradycyjnie z tyłu pomiędzy antenami.

Wygląd i wykonanie

Obudowa routera wykonana jest z czarnego, błyszczącego tworzywa, z białymi wstawkami pomiędzy dolną a górną częścią urządzenia.

D-Link DWR-116 fot3

 D-Link DWR-116 fot4

D-Link DWR-116 fot5

Całość opiera się na 4 gumowych, niewielkich nóżkach. To czego mi tutaj zabrakło, to możliwość powieszenia DWR-116 na przykład na boku biurka, czy ścianie pokoju.

Konfiguracja i panel administracyjny

Podczas pierwszego uruchomienia DWR-116 powita nas kreator połączenia z siecią. Tam możemy zmienić również domyślne hasło administratora, wybrać preferowany typ sieci, w tym skonfigurować nasz modem i połączenie 4G/3G.

Po poprawnej konfiguracji do dyspozycji użytkownika jest rozbudowany panel administracyjny. Dostępne opcje zostały podzielone na kategorie i pod-kategorie. Jak na urządzenie kosztujące poniżej 150zł mnogość opcji (od QoS, poprzez konfigurację DHCP, DMZ, na wsparciu DDNS skończywszy) zadowoli nawet bardziej wymagających użytkowników.

alt textalt textalt textalt textalt textalt text

Metodyka

Testy routera D-Link DWR-116 zostały przeprowadzone podczas połączenia dwóch komputerów w sieci lokalnej oraz z siecią Internet (połączenie przez DLS).

Jeden z komputerów podłączony był na stałe bezpośrednio do routera portem gigabitowym, z wykorzystaniem standardowej skrętki UTP klasy 5e. Drugi komputer - z którego wykonywane były testy, łączył się raz przewodowo, a raz bezprzewodowo. Kopiowane z komputera na komputer były dwa pliki: plik video w formacie mp4 o wadze 3,85GB, oraz folder z plikami MP3 oraz JPG o wadze 264MB (folder nieskompresowany, a wartości wago podawane są dla rozmiaru na dysku).

Pierwszy test kopiowania odbywał się przy wykorzystaniu połączenia przewodowego, a następnie całość testu powtórzyliśmy, ale przy łączności WiFi. Komputer, który łączył się bezprzewodowo z routerem, wyposażony został w kartę WiFi TP-Link TL-WDR4300 (karta dwuzakresowa z teoretyczną prędkością transmisji do 450Mbps).

Przedstawione wyniki prezentują wartości średnie. Warto o tym pamiętać, ponieważ wartości transmisji mogą i wahają się w bardzo szerokim zakresie. Pliki duże, kopiowane są szybciej i z większą stabilnością prędkości transmisji, natomiast pliki małe kopiują się zazwyczaj wolniej, a prędkości bardziej skaczą. Ten fakt widać doskonale po prędkościach podczas kopiowania folderu, w którym zgromadzone są zarówno pliki MP3, jak i zdjęcia JPG (o zdecydowanie mniejszym rozmiarze).

Druga część testu polegała na sprawdzeniu możliwości wykorzystania łącza, jakim dysponujemy do testów (parametry łącza: pobieranie do 100Mbps, wysyłanie do 4Mbps). Do testów wykorzystana została witryna speedtest.net oraz pingtest.net. Testy zostały przeprowadzone 4 krotnie, w tym 2 krotnie na jednym - najbliższym serwerze. Wartości prezentowane na wykresach - to wartości średniej arytmetycznej z czterech pomiarów.

Wyniki testów

D-Link DWR-116 test

D-Link DWR-116 test 2

D-Link DWR-116 test 3

Omówienie wyników i podsumowanie

Zaczniemy od omówienia wyników z testów łącza - tutaj widać wyraźnie, że zaledwie 100Mbps port WAN ogranicza możliwości łącza jakimi dysponujemy. Wartość maksymalna przekroczyła 50Mbps, ale nie przekraczała 60Mbps. Jakość łącza i jego stabilność były jednak na wysokim poziomie i to do DWR-116 nie mam żadnych uwag.

Brak gigabitowych portów Ethernet przekłada się również na wolniejsze transfery w sieci lokalnej w połączeniu przewodowym. Mimo, iż obydwa komputery dysponowały gigabitowymi portami, prędkość kopiowania danych pomiędzy komputerami dochodziła maksymalnie do 11,1MB/s (wartość średnia).

W przypadku połączenia bezprzewodowego, siła sygnału w umieszczonym w odległości 5,5m komputerze wynosiła 90%, a prędkość transmisji danych średnio wynosiła 5,4MB/s.

Dwa zakresy i wsparcie standardu 802.11AC test D-Link DIR-868L

Takie wartości choć nie zachwycają, a DWR-116 nie był w stanie wykorzystać pełnej przepustowości łącza, są charakterystyczne dla urządzeń z tego segmentu cenowego, wyposażonych w obsługę modemów 4G/3G. Warto jednak nadmienić, że routery o bardzo podobnej wydajności możemy zakupić już w cenie około 100zł.

Podsumowując: D-Link DWR-116 to router, który zapewni nam możliwość podziału szybkich łącz mobilnych, z jednoczesnym wykorzystaniem połączenia szerokopasmowego. Rozbudowany panel konfiguracyjny zadowoli nawet tych bardziej wymagających użytkowników, a dwie anteny o zysku 5dBi dają zadowalającą moc sygnału.

blog comments powered by Disqus