PODPOWIEDZI:

Samsung X360 [TEST]

Samsung X360 to bardzo udana konstrukcja notebooka przeznaczona dla osób ceniących sobie mobilność i lekkość przy zachowaniu odpowiedniej wydajności.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • wysokiej jakości wyświetlacz
  • bardzo długa praca na baterii
  • sztywna konstrukcja
WADY
  • podatna na zabrudzenia obudowa
  • brak napędu

Samsung to bardzo znana marka nie tylko na rynku elektroniki użytkowej. W Polsce od kilku lat zdobywa coraz większe uznanie wśród konsumentów, sam nawet posiadam kilka rzeczy z logiem koreńskiego producenta. Tym bardziej z zaciekawieniem przyjrzałem się notebookowi ze stajni Samsunga.

Samsung X360 miał swoją oficjalną premierę 29 sierpnia 2008 na tegorocznych berlińskich targach elektroniki użytkowej IFA i założenia ma być konkurentem MacBooka Air. Przekonajmy się zatem jak wypada hasło „Siła lekkości. Potęga X." pod postacią testowanego X360-AA001PL.

Ranking notebooków to przy okazji inna sekcja, która może się Wam spodobać na naszym portalu.

Samsung X360

Co w pudełku, poza samym notebookiem?

  • zasilacz sieciowy
  • zestaw instrukcji
  • nośnik odzyskiwania systemu Windows Home Premium
  • oprogramowanie Cyberlink DVD
  • szmatka do notebooka
  • USB Data Cable
  • etui na notebooka

I tu możemy się na chwilę zatrzymać. Szmatka - nauczony doświadczeniem mam wrażenie, że obudowa będzie wymagała czyszczenia. Etui - a raczej szmaciana torebka, która nie zachwyca, Asus dodaje znacznie lepsze do swoich urządzeń. Na osłodę dostajemy jednak specjalny kabel USB, dzięki któremu można szybko połączyć naszego Samsunga z dowolnym komputerem poprzez port USB i przenieść dane - bardzo przydatne i praktyczne rozwiązanie.

Samsung X360

Wygląd

Smukła, czarna obudowa to pierwsze, co można zauważyć po wyjęciu X360 z pudełka. Niestety od razu można zauważyć, po co w zestawie mamy szmatkę, ponieważ zarówno obudowa matrycy, jak i obudowa wokół klawiatury tragicznie pozostawia na sobie wszelkie ślady palców. Całkowicie nie rozumiem takiego podejścia producenta. Notebook świetnie wygląda w gablocie za szybą, ale po pierwszym użyciu bez białych rękawiczek - cały czar pryska.

Dzięki zastosowaniu matrycy LED cała pokrywa jest cienka. Całość zamyka się i otwiera bardzo gładko, a brak zatrzasków jest rekompensowany odpowiednią konstrukcją zawiasów, które domykają matrycę zabezpieczając ją przed przypadkowym otwarciem. Zarówno na ramce matrycy jak i obudowie klawiatury znajdują się plastikowe i gumowe wypustki, które lekko dystansują matrycę od klawiatury, co powinno zapobiegać odciskaniu się klawiszy na powierzchni matrycy. Dzięki magnezowemu szkieletowi całość notebooka jest bardzo sztywna, co rzeczywiście czuć np. podczas przenoszenia. Plastiki są dobrze do siebie dopasowane i nie słychać żadnego skrzypienia podczas pracy. Notebook jest cieńszy od przodu (16,5mm) i grubszy z tyłu (30,9mm), ale dzięki temu, że boczna część obudowy na całej długości ma tą samą grubość, to wizualnie Samsung wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości.

Baza i wyszukiwarka notebooków >>>

Samsung X360

Pewnym udogodnieniem jest to, że krawędzie obudowy są ścięte, a w tym miejscu naniesiono oznaczenia portów, które znajdują się po bokach, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć choćby wolny port USB do podłączenia pendriva. X360 jest wagi piórkowej, a z baterią wazy jedyne 1,29kg, co jest świetnym wynikiem.

Parametry

Samsung X360-AA001PL został wyposażony w procesor Intel® CoreTM2 Duo SU9300 (1,20 GHz / FSB 800 MHz / L2 cache 3 MB) i 4GB pamięci RAM DDR3 (1066MHz) i musze przyznać, że ani razu podczas pracy nie odczułem, aby notebook dostał zadyszki, pomimo zastosowania systemu Windows Vista. Do przechowywania danych został zastosowany 120GB dysk SATA 1.8". O ile pojemność na początek jest wystarczająca, to w przyszłości wymiana dysku na większy może być kosztowna ze względu na jego niestandardowy rozmiar.

