PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Atramentowe Urządzenie Wielofunkcyjne Które ma Sens! Brother MFC-J200

Tanie drukowanie w domu i małym biurze na urządzeniu atramentowym? Czy jest to w ogóle możliwe? Tak przekonuje nas Brother, a jednym z lepszych przykładów ma być wielofunkcyjny kombajn MFC-J200 należący do linii produktów Ink Benefit.

BROTHER MFC-J220

Ocena VideoTesty.pl
GŁOSÓW

A Ty jak oceniasz?

Dziękujemy za oddanie głosu.
ZALETY
 • Ekonomia druku
 • Zużycie mocy
 • WiFi
 • Faks
 • Niewielkie wymiary i waga
 • Automatyczny podajnik kopiarki
WADY
 • Długi czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony (WiFi)
 • Mała prędkość druku (WiFi)

Ekonomiczne urządzenia wielofunkcyjne Ink Benefit

Testowane urządzenie wielofunkcyjne MFC-J200 należy do serii urządzeń Ink Benefit. Jak zapewnia producent, urządzenia te charakteryzują się przede wszystkim wysoką ekonomią druku.

Wkłady jakie są tu stosowane, to kartridże o zwiększonej pojemności. I tak na przykład czarny tusz do MFC-J200 - model LC-529XL-BK pozwala na wydrukowanie do 2400 stron A4 w zgodności z normą ISO/IEC 24711 - czyli przy 5% pokryciu czernią.

Brother MFC-J200 fot4

Tusze kolorowe, które znajdują się w osobnych zasobnikach, posiadają wydajność szacowaną na 1300 arkuszy.

Brother MFC-J200 fot3

Teoretycznie więc, wydrukowanie jednej strony A4 w mono będzie użytkownika kosztowało zaledwie 2gr (przy średniej cenie rynkowej wkładu LC-529XL-BK szacowanej na około 40zł).

Pamiętać jednak należy jeszcze o kilku aspektach. W koszty eksploatacji - czyli wydruk, należy wliczyć jeszcze papier oraz energię zużywaną przez urządzenie. Dodatkowo wyniki testów według normy ISO odnoszą się do 5% pokrycia, a w praktyce to często jest znacznie wyższe. Co za tym idzie, realne koszty druku są większe, a wydajność kartridży niższa niż ta podawana przez producenta.

Seria urządzeń Ink Benefit obecnie liczy sobie trzy urządzenia. Testowany model MFC-J200 to najwyższe z nich. Oprócz tego producent w swojej ofercie posiada jeszcze tańsze modele DCP-J105 (cena urządzenia wynosi około 400zł) oraz DCP-J100 (w cenie około 350zł).

Brother MFC-J200 fot5

Funkcje MFC-J200

Brother MFC-J200 to prawdziwy kombajn. Poza standardowymi funkcjami:

 • drukarki
 • skanera
 • kopiarki

posiada również faks oraz możliwość bezpośredniego importu skanowanych obrazów np. do adresu e-mail.

Drukarka wyposażona jest w panel przycisków do obsługi urządzenia na jego froncie oraz jednoliniowy wyświetlacz LCD TFT.

Brother MFC-J200 fot2

Urządzenie posiada dwa automatyczne podajniki papieru. Jeden podajnik drukarki mieści się na dole MFC-J200 i mieści 100 arkuszy (odbiornik jest tuż nad nim i pozwala na odbiór do 50 arkuszy), oraz drugi - automatyczny podajnik kopiarki/skanera na 20 kartek A4.

Płaski skaner posiada rozdzielczość optyczną maksymalnie 1200x2400dpi i podobnie jak drukarka, obsługuje kartki A4. Maksymalna rozdzielczość druku to 11200x6000dpi.

Katalog podobnych modeli >>>

Brother MFC-J200 posiada możliwość komunikacji z siecią zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo poprzez WiFi. MFC-J200 posiada kartę WiFi obsługującą standard IEEE802.11b.

Testy

Metodyka

Testy urządzenia wielofunkcyjnego Brother MFC-J200 wykonaliśmy według naszej standardowej procedury testowej. Urządzenie komunikowało się z komputerem bezprzewodowo. Testy polegały na druku wielostronnicowego dokumentu o pokryciu 5% (zgodnie z normą ISO). Zmierzyliśmy czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony - drukarka była w stanie gotowości, a pomiar rozpoczął się od kliknięcia przycisku drukuj i trwał aż do zakończenia druku pierwszej strony dokumentu. Następnie kontynuowaliśmy pomiar odliczając 1 minutę i policzyliśmy ilość wydrukowanych kartek w tym czasie. Jeżeli z upływem minuty kartka była już drukowana - ta również była liczona. Wydruk odbywał się w jakości NORMALNEJ, nie roboczej.

Brother MFC-J200 fot1

Osobny pomiar przeprowadzony był do testu kopiarki. W tym czasie korzystaliśmy z podajnika automatycznego znajdującego się na górze urządzenia. Pomiar rozpoczynał się w momencie wciśnięcia przycisku MONO rozpoczynającego kopiowanie na urządzeniu, a zakończył się po wydrukowaniu gotowej strony.