Za grafikę odpowiada zintegrowany układ Intela GMA X4500, który w zupełności wystarcza do pracy, na granie w nowoczesne gry na tego typu sprzęcie i tak nikt rozsądny nie myśli.Bardzo pozytywne wrażenie robi wykorzystana 13,3" matryca LED o rozdzielczości WXGA (1280 x 800). Podświetlanie jest równomierne i wyjątkowo intensywne, więc praca nawet w słoneczny dzień nie będzie sprawiać problemów. Kąty widzenia w poziomie są szerokie i od tej strony nie można mieć żadnych zastrzeżeń, jednak w pionie matryca dosyć szybko traci kontrast w zależności od kątów widzenia. Niemniej jednak ogólna jakość matrycy jest bardzo wysoka. Na ogromną pochwałę zasługuje akumulator - Samsung X360 został wyposażony w baterię o pojemności 5900mAh, która pozwala na około 7 godzin surfowania po Internecie, jest to wyśmienity wynik.

Samsung X360

Wyposażenie

W tej kwestii ciężko cokolwiek Samsungowi zarzucić. Notebook poza standardowymi portami, został wyposażony m.in. w wyjście HDMI, kartę WLAN w standardzie BGN, moduł Bluetooth oraz czytnik kart pamięci flash 7 w 1.

Trochę może przeszkadzać fakt, że wyjście HDMI i D-SUB znajdują się wraz z portami USB po prawej stronie notebooka, co może być kłopotliwe dla osób praworęcznych korzystających z myszki podczas pracy. Szkoda, że producent nie zaprojektował umiejscowienia wyjść na zewnętrzne wyświetlacze z tyłu notebooka, ale przynajmniej są one przesunięte bliżej tylnej części. Dla wymagających użytkowników, producent przewidział możliwość podłączenia stacji dokującej portów, który należy zakupić oczywiście osobno.

Przekątna ekranu laptopa - jak dobrać najlepszą - poradnik >>>

Problemem jest brak napędu optycznego, ale w notebooku o tych wymiarach należało się tego spodziewać. Pewną rekompensatą jest wspomniany już uniwersalny czytnik kart pamięci oraz dołączony do zestawu kabel USB umożliwiający transfer danych między komputerami.

Ciekawostką w notebooku jest pokryta jonami srebra klawiatura, która posiada właściwości antybakteryjne. Skuteczności tego rozwiązania (jest ono stosowane też w innych produktach Samsunga) trudno nam było dowieść, ale podobno nawet wiara czyni cuda ;) Sam pomysł na wykonanie klawiatury jest znany z notebooków Apple'a. Klawisze wychodzą z obudowy, a odstępy między nimi są znacznie większe niż w notebookach ze standardowymi klawiaturami. Praca na nich jest jednak bardzo wygodna, a same przyciski działają nieco sztywniej niż w testowanym przeze mnie Macbooku Air, co zaliczam na plus dla Samsunga.

Samsung X360 dysponuje jednak mniejszym touchpadem, który nie może się równać temu z Air'a, jednak jego pracy nie ma co zarzucić.

Praca

Często zdarza mi się pracować wieczorami, kiedy od komputera wymagamy względnej ciszy. Muszę przyznać, że Samsung jest prawie bezgłośny, co mnie bardzo ucieszyło i nie musiałem się irytować podczas pisania tego tekstu. Minimalnie to się zmienia podczas mocnego obciążenia, ale nie na tyle, żeby czuć dyskomfort. Na plus należy też zaliczyć to, że X360 nie nagrzewa się zbytnio poza okolicami wylotu powietrza, a osoby przeglądające strony internetowe leżąc w łóżku, mogą się pokusić o używanie Samsunga nawet bez żadnej podstawki (redakcja jednak nie zaleca i nie odpowiada za tego typu rozwiązania).

Samsung X360 jest dostarczany z pre-instalowanym systemem operacyjnym Windows Vista Home Premium w polskiej wersji językowej, z którym nasz bohater całkiem sprawnie sobie radzi.

Podsumowanie

Samsung X360 to bardzo udana konstrukcja notebooka przeznaczona dla osób ceniących sobie mobilność i lekkość przy zachowaniu odpowiedniej wydajności. Jedynie brak napędu optycznego może lekko obniżyć bardzo pozytywną ocenę X360, która jednak może skłonić część zwolenników Apple'a do przejścia na tą „ciemniejszą stronę."

blog comments powered by Disqus