Podczas trwania testów, do MFC-J200 podłączony był również watomierz LEDSystems 6907C i podczas druku dokonywane były odczyty zużycia mocy przez urządzenie podczas pracy.

Wyniki testów

Kopiowanie: Brother MFC-J200 potrzebował na skopiowanie jednego arkusza papieru w formacie A4 20,4 sekundy.

Drukowanie: tutaj oglądając video z pewnością zwróciliście uwagę na jeden element: długi czas oczekiwania na reakcję urządzenia. Problem ten jest powodowany przede wszystkim wolną komunikacją urządzenia z komputerem poprzez WiFi. W efekcie czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony był nawet dłuższy od czasu kopiowania dokumentu i wyniósł ~27sekund. Po jednej minucie MFC-J200 zdążył wydrukować zaledwie 6 stron! Wynik ten dość mocno mija się z tym, co podaje w specyfikacji producent (27stron w czerni i 10 w kolorze), nawet jeżeli wartości podawane przez producenta odnoszą się do druku w jakości roboczej i 'po kablu'.

Mobilne drukowanie: Brother PocketJet PJ-663 - test mobilnej drukarki A4

Pobór mocy: producent podaje w specyfikacji urządzenia 16W. I o ile wartości prędkości druku nie zgadzają się z tymi zapewnieniami kompletnie, tak tu sytuacja wygląda podobnie... tyle, że na korzyść produktu Brothera. Podczas testowego druku po WiFi urządzenie z sieci pobierało średnio około zaledwie 11W. Wartości dochodzące do 16 były wartościami maksymalnymi, podczas jednoczesnego skanowania/drukowania dokumentu oraz podczas druku plików o większej pojemności w kolorze (zdjęć).

Zarówno w stanie gotowości jak i czuwania, wartości poboru mocy przez MFC-J200 były poniżej progu pomiarowego watomierza (5W).

Domowy FotoLab

Urządzenia wielofunkcyjne coraz częściej są wykorzystywane również do druku zdjęć w domowym zaciszu. Oczywiście nie należy oczekiwać jakości rodem z FotoLabów, ale muszę przyznać, że jakość druku foto Brother MFC-J200 dobrze mnie zaskoczyła. Zarówno w jakości najwyższej jak i foto bez dodatkowego wzmocnienia barw, zdjęcia były kontrastowe i szczegółowe.

Oczywiście jakość wydrukowanych zdjęć jest gorsza jak w dedykowanych drukarkach, czy właśnie fotolabach: czerń nie jest tak głęboka, rozdzielczość druku jest niższa, przez co widoczne są pewne niedociągnięcia (pojawiają się jaśniejsze linie), ale do domowego albumu i druku w 10x15 zdjęcia te nadają się bardzo dobrze.

Jakość skanów

Testy skanowania były przeprowadzane w standardowej jakości 300dpi na dokumencie czarno-białym.

Zeskanowane dokumenty są bardzo czytelne, szczegóły dobrze oddane, linie tekstu proste, a krawędzie nie są poszarpane. Należy zwrócić uwagę na fakt, że podczas skanowania tabel i wykresów może pojawić się na gotowym dokumencie tęcza, powodowana przez odbicie od szyby skanera.

Podsumowanie

Brother MFC-J200 topowy przedstawiciel serii Ink Benefit zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Urządzenie posiada możliwość: drukowania, skanowania, kopiowania oraz faksowania dokumentów, a jakość gotowych dokumentów jest zadowalająca (również zdjęć). Dodatkowo największym atutem urządzenia jest niski koszt eksploatacji i, jak widzimy w naszej videorecenzji, odnosi się to zarówno do kosztów tuszu, jak i poboru mocy przez urządzenie.

MFC-J200 nie jest jednak całkowicie pozbawiony wad. Podczas połączenia WiFi czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony jest długi, a ilość drukowanych kartek w ciągu minuty nie zachwyca.

Urządzenie mimo automatycznego podajnika skanera nie posiada możliwości druku w automatycznym dupleksie.

Reasumując: Brother MFC-J200 to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, funkcyjne, dodatkowo niewielkie i proste w obsłudze (całkowicie spolszczone menu). Produkt ten nie jest pozbawiony wad, jednak moim zdaniem nie wpływają one znacząco na ogólną ocenę urządzenia. Brother MFC-J200 otrzymuje maksymalną ocenę oraz rekomendację naszego portalu.

Jakie drukarki są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu drukarek z 8/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które drukarki warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1HP DeskJet Ink Advantage 4535 HP DeskJet Ink Advantage 4535Best of the best!
2Canon PIXMA MG3650 Canon PIXMA MG3650 Sprawdź sam
3Brother DCP-J105 Brother DCP-J105 Ten ma niezłą cenę!
4HP DeskJet Ink Advantage 3775 HP DeskJet Ink Advantage 3775 Polecany model
5HP OfficeJet 7510 All-in-One HP OfficeJet 7510 All-in-One Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: Klasyfikacja TOP 30 Drukarek - Którą Drukarkę Kupić?

blog comments powered by Disqus